Cucání palce, jak ho to odnaučit?

anprik
4. črc 2017

Krasny den vsem,
neni tu nekdo,kdo ma podobny problem ci zkusenosti s cucanim palce?..syn si od narozeni cuca palec,dudlika odmital,davil se..kolem 2let pomohlo zalepit palec a cucal uz jen vecer pri usinani nebo kdyz se v noci vzbudil a douspaval se tim.Vydrzelo mu to 3m.Ted se vratil k denni i nocni variante:( k tomu si jeste malickem druhe ruky hraje s cedulkou od tricek🙂 nedej boze kdyz tato kombinace neni a cedulky jsou odstrizeny,neb ma obleceni po starsim brachovi,kteremu mu naopak cedule vadily a strihsli jsme je🙂..palec ma uz jeden velkej mozol skoro az do krve..citron,pepr a jine podobne "odpuzujici latky"mu chutnaji,naplast nepomaha zacne cucat postupne cucat dalsi prsty,ktere nejsou zalepeny,zavazovani do obvazu nebo do rukavic to uz vubec, rve jak pavian klidne pul dne,zubarka ani ortodontistka si taky nevi rady..mate nekdo nej.radu jak to odnaucit?nebo co pomohlo vam?

ilona87
4. črc 2017

Nic pozitivního nemám - malej taky nechtěl dudlíka, stačil mu palec. Nepomáhalo nic - zkoušela jsem i chilli papričky - olízl to, chutnalo a jel dál. Pak dostal infekci do pusy a tím naše cucání palce skončilo.

tabeu
4. črc 2017

@anprik Náš kluk taky pořád cucá palec ☹ Dudlík odmítal a taky už nevím jak ho toho zbavit. Tak se s dovolením přidávám k vašemu dotazu, kdyby se objevila nějaká účinná rada. Nám přestal cucat akorát na týden kdy si palec pořezal, tak jsem se radovala, že to máme vyřešený ale jakmile zjistil, že palec už je zase v pořádku, začal znova..A řezat palec mu fakt nebudu aby toho zas nechal 😀

lela36
4. črc 2017

My jsme na tom stejne, cuca si palecek od mala, ted ma dva roky pryc a porad premyslim, jak se toho zbavime.

monik111
4. črc 2017

Holky tohle je boj. Asi vas moc nepotesim. Nase holka si ho vecer cumla jeste dnes...a to ji je dest.
Bojovala jsem s tim po dobrym,po zlym....a nepomohlo nic. Takze ted uz se ho snazi necumlat,uz je ji to totiz trapne.
A myslim,ze jelikoz nam budou nasazovat rovnatka,tak uz ji to nepujde ani v noci🙂

valeriem
4. črc 2017

zkusila bych pepřový lak na nehty, je to dobré i proti okusování nehtů, nebude mu ten palec chutnat 😉

anprik
autor
4. črc 2017

dekuju za radu ...to jsme take zkouseli vzhledem k tomu ze mu i normalni pepr chutna dokonce i po chilli se oklepal a cucal dal..tak uz nevim jaka chut by ho odradila🙂

svobel
4. črc 2017

Máme to stejně... Taky nevím, co s tím a štve mě to... Zkusila jsem na to jít jinak, když nebude cucat palec, tak půjdeme do obchodu a tam si vybere nějakou hračku. Často to opakuji a zatím to zabírá, necucá už přes den, jen před spaním a při únavě... Uvidím, co bude dál...

shine2015
4. črc 2017

Tak to jsem zvědavá na rady - dcera 5let a to samé....jen před spaním nebo když je unavená.....a tím pádem se ji spát chce.....nevíme co s tím.....od narození dudlík nechtěla jen ten palec a teď brečí ze ji to nejde odnaučit.....syn na roce a 4mes odložil dudlik sám od sebe - visel mu na řetízku na krku a tak jsem mu ho vzala a už nedala a nechtěl ho....a druhá dcera ta si ani necumlala ani dudlík nechtěla....tak uvidíme jak to prepereme.....

anprik
autor
5. črc 2017

@svobel ..tak super ze to u vas zabralo..zkusim ho taky na neco nalakat do obchodu..on je navic extremne vzdorovitej a vzteklej ze s nim jen tak nikdo nehne🙂..prvni kluk mel dudlik dal ho certum a byl klid..vubec tohle neznam..asi to ma po manzelovi ten si pry cucal do 6let..to se mame na co tesit🙂

anprik
autor
5. črc 2017

@monik111 taky mam kamaradku jeji holce je 12 a teprve ted ji to preslo..uplne me tohle desi..nedokazu si predstavit jak by u naseho kluka za 10let vypadal palec a zuby kdyz uz ted je ma jak veverka🙂 doufam ze se to zlomi a prestane

koncita
5. črc 2017

@anprik http://www.stomateam.cz/cz/dumlani-nevinny-zloz...
kdysi jsem tento článek našla pro kamarádku a mrkni na ty obrázky.....nevím, jak moc je to použitelné, ale existují jakoby "rovnátka" do pusy co zabraňují cucání...

koncita
5. črc 2017
koncita
5. črc 2017

ll

lv
5. črc 2017

Taky se přidávám s bezmocí, nehtik už má poničený jak na tom obrázku. 5let, už tedy omezeno na usnutí, probuzení.

lv
5. črc 2017

@koncita díky za ten článek!

koncita
5. črc 2017

@lv není vůbec za co 🙂

smecka
5. črc 2017

@anprik : syn nemel v puse palec, ale ukazovak a prostrednik - uz takhle odjizdel z porodniho salu 😀 Za nic nechtel prestat a az okolo 4 let jsem vypozorovala, ze prsty jsou uzce vazany na plysacka. Asi v peti se nechal presvedcit, ze za plysaka dostane, co chce. Vybral si autobus a opravdu zacal usinat bez prstu. Po nekolika mesicich si vzpomnel na sveho plysacka, vytahli jsme ho a uz mu staci jen ho drzet. Ted je mu 6,5 a nad ranem ty prsty tam ma, holt zvyk je zelezna kosile. Snad ho to prejde, nez si najde slecnu..😂

agne
5. črc 2017

@koncita taky moc děkuju, jedna bezradná mamina 😢
Holky nenašli jste kde se to dá koupit, ať už rukavice na ten palec, ale spíš ty jakoby rovnátka...

agne
5. črc 2017

Fakt jsem zatím neobjevila nic co funguje ☹, nejde to ani po dobrým ani po zlým... A nevíte náhodou co by to mohlo znamenat třeba z psychosomatického hlediska (říká se, že ledviny jsou vztahy, kolena nedostatek pokory, apod.), význam dudání palce jsem nenašla... (nedostatek - přebytek - tlak - nuda, aj.) ?

agne
5. črc 2017

A protože se říká, že naděje umírá poslední... Obracím se na maminky, které si tím s dítětem prošly? Srovnali se ty zuby za pomocí pevných / vyndávacích rovnátek? Jak dlouho je zhruba nosili? Když jsou křivé mléčné rostou pak i stálé zuby křivě nebo je šance, že porostou rovně? Zkušenost z možnou deformací čelisti máte některá? Trvalý předkus? Posměch spolužáků a přezdívky (pizizubka, veverka, křeček, morče) ? Možná vada řeči (šišlání) ? Trhání zdravých zubů kvůli tomu? Kam jít? Zubař trvá na odnaučení, ale v noci tam ten palec stejně sílou zvyku narve a někdy jej i zahákne, že jej nejde vyrvat, ale v podstatě ji s tou rukou zvednu i hlavu... Tož dodejte síly a odvahu, že v tom nejsem - nejsme sami... 👍

kocka5
5. črc 2017

U nás cucání palce byla uklidňovací technika před spaním, po úraze, když něco moc chtěl a já mu to pak zakázala. Nakonec pomohla až školka, stačilo aby řekla paní vychovatelka, že si cucají palec před spaním pouze 2 děti a z toho ten druhý byl pro toho mého rivalem a do týdne bylo po problému. Taky už mu odlízal nehet ...... zuby a nehet jsou ok.

lela36
5. črc 2017

@agne Julie uz ma trosku predkus co tak pozoruju. Ja teda doufam, ze trvale zoubky porostou rovne a do te doby uz si cucat palec nebude. Taky spoleham na skolku. Zatim ji ale vubec nevadi, kdyz ji na palec nekdo upozornuje, ze se to nedela. Deda napriklad ji s tim neustale zlobi, ale cuca dal 🙂
Muj synovec treba ma mirny predkus a palec si necucal, ale pry se to jeste muze srovnat, rikala zubarka, je mu sest let a jeste rostou dasne.

lv
6. črc 2017

@agne divala jsem se hned na net, ta "zábrana, ten plast s kroužkem" vestibularni clona kolem 600, nejlevnější 390".

Ukázala, vysvětlovala jsem jí včera ten obrázek zubů, ona se snaží, ve školce prý necucá, ani to nevěděli, když jsem se na to ptala. A spala v rukavičkách, ani večer ani ráno palec do pusy nedala, tak chválím a chválím. Rozhoupala jsem se touto diskusí k tomu, že už musíme důsledně odnaučovat. Ještě jednou všem díky!

koncita
6. črc 2017

@lv držím palce! Od další známé také syn dumlá palec, hodně a je mu skoro 5, hodně špatně mluví a předkus už má taky ☹ a k tomu si kroutí (dříve snad dokonce trhal) vlasy.....ale tam už mi to přijde trošičku neurotické ☹

agne
24. črc 2017

@lv děkuji moc za pomoc s názvem toho plastového kroužku... 😉
Uvítám i odkaz na ty rukavice 🙏 (stačí případně do soukromé zprávy). Našla jsem jenom takové ručně pletené (nejsou špatné, vlastně jsou dostačující), ale líbilo by se mi něco jako na té fotce - prostě šmrncovnějšího 😉 (aby to mladá chtěla nosit 😍) . A materiál bude asi taky praktičtější. Musíme na to hold od lesa... 😀

lv
24. črc 2017

@agne já odkaz nemám, každopádně u nás se daří s obyčejnými. Za 19dní jednou zapomněla u pohádky, prostě se zakoukala a 2x nad ránem, protože rukavičky si některý den buď nenasadí a usne dřív, nebo řekne, že to zvládne bez nich. Na to, že dříve to bylo večer a ráno pravidlem je to skvělé, myslím.

lv
24. črc 2017

Předkus nepozoruji, ani zubařka nic neříkala, mluví dobře. Snad to půjde trvale odbourat, nechci aby měla v budoucnu potíže.

mrslus88
16. čer 2020

Ahoj maminky, chtěla bych obnovit téma cucani palce. Náš syn (5 měsíců) si začal cucat palec cca před 1,5 měsícem. Zpočátku jako znak únavy, při usinani a v noci, když se probudil, tak se tím sám uspal. Posledních pár dní se to ale zhoršilo a cuca si palec čím dál častěji, např. s hračkou si chvíli vydrží hrát, ale za chvilku už má zase palec v puse. Zkusili jsme dát rukavicky, ale výsledek nic moc. Dudlík začal odmítat asi ve třech měsících. Teď ho odmítá, vyplivuje ho, vzpira se a neusne. Začínám být zoufalá a bojím se, aby mu to cucani nezůstalo. Máte prosím nějaké zkušenosti a rady, jak ho to odnaučit? Přešlo to u někoho z vás samo? Díky 🙂

iris92
16. čer 2020

@mrslus88 Ahoj. My jsme s tim taky bojovali, syn si cucal palec snad od 3 mesicu, dudlik nikdy nechtel a v dobe kdy to bylo nejhorsi, si cucal palec i v noci, prakticky porad. Nam pomohlo casteji nabizet kojeni. Priznavam, ze par mesicu to trvalo, ale najednou se zacal sam aktivne vic hlasit o prso a potom ze dne na den s cucanim palce prestal. Ted ma 16 mesicu a uz tak mesic je klid 🙏