Cucání palce. Dá se to odnaučit?

luciass
28. črc 2007

Ahoj,

jsou nám 3 měsíce a týden a objevili jsme ruku - palec, který se dá cucat 😖 , jsme plně kojený, dudlíka nechceme....

snažim se jí packu vyndavat z pusinky, ale pořád nad ní nestojim..., snažila jsem se ji davat do ruky jiny cucátka, sice je chytne, ale účel to neplní...

máte někdo zkušenosti s cucáním palce? dá se to "odnaučit" nebo jak na ně? vím že je teď období objevování, že to k tomu patří, ale bojim se palce z pohádky o třech přadlenách, ta jedna měla palec mega palec 🙄

luciass
autor
21. říj 2007

tak s odstupem zas píšu,
ručky samo do pusinky strká, ale nesaje, jen si kouše... takže možná že v tomhle věku (6m) už může za chvíli v tý kušničce něco objevit

každopádně dudlík taky stále nemáme a asi už mít nebudeme

jinak vedou tokové ty ňuchňací hračky a kousátka, takže aspoň něco místo toho dudlíku a prstíků funguje.. 😉

niega
21. říj 2007

Díky, Luciass, za reakci. Takže mám doufat v lepší časy? Já prostě ten dudlík nechci zavádět - představa, že náš junior žužlá kus gumy, se mi hnusí 🙄 .

eva265
21. říj 2007

Niega, to mame stejny problem. Nas prcek si cucal prsty uz na ultrazvuku. Ted uz se dokaze trefit do pusy sam, takze pri probouzeni a usinani ma v puse bud palec nebo celou pesticku. Klouby uz ma cele odrene, jak si je cuca. Snazim se mu to mazat kalciovkou, aby to nemel tak rozedrene, ale nevim, jestli to je dobre, kdyz to pak vsechno olize. Dudlik mu take nechci davat.

niega
21. říj 2007

Evčo, nemaž to tou mastičkou. Vem si, že i když ty si dáváš bepanthen nebo kalciovku na bradavky, musíš to před kojením smýt. Spíš mu občas udělej obkládek z dubový kůry nebo řepíku - ten to zklidní a urychlí hojení, ok?

natalien
21. říj 2007

Naše beruška si taky cucá prstíky, kloubky ale i celou pěstičku. Na dudlík jsem ji teda chtěla naučit (od 3.měsíce), páč si myslím, že to je z hygienického hlediska určo lepší až bude lézt a zkoumat věci okolo. Není na něm závislá a tak ho ani nepotřebuje. Jinak se ji snažím raději dávat do ručičky kousátka a hračky k tomu určené. Na cucání palečku se domnívám, že může zůstat i závislost 😅 Viděla jsem nejedno děcko chodící s aktovkou do školy s palcem v pusince 😀 A mojí kamarádky sestra (11let) při vypjatých situacích taky cucá palec - nikdy neměla dudlík 😉

eva265
21. říj 2007

Niega, Bepanthen a lanolin (Purelan) se myslim smyvat z prsou nemusi. Za tyden jdeme k doktorce na pravidelnou kontrolu, tak se ji na to mazani zeptam. Mozna by bylo nejlepsi to mazat mlekem.

niega
21. říj 2007

Evčo, nemůžu tu informaci o omývání nikde najít, ale je fakt, že já jsem to radši omývala... Nicméně s tím mateřským mlékem je to super nápad!!! 😉

listicka20
21. říj 2007

No, já se teda čas od času přistihnu, že si taky hryžu palec, když se na něco hodně soustředim 😀 a to je mi skoro třicet 😀 Nicméně, naše malá si strká do pusinky celou pěst od prvního momentu, co vylezla z bříška, takže se to asi naučila už v děloze. Teď už nemůže, protože jí navlékám rukavičky proti poškrabání. Záhy si zvykla na prso. Dudlík po mně plive, ten vůbec nechce. Takže kojím, kojím, kojím... A spíš bych naopak k tomu kojení potřebovala nějakou alternativu, protože když má ukřičenou náladu, tak se uklidní jenom prsem, a to pak můžu kojit několik hodin v kuse... 😖

niega
21. říj 2007

Lištičko, to znám moc dobře. Zpočátku jsem kojila furt - téměř až do zblbnutí. Hele, nevymejšlej alternativy ke kojení! Buď ráda, že malá dobře saje a nekaž jí sací návyk dudlíkem, ok? A co se týká té ručičky, Edík to taky dělal už od narození, pak ho to najednou přešlo a až do minulého týdne (měl něco přes 3 měsíce) do pusinky rukou netrefil (pochybuju, že tušil, že má ruce 🙂)...

listicka20
21. říj 2007

Niego, já jsem moc ráda, že umí sát, jen jsem byla ty první noci uplně vyšťavená, no jsem pořád. Snad se to srovná, ale jsem šťastná, že v tom nejsem sama, myslela jsem, že to neni normální, aby měla v jednom kuse takovej hlad. Taky mě napadlo, že mlíka nemám dost, ale byly jsme u doktorky a porodní váhy ztratila minimum, takže je prostě jenom žrout...

niega
21. říj 2007

Lištičko, jestli dobře přibírá, tak je to žroutík a uvidíš, že se co nevidět zklidní 😉 . Jen se připrav, že možná přijde den, kdy bude jenom pít a pít, a když nebude pít, bude vřeštět. Nenech se tím rozhodit, prostě koj a uvidíš, že druhý den to bude OK. Tvoje tělo přizpůsobuje tvorbu mlíčka potřebám miminka, a tu potřebu zjistí jedině podle toho, že mimčo cucá a cucá 😅 . Hlavně nevyměkni a nedávej umělý mlíko, ok?
Teď jsem si vzpomněla, jak si Edík dával kojící maratóny - od pěti odpoledne třeba do půl desátý. Já byla úplně dead 😝 😝 😝 !

listicka20
21. říj 2007

Umělý dávat nechci, jsem ráda, že jí z prsu. A vůbec si nedovedu představit, jak bych to dělala s umělým, tam je snad přesně odměřeno, kolik má dítě vypít? To bych do ní nemohla lít celý den (resp. noc) jako to mateřský...

zuzana222
21. říj 2007

ahojte dievcata, nasa si cucala palec 5,6,7 mes. a potom to zrazu prestala robit. cumel nema rada, stale sa kojime, ale od malicka pijeme cajik z flasky. cize nema problem flasku aj prso. Ten palec, to myslim u kazdeho casom prejde.

eva265
22. říj 2007

Tak koukam, ze u nas to bylo uplne stejne jako u Listicky a Niegi. Cuca si prsty uz z briska, casto se uklidni jenom kojenim, takze jsou obdobi, kdy jen nakojim, prebalim, nakojim, prebalim... Bala jsem se, ze mam malo mleka, ale na posledni kontrole mi sestricka rikala, ze ho za chvilku neunesu, jestli bude pribirat porad timhle tempem. Taky mel obdobi, kdy na prsty skoro zapomnel, ale nedavno ho to zase chytlo.
To mleko me napadlo, protoze kdyz mu krvacel pupik, doktorka mi poradila, at mu tam obcas nakapu po kojeni trosku mleka. A za par dni byl pupik uplne zahojeny.

monkula
22. říj 2007

Luciass, moja malá si tiež cmúľala palček, podobne ako tvoje, aj ona cumlík odmietala, namiesto toho mala palček, teraz má 9 mesiacov, naučila sa loziť a už si na palček ani nespomenie... 😀 😀 😀

zdenicka
14. pro 2007

holky nase mala bude mit 3 mesice a asi tyden si cuca palecek,porad jsme ji ho vyndavali a nic,Vetsinou to dala jen pred spanim.tak jsme pouzili poprve dudlik,chvilinku dudala a usla,tak uvidime co dal.Taky plne kojim a z lahvicky pila asi 3krat a pak se prisala krasne.

jandalinka
15. pro 2007

Tak naše Eli začala cucat paleček a skoro celou ručenku už v 3týdnu a tak jsem zvolila dudlík.Nejdřív ho nechtěla,ale pak ji "zachutnal"a krásně s ním usíná.Sice jsem četla názor,že dudlík do 4měs.není vhodný,ale další názor,který jsem pak četla¨zase psali,že po 3týdnu se už mimi naučilo hezky sát a nemůže to ovlivnit techniku sání a je lepší dát dudlík.Nás tedy dudlík kojení nijak neovlivnilo.Prý je lepší odnaučit pak dudlík než cucání ručenky,hm,to je prý těžší.Takže je to opravdu hodně indivudální a každý má svůj instinkt co je pro mimi dobré 😉

sarahxxx
28. pro 2007

ahoj ženský. Tak jsem dneska na netu přečetla spoustu blogů a článků o cucání palečku verzus dudlík. jsem z toho docela vyřízená protože co otázka to jiný názor a to i od pediatrů. mame doma tří měsíční dcerku a asi tak deset dní si cucá paleček pouze na levé ruce a jen když se nudí nebo když usíná pak jí ručička vypadne a spinká. od šesti neděl spinká celou noc. než si začala cucat palec tak si dudlala dlan (bříško palce). Dudlík jsem dávat nechtěla protože jsem se bála že nám to naruší kojení. První dcera dudlík neměla a ani si necucala prst ale když usínala a někdy do dnes (6 let) tak si dudlá horní část předloktí, nikdy jí ani nám to nevadilo a byla spokojená a spala celou noc od druhého měsíce. Rozhodně se ale cucání palečku obávám už jen z hygienických důvodů a rozhodně nechci aby šla dcera do školy s prstem v puse. Pokusíme se o dudlík ale zatím se jí z něj zvedá žaludek. kdyby jste někdo věděl fígl jak naučit na dudlík tak sem sním. Díky.

chechta
29. pro 2007

Tak my cucáme ruce snad od začátku a nikdy mi nepřišlo divný a nikdy jsem mu ruce nevyndávala - ted ve 3,5měsících je spíš hryže než cucá - prostě mu věřím. Taky miluje hryzání plíny - tu mu dávám ráda páč pak není poslintanej úplně všude. Uvidím časem - dudlík nechce - vzal h o na milost asi 3x a já jsem ráda, že ho nechce

suki
29. pro 2007

chechta my přesně to samé, malá si taky pořád cucá prsty, nejradši by si tam strčila celou pěst 😀 nikdy mě nenapadlo jí v tom nějak bránit a dělá to pořád, myslím, že jí za chvilku porostou zoubky 😉 naša malá srká do pusinky všechno co se jí dostane do ručičky 🙂

mirka21
29. pro 2007

suki naša malá je taká istá veľmi jej chutí pastička a keby len to 😀

suki
29. pro 2007

mirka jasný ale já myslím, že je to normální a že to snad dělají všechna miminka, ne? 🙂

chechta
29. pro 2007

suki já si to taky myslím, že je to normální

andilek
29. pro 2007

tak Ondra úspěšně přešel z pěstičky na palec, když mu dám dudlíka, tak ho vzápětí vyplivne a ještě se tomu potutelně směje 😅

zuzkafuny
29. pro 2007

Môj malý tiež nepotrebuje cumlík ako zistil, že na ľavej rúčke má palček a ten teda chutí oveľa viac... 😀

danulka2
29. pro 2007

ahojte, my mame rovnaky problem ako vacsina z vas. Nas maly tiez od narodenia cmula palec, ale len na lavej ruke. Skusala som 3druhy cumlov, aj som mu pridrzala v puse, ale nechcel ani jeden. Len palec na lavej ruke. Vzdy, ked zaspava, ked je hladny, unaveny alebo sa trochu nudi. Ked zaspi, tak necmula. Ked bol malinky, tak som mu dala tenucke rukavicky pred spanim, ale tak dlho plakal, kym som mu ich nedala dolu. Chvilku pocmulal a hned zaspal.

andilek
30. pro 2007

tak u nás by nepomohli asi ani rukavice, protože kolikrát bee palace i s plínkou, když si do ní zamotá ručičku, ale za zkoušku nic nedám a rukavičky zkusím 😉

listicka20
30. pro 2007

Já jsem myšku držela v rukavicích první týdny, aby se nepoškrábala nehtíkama, pak jak jsem je ostříhala a rukavice dala dolů, tak se tak šťastně zahryzla do pěstičky, že mi až bylo líto, že jsem jí v těch rukavicích nechala tak dlouho. Holky, nechala bych je žužlat pěstičky a palečky, dokad jsou takhle malinký, vždyť tím i poznávají svoje tělo...?

dana_l
31. pro 2007

pridavam sa k nazoru ze kazde dieta najskor objavi "seba" a to su palceky a prstocky. pokial to nie je kriticke - cely den v puse, tak by som to ignorovala. nasa mala si da palcek do pusy len ked je unavena alebo v noci - to je signal pre mna ze jej mam dat mliecko.
dudlik .... to by ste mali vidiet jej vyraz 😀 😀 😀 . "pocuca" tak 5 sekund a uz leti..... 😀

emjee
4. únor 2008

marsi06 • Včera o 13:35
Ahojte žienky - mamičky.Som tu nová a rada by som sa s vami poradila.Mám 19-mesačnú dcérku a neviem ju odnaučiť od cmúľania palčeka.Nikdy nechcela cumeľ a teraz si ten palček cmúľa hlavne,keď ide spinkať.Prosím poraďte mi,ktorá má už taký problém vyriešený.Ďakujem.

junovka • 2d • Včera o 14:06
Moja Timeika od 6 mesiaca, hadam az do 2 rokoch si cmulala 2 palceky naraz, ked zaspavala.Nevidno dnes, zeby mala dajake nasledky, ani na zubkych nic nevidiet 😉
Neboj, marsi, to casom prejde 🙂 😉

mirka414 • 1d • Včera o 14:09
moja len teraz zacala je to milucke 😵 zatial mi to neprekaza nerobi to stale len ked nemoze najt cumlik...

num7976 • 16tt • Včera o 15:14
ahojte s tym cmulanim to neni sranda,moja sestra si cmulala asi od jedneho roka a preslo ju to az ked isla do skoly-cize v siestich rokoch!!!! a bohuzial horne predne zubky ma teraz trosku von a ide nosit strojcek!odnaucali sme ju vselijako mozne, najskor sme jej namacali palcek do korenia,octu a pod.,ked to nepomahalo,nakreslili sme jej na palcek tvaricku a stym,ze chlapcek sa bude v ustockach bat a bude plakat,ale ani to nepomohlo,aj sme jej lakovali nechtik lakom proti obhryzaniu,co tiez nepomohlo,skoncilo to fakt az tym,ked zacala chodit do skoly a bala sa ze sa jej budu spoluziaci smiat..takze snazit sa vselicim moznym,aby ju to coskoro preslo!

mirka414 • 1d • Včera o 18:04
videla som to ida asi 4-5x ze to spravila...

marsi06 • Včera o 19:49
dakujem za radu 🙂 .este mi napadol jeden trik ako ju skusiť odnaučiť.Myslela,som?že jej skúsim ten palček obviazať obväzom,takže ho asi nebude potom chcieť.len sa bojím toho,že bude veľmi potom nervózna.

katuska26 • 1d • Včera o 22:04
Ahojte, tak my si tiež cmúľame palček, teda moja Vikinka asi od dvoch mesiacov, tiež odmietala cumeľ , nadrapovalo ju z neho. Ináč aj ja som si cmúľala,cumeľ som odmietala, tak možno je to u nás dedičné, no ja som skúšala odnaúčať, ale nič nepomáhalo, doktorka dokonca povedla že to nemám siliť, nech si ho cmúľa. Ináč v puse ho má len keď zaspáva, teraz cez vianočné sviatky bola chorá tak v zlom období ho mala v ústach fakt celý deň, no a zistila som že čím viac ju na to človek upozorňuje aby ho vybrala , tým je to horšie. Takže my to už neriešime, no čo už, v budúcnosti budeme asi potrebovať strojček, ale nechcem mať nervózne dieťa, ona to ešte nepochopí, že z toho môže mať krivé zuby. Ja si ináč presne pamätám ten pocit, čo mi cmúľanie palca prinášalo, je to zvláštne, ale bolo to také upokojujúce 😕
Takže ja by som určite nasilu nezaväzovala, ja som si ho tiež ako malá odviazala a dala späť do úst. A určite bude malá pri tom nervózna, jej to prináša určité uspokojenie a vy jej to beriete