Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

zapka21
8. kvě 2013

@eva1_k Kto bol autorom toho nezmyslu????

ladytt
8. kvě 2013

@eva1_k Tiež sa mi to zdá dobrá hlúposť. My sme pekne od znakovania prešli k hovoreniu a ceľkom pekne hovorí na to, že má 2 roky aj vety tvorí. Niektorí naši rovesníci ešte nehovoria, nemyslím, si že je to brzdenie. Podľa mňa žiadny čas s dieťaťom a venovanie sa mu nie je na škodu. Nemysleli v tom článku, že množstvo záujmových krúžkov pre tak malé deti sú zaťažujúce, lebo taký príspevok som videla aj niekde v telke....

eva1_k
10. kvě 2013

@zapka21 Bylo to v časopise žena a život, nepodepsané

eva1_k
10. kvě 2013

@ladytt To tak myšleno určitě nebylo. Ale včera vyšla nová Žena a život, kde se k tomu znovu vracejí - prý ta jedna věta vyvolala velké ohlasy...

petrajavor
29. kvě 2013

Ahojky holky,mám 11měsíčního syna a chtěla bych s ním zkusit taky znakovat,prej ještě není pozdě. Máte nějaké rady? Budu moc ráda,díky...

hlasil
29. kvě 2013

@petrajavor My začali podle této knihy http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=... zhruba v tomtéž věku, během týdne uměl SVĚTLO, pak asi měsíc nic a pak začal víc a šlo to. Podle mne lepší pozdě (a není to zas tak moc pozdě) než vůbec 😉

hlasil
29. kvě 2013

@eva1_k To mne zajímá, dodali k tomu něco víc? Protože u nás se to jejich tvrzení rozhodně nepotvrzuje. Syn od roka a půl nové znaky v podstatě nepřijímá, raději mluví. A že toho nakecá dost, teď už i ve větách.

kakie
29. kvě 2013

Ahoj holky, syn znakuje, ale jen když má náladu, jakmile je v nepohodě, přestane komunikovat. Stává se vám to taky, nebo to je jen Maxův vrtoch? 🙂

petrajavor
29. kvě 2013

@hlasil díky 🙂 zrovna tu stránku pročítám abych zjistila nějaké info

penelopa
29. kvě 2013

My znakujeme vo veľkom a parádička presne viem,čo mala chce papať,spať,cikať....kto vraví,že je to hlúposť...určite to neskúsil na svojom dieťati,len sucho konštatuje...baby nedajte sa odradiť.

zvirka
29. kvě 2013

Ahoj, chci podpořit všechny maminky ve znakování. S malým jsme znakovali od roku do cca dvou let, kdy se krásně rozmluvil. Teď má 2 roky a 8 měsíců a povídá krásně, tvoří souvětí, používá všechny časy, podmiňovací způsob (i když ne vždy úplně správně), má obrovskou slovní zásobu. A z legrace mu někdy připomenu nějaký znak, většnou ho automaticky udělá nebo zopakuje a diví se, co mu to ty ručičky dělají 😀

xavera
30. kvě 2013

zdravím všechny v této diskusi 🙂 znakování moc fandím, s malou jsem začala někdy kolem 10 měsíce a velmi úspěšně, hned se chytla a máme obě radost, že se domluvíme. Znaky vymýšlím sama, zebru dokonce malá vymyslela sama 🙂....teď je jí 14 měsíců a ráda bych našla nějaký znak pro kakání. Napadá vás některou něco? nebo poradíte, zda nějaký máte?

zimka
30. kvě 2013

@penelopa A kolik jí je?

lorreine
30. kvě 2013

Ahoj vsetkym, my sme zacali znakovat asi pred tyzdnom, Dianka ma 9 mesiacov. Zatial iba zaujate sleduje, co ja ukazujem rukami. Ale je pravda, ze na svetlo uz pekne reaguje, hned ako poviem svetlo a urobim znak, ukaze prstikom na lampu 🙂.
Chcem sa opytat, kolkymi znakmi ste zacinali? Ja sa snazim znakovat hlavne pri jedle (papat, pit, este, hotovo) potom svetlo, kupat...Nieje to vela?

lorreine
30. kvě 2013

@kakie Skusenost nemam, ale mozno je to jeho povaha. Ja ked som v nepohode, tak tiez nechcem s nikym hovorit. Takze mozno to bude tym. 😀

sisstin
30. kvě 2013

ten, kdo tvrdí, že znakování brzdí řeč, v podstatě vůbec nechápe, jak komunikace funguje 😉 jako první dítě užívá oční kontakt, potom začíná užívat gesta a ukazování prstem (čili chápe, že to ukazování je prodloužení prstu a může ukazovat na nějakou konkrétní věc). Když my na tohle všechno reagujeme, tak naopak dítě podporujeme v té verbalitě, které bez neverbality nikdy nemůže přijít (nebo ne ve správné formě). Děti, které znakují, jsou sociálně sebejisté, protože se domluví i v době, kdy to ještě verbálně pro ně není možný a vidí, že to okolí na ně reaguje a že i ony můžou ovlivnovat dění kolem sebe. Opravdu to nefunguje tak, že dítě radši bude znakovat, než mluvit, mluvení je jedna ze základních lidských potřeb a vždy je přirozenější a lehčí.

Bohužel některým lidem je to těžký vysvětlovat, že to fakt není žádná moda matek, co se na RD nudí a chtějí být zajímavé, ale naprosto přirozená věc (znaky jsou i paci paci, papa atd.).

hanuu
30. kvě 2013

Holky mate nekdo zkusenost, ze dite proste znakovat nezaclo? Znakuju na syna asi od 9mesicu, ma 14 a znaky vubec nepouziva. Vystaci si s ukazovanim prstem a svymi zvuky (tam, teee). Znakum pasivne rozumi a pripadne udela na vyzvani (halo halo), ale sam ne.
Ma jeste cenu zkouset to?

sisstin
30. kvě 2013

@hanuu vydrž, u někoho se to rozjede až po 15.měsíci, důležitý je, že ukazuje a rozumí 😉

lorreine
30. kvě 2013

@hanuu Ahoj, hovorila som o tom s logopedickou, ktora je aj lektorkou baby signs. Ma dva kluky, na ktorych znakovanie tiez praktikovala. Povedala mi, ze vo svojej praxi este nemala dieta, ktore by znakovat nezacalo. Najdlhsie to snad trvalo 8 mesiacov, ale nakoniec zacali. To, ze tvoj syn rozumie, znamena, ze spolu komunikujete. Odpovedat zacne, len vydrz.

sisstin
30. kvě 2013

@lorreine tak já znám děti, u kterých to nezabralo, ale tam byla porucha auti spektra 😉 ona je to vlastně i dobrá prevence to znakování, pokud se dítě nechytí do 18m, tak je něco špatně 😉

danielita7
30. kvě 2013

Tak přispěju i já 😀

S dcerkou jsem začala znakovat od 6. měsíce, první znaky si osvojila v cca 10. měsící. A pak do roka jich zvládala už téměř všechny, co jsem používali...Musím taky říct, že nejen nás, ale hlavně dcerku to bavilo,, a byla ráda, když jsme ji rozuměli, co po nás chce. Ať už se to týkalo pití, jídla, mytí rukou, ale i venku. Nebojte se toho, je to výborná věc, mám zde i album, tak se klidně jukněte. Malá bude mít za chvíli 1,5 roku a ze znakovaním jsme skočili, jelikož se nám v 16,5 měsíce neuvěřitelně rozpovídala. Ale dodnes znakuje např. ptáčka a světlo ( to byly jedny z prvním znaků ) 🙂 Nemyslím, že znakováním se mluvení opožďuje, jelikož u nás to bylo zrovna obráceně. Na svůj věk mluví opravdu krásně a co je nejdůležitější srozumitelně. Chce to jen opravdu trpělivost, a nenechat se odradit, pokud to některému dítku déle trvá, vždyť každé je jiné.

tichackova
30. kvě 2013

@hanuu Mám to úplně stejně. Ukazuju jí to od 6. měsíce, teď jí byl rok a ani ťuk. Trochu už mě to přestává bavit, když nevidím žádnou odezvu😒

lorreine
30. kvě 2013

@sisstin No myslela som to tak, ze sa opieram o to, co mi povedala ta logopedicka. Asi je pravda, ze ak nieco nieje v poriadku, tak dieta znakovat nebude...na to niesom expret 🙂.

lorreine
30. kvě 2013

@tichackova Nieje rok malo? Nejde asi o to, ako dlho na nu znakujes, ale deticky vacsinou zacinaju odpoved az po roku alebo tak...

sisstin
30. kvě 2013

@tichackova
@lorreine ty hodně šikovné děti začínají tak kolem 9.měsíce, jinak většinou ta nápodoba kolem 15.měsíce, ono se to ted nějak zpomaluje 😉

zvirka
30. kvě 2013

@hanuu Ahoj, vydrž, my jsme začínali kolem roku a sám začal ai až za tři měsíce, už jsem taky uvažovala, že toho nechám. Ale pak se rozjel krásně 😉

tichackova
30. kvě 2013

@lorreine
@sisstin Já nevím, myslím, že kolem toho roka už by mohla něco málo, ne? Aspoň dva tři znaky.... Je pravda, že nejsem až tak důsledná, manžel naukazuje vůbec... Takže co se divím, co?☹

sisstin
30. kvě 2013

@tichackova a prstíkem ti ukazuje? 😉

sisstin
30. kvě 2013

@tichackova a je důležitý znakovat i na manžela, ono to dítě nerado příjímá něco, čím nekomunikují ostatní členové 😉

tichackova
30. kvě 2013

@sisstin Jj, prstíkem ukazuje. A manžela asi nepřemluvím, přijde mu to jako blbost...😒