Čištění zoubků 1,5 leté dcery. Jak to děláte vy?

misa.cekatelka
7. led 2010

Zdravím všechny, přicházím prosit o radu. Mám rok a půl starou dcerku. Už delší dobu se jí snažím čistit zoubky. Nejde to. Ona se brání, nepostojí, nechce otevřít pusu. Tak jí někdy ze zoufalství dám velký namočený kartáček a ona si ho okusuje asi minutku. Když se jí snažím čistit zuby, jen z kartáčku vcucne pastu, zbaští ji a chce další....................já fakt už nevím, jak to zkusit. Už ani nevím, kolik má zubů, nechce mě do pusiny pustit. Má jich každopádně hooooodně. 🙂 Poradí někdo, jak to děláte vy?

mychule
21. led 2010

Ahoj, náš Matýsek má rok a měsíc, zoubky mu čistím od doby, co se vyklubaly první (v 7 měsících), zatím bez pasty, jen namočeným kartáčkem. Do pusy si kartáčkem nechá zajet, ale pak ji zavře, vycucne vodu z kartáčku a já tam spíš jen šmrdlám. Nebrání se, to ne, má z toho srandu a kolikrát si zuby čistíme vzájemně 🙂. Náš problém je, že pusu nenechá ani chvíli otevřenou a ten kartáček stiskne docela silně, takže pořádně nevím, co tam čistím. Horní zoubky jdou líp, ale přes spodní si dá ještě k tomu jazyk. Neměla jste některá problém s tím samým?

korbelinda
22. led 2010

Já jsem začala malému dávat kartáček na hraní hned jak mu vykoukly všechny jedničky. Koupila jsem Oral B s medvídky, pak mi kamarádka přivezla ještě jeden menší kartáček z Anglie. Zpočátku jsme to dělali tak, že jsem mu kartáček dávala na hraní a on si ho okusoval a tím si v podstatě ty zuby čistil. Potom, když začínal mít i dvojky jsem mu ukázala, aby dělal na zuby kartáčkem jako když se řeže pilou, to se mu líbilo a šmrdlal si je ze strany na stranu. Teď už má venku všechny zuby, ale neumí si sám čistit stoličky, takže máme metodu "Á", která se mu zamlouvá. Přední si vyčistá sám a já mu pak povím: udělej velké Á, on otevře pusu, já mu vydrbu stoličky a je to.
Pastu mi v lékárně poradili od Welledy. Byla sice drahá, ale dáváme jí jenom trochu, jsou to bylinky, prý to napomáhá i trávení a je specielně pro děti, co neumí pastu vyplivovat. Musím zaťukat, zatím je má jako perličky.

jaav
4. únor 2010

ahoj,my čistíme od prvního zubu a teď jsem konečně vymyslela správnou lest - musíme vyčistit i autíčkům zoubky!!! Chvilku si hraju že čistím autům, chválím je a kluk pak sám otvírá pusu a "taky" "taky"... 🙂 🙂

jaav
4. únor 2010

Jo a elmex nechce, nechutná...takže máme s příchutí.

jana.sun
1. bře 2010

ahojky,

tak miso - gratulace, že se vám zadařilo. 😉

my ted máme stejný problém - asi vyzkouším to zrcadlo, že by se na sebe díval a nebo, že bude on čistit mně (má tendenci mi svůj kartáček strkat do pusy) - jen se teda obávám, že mi ho Maty strčí až do krku 😅 😅 😅

jinak my byli u zubařky ve 14.měsících, samo ji moc zuby ukázat nechtěl, ale moc ho bavilo, jak mi seděl na klíně a díval se do pusy mně, když mě kontrolovala 😀
naše zubařka říkala, že pasta není potřeba, že ji máme dávat, až když to bude vyžadovat, že to uvidí u nás 😉 důležitější je prý technika 😵
tak jsem zvědavá na dnes večer, jaký "fígl" zabere 🙂

beponka
6. bře 2010

ahoj.
nám je 13 měsíců a kartáček milujeme, ale na kousání----čištění nic moc. nejlépe se nám to zvládá ve třech, manža si dá malou na klín a čístí jí zuby a já sedím před nima a taky si je čistím. když to dělá maminka tak to prostě nevadí 😀

prchalka
21. bře 2010

Já v pohodě vyčistím dolní zoubky, taky si teď čistíme vzájemně, ale ty horní... nic moc. Ona sevře kartáček v puse, tak zezadu ty zoubky nějak ošochrám, ale zpředu je to umění. Leda si jí posadit zády k sobě a nadzvednout horní ret, ale brání se, tak když už to nejde jinak, tak jí trochu přikleknu, ale to vyjímečně.
Jak vyčistit ty horní zoubky správně a bez násilí? Jde vám to? 😕 🙄

mikulka
23. bře 2010

Holky, já furt čistím jen prsťáčkem a vodou, jinak to nesnese...

romana29
24. bře 2010

Holky, můžu vás uklidnit? Kartáček budou kousat i když budou větší 😀 . My máme kartáček v použitelném stavu tak týden, pak můžu kupovat novej....a pasta nám jede od začátku, ani nebereme fluór v tabletách, protože jednou mu vyčistím - no snažím se....zuby já a pak si je čistí on - dá si pastu, sevře v puce, vycucá, zapije a hotovo 🙂 .

petra_d
8. srp 2010

Ahoj holky, schválně jsem si našla diskusi ohledně čištění zoubků u batolat a docela jsem si oddychla, že na tom v čištění zoubků nejsme špatně jenom my .... 🙂 Naší holčičce je 17 měsíců. Snažila jsem se čistit od prvního zoubku (tedy cca od 8 měsíce). Nejdřív prsťáčkem bez pasty, to bylo docela v pohodě, nevzpouzela se, protože byla ještě hloupoučký miminko 🙂 postupně jí vyrůstalo více a víc zubů, teď v 17 měsících jich má 12 (všechny jedničky, dvojky a na každý straně stoličku). U zubařky na prevenci jsme byli už 2 x . Poprvé s tím prvním zubem 🙂 a nedávno s těmi 12. K zubařce chodí k té samé celá rodina, je milá a nečeká se u ní dlouho. Doporučila mi zubní pastu dětský Elmex. Hodně o něm taky píšete, tak bude asi fajn. Kartáček kupuju nějaký barevný dětský, aby se Kačence líbil. Jenže postupem času si Kačka ode mě nechtěla nechat šáhnout do pusy a chtěla sama. Takže už delší dobu si čistí zuby sama. No, ono to právě čištění není. Jen vycucá pastu, pak párkrát kousne do kartáčku a pak ho hodí na zem, v lepším případě mi ho podá. Pokusím se taky nějakou fintou jí začít čistit zuby. Chvíli u nás pomáhalo, že mi malá čistila zuby a pak na oplátku já jí, ale teď ode mě nechce. Bráním se metodě, kdy na ní budu sedět, držet jí hlavu, a násilím čistit zuby. Zkusím zapojit nějaký hračky a snad se i u nás problém vyřeší. Ještě jednou díky za tipy 🙂

neumisa
8. srp 2010

@petra_d my si s maldším synem čistíme zuby spolu v jeden čas - stojíme u umyvadla, já čistím sobě, on sobě (samozřejmě mizerně, kartáček okusuje a baví ho vysávat vodu, nicméně aspoň s ním šudlá po zubech) a na závěr mi jeho kartáček půjčí a já mu ty jeho chroupáky dočistím - ale musím rychle, ke konci už se nudí.

hupcza
8. srp 2010

@neumisa: děláme to stejně ....když ho to nebaví, děláme mašinku nebo auto a jedeméééé do pusýýýýý a vééén ...no není to určo vyčištěno na 100% ...ale myslím, že je důležité, že si to zažívá a učí se

petra_d
8. srp 2010

tak jsme po večerním čištění a byl to velký pokrok, asi Kačka sledovala, že si stěžuju na netu ... 😀 nechala si šáhnout kartáčkem do pusinky, párkrát jsem jí čistila přední zoubky, pak jsem její ručkou čistila moje zoubky, pak zase její, ale zatím jenom přední, dozadu na stoličky si nenechala sáhnout ... to ještě musíme dopilovat. 😉

tonica
9. srp 2010

Ahoj. Taky prichazim s jednim tipem, protoze jsem si Vas tu dlouho cetla - mela jsem stejny problem. Cisteni zubu byl u nas boj. Male byl rok a pul a pytlikovali jsme to tak nejak vselijak, protoze si nenechala zoubky vycistit. Prohybala se, jecela, vztekala. Jeden den jsem uz ztratila nervy a zaukolovala touto cinnosti manzela. A hle.... mala otevrela pusu a nechala si zoubky vycistit. Ja to teda nechapu, protoze dcera je mamanek, ale cisteni zubu snese jen od manzela. No, takze ted cisti uz jen manzel a ja mam zase nejakou tu volnou minutku k dobru. 😉

jennyska
3. bře 2014

Ahoj @tonica @petra_d @hupcza @neumisa @romana29 @mikulka @prchalka @beponka @jana.sun @jaav @korbelinda
@mychule @misa.cekatelka a ostatní maminky 🙂

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma Fluór, který je obsažen v zubních pastách apod. řezu https://www.modrykonik.cz/fluor/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své zkušenosti s čistěním svých a nebo dětských zubů, jaké pasty používáte, jaké se Vám neosvědčily, jaké používají Vaše děti, jak a kdy jste začaly dětem zoubky čistit apod. pomůžete další spoustě maminek, které si právě prochází stejným obdobím a na MK hledají Vaše rady, tipy a doporučení, které určitě ocení!
Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

jituliiii
3. bře 2014

My cistime od te doby, co se male vyklubaly zuby a od zacatku v poho....Když uvidi kartáček, hned na nej ukaze, otevira pusu😀 takze vezmem kartáček, rekneme AAAAA a cistime spodni rizi, rizi, rizi a horni rizi, rizi, rizi....moc se ji to libi 🙂