Dcerka si sama neřekne, když potřebuje na nočník

eerryy
21. zář 2013

Dobrý den, dcerka má 27 měsíců, je šikovná, všechno umí, jenom s čuráním máme problém. Ví kde má nočník, k čemu je, řekne mně, jak na mě zavolá, ale když se jí chce čurat, tak neřekne a řekne až se počurá. Někdy zpozoruji já, že se jí chce čurat, tak ji rychle dám, vyčurá se do nočníku, ale sama si prostě neřekne. Snažím se jí neustále ptat, posazovat ji (pokud si posadím, někdy se vyčurá). Co by nám mohlo pomoct? Myslíte, že k tomu ještě nedospěla? Máte prosím někdo zkušenosti?

littlejane
21. zář 2013

Toto jsem měla se synem. Přesně věděl na co je nočník, kde ho má,že má zavolat a nic. Prostě mu to v té hlavičce neseplo, neřešil to. Jemu ani nevadilo, že je mokrej. Klidně si v tom běhal dál. Pak někdy před 3. rokem ze dne na den začal sám chodit na záchod. Prostě k tomu musí dozrát sám a uvědomit si to.
S dcerou mám teď problém ten, že ona vůbec nechce na nočník sednout. Taky už ví, kde je, co se tam dělá (vidí bráchu), ale jen před ní vyslovím to "strašné" slovo nočník, hodí tak vražedný výraz .... no prostě ani náhodou. Já nevím, neřeším to, nejsem dokonalá matka a prostě přebaluju, přebaluju. 😀 Ona k tomu dospěje, stejně jako kluk. A stejně jako tvoje malá 🙂

eerryy
autor
21. zář 2013

já právě když vidím všechny děti okolo v jejím věku, tak si říkám, že by už taky měla umět krásně zavolat, vím že se nemá srovnávat, ale nedá mi to....už mě napadají i takové scénáře, že by mohla být třeba nemocná ☹ ale to snad ne...

eerryy
autor
21. zář 2013

@littlejane ještě bych se chtěla zeptat - malý je teď bez plen už i v noci?

cabalkova
21. zář 2013

@littlejane To jsem rada, ze v tom nejsem sama. Nasemu Tonikovi je 24 mesicu a na nocnik fakt nechce, a když uz si tam nakrasne sedne, tak během vteřinky vyleti a nic. Takze taky přebaluju a doufam, ze se nam do konce dubna podari odplenkovat. 🙂

xvitk101
21. zář 2013

@eerryy syn ma za tyden 26 mesicu. Od jeho dvou let, resp.od 18 m od svych rodicu slysim, jak by mel chodit curat. On taky vedel, co je nocnik co se na nem dela, ale do nej necural jeste ani jednou. V cervenci jsme byli u nasich na venkove a tam jsme zacali s curanim venku. To se mu moc libilo. Vzdy jsem ho musela vybidnout, ale nehody byly minimalni. Jen cural zasadne venku. Resili jsme, jak to zaridit, az budeme doma. Vysledek? Koupila jsem vetsi kvetnik a rekla mu, jestli se tam trefi. Vsimla jsem si, ze venku rad nekam miril. Ted skoro po 2 mesicih si zacina rikat a oncas jde i na zachod. Jalo dospely. Nocnik je preci pod jeho uroven🙂 Vim, ze tam chodit nebude. Plenu ma jen na spani nebo do auta, ale tam vetsinou zahlasi, ze by chtel curat.
Napada me vyzkouset wc, protoze u holcicky kvetinac asi nehrozi.

littlejane
21. zář 2013

@eerryy - jj, ted už mu je 3,5 roku, takže i přes noc. Opravdu se to zlomilo před tím 3.rokem. Občas ted máme nehodu, většinou nad ránem, kdy tvrdě spí. Ale já to připisuju tomu, že začal chodit do školky, tak je to velká změna pro něj 🙂

littlejane
21. zář 2013

@cabalkova - nejsi v tom sama, myslím, že nás bude víc, jen nás asi válcujou ty "supermatky", co mají odplenkováno pomalu už v 1 roce - ale nic proti nim, když to zvládnou. Já se přiznám, že na to neměla nikdy dost trpělivosti ani chuti 😀 A hlavně mám děti "svéhlavičky", takže na ně nepůsobí žádný systém odměn nebo trestů. 😀

luciebx
21. zář 2013

u nas malej taky nechtel nocnik.. dokazal na nem sedet klidne pul hodiny a nic.... vse se zlomilo ve 3 letech... a behem par dni si sam rekl a prez noc sme suchy taky.... podle me si na to deti prijdou sami.. zadny hroceni

cabalkova
21. zář 2013

@littlejane No me masiruje hlavne moje mama, ze uz by to mel umet, a když ho prebaluje pokadenyho, tak mu to vycita, ze uz je velky kluk, a ze je to ostuda a podobne, když jsem na to prisla, tak jsem ji to razne zakazala, aby mu nevytvářela fobie, taky si myslim, ze si na to dřív nebo později pride a v "nejhorsim" holt budu prebalovat dva kousky místo jednoho. 🙂 Hlavne no stress...

veronikaka
21. zář 2013

@eerryy Starší dcerka si řekla ve 30 měsících, že chce spoďárky a od té doby chodí na nočník. Nidko ji nenutil, neučil. Myslím si, že když dítě je připravené, tak to jde samo.

ivular
21. zář 2013

Snad nevadí, že už jsem to psala jinde, ale psycholožka mi říkala, že odplenkování od dítěte vyžaduje:
1) schopnost uvědomit si potřebu
2) schopnost sdělit potřebu
3) kuráž vyzkoušet v tomto směru novinku.
Tohle všechno naskočí většině dětem až někdy mezi 1,5 a 2,5 roku. U dítek, které "chodí na nočník" výrazněji dřív než v tomto období prý jde většinou o podmíněný reflex, jako když na záchod učíš třeba domácí kočku: plast na zadku = spustit čůrání 😉
@eerryy Pokud už dítko řekne "po akci", tak většinou stačí jen pár týdnů a naučí se říkat i "před akcí" 😉
Jinak náš syn na nočník nikdy nechtěl, takže jsme ho nejdřív při čůrání drželi v náručí jako holčičku a teď chodí na záchod s redukcí 🙂

blahova_andrea
21. zář 2013

synovi je 21m a je na úplně stejné úrovni. taky bych se ráda hnula kousek od plen, ale nedá se nic dělat. asi k tomu fakt ještě nedozrál. a jak říkáš...srovnávat se nemá, ale ruku na srdce...děláme to nějakým způsobem všechny 😉

littlejane
21. zář 2013

@cabalkova
@blahova_andrea - souhlasím, nesrovnávat, nesrovnávat .... nikdy v ničem, každé dítko je jiné. Ale je to těžký. Naštěstí já si tohle období " všichni kolem umít to a to a ten náš ne, asi bude divnej" prožila s prvním. Takže teď u druhého jsem v klidu, někdy až moc velkém 😀

eerryy
autor
21. zář 2013

@xvitk101 malá chodila přes léto venku taky hezky, ale jak má teď doma kalhotky a tepláčky nebo punčochy, tak asi cítí pocit plenky a počůrá se

eerryy
autor
21. zář 2013

@blahova_andrea právě, ono se to řekne nesrovnávat, hlavně u prvního si myslím, že to řeší každá matka...připadám si jak debil, když všechny děti v jejím věku jsou bez plen a ona ne......připadám si fakt nemožně, jakože se jí nevěnuju....

eerryy
autor
21. zář 2013

@cabalkova malá si sama na nočník ani nesedne, musím jí to neustále připomínat, a když odkýve, že chce čurat, tak už většinou má trošku ucvrklé na kalhotkách... 😒

cabalkova
21. zář 2013

@eerryy Tak u nas an tak nejde o to, ze by si Tonik na nocnik sam nesedal, ale proste na nem sedet nechce, v lepsim pripade ihned zdrhne, v horsim pripade place, takze ho proste nenutim, dneska se moc snazil kakat a neslo to, tak jsme posadili na redukci, chtěl pryc, tak jsme u too ukazovali obrazky a cetli pohádku, ale výsledek nula.... proste to fakt nemá cenu tlacit, verim, ze to drive nebo později prijde a do skoly v plenkach nepujde. 🙂

blahova_andrea
22. zář 2013

@eerryy buď v klidu. rozhodně všechny děti v jejím věku nejsou bez plen 😉 !!! znám spoustu, kterým se maminky velmi věnovali a stejně se zadařilo pomalu až ve 3 letech.

premca
23. zář 2013

Ahojte, potěším vás, máme stejný problém, malá Věruška - 27 měs. si neřekne a neřekne, řekne si pouze, když má trošku počůrané kalhotky nebo někdy když je totálně pročůraná ... Na nočník chodíme od 13 měs., když tam sedí, tak se vyčůrá. Také už mě to převlíkání pořád nebaví, ale asi nic jiného nezbývá. doma chodí bez plen, má je pouze na spaní. trochu jsem řešila jak nyní venku, když je podzim - doktorka mi řekla, že plenu, kámošky zase říkají že bez plen, ať se když tak trochu otuží, že nenastydne když není mínus buhví kolik ... problém je spíš v tom, že měla před rokem v 1,5 roce zánět moč. cest, tak bych to nechtěla opakovat. Když chci, aby měla suché kalhotky, tak jí musím dávat každou půl hodinu na nočník, pak je suchá, ale nebaví mě to ...

eerryy
autor
24. zář 2013

@premca ahoj, vypadá to, jako bys popisovala situaci u nás. Malá je doma bez plen, dávám jí jenom na spaní po obědě a na noc. Jinak když ji posadím, tak se vyčůrá, jinak ji musím převlékat. Všimnu si, že už přešlapuje, zeptám se, jestli chce čurat, tak řekne že ano, ale většinou už má trošku v kalhotkách. Ale že by si úplně sama odběhla, sundala tepláky a vyčurala se, tak to ne. Chození ven jsem v létě řešila bez pleny + taška oblečení na převlečení. Jenže v létě se to dalo, bylo teplo, nebyl problém. Jenže teď jak se ochladilo, tak jsem ji dávala i venku a už si stěžuje, že ji něco bolí tam dole, asi je nachlazená.....Takže tudy cesta nevede. Tudíž dávám na ven plenu a když je možnost wc, tak ji zkusím dát, ale problém je, že se normálního wc bojí. Doma ne, ale v cizím prostředí ano. Asi to chce čas a ony na to holky přijdou....snad..... 🙂

premca
24. zář 2013

@eerryy me doktorka rekla, ze mam davat ven plenu, kamosky rikaji ze je to blbost, ze kratkym vycuranim venku nenastydneale spis se otuzi, tak zkousim ven bez pleny. Obcas testuju moc prouzky ze zdravotnich potreb, jestli nema krev v moci, coz je zanet ... myslim si ale, ze je to reakce Verky na nejaky muj aspkt, o kterem nevim, s babickou se tolik nepocurava ... Uvidim, co mi rekne mudra na nefrologii v Plzni, kam jedem v listopadu ... Rozhodla, jsem se, ze nase za to zlobit nebudu, i kdyz me to nebavi ...

kachen
24. zář 2013

Moje dite si zacalo rikat samo presne 24mesicich. Jen na velkou musi mit do ted plinku a netusim proc. Od kamaradky mala si zacla rikat ve 30mesicich (taky je jinak sikovna), ale slo ji vse ruku v ruce, ovsem venku to drzi a nevycura se. Tim jsem chtela rict, ze netusim, co se jim v hlavach honi, ale ze jednoho krasnyho dne jim to sepne. Toz se, matko, nestresuj.

tvarohacek
24. zář 2013

@premca já tedy dceři 2,5 roku plenu na ven dávám (pokud jsme venku víc jak 2 hodiny), přestože si sama řekne. V tomhle počasí bych ji bez možnosti vyčůrání se venku nenechala. Pokud by dcera nebyla ještě zralá na to, aby si sama řekla, že se jí chce čůrat, plenu bych dávala i přes den, sama si přiděláváš práci, nech tomu pár měsíců, v tomhle věku se nejedná o žádný problém.

premca
26. zář 2013

@tvarohacek děkuju za zprávu; nemá z toho potom malá v hlavě hokej - že někdy plenu ano a někdy ne? To jí vysvětlíš, že je to jako pojistka nebo to necháváš? Vzhledem k tomu, že Věrka měla zánět moč. cest, tak doktorka v Plzni chce, aby byla bez plínek co nejdříve - nevím, jak moc to má vztah, snad to nebude mít chronické ...

tvarohacek
26. zář 2013

@premca dcera to chápe tak, že doma je nočník, kde se vyčůrá a protože venku není, má plínu, kdyby potřebovala. My ale často jsme celé dopoledne/odpoledne pryč a na wc chodit nechce a ani v létě nechtěla čůrat na trávu, tak ta plína je teď jediná možnost. Já si ale myslím, že pokud tvoje dcera ještě není zralá, urychlit to moc nejde, pokud hned vyměníš plínu, tak by problém být neměl?

pinicka
21. říj 2013

Ahojte,naše malá má 22 měsíců,od 18 měsíců ji "učíme" na nočník.Začali jsme v létě na popud nastávající tchýně,která pořád říkala,že je nejvyšší čas začít.Ze začátku to celkem šlo,občas se do nočníku vyčůrala,tak jsme tleskali,chválili..🙂,ale spíše přišla ukázat,že se počůrala.Pak to ještě občas šlo a ze dne na den nic.Když jí řeknu:"pojď na nočníček",tak jde bez řečí,ale sedí tam třeba hodinku a nic.Už jsem jí to ukazovala i s panenkou.Vždy,když jí to vysvětluji,tak kouká a naslouchá,ale to je zatím vše ☹.Nechápu to,protože jinak je učenlivá,většinou ostatní věci jí ukážeme jednou a ví a pamatuje si.Tak už nevím...nebo poraďte trik🙂).Už se mi nechce kupovat plenky☹.

jaja.m
21. říj 2013

@ivular nesouhlasím.dcera je bez plen od 14 měsíců.Sama si pleny vyndala,že do plen nebude.Sama si od té doby řiká,že chce čůrat,kakat.Když sme v krámu,řekne že chce čůrat,řeknu jen že musí vydržet ven na travičku a vydrží...KAždé dítě je jiné a tabulky jsou blbost

ivular
21. říj 2013

@jaja.m A v čem je to v rozporu s tím, co jsem psala já? 😕

jaja.m
22. říj 2013

@ivular Tohle všechno naskočí většině dětem až někdy mezi 1,5 a 2,5 roku. U dítek, které "chodí na nočník" výrazněji dřív než v tomto období prý jde většinou o podmíněný reflex, jako když na záchod učíš třeba domácí kočku: plast na zadku = spustit čůrání

jaja.m
22. říj 2013

@ivular A to neni na Vás,ale na tu psycholožku.Všichni mudr. jedou podle nějakých tabulek,podle tho se dítko nebere,každé je jiné,každé je šikovné na něco jiného...