Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

luvie
27. říj 2010

@sussanah myslím, že když pochopíš jindy, co ti chce říct, nemusíš na sebe být naštvaná... někdy si říkám, jak je složité dorozumnět se s lidma kolem, kteří mluví "stejným" jazykem jako já, a o kolik je to snažší s mým dítětem, i když taky občas nastanou chvíle, kdy si nerozumíme, teda spíš já jí...

cantharis
28. říj 2010

@sussanah dakujem velmi pekne!

salvinka
31. říj 2010

ahojte znakujuce mamicky 🙂
tak uz aj my pomalicky zaciname.. jediny znak ktory opakujem kazdy den je jest.. mozno ze uz mlady aj chape co sa mu snazim povedat lebo vzdy je taky nateseny 🙂 (alebo je nateseny z toho ze uz sedi v stolicke a vie co ho caka a len maminka si namysla 😀 )
zohnala som si aj to detske dvd, ale musim povedat ze som z neho sklamana.. az ked sme si ho tretikrat pozerali tak som rozumela ze co tam hovoria, a mohlo to byt podla mna dlhsie.. viacej znakov.. no aspon to nachvilku zabavi maleho ked nieco potrebujem spravit 😀

poradte, ktore znaky pouzivat ako prve?? chcem ist postupne na neho, no napadne ma to vzdy len pri tom jedeni.. musim si osvojit viacej znakov sama.. ako ste sa ich ucili vy? mam si ich vycapit na chladnicku ?? 🙂 😝

betelgeuzz
1. lis 2010

@salvinka zkus znaky, které jsou jednoduché a na věci, které dítě nejvíc zajímají. Prý hodně dětí se naučí brzo světlo, protože mají rádi rozsvěcování světla. Ali se naučila jako první psa, ti se jí venku hrozně líbí. Já si naplánuju, které znaky budu malé ukazovat, třeba zvířátka v knížce a najdu si je. Ty jí pak ukazuju. Jak se nějaký znak naučí, najdu si zase pár dalších. Už jsem si pro pořádek udělala seznam znaků, které umí a těch, které bych chtěla začít postupně ukazovat. Tak se je učím i já.

lucie.krajcarova
3. lis 2010

ahoj holky, potřebuji poradit znaky ŽELVA A POČÍTAČ... na mybabycantalk.com to nemůžu najít ☹

berenika39
3. lis 2010

ahoj, želva je jedna ručička vpěst a druhá jí dlaní překryje shora - jako krunýř. pc nevím, jak je to orig., ale petr dělal takovej prstíček klováček - jako že tuká do klávesnice.

lucie.krajcarova
3. lis 2010

@berenika39 díky jj tu želvičku jsem takto viděla. a s tím počítačem to je dobrý 😀 😀

berenika39
3. lis 2010

@lucie.krajcarova no on je takovej tvořitel🙂, hodně máme svých znaků. ted na starý kolena znakuje vlastní tvrobu: táta mu ukazoval, co se dělá s řepou (máme kolem domu pole s řepou), tak on rukama řekne celej postup🙂.
ale už mluví, abych mu nekřivdila, jen na složitosti si nechává znaky🙂

zdeniii
4. lis 2010

Ahojky 🙂 tak dneska jsme byly s dcerkou na první hodině znakování. Moc se mi to líbilo a taj doma pořád na Helí znakuju 🙂 Za jak dlouho začaly vaše děti "chápat"? 😉

lucie.krajcarova
4. lis 2010

@zdeniii čauky, nevím, kdy to malej začal přesně chápat, ale odezva byla tak od 11 měsíců. některé děti i dřív. jen jde o to zvládnout svoje ručičky, chce to trochu zručnosti.

blka
5. lis 2010

@zdeniii Já teda musím říct na rovinu, že bych neměla na znakování už od 6. měsíce. Já jsem začala, když měl Mareček 10 a první odezva přišla až v jeho 13. měsíci. Kdybych znakovala od 6., tak to určitě vzdám. Už tak jsem to párkrát chtěla vzdát.
Ale třeba Helenka bude rychleji chápat 😉

lucie.krajcarova
5. lis 2010

holky, dnes jsem psala paní Michaele, co v Praze vede kurzy, protože jsem nikde nemohla najít znaky na oheň, králík a počítač. a poslala mi tento odkaz, třeba se vámtaky bude hodit:
http://www.aslpro.com/cgi-bin/aslpro/aslpro.cgi
malej mi dnes ukazoval slona, konečně 🙂 já mu ho ukazuju už kolik měsíců 😀
@blka jak pokračujete, jaké znaky má Marek rád? a co vaše váha, je to už lepší?

blka
5. lis 2010

@lucie.krajcarova Váha, pořád je to náš hubeňour. Má tak 7,5kg max.
Nejraději má teď znak pro dudlík 😀 . A hodně dělá kytičku, od té doby, co se ju naučil.

lucie.krajcarova
5. lis 2010

@blka tak to je droboučký.. a kolik přibral od roku?
u nás se kytička nechytá. a dudlík nemá, tak to nepotřebuje 😀
jinak mu pouštím dvd oblíbené znaky, on to zbožňuje🙂 akorát v půlce začne vrtat do dvd a vypíná a přepíná 😅

blka
5. lis 2010

@lucie.krajcarova V roce měl 6600g.
DVD nemáme, ale stejně pochybuju, že by ho bavilo.
Martínek už bude umět určitě hodně znaků, co?

lucie.krajcarova
5. lis 2010

@blka asi 30. nevím jestli je to hodně nebo málo, ale potenciál na víc má 🙂 teď se snaží hodně napodobovat.

blka
5. lis 2010

@lucie.krajcarova To je šikulka 🙂 . Já mám problém i v tom, že bych mu něco chtěla ukázat, ale nemůžu pro to najít znak nebo mně to napadne, vždycky, když to vidíme, ale pak si doma už nevzpomenu to vyhledat a tak. Spíš to flákám. Nejsu moc poctivá 😔

zdeniii
5. lis 2010

@lucie.krajcarova a kdy jste začali?

@blka proč jsi to chtěla vzdát? mne to baví na ní dělat posunky 🙂 a jí tak y vždycky se m¨na mne směje 🙂

blka
6. lis 2010

@zdeniii Protože to bylo pro mě takové frustrující znakovat a nevidět žádnou odezvu.

lucie.krajcarova
6. lis 2010

@blka je pravda, že mě taky napadají znaky, které v knize nenajdu. jako oheň, počítač, tak se pídím i jinde.
@zdeniii na kurzu jsem byla, když bylo malému půl roku. začali jsme asi kolem 9. měsíce, když jsem viděla, že už umí paci paci a papá, že prostě ty svoje ručičky už trochu ovládá. do té doby by nebyla žádná odezva z jeho strany. a začala jsem s jediným znakem světlo. až když mi ho ukázal, tak jsem přidala čepice, vláček a to dělá rád doteď 🙂

zdeniii
6. lis 2010

@lucie.krajcarova aháá tak tzo potom ju 🙂
Helenka už pápá dělá 🙂 je nějaká moc šikovná. Tak trénujeme mlíčko a jíst a pít :_)

zdeniii
6. lis 2010

@blka tak pro mne je to zábava, sice na mne všichni koukaj ale mně je to jedno .-)

blka
6. lis 2010

@lucie.krajcarova Já znaky v knížce ani nehledám, tam jich bylo pár, tak se po všech dívám na netu. Ale kolikrát nějaký nenajdu ani tak a nebo je moc složitý.

@zdeniii Mně to taky bavilo, ale před okolím jsem znaky teda neukazovala. Ale i tak, jak nebyla žádná odezva, tak jsem si prostě říkala, jestli to má cenu.

chaala
6. lis 2010

Ahoj holky 🙂 , tak my patříme mezi znakující začátečníky...znaky jsem začala zkoušet kolem devátého měsíce a zatím umíme tři (světlo, pejska, koupání). Před měsíce jsem byla i na kurzu, jinak si znaky hledám na netu( podle adres tady z diskuze).
Některé dny znakuju a znakuju, jindy zase skoro zapomenu...tak snad to tolik nevadí.

@zdeniii To je malá hodně šikovná, když už dělá pápá 😉

zdeniii
6. lis 2010

@chaala jéé děkujeme, ona je nějak napřed ve všem, tak jsem zvědavá jak dlouho jí to ještě vydrží 😀

J8 jsem tayk byla na kurzu a budu chodit i dál. Nějak mne to chytlo a přijde mi to opravdu přínosný i když okolí tvrdí opak, že mi malá nebude mluvit a že bude jen ukazovat a tak...

luciebx
6. lis 2010

ahojky.. taky s malym planuji ze zacnu chodit na znakovou rec.. tu v anglii se to zacina od 6 mesicu a to je nam v lednu takze jdeme na to.. uz se fakt nemuzu dockat.. kamaradka ma 18mescni holcicku a ta si rekne o uplne vse tou reci.. sem z toho byla tak unesena ze do toho jdu taky..

chaala
6. lis 2010

@zdeniii To jsou jen zastaralé názory...když je ten znak vždycky doplněný i mluveným slovem, tak v pohodě 🙂
Taky mě to znakování baví ,ale napomáhá tomu hlavně to, že už něco ukazuje i malá. A chodíš na kurz i s malou? U nás byl základní pro rodiče(nebo pro kohokoliv se zájmem) asi na 2h, a pak už můžeš chodit s dětmi. Vždycky je to věnované nějkému tématu-jídlo, zvířata...

zdeniii
6. lis 2010

@chaala však já vím i jsem četla ty výzkumy a na malou hodně mluvím i tak a čtu jí 🙂
Jen to vysvětluj "nezysvěceným"... prostě je to pořád tady novinka a moc to neznají...

Jjo chodím na kurz s malou. Na kurzu pro rodiče jsem nebyla, máme to rovnou naostro 🙂

zdeniii
6. lis 2010

@luciebx taky chodíme od půl roku 🙂

luciebx
6. lis 2010

ja si myslim ze kdo toto vymyslel je buh.. pac jak ti malinky tvoreckove nam maj jinak rici ze jim neco je nebo ze neco chteji kdyz uz maji trosicku rozum ... fakt sem z toho nadsena...