Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

lucie.krajcarova
14. lis 2010

@majdula Majdo, gratuluji, že tak brzy zvládl tolik znaků!!! je normální, že když se naučí slovo říct, tak přestane ukazovat. my to tak máme s miminkem a ptáčkem. prostě už to jen říká. ale jsou tisíce slov, které ještě neumí a je prostor pro další znaky.

lucie.krajcarova
14. lis 2010

@laska.nezna.hranic tady se teda rozjela diskuze!!!!! řeknu ti další důvod, proč znakujeme. když mi syn řekne pouze první slabiku ba- tak nevím, jestli chce balon, říká bác nebo něco úplně jiného. když mi k tomu ukáže znak, tak je jasno a nemusí brečet 😀 podobné to máme se slabikou pa - pálí, pán. prostě mu víc rozumím, když ukazuje. a on zase může více říct, dá najevo, co všechno v tom našem světě zná. Jeho slovník obnáší pouze 30 slov, ale jeho znakování dalších 30, takže to už je poměrně hezká slovní zásoba 🙂))))

emjee
15. lis 2010

uplne suhlasim s nazorom, ze viditelne to mozno nie je, no znakovanie prinasa spokojnost s komunikaciou a sebavedomie dietatka, ktore si ponesie navzdy so sebou

samayka
15. lis 2010

@emjee absolútne súhlasím 🙂 my sme sa znakovaním skoro úplne zbavili akejkolvek frustrácie. až na chvíle keď je iba s tatinkom alebo s babkou... tatinko sa chytá ale menej a babka sa nechytá vôbec..


adrianai
15. lis 2010

ahojte dievčatá,nečítala som celú diskusiu,tak prepáčte ak sa budem opakovať 🙂 znakovanie sa mi páči a chcem to skúsiť aj s mojou dcérkou,aj keď ešte máme čas 😀 neviete mi poradiť nejakú knihu alebo iné podobné materiály o znakovaní? (moja fantázia pri znakoch je chabá 😝 ) ďakujem

prsky
15. lis 2010

@adrianai naj sa mi páci kniha od vasilovcik-sustovej jak se domluvit s kojencem a batoletem http://znakovanismiminky.cz/index.php?disp=obsa... - na tej stranke najdes aj rozne znaky

inspirovat znakmi sa mozes aj na strankach, ktore mam ja napr. rada:
http://www.spreadthesign.com/cz/ (roznojazycne znaky - je tam cestina)
http://www.babysignlanguagedictionary-mysmartha... (americky znakovaci jazyk)
http://infosluch.sk/signs/? (slovensky znakovaci jazyk)

adrianai
15. lis 2010

@prsky super,dík, vždy dobre poradíš 😀

prsky
15. lis 2010

@adrianai s radostou 😉

lucie.krajcarova
15. lis 2010

tak se musím pochlubit, po týdenním pobytu u našich začal malý ukazovat kytičku, lva a lodičku. jestli to takhle půjde dál, tak se fakt za chvíli domluvíme 🙂 a je to zajímavé. kytku mu ukazuju od začátku - cca půl roku. lva jsem ukázala párkrát. ale lodičku snad jen 2x. ale vidí ji na monitoru, tak se mu asi líbí 🙂

blka
16. lis 2010

@lucie.krajcarova Super, Luci, šikulka 🙂

lucinka4
21. lis 2010

ahojte,trosku som vas zanedbavala,musim docitat ale pochvalim sa..mala uz dlhsie ovlada papa a tap tap a este aj bac bac (po stole alebo po zemi buchne) a posledne dni zacala ukazovat pit ....najprv som myslela,ze si proste strka palec do ust ale ona vazne chcela pit,taka som rada a to som pit ukazovala velmi malo 😀 a teraz to robi pravidelne 🙂

janka2110
21. lis 2010

Ahojte dievcata.
Uz mi dosla sada znakova rec pro batolata
takze zaciname znakovat.len to musim este prestudovat 🙂
Teda uz pouzivame par znakov
Mlieko,svetlo,pes(susedia maju psa a vzdy ked ideme von tak ho sledujeme a ja pri tom ukazem malej znak 🙂 )
pit,kniha.
Kolko znakov denne mozem pridavat,aby som Alessandru nedomotala celu...?
Ona teraz nieco robi rukami,ale jasne ze sa neda povedat co ukazuje 🙂
Boli sme minule u Dr.na poradni a on jej ukazuje s rukou cau cau a ja ten znak pouzivam pri mlieku
takze ona si myslela ze sa ide pit mlieko a uz sa tam po mne vrhala a stahovala tricko 😀

lucie.krajcarova
21. lis 2010

@lucinka4 šikulka, jen tak dál 🙂 už je na to malá určitě připravená.
@janka2110 Jani, já průběžně ukazuju tak 5 znaků, které malý ještě nezná. ale spíš časem přijdem na to, co by ho zajímalo, např. klíč, zvon, televize, tak se pak pídím po tom, jak to ukázat 🙂))

malý je úplně hotový z dvd oblíbené znaky, pořád chodí k dvd a volá mimi, jsou tam miminka. je to oblíbenější než pat a mat. ale už mě to moc nebaví, je tam jen 6 znaků. nevíte, jestli existuje nějaké pokračování?

yellowbanna
21. lis 2010

jeee, @janka2110 tak ty taky znakujes? Ja jsem teda jeste uplne na zacatku, zatim ukazuju jen par znaku a neda se rict, ze by se Tonik nejak chytal, ale uz se mi aspon koukne na ruce,kdyz neco predvadim, tak uz si to v te kebulce treba zacina zpracovavat 😵 Ja mam doma knizku "Jak se domluvit s kojencem a batoletem" a vyhovuje mi vic nez ten americky vzor, musim rict...

lucie.krajcarova
22. lis 2010

holky, hledám znak pro zvon a televizi. prozatím děláme zvon jako houpání ruky ze strany na stranu a malý říká něco jako bim bam. nikde to ale nemůžu najít...

blka
22. lis 2010

@lucie.krajcarova Tady je znak pro televizi i zvonek http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=... ale není popsaný ☹

betelgeuzz
22. lis 2010

@blka je popsaný. Když si myší najedeš na ten text "televize", "zvonek", tak se ti zobrazí popis.

Ali teď začala zkoušet znak "knížka". Ještě neumí ty ruky rozložit, jenom dává od sebe prsty. Je to strašně roztomilý, jak sedí nad knížkou a trénuje si to 😀

blka
22. lis 2010

@betelgeuzz Aha. Mně se vždycky zobrazil malej obrázek a pod ním ten text a teď jen velký obrázek 😉

lucie.krajcarova
22. lis 2010

@blka
@betelgeuzz děkuji vám oběma 🙂)) televize je srandovní a zvonek jsme si jakž takž odvodili, tak je to dobré 😀

tikasi
3. pro 2010

Ahojte,chcem sa pochvalit,ze uz zaciname znakovat,vcera Martinka ukazala prvy krat svetlo,bola som taka happy,ze predsa len to sibrinkovanie rukami nie je len tak pre srandu 😀 Je uplne uzasna ako si zacina pozerat na rucicku a trenuje pohyby prstikov 🙂 Musim sa rychlo doucit viac znakov a dufat,ze sa to na nu zacne lepit 😀

divoska
3. pro 2010

@tikasi jake super. gratulujem a drzim palce. kedy ste zacali ukazovat? zacnem vas pomalicky spizovat, materialy doma mam, uz len cakam kedy konecne budeme moct zacat

tikasi
4. pro 2010

@divoska dakujem,zacali sme zhruba ked mala 6mesiacov.Ked zacinas takto skoro musis byt velmi trpezliva 😀 Takze este mas kopec casu,ale myslim,ze mliecko by si mohla uz ukazovat,to mala pochopila hned 🙂

andykov
4. pro 2010

Ahoj holky, přídám se k vám... Já zatím s malou neznakuju, ale chodíme na logopedii a malá ještě skoro nic nemluví - smysluplnýho, jinak docela žvatlá hodně a logopedka nám doporučila začít znakovat, že má výbornou neverbální komunikaci a je to pro ní než naběhne řeč, to nejlepší... Dala mi 16 znakú pro začátek, tak se je nějak snažím zařazovat, ale nejsem moudrá z toho, kdy jí je ukazovat, snažím se, co nejvíc, ale zapomínám... Máme takový dva svoje znaky. Když něco chce, tak začne kejvat hlavou a ukazuje na předmět svýho zájmu a pak, když se jí něco povede, tak jsem hodně tleskala a řekla, že je šikulka a pak to začala sama používat a teď, když třeba sní jídlo, tak ví, že jí chválím, tak teď už si vždycky zatleská sama, ani to neříkám :D Takže já bych to brala taky jako znak nějakej, myslím, že to pochopí brzy...

berenika39
4. pro 2010

@andykov ahoj, můžu se zeptat, jak jste se tak brzo dostali na logo? klině do ip, at nejsme mimo téma.

jinak k tomu znakování - vyber si z těch znaků jen třeba pár, nemusíte se učit všechny najednou, i by to bylo moc, ale najdi takový, na který budete narážet v běžným životě co nejčastěji, aby bylo dost příležitíostí je ukazovat. (prostě - želva je fajn, lae najdeš jí na obrázku sem tam v knížce, ale něco kolem jídla, pití ,světlo, koupání - to je častější). Proto je lepší začít jen s pár znaky, aby člověk nezapommínal a líp si to zautomatizoval. Když prolítněš tuhle diskusi, pokud máš čas, je tu dost odkazů. Všechno nej....najdeš na :
www.babysigns.cz nebo www.znakovanismiminky.cz

Tak at se vám daří.

andykov
7. pro 2010

@berenika39 Děkuju za odpověď, tak se snažíme a uvidíme, co bude dál 🙂 Kdy se chytne. Děkuju za radu.
Na logopedii chodíme od 14 měsíců asi, Kikča hodně plazila jazyk, tak nás tam dr. poslala, že nám, ukáže orofaciální masáže na povolené svalíky...

zdeniii
7. pro 2010

Ahojky, musím se pochlubit, naše Helenka mi začala znakovat světlo 😎 Je to paráda 🙂 Doufám, že brzy přibude i něco praktického 😀

berenika39
7. pro 2010

není zač, hlavně už je malá velká 😀 😀 a bude vás to bavit, protože fakt brzo uvidíš odezvu, ve 14,15 měsících už jim to jde samo, stačí prkrát zopakovat a použijí to. už mají šikovné ručičky, já na tohle období vzpomínám moc ráda.
tak at se vám daří.

benne
7. pro 2010

Ahojte, ja som sa o znakovaní dočítala pred skoro troma rokmi, bola som unesená z článku, moja malá mala už vtedy niečo cez 10 mesiacov, už vedela ukazovať "nie"- klasicky. Ked som si to dala vyhladať na nete, našlo mi len odkazy na publikácie, ktoré je možné objednať, alebo na kurzy, ktoré bolo možné zaplatiť. Finančne by mi to nevyšlo, tak som si povedala, že si pár znakov vymyslím aj sama. Naučila som ju áno, nie(to ale už vedela), dosť-stačilo, spať, mojkáčik(u nás "neninka"), vtáčik - ona mi v tom čase rozumela skoro všetko, takže s áno/nie sme si bohate vystačili a "dosť" som chcela, aby mi vedela povedať, kedy je sýta... Veľmi som ju chcela naučiť nejaký znak "piť", ak by bola smädná, že jej nenúkam jesť (jedlo už v tom čase vedela: amm..). Aj som si myslela, že už to nemá význam, ale ukázala mi ho po pol roku môjho ukazovania, bola som nadšená a teda: znakujte, znakujte, je to super..

Teraz pri mladšom by som chcela tiež aspon ten základ, ostatné ani nie - hlavne kvôli tomu, že by sa na mna dívali ako na blázna asi... ale sranda je, že po mne už aj naša 3-ročná začína malému mimovoľne ukazovať to isté, čo ja a vôbec jej to nepríde divné, ani sa nepýta, že prečo dávam prst do úst... no a čakám na prvý znak od juniora... 😀 😀

sussanah
7. pro 2010

@berenika39 tak my teda sikovne rucicky nemame 😔 Znakovat ho sice bavi, ale treba svetlo ani mleko nezaznakuje poradne, spis jen zahybe rukou. Ale zas nevim, jeslti si za to nemuzu sama, protoze mu rozumim, vim co kazdy odflaknuty "znak" znamena v danych souvislostech a proto to mozna neznakuje poradne, ale flaka to 😀

berenika39
7. pro 2010

@sussanah jéééé na kvalitě nezáleží, důležitý je efekt!!!! výsledek!!!! 😀 😀
myslela jsem to tak, že v půl roce můžeš sice ukazovat jak ďábel, a nic, ale po roce to jde samo....petr tedy taky nikdy neodlišil kachnu od ptáčka a světla a pápá a nakonec to byl i semafor....a co? přesně jak píšeš, já to vždycky pochopila.