Cucání palce. Dá se to odnaučit?

luciass
28. črc 2007

Ahoj,

jsou nám 3 měsíce a týden a objevili jsme ruku - palec, který se dá cucat 😖 , jsme plně kojený, dudlíka nechceme....

snažim se jí packu vyndavat z pusinky, ale pořád nad ní nestojim..., snažila jsem se ji davat do ruky jiny cucátka, sice je chytne, ale účel to neplní...

máte někdo zkušenosti s cucáním palce? dá se to "odnaučit" nebo jak na ně? vím že je teď období objevování, že to k tomu patří, ale bojim se palce z pohádky o třech přadlenách, ta jedna měla palec mega palec 🙄

luciass
autor
28. črc 2007

jo a hladem to není 😉

skaredka
28. črc 2007

luciass ja mam podobny problem. Nase mala ma 5 mesicu a ruce si cuca uz od 2. Taky jsem se snazila ji ty ruce vytahovat, ale nepomaha to. Ted uz je to tak spatny, ze si ty prsty ocuca do krve. Takze ji porad davam neco do ruky. Ze zacatku to jeste neudrzela, ted uz je to lepsi. Uz ji ty hracky vic zajimaji a snazi se je snist. Lepsi nez prsty. Myslim si, ze Natalka je jeste moc malicka na cucatka. Pockej jeste par tydnu a urcite to bude lepsi. Jedna moje kamaradka svoji malou naucila cucat palec a nemuze si to vynachvalit ( i kdyz ja to moc nechapu)

luciass
autor
28. črc 2007

mojí ségry poslední kluk, taky nechtěl dudlíka a jel si palec... fakt to prej bylo hrozny až se stalo to že se mu to nak zanitilo a museli k dr. ten mu to dal do toho smradlavyho obvazu (ted mi to vypadlo jak se to jmenuje) a tim se to cucani odnaučil a druhy palec nechal v klidu...

co zkoušim ji dat do roky plínu tu si drží líp a trochu jí žužlá, ale zase se bojim a pořad ji hlidam aby si ji nak vic nepřicucla......

papaya
28. črc 2007

luci já ti neporadím,leda hlídat a vyndavat,snažit se nabídnou plenu nebo "něco". můžu tě utěšit,že nás to asi čeká taky 😝 můžem si pak měnit zkušenosti 😀 holt by měli dělat dudlík ve tvaru prsu nebo prstu,jinak to nevidím 😝
a s tím do krve nestrašte 😕

hankah
28. črc 2007

holky, naše MAruška to dělá taky, už hodně dlouho. ze začátku jsem jí je taky vyndavala, ale pak jsem někde vyčetla, že mají teď v pusince hmat, a že se jim ty ruce nemají brát. tak nevím jo a to dudlíka používáme.........

luciass
autor
28. črc 2007

tady něco kolem toho maličko je...

http://www.rodina.cz/scripts/poradna/prehled.as...

zuzpidka
28. črc 2007

Ahojte. Aj môj malý si cmúľa palček. Zatiaľ som to nechala tak, ale pokiaľ je to možné, tak mu vždy dám do ruky niečo iné. Nerobí to zase až tak často. A teraz začal aj dosť veľa slintať, tak neviem či nám nejdú zúbky. Uvidíme. 😒

luciass
autor
28. črc 2007

ona jako ten palce nejede furt, nevim jestli se nudí, hraček kolem sebe má dost, často drží zvířátka za nohy apod. takže asi fakt objevila i tu ruku, budu se ji nak snažit dávat do těch pacek něco jinýho a uvidíme..... snad jí přestane bavit 😅

jojojo
28. črc 2007

Ahoj 😀
naše Elí si taky cucá palec, ale je to jen když už nestíhám a má strašnej hlad, tak se tím uklidní a někdy si ho cucá, když usíná, tak jí ho pak vydělám. Holky nestrašte 😕 s tím procucáním až do krve, fuj z toho je mi úplně špatně. Zkouším jí ho např. ted vydělat - zrovna usíná a dá si ho tam zpátky. Dudlík nepoužíváme.

luciass
autor
28. črc 2007

http://www.rodina.cz/dotaz4696.htm

Dobry den, rada bych se vas zeptala, zdali mam maleho trimesicniho chlapecka nechat cucat prsty. Dudlik odmita, resp. dudal snad jednou asi hodinu, ale strasne rad si cuca prstiky. Zejmena, kdyz ma hlad a kdyz se mu asi zda o jidle, nebo tesne po kojeni.Sousedka mi rikala, ze mu mam radsi davat dudlika, ze ho cucani prstiku pak neodnaucim, ale ja zase dudlik mu moc davat nechci,protoze to neprospiva dasnim.
Jaky je vas nazor ?
Souvisi s tim i podotazka: davat dudlik na lahve, nebo radsi hubicku. Zatim tedy pouze kojim, ale ptam se do budoucna. Pry se dudliky vseobecne nedoporucuji...?

Cucání prstů ve třech měsících je víceméně normálním jevem. Přece jen je však lepší, používá-li se dudlík. Sousedka má pravdu, v pozdějším věku se cucání prstů skutečně odnaučuje hůř. Domnívám se, že používání dudlíku není zas tak škodlivé, aby bylo nutno ho nedávat. Méně vhodný je v době, kdy dítěti začnou růst zoubky. Pak může být příčinou jejich křivého růstu.
Používejte dudlíky zakoupené v lékárně, se "zábranou", aby je dítě nemohlo vdechnout.
Na podávání tekutin je hrneček s "hubičkou" vhodnější až v pozdějším věku, zatím je podávejte z lahve.
O tom, že by se dudlíky všeobecně nedoporučovaly jsem neslyšel.

Dr Jirkovský

luciass
autor
28. črc 2007

tohle je trošku drasticky...

http://www.rodina.cz/dotaz5305.htm

Dobrý den pane doktore, vím že na dotaz o cucání prstíku jste již odpovídal.Moje rocní dcera od narozeni odmítá dudlíka a cucá si místo nej palec,uz ma na palci vycucani mozol a trochu placatý.Mám jí ho vyndavat, pokud ano jak ji to mam odnaucit? Děkuji za odpověd.

Odnaučit cucání prstíků není jednoduchá věc. Pokud si dítě cucá prst před spaním, je možno použít poněkud nepříjemnou metodu. Vyrobí se z tvrdého papíru rourky, které se dítěti navléknou na ručičky tak, aby je nemohlo ohnout v lokti. Tím se zabrání tomu, aby si mohlo dát prsty do pusy. Po nějaké době (zpočátku je třeba mít trpělivost, dítěti se to pochopitelně nelíbí) se dítě naučí usínat bez prstíků v puse.

Dr Jirkovský

skaredka
29. črc 2007

no holky s tou krvi neprehanim, asi ma Samule moc jemnou kuzi, ale vzdy kdyz ma cerstve ostrihane nehty a hodne cuca, tak ji ta krev trosku tece. Na palci prave ruky si doslova sezrala kuzi. Ted uz to ma zahojeny, ale byl to hnus. Nastesti necuca prsty v noci, jen pres den. Ona je ani tak necuca jako spis zkouma pusu a kouse si je. Nevim no ...

pavla80
2. srp 2007

ahoj holky mám skoro 3měsíční holčičku a prstíky si cucá taky někdy se snaží si tam strčit skoro celou ručičku.Přes den odmítá uplně dudlík naštěstí při večerním usínání ho má tak snad se to později odnaučí

karotky
3. srp 2007

Ahojky!
Tak k nám cucání..........lépe řečeno hryzání pěstí taky dorazilo.U nás na to účinku je plínka.Hodím jí Ádovi na obličej a než si jí strhne z obličeje,trochu ho to zabaví.Ale hodně si cucá prsty před spaním.......tak asi 10 min. maximálně.Pokud je to delší dobu,je jasné že spát nebude. 😀
Dudlíka už nechce ani vidět.Možná,kdybych mu ho držela naraženého na puse.Ale to bych doma zase nic neudělala. 😀

vandas
3. srp 2007

Ahojte maminy,
cumlanie v 3 mesiacoch je uuuplne normalne. prAVE ZACINA OBDOBIE ZOZNAMOVANIA SA S VONKAJSIM SVETOM A OKREM ZRAKU A SLUCHU SA ZAPAJA AJ HMAT.Motorika este nie je dostatocne vyvynuta, tak babatka vsetko skumaju pusou. Co sa dostane do ruky - konci v puse. Toto obdobie (tzv. oralne) sa skonci, ale dovtedy toho vopchaju este vela do pusy🙂))) Nebrante detom poznavat svet cez pusu (JE TO VYVOJ), lebo sa to odrazi neskor...

danca81
3. srp 2007

Ahojky maminky, tak mě malej asi čtyři dny strká palec do pusy. Je to ale tak dvakrát za den, většinou, když se mu chce spát a neví jak na to. Není to ale takový jen ožužlávání, ale on ho opravdu saje (napapaný je). Má ho pak chudáček úplně fialový. Dudlíka jsme ještě nedali. Původně jsem ho ani nechtěla na dudlík učit, ale když vidím ten fialový prst, tak si říkám, že raději ho budu odnaučovat později od dudlíku než od cucání prstu. Co myslíte vy?

benabianca
3. srp 2007

danca-urcite radsej daj cumlik ako palec,cumlik zoberies ale palec tazko.

lenycka
5. srp 2007

Ahoj maminy!
Naší malé je šest týdnů a už si taky rve do pusiny ruku, ale ne prsty, ale rovnou celou pěstičku! Cumel jsem taky nechtěla dávat, ale už jsem ho před dvěma dny vyvařila a je v pohotovosti. Naštěstí ho zatím odmítá, když jí ho dám do pusy, tak se dáví a vyplivne ho, což jsem ráda, ale taky si říkám, že je lepší odnaučovat od cumlu než od palce ☹ Hlady si ruku určitě nejí...
S tou plínkou mi to přijde jako docela dobrý typ, tak to vyzkouším, až budeme mít zase chuť na ruku 🙂

jejke
11. srp 2007

Nebola by som si ista ze je cumlik lepsi ako palec, BENABIANCA.Ked vidim stvorrocne dieta s cumlikom a mamicka uzkostlivo vystvetluje ze ho nemoze odnaucit, neviem neviem.... 😠
My sme mali palcek asi od troch do piatich mesiacov, cumlik nepomahal, vyletel von a hned nasledoval palcek, aj mi to prislo vhod, ze sa v noci takto dieta ukludni samo a ja som sa zobudzala nie na plac ale na mlaskanie ked papalo palcek 😀
No ako som vytahovala pocas dna kazdy mi vravel NECHAJ NECHAJ, ked samo zaspi nie si rada?
A po trapeni a placi som to tiez prestala robit, teda vytahovat ten plochy palcek z pusy a ani neviem ako, prestalo to samo .
CUMLIK SME NIKDY NEPOTREBOVALI.Palcek je v poriadku a zaspavali sme donedavna na prsniku, teraz na flasi. 😉

ene
11. srp 2007

"Sani je u deti prirozeny reflex, dokonce i mimo krmeni maji tendenci sat ruzne veci. Casto skonci u toho, ze pouziji roh prikryvky nebo vlastni palec; ani jedno z toho vsak neni moc vhodne. V podstate si tim mohou vice ublizit nez prospet. Zejmena spatne je pravidelne cucani palecku, jelikoz muze vest k deformaci celisti.... Dudliky jsou zvlast navrzeny k uspokojovani prirozenych potreb deti a zaroven k procvicovani svalu jazyka, rtu a celisti, coz je velmi dulezite pro budouci rozvoj."

Tot jen obycejna brozurka sice od vyrobce dudliku, ale asi to svuj duvod ma. Je sice hezke, ze nektere maminy nechteji o dudliku ani slyset, ale zase proc za kazdou cenu, kdyz to dite tu potrebu ma. Radeji budu ucit na dudlik od malicka, abychom s tim pak nemeli takovehle problemy. Nektere deti plivou take jen urcite dudliky, jine znacky jim vyhovuji vice.

gedren
11. srp 2007

Kojim podle potreby, dudlik jsme nikdy nedali a kdyz si Helenka poprvy strcila palec do pusy, meli jsm radost, ze ma novej skill 🙂 Nikdy jsme ji v tom nebranili, at si strka do pusy, co chce, a nikdy to neprekrocilo unosnou miru, proste nijak intenzivne ho nesaje ani si ho nezdestruovala.

To je jen priklad, ze proste nekdy ten problem vubec nevznikne nebo se vyresi sam a bylo by zbytecny branit diteti v objevovani vlastnich rucicek i zbytku sveta..

Verim, ze jsou deti, co to u nich prekroci pozdeji unosnou miru, ale nema cenu to resit v prvnich mesicich, kdy to ditko soupne palec do pusy spis omylem a hned zas zapomene, jak se mu to povedlo 🙂

maca793
11. srp 2007

luciass
ja som si myslela, že sa toho ani nedožijem. simonka si od narodenia cucala palec a ostalo jej to doteraz. nech robím čo robím, nechce sa od neho odnaučiť. už má 6,5roka. zúbky krivé.
aj ja som zo začiatku, keď bola maličká dávala cumlík, ale stále ho vyplúvala. myslela som si, že ho nechce. potom som zistila,že namiesto cumlíka používa palček. stále som jej ho z pusy vyťahovala, ale stále si ho dávala nazad. tak som to nechala tak. potom sme skúšali rôzne nechutné veci jej dávať na palček, aby sa odnaučila ale nepomohlo nič.

luciass
autor
13. srp 2007

maca to je fakt husty 😒

no my jsme tak nějak v pohodě...., už ho necucá tak často, občas jo, střídá obě ruce, takže musí ochutnat obě, ale naštěstí ho nemá v pusince od rána do večera, občas jede plínu, prostě na co narazí to zkoumá....

se stává že ikdyž kojim, začne pozorovat pustí prso a strčí si tam ruku...., v tomhle případě jí teda ručku vyndam a dam tam co patří 🙂

holky díky za příspěvky, já vim že budou další a další věci, který neznam a budu se jich "obávat" aby se nepřetavily do horších verzí, ale to už jsem prostě já 😀 😉

danca81
13. srp 2007

holky, tak já nevím. Dominiček si paleček (stále ten stejný) dává do pusinky vždy, když se mu chce spát a neví jak na to. (jak už jsem psala). Večer spí od 20 h do 5 h, ale to díky tomu palečku. Když se v noci vzbudí, tak si dá paleček do pusinky, chvilku ho tahá a pak zase usne. Jak usne, tak paleček pustí a tak mu z pusinky vyklouzne. Prostě palec používá, aby usnul. Dudlíka nechce. Zkoušeli jsme silikonový dudlík i obyčejný dudlík a nechce ho. Má raději paleček. Mám strach hlavně z těch křivých zubů.
Některá píšete: Nech ho ať si palec cumlá. Druhá zas: Dej mu raději dudlík.
Tak teď opravdu nevím. CO MÁM DĚLAT? 😝

bertik
21. srp 2007

Ahojda,
tak já se také přidávám - malá objevila pěstičku a pořád si ji teď cpe do pusinky. Můžu ji jí to furt vyndávat, ale stejně si vede svou. Dudlíka si vezmě většinou jen na usnutí. Přesně jsem slyšela, že jednodušeji se děti odnaučí od dudlíku než od prstu... 😔 tak ja na ně, nevíte 😨

valsik
22. srp 2007

ahoj holky, tak nase Tyna objevila pesticku (a palec) uz v porodnici, takze od te doby palec nebo celou pest cuca bud kdyz ma hlad nebo nemuze usnout a nebo se na neco soustredi (vetsinou prdiky 🙂 ). Zkouseli jsme 6 ruznych druhu dudliku a neprijala ani jeden. Vzdycky se z nich malem pozvracela, takze uz ji nenutim a nechavam ji palecek. Nase Dr. mi na cucani palecku rekla, ze kdyby deti nemeli saci reflex, tak by neprezili, takze jsem pochopila, ze ji mam zatim nechat byt, at si cumla 🙂

kajule
22. srp 2007

Ahoj holky, tak Páťa má prsty nebo třeba rovnou celou pěstičku radši než jakýkoliv dudák. Pěkně u toho slintá a když už si ten dudák vezme, tak mu sliny tečou všude po puse. Co má taky rád je špendlík a kousátko. 🙂

niega
20. říj 2007

Oživuji znovu toto téma... Naše mládě před týdnem objevilo ruce a palcem trefí do pusinky hned na první pokus. Jsme na tom stejně, jako popisuje Danča. Dudlík nepoužíváme, plně kojím. Počas bdělosti to problém není, protože má pořád nějakou zábavu, ale v noci nebo v kočárku najíždí na palec, když se probudí a chce pokračovat ve spinkání. Je sice pravda, že se tím uklidní a znovu usne a že tudíž nepláče, ale bojim bojim ☹ . Co když z toho vznikne neodnaučitelný zlozvyk??? Co na to vy, zkušené maminky? Díky!

mikynka
20. říj 2007

Ja mam presne ten isty problem. Nasa malinka ma 5 mesiacikou a ties si cmula prstiky niekedy mam pocit ze si chce do pusi napchat celu pesticku. Este ju kojim cumlik odmiet miesto toho pouziva moj prsnik alebo prstek ☹ . Tiez neviem co mam delat. Najhorsie je to vecer ked sa ide spinkat totizto bez prsniku nezaspi:(