Cucání palce. Dá se to odnaučit?

luciass
28. črc 2007

Ahoj,

jsou nám 3 měsíce a týden a objevili jsme ruku - palec, který se dá cucat 😖 , jsme plně kojený, dudlíka nechceme....

snažim se jí packu vyndavat z pusinky, ale pořád nad ní nestojim..., snažila jsem se ji davat do ruky jiny cucátka, sice je chytne, ale účel to neplní...

máte někdo zkušenosti s cucáním palce? dá se to "odnaučit" nebo jak na ně? vím že je teď období objevování, že to k tomu patří, ale bojim se palce z pohádky o třech přadlenách, ta jedna měla palec mega palec 🙄

ali27
12. čer 2009

my si cmulame palec na lavej ruke o sto seststo. a uz som rezignovala. spociatku som vyberala, snazila som sa ucit na cumel, ale nic nepomahalo. tak som aspon rada, ze ho ma a ze vie sa s nim ukludnit a zaspat. a budem len dufat, ze raz na ten palcek zabudne a bude pokoj. co ine mi zostava?? 🙂

lyongirl
12. čer 2009

ali27 - možno aj my na tom tak budeme 😒 . Nikto nevie...

kiva23
12. čer 2009

My mame 3 tyzdne a tiez neustale cucame. Nie palec ale celu ruku.. Nie je to skoro?

lyongirl
12. čer 2009

kiva23 - mne sa to zdá skoro, ale asi je šikulka 😉

lyongirl
16. čer 2009

ahojte, musím napísať môj výmysel, čo som spravila 😀
Takže, malý je už totálne závislý na palčeku, takže začíname "odvykaciu metódu". Zatiaľ sa mi moc nedarí, pretože mi srdce trhá pri plači a uši si nedokážem zapchať, ale pomaly skúšam. Dala som na dudlík gumičku, máme taký, čo má dierky, tak som ju tade poprevlekala a malému dám dudlík na ručičku tak, aby mu znemožňoval cmúľaie palca. Síce mu ho musím občas napraviť, ten dudlík, lebo gumička nie je moc napevno, aby ho nerezala, ale dá sa to. Až na malého jedovanie. Občas neodolám a nechám ho ukľudniť palčekom, pretože aj ja potrebujem niečo porobiť, popr. postarať sa o vačšieho.
Snáď to niekomu pomôže a vyskúša tiež... 😉

evea80
16. čer 2009

ja vyskusam 🙂

tikasi
28. čer 2010

Ahojte,dlho sem nikto nenapisal,tak sa chcem spytat ako su vase deticky na tom dnes s tym cmulanim palceka?
Dcerka ma 3mesiace a uz 2 tyzdne sa sama upokojuje sanim palceka lavej ruky.Pri zaspavani alebo ked sa potrebuje upokojit. Je plne kojena a v noci velmi dobre spinka-asi vdaka palceku.Cumlik sme zozaciatku mali,ale potom ju z neho zacalo napinat na vracanie,tak sme ho vysadili. Uspavat ju v podstate nemusim,zaspi sama,podudka palcek a spi,ten jej po chvilke vypadne. Chcem sa spytat ako ste to zvladli a ci ich to preslo samo od seba,alebo ci v tom pokracuju.Ja som si cumlala palec tiez este na ZS,a som rada ze nie som sama 😀 len dufam ze to nebude dedicne 🙂

luvie
28. čer 2010

Naše Kačka si začala palec cucat kol. 2.m. Používala ho hlavně na usnutí, ale pak i hodně při hraní. Dudlík jsem dávat nechtěla, ale nakonec jsme to přece jen zkusili - nechtěla ho... Přes den jsem se jí snažila dát do ruky něco jiného nebo ji zabavit, v noci jsem s tím bohužel nic moc dělat nemohla. Pak mi sama začala usínat víc a víc u prsu, nechala jsem ji, jak potřebovala a najednou jsem si uvědomila, že paleček už v puse neměla hodně dlouho (zmizelo to asi kol.5-6.) Teď hodně spí u prsa, bez prsa spí tak půl hod. s prsem v puse spíme spolu odpoledne i 3 hodiny v kuse 🙂 Ale jak se odtáhnu, vzbudí se za chvilku.
Zrovna zkouším nechat ji usnout bez prsa aspoň večer, ale zatím jsme v počátku...

Jo, a taky jsem se hrozně bála, že z toho bude šílený zlozvyk. Ale když se zbavila palečku, nejspíš si najde v životě jiný zlozvyk - vysedávání v hospodě, kouření, smskování, čokoládu, co já vím 😀

believe2
28. čer 2010

ahoj, tak my mame 4m a keby mala mohla, tak si strci do pusy aj celu rucicku a to je napapana, prebalena......tiez plne kojim, v noci sa budime ako kedy, tak 2-3x......cumel davam, no mam pocit, ze to zalezi asi od jej nalady - raz cumel, potom rucka, potom taha vsetko okolo seba a cmula to...no neviem odhadnut. hlad dava najavo krikom.....a pred par dnami som zistila, ze preferuje palec na rucickach, no este to nejako extra neriesim 🙂

lucinka4
28. čer 2010

no,my mame 4 a pol mesiaca a tiez tento problem..zo zaciatku som to nejak neriesila,ved objavila rucicky tak cmulala ale postupne to bolo intenzivnejsie tak som sa snazila davat jej do rucicky hracky a to pomohlo...teraz palec cmula ked je hladna(akosi uz nepyta odkedy ma palec) a ked zaspava..od toho ju odnaucit neviem,hrozne place a dudel par krat pocucka a bud si ho vyberie alebo ho vypluje, prip sa nim drhne...
inak,v teme dakujeme annag som sa pytala a annag mi poradila,ze bud je unavena,hladna,nudi sa alebo ma vela podnetov..ked som sa zamerala na to kedy si cmula tak je to v podstate pravda..takze podla toho riesim tu ktoru situaciu..akurat to zaspavanie,to jej ho bud vyberiem a ked nema uz energiu tak spi dalej ale niekedy v polospanku hlada..velakrat ho ale sama vypluje

bufina
28. čer 2010

Náš malej si cucá prstíky asi od 4. měsíce. Jenže takovým způsobem že si je nacpe až do krku a pak blinká a to je každou chvílu. Taky bych potřebovala zjistit jek ho to odnaučit 🙂

dadous
28. čer 2010

naše pipka nesnese dudlíky, takže ted přišla na to že si jednou rukou přidrží tu druhou a muže cumlat,a to je teda pěknej kraval jak to vtahuje 😀 je jen otazkou času kdy ji do pusiny vleze jen samotnej prstík 😀 to ho pak asi z pusy nevynda 😀

strouzek
28. čer 2010

koukám téma pro nás, my dudlíme palec už tak měsíc, a poslední týden jako ďas. zase až tak mi to nevadí to spíš lidem kolem ale spíš se bojím že jí to pak neodnaučím. snažila jsem se jí naučit na dudlík, protože přecijen od dudlíku se odnaučuje líp prostě se schová a není zato ruce neschovám ale mám smůlu. malá si dudlík sice vezme (ale žádný avent nebo nuk, chce jen starou hnusnou latexovou kytičku ) ale vydrží jí chvilku a za chvíli si zase rve do pusy ruku. jsem proti metodám svazování ale kdoví jestli k nim jednou nepřistoupím a nebo budeme dudlit až do puberty kdoví 😀

dadous
28. čer 2010

@luvie s tím prsem to mame hodně podobny 😀 taky na něm pořad visí, tak si kolikrat říkam , už aby se naučila cucat si paleček a ja si odpočinu 😀 😀 ze začatku jsem byla rada že dudlík nechce ale ted bych dala nevím co za to aby se na něj naučila, pže uklidnit ji prsem je někdy dost nerealny 😅

haanhobe
28. čer 2010

Já jen přispívám sice ne vlastní zkušeností. Před nedávnem jsem se v nemocnici setkala s maminkou dvouletého caparta - rovněž si jako malý oblíbil paleček. Neřešili to, teď je už asi pozdě. Paleček má během dne rozmočený, neustále v puse.Sama říkala, že už dříve to měla více hlídat, nabízet dudlík, dávat rukavičky.Od dudlíku dříve či později odnaučíme, prso není k dispozici pořád, ale paleček bude s dětma vždy a všude. Tak pevné nervy a ať se vám nerodí dlouhodobý zlozvyk.

dadous
28. čer 2010

@haanhobe nejhorší je že na dudlík ji nenaučím pže jak ji ho dam do pusy tak se daví 😨 mame doma asi 5 druhu a prostě to v ty puse nesnese 😠 ještě mě napadlo dat ji ten cucací vaček, co se do něj dava ovoce, ale na to je ještě mala, 😨

haanhobe
28. čer 2010

@dadous Sama si nedovedu představit, jak na prcky, když jsou tak chytří. Jen jsem psala, co jsem viděla. Dvouleté dítě je už velké. A teď jsem si uvědomila, že i naše sousedka asi 10 - letá si občas strká prst do pusy - jakmile nic nedělá, nudí se, přemýšlí, na něco čeká. Jako malá byla také s palečkem.

dadous
28. čer 2010

😀 no i ja si někdy strčím prst do pusy, když si s něčím nevím rady 😀 tak už vím po kom to nikča ma 😀
@haanhobe

gloria78
29. čer 2010

Ahoj, ja mám tiež skúsenosť, dvojnásobnú ☹ Karolínka si palček cmúľala a po pár mesiacoch sama prestala😉 , no Lucia je horší prípad, cumlík nechcela nikdy, a cmúľa od 2 mes. ešte stále aj napriek to mu, že mi ukazuje aké "bobo" má na palčeku ☹

natalia777
29. čer 2010

ahojte nasa kocka tiez nechce cumlik ani mysliet 😖 zato svoj palcek velmi lubi......a stale ten isty a na tej istej ruke, ona ho nema v puse nonstop ale ked je hladna alebo ked chce spinkat, tak zaspinkava s palcekom v puske 😕 😕 😕 a potom ho pusti 😅

strouzek
29. čer 2010

dadous a nezkusila si jiný dudlík? já měla ty super dudlíky od aventu, Mam, nuky aj. ortodentické zázraky silikonové i latexové a malá se po nich taky dávila, až jsem zkusila tu hnusnou latexovou kytičku a ta jediná sedla a malá se po ní nedáví. sice ten dudlík moc nechce ale když už je ta kytička fakt jediná kterou vydrží mít aspoň chvíli v puse bez toho aby se jí natáhlo

tatiana1985
29. čer 2010

ahojte, aj moja si cmula palecky🙂 bud palec alebo strci ukazovak, alebo prostredne do pusy a cmula ostosest...
niekedy pri kojeni vypluje prso a strci palcek 😕 alebo ked zaspava to permanentne...
a cumlik nechce, vypluva ho... prosto na cumel uz nenaucim 🙂

bibione
30. čer 2010

Moj ma tiez vecne prsteky v puse, ked je to palec,tak viem,ze je hladny alebo smadny,ked si sa tri do pusy,nieco mu tam vadi a inak objavuje prstami svoje dva zubky 😝

pimpulienka
6. srp 2010

Potrebujem poradiť. Naša malinká, ktorá bude mať 6 týždňov je v poslednej dobe po papaní nervózna, pučí sa, krčí nožičky, dokonca sa mi aj viackrát za kojenie odtrhne od prsníka.tak sa pučí (problémy s bruškom máme od 1 týždňa..)a čo je najzaújmavejšie to potrebujem skomentovať asi pol hodinku. možno aj kratšie po kojení si začne okrem toho, že plačká sať aj pršteky a rúčky, čo mi nejde do hlavy, pretože mi mliečko kvapká, keď kojíme napr. ako aj dnes ráno..nemám pocit, že ho mám málo (predtým si rúčky po papaní nedávala do pusky nesala si ich, robí to asi posledný týždeň cca) môže to byť napriek tomu o hlade? trvá jej, kým sa ukľudní na rúčkach dlhšiu chvíľku, potom na rúčkach jemne zaspinká a polohujem jiu do postieľky na bruško, čož je jediné poloha na ktorej nám vôbec spinká v poslednej dobe. čo môže značiť tá nespokojnosť po kojení a sanie rúčiek? neviem, čo si mám myslieť.

janka108
6. srp 2010

pimpulienka, nas maly mal to iste. pri jedeni alebo tesne po nom zacal strasne plakat, pucit sa a prehynal chrbatik az do obluka. bolo to tym ze mal plne brusko a nemohol sa vykakat. na jednej strane bol hladny , ale nemohol sa najest, lebo ho bolelo brusko. pomohla nam rektalna rurka. vykakal sa, vyprdel a uplne sa mu ulavilo. pouzivali sme ju do 3 mesiaca a niekedy ked mu treba pomoct, pouzivame este obcas. niekde sa docitas ze to nie je dobre pouzivat, ale radila som sa aj s lekarkou, ale ked to robis opatrne a mas rurku naolejovanu,je to ok. a hlavne babetku sa uplne ulavi.
a to cmulanie rucky je len take samoupokojovanie sacieho reflexu

pimpulienka
6. srp 2010

kakáme pekne Janka, aj 5x za deň, len s prdíkmi máme problém, áno s tým bolením bruška

janka108
7. srp 2010

no ved aj zastavene prdiky vedia poriadne boliet. aspon to skusit mozes. nam pomocou tej rurky sa z nonstop uplakaneho babetka stalo spokojne dietatko. drzim place

pimpulienka
7. srp 2010

áno vedia, to áno, keď spinká na brušinku tak krásne prdká, inak nevie veru chúďatko naše. pasuje sa s tým stále

julka11
21. led 2011

Ahoj, obnovuji tuto diskuzi dotazem, zda jste některá přišla na to, jak odnaučit cumlání palce. Naše malá objevila pravý paleček a od té doby by ho měla nejraději v puse pořád. Mě to tak irituje, že ji přes den dávám rukavičku.
Jo, cumel samozřejmě plive...
Díky za rady.

lucinka4
21. led 2011

@julka11 ahojky,moja mala tiez cucala palec a nakoniec prestala sama ked jej vysiel prvy zub,asi jej vadil 😅 😲
nepomahalo nic,ja som jej ho vyberala aby s nim nespala v noci cely cas