Baby signs. Znaková řeč pro děti

myschka
9. dub 2008

Ahojky, už pár měsíců zkoušíme znakovou řeč pro děti a konečně se dostaviliy první úspěchy, zjistila jsem, že nejsem jediná koho to zajímá a tak jsem se rozhodla založit diskusy kde by jsme si mohli vyměnovat zkušenosti a chlubit se úspěchy.

elika
8. únor 2010

Ahoj, este niekto chce ist na kurz co zacina v utorok-zajtra? 😉

jane001
8. únor 2010

Diky diky diky... velmi ste mi tu pomohli teraz prave stahujem asi 160 znakov na videu z internteovej straniky takze sa zabavam.. 🙂

paulie
10. únor 2010

Ahojky 🙂 tak jsem začala malého "učit" znakovat a mám zase dotazy ... umí ukázat pápá (i když si dost vybírá komu), ale na zbytek znaků ještě nezjistil, že má ruce (občas se po nich zmateně podívá 🙂), ALE rozumí, když na něj znakuju "jídlo", "ještě" a občas vypadá, že chápe "hotovo" (což obzvláště po jídle nenese dobře 🙂). Mám přidat další znaky (třeba knihu, čepici, apod.) nebo počkat, až mi to ukáže sám?
Díky moc 🙂

jane001
11. únor 2010

Ahoj Paulie a kolko ma tvoj syncek mesiacov?? ja ties este len zacinam a zatial rozumie len mliecko ked kojim hned si vyberie dudlik z pusi a pyta jest... 🙂 je to maly zlostik.. 🙂 Odkial si zhanala zankovu rec?? nevies ako sa ukaze "bojim"?

paulie
11. únor 2010

jane, malý má 7,5m a začínala jsem někdy před dvěma týdny 🙂 Mám doma baby signs, které mi daroval Ježíšek (s pomocí manžela, neb jsem měla před Vánoci nějaké depkovité období, že nerozumím vlastnímu dítěti 🙂)
To "bojím se" vypadá tak, že dáš ruce s otevřenými dlaněmi před sebe a nad sebe (:D jednu výš a druhou níž) a trošku se zakloníš (tady je to obdobné, jen má ruce vedle sebe: http://www.mybabycantalk.com/content/dictionary...)

majdula
11. únor 2010

Ahojky,
my chodime na znakovani k "opicce Babu" - znakujicibatole.cz

Je to hrozne fajn, dela to prima kocka, ale...

prcek ma presne pul roku. Ostatni deti tam jsou spis okolo rocku, plus minus. A to je prave to, co me mrzi, ze ten nas prdola z toho nic nema. Jako je rad, ze je ve spolecnosti, ale vicemene se tam jen placati na brise a pozoruje okoli. Nemuze si hrat s ostatnimi a ani nemuze chapat znaky, kdyz ani nevi, co je jabko, talirek, piskotek... nic z toho zatim nevidel, natoz aby to pouzival. Je mi to hrozne lito, vim, ze kdybysme chodili treba az v 10 mesicich, tak bude ve svem zivlu a vsechno okolo uz bude chapat, bude mu to davat smysl... ted ne. "Opicka" treba donese krabici plnou veci (ke kterym se ucime znaky) a deti se v tom nadsene prehrabuji, vedi co na co je... prcek tohle nechape a tak mam pochybnosti, jestli na to jeste neni moc brzy.
Ted mi ten kurs pripada spis pro me, nez pro nej...

Co si o tom myslite, mame to vzdat a chodit pozdeji?

lalus
11. únor 2010

majdula, myslím, že si začala dosť skoro. Ja viem tak, že sa odporúča začať okolo 8 mesiaca, skôr možno aj drobček nejaký znak pochopí ale máloktorý ho aj ukáže 😖

paulie...ja by som ešte ďalšie nepridávala. počkaj, kým to ukáže. Ja som na malého znakovala mesiac a pol furt dookola tých istých 5 znakov...až po tomto čase ukázal prvý znak a potom sa to už rozbehlo 😀 takže trpezlivosť, ono tí drobci fakt ešte majú problémy s motorikou a ovládaním rúčok.

zuzujan
12. únor 2010

ahojte chcela by som sa spytat, ci na vyucbu znakokovania je nutne ist na kurz. Som z mensieho mesta, tu sa ziadne kurzy nekonaju a moc sa mi cestovat nechce. Myslela som, ze ked si kupim zakladnu sadu z internetu, mohla by som podla toho zacat. Co vy na to?
Tie kurzy pre rodicov trvaju ze vraj 2 hodiny, je tam nieco tak dolezite, ze by som bez toho nemohla zacat?
dakujem za radu 😉

opica
12. únor 2010

zuzujan...v podstate su na kurze nejake zakladne veci, co kde kedy a ako...ale podla mna so zdravym rozumom to zmaknes aj sama s pomocou kniziek 😉

no, my mame druhy znak, velmi sa tesim, je to MLIEKO. samozrejme prestal momentalne znakovat vtaka,ale s tym som ratala.

majdula...to je moooc skoro. ked si vezmes, ze v podstate dieta nevie este ani riadne koordinovat rucky a uz od neho chceme, aby znakovalo.

ja som hyper matka, ja mu znakujem od 3. mesiaca, ale ratala som s tym, ze nezacne skoro, cize v pohode. netreba to vzdat a treba ukazovat stale dookola. ono sa to mrna chyti 😎

ceja
12. únor 2010

u nas tiez ziadny kurz nehrozi.. ako ucite babo znaky? hovorite basnicky, spievate alebo len tak ked nieco robite, tak ukazete znak, alebo ako??? my este mme cas, ale aj tak by ma to zauimalo...

lalus
12. únor 2010

zuzujan, ceja...prečitajte si aj stránku dopredu, tam sa na to pýtala jedna mamina 😉

luciauk
14. únor 2010

ceja, jednoducho pri vhodnej príležitosti ukážeš znak, ktorý si si vybrala. tak ako na odchode zamávaš, tak napr. pri psíkovi urobíš znak psík.

neviem, či si ma pamätáte, dlho som tu nebola. len som sa prišla "pochváliť", že náš 22 m esačný drobec moc o znakovanie nejavil záujem, a neinteresuje ho ani reč. ale nevadí. ešte ako 10-mesačný sa naučil "mliečko" a to používa dodnes. ani za svet nepovie mliečko 😀 škoda, že sa nenaučil viac znakov, bolo by to zlaté. ale zato má svoje vlastné, ako inak, keď nevie rozprávať, nejako sa vyjadrovať musí 🙂 🙂 🙂

držím všetkým palce 🙂

jane001
14. únor 2010

tak aj ja drzim vsetkym palceky a samozrejme aj sebe kedze sa do toho hodlam pustit bez kurzov a kniziek cize iba za pomoci internetu a vasich rad... 🙂 samozrejme ze sa pridem pozriet ako vam to vsetkym ide. Kubko ma 8 m a uz mesiac mu ukazujeme mliecko a pa-pa. teraz ked prikrmujeme sme pridali aj znak jest, ale zatial reaguje len na znak mliecko ale sam neukaze este nic.... ale to nevadi musime si pockat... synovec sa ties pomali rozbehoval a teraz mu to uz ide... 🙂 drzim palec... 🙂

blumka
15. únor 2010

ahojte..ja z vlastnej skusenosti mozem povedat ze sa to da zvladnut aj bez kurzu..kupila som si sice tie materialy co vam na kurze daju aj to dvd bolo celkom ok ale myslim zeby sme to zvladli aj bez nich. Moja dcerka ma uz dva roky, uz plynule rozprava ale znakovala od 10. mesiacov az pokym nezacala rozpravat, dokonca niektore znaky pouzije aj teraz, asi ked sa jej nechce rozpravat alebo co..napr. prosim alebo dakujem 😀
pri druhej dcerke budeme znakovat znova a mysim ze to bude aj vacsia sranda ked zapojim starsiu 😉
tak sa drzte a nevzdavajte to...a hlavne berte to ako hru

luciauk, moja malicka mala vela vlastnych znakov, v podstate ak som ja nieco narychlo nevedela ukazat tak ona si to nejako ukazala a uz nam ten znak ostal..uz som ju na iny nepreucovala..myslim ze nie je dlezite ze ten znak nie je z nejakeho slovnika ale to ze vy dvaja sa dorozumiete...a o to predsa ide, nie? 😉

pia22
15. únor 2010

Ahojte maminy, mozem sa k vam, aj ked zatial len teoreticky, pridat? Kocky kedy najskor ste zacinali znakovat svojmu drobcekovi? Ja som z viacerych debat pocula, ze je ideal. zacat v 6. mesiacoch a neskor, no ja som z toho a z vasich uspechov taka paf (teraz citam vasu diskusiu od zaciatku, ale bude to na dlho😀), ze by som chcela zacat co najskor 😝

berenika39
15. únor 2010

pia, ahoj, já si nemyslím, že je nutné začínat moc brzo. do půl roku, možná i dýl, má miminko mnohem jiný starosti než komunikaci, teprve objevuje samo sebe a jí a spí. okolí vnímá, ale spíš ho pozoruje. navíc pro znakování je potřebná určitá úroveň jemné motoriky - prostě musí už ovládat ručičky. Dobrý věk je ten, když dítě samo začne ukazovat na věci, chce něco ukázat, podat....a když už samo dělá něco, co má smysl - at už pápá, jak jsem veliký apod. To bývá kolem osmého měsíce, každé dítě je jiné. Navíc musí dítě rozumět tomu, co ho chceš naučit znakovat.

Samozřejmě že ty můžeš ukazovat pár znaků kdykoliv budeš chtít, třeba ted 😉 😉 , ale je to jen o tom, že budeš pořád dokola jen a jen ukazovat několik dlouhých měsíců bez odezvy - max. pochopí, co ukazuješ ale nebude klasicky znakovat. Bojím se, že by mě to odradilo a nevím, jestli někdo má trpělivost dokola znakovat a nevidět výsledky snažení🙂))).

Je to na tobě, klidně ukazuj, ale když začnete za pár měsíců, budete z toho mít větší zábavu🙂))).
U znakování ti nic neuteče, začít se dá i v roce i později, to pravé ořechové je to až když se s prckem domluvíš🙂.

My jsme začli v deseti měsících a skoro do roka nic moc, pak se to najednou zlomilo a ted je to super🙂.

Tak moc držím palce a jestli máš dobrý nervy, znakuj, ukazuj ....

opica
15. únor 2010

pia, ja mu znakujema si od troch mesiacov, ale nerobi mi to problem, je mi jasne, ze este bude chvilu trvat, nez sa zacne riadne chytat, ale vacsine znakov uz rozumie, dva ukazuje (mlieko a vtak), takze moj nazor je taky,ze kazdy nech zacne, ked mu to pride prirodzene.
a hlavne, ja uz to teraz robim automaticky, vzdy mu ukazujem popri tom, co nieco robim. a aby som nzabudla, je uplne najlepsie, ked ukauzjes napr. nejake zviera, pridat k tomu aj zvuk, proste niekedy sa dieta chyti na znak, niekedy na zvuk...
a ako pise berenika, proste dietatu trva, nez zacne koordinovat pohyb ruk, cize urcite ti nezacne hned odpovedat znakom 😉

pia22
15. únor 2010

Dakujem dievcata🙂
Neviete mi hodit nejaky link, kde by som nasla a mohla vytlacit znaky v jednoduchej grafickej forme aj pre starych rodicov?

berenika39
15. únor 2010

no to nevím, zkus pohledat na netu na těch lincích, co jsou nahoře, ale tyhle věci se prodávají v sadách bud ke kursům, nebo i samostatně, bývá to dvd,knížky, magnetické tabulky se znaky a podobně. takže zdarma ke stažení si myslím že toho moc není, to by se jim to pak špatně prodávalo.-)))). třeba ti někdo poradí, my jsme si koupili takovou základní sadu od babysigns.

kuk:

http://www.babysigns.cz/detail_prehled.html

pia22
15. únor 2010

Dakujem. No tak ked to odtial chapu ti drobci, tak to starki hadam pochopia😉

elika
19. únor 2010

Ahoj Pia 22, este lepsi je videoslovnik so 100 znakmi ako samotny prehlad 😉 Tam presne pochytis, ako co ukazat a potom ten prehlad ti uz len napovie. 🙂 Inak ak sa prihlasis na odber Batolacka, to je online casopis programu BS.sk , tak tam tiez posielaju rozne pekne animovane znaky. Niekedy dokonca cely subor znakov vhodny k urcitej situacii (Vianoce, lekari - zimne obdobie a pod.).

jankapavol
26. únor 2010

Ahoj holky,nejakou dobu jsem se tady neukazala,ale znakujeme uspesne!
Na kurzu jsem zadnem nebyla,precetla jsem knihu od ceske autorky Vasilovcik Sustove a pak si koupila
dvdcka od babysigns plus dostala jsem cenne rady tady.
Ted jsme oslavili 1 rok a Oliho to moc bavi.Nejvic miluje dvdcka znakovani s beebem,poustim tu dvacetiminutovku a Oli ho nadsene sleduje a u toho znakuje.
Ale uz i v knizce,kdyz vidi kacenku,tak ukaze znak.Takze super.

Neni tu maminka z Breclavska,co znakuji?

luciauk
26. únor 2010

pia, my sme začali v 10 mesiacoch a po pár dňoch začal ukazovať znak. pridali sme aj ďalšie, tuším aj ukázal párkrát "kúpať" a "jesť" ale začať môžeš kedy chceš. ale podľa mňa, ako ti je to prirodzené, nie nasilu.

blumka, presne tak. ja som ho ani nenútila. nezaujímalo ho to, tak čo mám robiť? ani nové slová ho nezaujímajú 😝 inak, sranda, že aj tvoja aj moja Julianka sú rovnako narodené. a to ako sa vám podarilo 2x rovnako? akurát bola v telke rodina, kde sa podarilo 3x. waw 😀

luciauk
26. únor 2010

blumka a pozerám že ešte aj košičanka 🙂

blumka
27. únor 2010

lucia, no podarilo sa to tak, ze sice prva dcerka je cisarskym rezom ale neplanovane, po 24 hod. trapenia no a pri druhej som povodne mala ist tiez spontanne ale niekedy v 30tt mi zistili u ocneho ze mam preriedenu sietnicu na lavom oku, cize jasna indikacia na cisarsky rez, termin som mala 16.2, planovany cisarsky mi chceli spravit 10.2 tak som sa pekne usmiala na lekara ze ci by to nemohlo byt toho 9.2 😀 😀

a s tymu Juliankami to je sranda, ze su rovnako 😉 ja uz sa tesim kedy zacnem znakovat znova... 😉

luciauk
27. únor 2010

blumka, škoda, že som o znakovaní nevedela pri dievčatách, tie by to bavilo...ja mám narodky 19.ho a ked som nabehla do pôrodnice 8.ho, že stále nič, tak sa všetci smiali, že to bude asi až na moje narodky, ale to by už bolo v 45.tt 😀 inak aj moja mama a segra sú rovnako narodené, a tiež 9.ho. náhoda je srandovná

zuza.m
27. únor 2010

možem jeden dotaz??normálne vam detičky to znakovanie aj použivaju??napriklad ked su hladne ukažu jest??preto e maly vie už povedat nie a ukazat ano ale ked sa ho napriklad opytam či s aideme kupat tak je to vždy nie,to iste aj s nočnikovanim. malo kedy povie pravdu nie to že by si ešte ukazal.to by osm asi od neho vela chcela.heh,ale inak je to krasne škoda že som o tom nevedela . 😉

luciauk
27. únor 2010

zuza.m, môj malý zasa ani za svet nechce povedať mlieko, mliečko, vždy len ukáže znak. ked som ho šla kojiť, mal 9-10 mesiacov, tak som mu to len tak ukázala a zrazu sa chytil. teraz ho učím povedať milk, tak občas povie "mi" ale nič moc. radšej ukazuje znak 😀 neviem prečo ho nezaujímajú slová ani tie znaky. presný opak sestier 😵

blumka
28. únor 2010

zuz.m co sa tyka ano a nie, ja mam skusenost ze vela deti malokedy na nieco vobec prikyvne ze ano, proste akoby existovalo obdobie nie..na vsetko je nie...
moja mala znakovala aktivne...ked sme citali knizky,ukazovala na obrazky a znakovala, ked mala chut na svoj oblubeny syr postavila sa ku chladnicke a ukazala znak syr, ked sme boli vonku tak znakovala co videla, ked sme sa z vonku vratili ukazovala manzelovi alebo mojim rodicom co sme videli vonku...ale skor by som sa zamerala na take konktretne veci ako na abstraktne...
luciauk, moja mala mlieko nikdy neukazala...az ked sa naucila rozpravat, tak ho zacala aj ukazovat...ale ja som to pripisovala tomu ze ona nikdy mlieko nemala rada

Terezka uz ma 2 roky, rozprava uz vsetko ale napr. slovo dakujem este stale doprevadza znakom, alebo aj slovo prosim, vie to uz krasne povedat ale stale aj znakuje...alebo niekedy len ukaze dakujem, bez slova.
A este stale si pyta pozerat babysign, ona to pozera namiesto rozpravok a znakuje o dusu a pritom si aj keca do toho 😀