Co nového učíte děti cca v 1 roce?

renatajjj
12. únor 2010

Chtěla bych se zeptat, co učíte své děti v 1. roce života. Nemyslím tříleté ani dvouleté, ti jsou dál. Ani nemám na mysli hračky, ale věci-rychlovky jako vařila myšička kašičku, jak dělá tygr, vyskoč! (dítě jde do dřepu a pak se vypne), ukaž jak jsi velikej apod. Chvílema mě již nic nenapadá. Jaké podobné věci děláte vy s cca ročním dítkem?

ivika18
12. únor 2010

renatajj, my jsme v 10 měsících začali se znakováním, protože mi taky docházela fantazie, když malý už paci paci apod. uměl, a kolem toho roku už krásně napodobobal a strašně ho to bavilo, navíc jsme se pak dobře domluvili, hodně jsme četli a ukazovali znaky. To čtení mu vydrželo doteď.

ined77
12. únor 2010

ahojky 🙂 ,
my jsme v té době dělali např.kde máš nosík,ouško,ručičky,nožky...bramboru...kutálí se ze dvora,kováříčka....vezmeme s hoblík pilku.... 🙂 ,prostě takové cvičící říkanky 😉 .
kukni tady 😉
http://www.hraveuceni.cz/
🙂 najdeš tam různé 🙂 .

chalotka
12. únor 2010

Tak my děláme takovou tu klasiku: Jak jseš veliká, Jak se máš, Kolo, kolo mlýnksý, posílání pusinek, ukazování nosíku, pusinky, očička - s tím opatrně 😀 , tančení na všechny druhy písniček, učíme se dávat menší předměty do krabice a zpět, apod.

renatajjj
autor
12. únor 2010

Čtení nás bohužel zatím nebaví a znakování ... na to si opravdu netroufám a určitě bychom to nevyužili. Ale je to dobrý nápad. Posílání pusinek jsme dělali 2x a pak mi to nějak vypadlo z hlavy, tak to určitě obnovím, páč hubiček není nikdy dost 😀 ... zvlášť pro mně 😉 . Jinak je to právě ta klasika a já už pomalu nevím co a chvílemi mám černé svědomí, že ho nic dalšího neučím. Poslední byly hodiny. Máchá ručičkou ze strany na stranu jako kyvadlo ... tak to byla novinka, ale teď jsem zase v háji 🙄 😵

renatajjj
autor
12. únor 2010

Mrknu na hravé učení, děkuju za tip.

chalotka
12. únor 2010

Tak ještě jsem si vzpomněla: Zpívám písničku Pochodují vojáci.... a snažíme se spolu za ruce pochodovat. strašně se to malé líbí, dále jsme koupili bublifuk a peříčka a foukáme do nich, takhle jsme nacvičovali sfouknutí svíčky na dortíku 🙂 , jinak třeba zdvihnutí palce nahoru, když se něco povede. Ale to zvládá zatím jen s pomocí. Hodně nápadů je třeba v časopisech Maminka, Betynka, Máma a já. Tak jak něco načtu, tak pisnu. 🙂

aleachim
12. únor 2010

holky, tak já mám teď depresi jak blázen. Vaše dětičky jsou tak šikovné, to Lucinka nechce dělat nic z toho, co ji učím. Prostě odleze a jde kramařit do šuplíku. Ach jo, co mi z ní vyroste!? ☹

berenika39
12. únor 2010

renatajjj, a pak že si na znakování netroufáš... 😉 😉 proč byste to nevyužili? znakuješ ani nevíš 😉 😉 😉 , hodiny jste trefili sami a obyč.pápá je taky vlastně znak. Je to v hodně případech právě napodobování, jak se točí volantem - auto, letadlo - kde letí - nahoře, všechny možný zvířátka - kočka má fousky, myška má čumáček,zebra je pruhovaná, zajíc má dvě uši..ježek dělá pích pích prstem do bříška....není to nic víc než "ukaž jak...". Nemusíte se pouštět do něčeho,co třeba nepotřebuješ, aletřeba ty zvířátka jsou supr pro děti po roce,naučí se je tak dobře poznat - tím znakem si ho uloží do kebulky, slovo by třeba bylo moc těžký 😉 .

Jinak po roce jsme bláznili se schovávanou - klasika - bud pod peřinou nebo za dveřma a kuk!!, pak jsou už určitě děti v tom věku ukázat části těla, určitě začínají napodobovat - dala jsem mu hadr, utíral jao já, dostal smetáček, zametal, soukat prádlo do pračky a ven - půl hodiny byl v transu 😀 , to všechno jsou aktivity, který podporujou třeba motoriku, ale musí u toho i přemýšlet..někdy ty běžný denní věci fungují líp jak hračky od FP. A to nám tedy vydrželo do ted, jen se zdokonaluje, takže naleje aviváž a naprosto přestě umí pořadí knoflíků, jak pustit myčku,pračku, odpoledne si pustí telku s pohádkou. I to je učení.

chalotka
12. únor 2010

Ahoj Berenika, navnadila jsi mě na tu znakovku. Vůbec jsem nevěděla, že něco pro mrňata takového existuje. Je to popsané někde na internetu, nebo nějaká knížka?

ivika18
12. únor 2010

Chalotka, tada je diskuze o znakování
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
jinak tady: www.babysigns.cz

A je to fakt super, pěkně se tím prcek zabaví a ještě mu to pomůže v komunikaci, že se třeba nevzteká, neukazuje na všecko s mrčením a tak. A těžký to fakt není, jak píše berenika, ty běžný věci, co se dělají s děckama jsou vlastně taky znaky, akorát člověku brzo dojde fantazie, tak je potřeba se někde inspirovat.

shaula
12. únor 2010

Jo jo, taky znakování moooc fandím 😉 Je prima jít třeba po venku a kluci na mě znakují PTÁČEK 😵

soanpe
12. únor 2010

aleachim
a ty si myslíš,že naše sofí je lepší? učení na povel nepadá v potaz 😅
ale dnes překvapila, sama zavolala přes skype mojí ségře 😀 😀 😀
myslím, že Luci vnímá, co ji říkáš a učíš, ale prostě na to hází bobek a jednoho dne tě překvapí 😉
Sofí se naučila,když má hlad, ukazovat jako že si dává sousto do pusinky nebo vezme panence lžičku a talířek a dělá,že jí

berenika39
12. únor 2010

chalotka, jak píše ivika18 a třeba i na www.znakovanismiminky.cz. Oba weby jsou super, ten první je "nadnárodní" 😀 😀 , starší, asi zaběhlejší a u nás se tenhle program používá víc. Ten druhý ale píše super paní, která to dělá víc "po česku" a je tam třeba i její deníček se dvěma dětma a jejich znakování.
Nejsem nějaký fanatik, abych nic jiného nedělala než mluvila rukama, jak říká naše babička, nic se nemá přehánět, ale tohle je fakt bezva zábava a určitě to prcky baví a nás taky.
Petr díky znakům umí snad celou zoologickou - rok a půl prcek neřekne krokodýl, takže máš možnost ho nechat leda ukázat "kde je krokodýl" a on ukáže. Ale znakující prcek když uvidí v televizi krokouše, zaznakuje a ty víš,že ho poznal a ještě i to řekl, abys to věděla🙂)))

ivika18
12. únor 2010

jo a nemusí se to učit jenom u knížky, když prcka ještě nebaví, ale třeba u básniček, s plyšákama a jinýma hračkama

aleachim
12. únor 2010

soape, já vím, vždycky překvapí. Ona teď začíná zkoušet slova, dneska přišel manžel a ona vyjekla "ča tata" a vůbec se nám dost rozpovídala. Uklidňuju se, že na vařila myšička teď nemá čas, ale ona nechce dělat ani paci, paci ap. Prostě dělá jen, co se jí chce - obvykle nějaké blbiny, na to ji užije.

dagina
13. únor 2010

ahojky, dobrá diskuse, nestále si říkám, že mi už dochází fanzie.
S těma peříčkama dobrý nápad, hned v pondělí si je koupím a budeme foukat 😉 .
Ale také něco přidám do mlýna 🙂 .
Vemu 2-3 kalíšky různé barvy (jak se z nich staví komín) a pod jednu schovám oblíbenou malou hračku - v našem případě to je malá gumová beruška. Pod jeden kelímek dám berušku (to malá vidí), přiklopím zbývající kelímky a třeba je ještě pomalu zamíchám a malá hledá pod kterým kalíškem je beruška ukrytá. Vlastně to je něco jako Skořápky 😅 . To samé jde dělat i v dlaních, vložím do dlaně berušku, zavřu do pěstičky, pěstičky otočím a třeba ještě pomalu ruce překřížím tam a zpátky. U toho vydrží opravdu hodně dlouho a řehtá se jak pominutá a naznačuje ještě ještě 🙂 .

aleachim
13. únor 2010

dagi, naše Lůca má oblíbenou žirafu cca 22cm, tu do kalíšku neschovám, ale nápad je to pěkný.

dagina
13. únor 2010

Al 😀 .

blandik
13. únor 2010

Aleachim - u nás to bylo podobné. Snažila jsem se ho něco "učit" - třeba kolo kolo, bramboru, říkánky, zvířátka, papa, paci, paci..a on na to naprosto házel bobek, nejčastěji prostě odešel za autíčkem...totální salám přístup. ani prohlížení obrázků v knížkách ho nebavilo. Jen ho bavila "technika" listování. Te'd na něj nestačím koukat, má po nemoci (to se děti většinou dost posunou, po nachlazení), za dva dny se naučil jak dělá opička, ryba, zajíc,koza, navlíká tkaničku u papučí, chce pořád dělat kolo kolo, dupe nožičkama, sám se točí dokolečka..je to prostě najednou posun jak hrom. Jsem z toho sama vykulená. A strašně mě baví jej něco učit, předtím to byla taková malá trápená, protože ho to prostě nebavilo. Jo, ten posun nastal u nás mezi 15 - 16 měsícem.

berenika39
13. únor 2010

jj, s tím blandik naprosto souhlasím, jde to v takových skocích, dlouho nic, pak najednou jen koukáme...právě proto to má smysl i když třeba není moc velká odezva 😉 . to se týká i znakování. oni si to v těch kebulkách ukládají....

ještě mě napadlo - moc jsme užili kartonovou trubku od papírových utěrek. naprosto ho fascinovalo, že něco nahoře hodí dovnitř (kamínky,kaštany, kuličky, těstoviny) a ono to dole vypadne. nevím k čemu je to dobrý, ale moc se u toho chechtal....

soanpe
13. únor 2010

blandik
s tou nemocí máš pravdu
sofí měla v 9m šestou nemoc a během nemoci,kdy ustoupily horečky začala lízt a potažmo si sama stoupat 🙂

dagina
13. únor 2010

Berenika, dobrý nápad ta trubka, zrovna jsem dneska jednu vyhodila, tak asi zalovím v papíru 😅 ...

blandik
13. únor 2010

Koukala jsem na ty stránky - znakovánísmiminky - moc se mi to líbí.

dagina
13. únor 2010
https://www.youtube.com/watch?v=v6JldfeuTNo

Moc krásné video, holčička mi hodně připomíná naší Lůcu, vlastně dost znakuje, anichž bych se o to cíleně snažila...

dagina
13. únor 2010

Blandík, skoukla jsem nějaká ta videa na -znakovanismiminky- a naprosto úúúžasné, na to by se dalo koukat celý večer 🙂

dagina
13. únor 2010

Jo, a v jednom videu jsem viděla dobrý nápad, na zem položit velký tvrdý papír, dítě posadit třeba doprostřed a kreslit...

berenika39
14. únor 2010

dagi, a to se jen koukáš na jiný děti, jak se tím baví - až uvidíš lucinku, jak za tebou přijde a řekne ti celo větu "rukama", budeš jí pusinkovat ještě týden.
Petr ted právě asi pochopil, že se dá říct víc věcí najednou, mele pátý přes devátý, ze slov který umí (a není jich nějak moc 😉 ) smontuje celej román, ale znakama mi třeba vypráví, jak byl u babičky.
ALe jsme mimo téma, tak mrkněte tady v batolatech do "babysigns".

dagina
15. únor 2010

Ahojky, zkoušela jsem ty peříčka, a lůca se jich jakoby štítí, ani foukat nechce 😀 . Kreslení jí také moc nebere, ale co bych chtěla napoprvé 🙂 . Chtělo by to zase nějaký nápad 🙂

chalotka
15. únor 2010

ahoj iivika a berenika, díky za stránky, už se jdu na ně kouknout 🙂

bebinka
16. únor 2010

Ahoj, my taky s juniorem trošku znakujem, ale spíš jen tehdy, když nevíme, jak zvířátko dělá "hlasem" (krokodýl, zajíček...), takže si pomůžeme (pokrčit nosík jako zajíček, klapat rukama jako krokodýl čelistma...). Jinak pilujeme jak zvířátka dělají a už mi z toho bů, bé, mé atd. jde hlava kolem 🙂) Ale malýho to baví.
Hodně se mu líbí knížky, ukazovat obrázky. Super je nafukovací míč, dají se s ním dělat alotria a nic se nerozbije 🙂. Taky stavění věžě - učení se dávat na sebe kostky, je oblíbený...pak taková ta pyramida z kroužků navlíknutejch na "tyčce" (http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/6006... pro šikovný ručičky (http://www.e-toys.cz/detail.php?zbozi=749255), vkládačka tvarů...
Ne všechno samozřejmě perfektně zvládá, ale je to pro něj zábava. Tak snad pár tipů 🙂