Dítě starší 3 let kaká pouze do plíny

sikulka2011
9. kvě 2013

Ahoj. Chtěla bych poprosit maminky, které měli stejný problém jako my - dítě starší 3 let, které se nechce vykakat jinam než do plíny - aby popsaly jak se jim to nakonec povedlo a nastal den D. I třeba, že dítko na to opravdu přišlo samo, jak někteří radí. Protože i takový příběh povzbudí ty co si to prožívají. Vím, že tu pár takových otázek bylo ale je to dost nepřehledné při pročítání, protože tam je hodně příspěvků lidí, kteří si nedovedou tento problém představit. Věřím, že toto téma by pak mohlo pomoci i dalším rodičům.
Problém spočívá v tom, že dítko je už dlouho bez plínky na čůrání ale kakat prostě chce jen do ní - vestoje nebo v předklonu. Někam se schová, popř. mění ta místa během kakání. Nejedná se o to, že by dítě mělo celý den plínu. Prostě, když chce kakat tak si plínu přinese, vykoná potřebu a pak je zase bez plíny. Samozřejmě, že jsme vyzkoušeli všechno možné - tresty, odměny, nedat plínku... Doktorka mi řekla, že to ničemu nevadí, lepší když se vykaká do plíny, než kdyby měl zácpu. Takže ještě jednou zdůrazňuji, prosím, maminky, které toto zažily se svým dítětem nebo s někým v okolí a vědí o čem mluví, zda by mohly reálně popsat jak se to nakonec povedlo, že dítko začalo samo kakat na záchod či nočník. Moc děkuji, že sem nebudete vkládat příspěvky typu - "já bych mu plínu nedala" " to je zanedbaná péče" atd...

zuzi82
9. kvě 2013

@sikulka2011 Nevím, jestli ti můj příspěvek něco dá, ale třeba jo, tak popíšu situaci u nás.
Matěj byl přes den bez pleny od roka. Byl šikovný, ze začátku sice byly nehody, ale léto s holým zadečkem za to určitě stálo. Na spaní jsem mu ale plenu pořád dávala, protože jsem si říkala, že na to je ještě malý. Když začínal sedávat kolem toho roku hezky na nočník, tak na něm i kadil, ale pak přišel zlom a najednou vůbec nehrozilo, že by se vykadil do nočníku. Kadil zásadně po odpoledním spaní do pleny. To byla jistota. Po druhých narozeninách se občas povedlo vykadit se do nočníku, ale byly to spíše vyjímečné dny. Já mu pořád vysvětlovala, slibovala, hrozila, a stejně tam po spaní ten boban byl. Pak jsme dokonce koupili hračku, postavili jí na skříňku s tím, že až nebudou bobky v plíně, dostane jí. Nepomohlo, raději mi řekl, že jí nechce. 😠 A pak to nějak přišlo. Ve mě se to zlomilo a když mu bylo dva a půl, jsem si řekla, že mu holt tu plenu na spaní musím vzít a když mu nic jiného nezbyde, tak začne chodit na nočník. Obrnila jsem se a připravila na scény. V noci jsem ho chodila budit, aby se vyčůral a ráno i odpoledne, když jsem si říkala, že už je doba jeho vstávání, jsem ho šla vzbudit, ať po probuzení není ani chvilinku sám a ten bobek tam nestihne udělat. Dneska už si přesně nevybavuju, jak to bylo s tím prvním bobkem do nočníku, nicméně jsme pleny odbourali úplně. Ze začátku mi šlo hodně o to, aby se vykadil než půjde po obědě spát, dnes po asi půl roce už to řešit nemusím. Prostě ví, že má jít na nočník, takže odejde a volá na mě ze záchodu až, když potřebuje utřít zadek. Jediné, co nám zůstalo, je bonbon za bobek v nočníku, ten vyžaduje pořád. 😀
Ze svojí zkušenosti vím, že kdykoli jsem u syna chtěla něco změnit, povedlo se to až ve chvíli, kdy jsem toho fakt měla dost a sama jsem si řekla, že stačilo, že už dál ne a že na tom budu trvat (ať už šlo o noční krmení, dudlík aj.). Dokud jsem měla pochybnosti, jestli to dokáže, tak mě nakonec vždycky zlomil. Musela jsem o úspěchu být přesvědčená, jinak to k ničemu nevedlo. U nás jsem vlastně úspěch slavila až, když jsem k danému rozhodnutí dospěla já ne syn. 😀
Přeji ti a všem, které mají stejný problém, ať ho brzy překonáte. Já už si dnes vůbec neumím představit, že by měl plínu, ale když ho dávám spát, říkám si, jak je to fajn, že nemusím řešit plenu. 😉

evcounek
10. kvě 2013

no my měli podobný problém LUky šikulka od roka a půl bez plen a o nějaký měsíc později i na noc jen to kakání do trenek jsem musela zkousnout nepomohlo vysvětlování, hrození, pohlazení, plácnutí nic. V loni v létě jsem jeli autem do CHorvatska (ostrov Cress) a světe div se najednou to šlo. Nevím, jestli pomohla změna prostředí nebo to, že jsem mu asi 2 měsíce předem připravovala na to, že pojedeme na dovolenou (moc se těšil, že uvidí moře) a že když bude kakat do trenek tak si ho policie odveze a už nepřiveze. Každopádně to zabralo a Luky se den odjezdu ještě vykakal do trenek 😠 ale druhý den v Chorovatsku na pokoji si normálně řek mami čůrat tak jsem vytáhla nočník a on tam začal tlačit a udělal tam x bobků.(Lukymu bylo 2roky 2měsce) No volali jsem tatínka, tetu i strejda se přišel podívat 😀 Luky dostal velkou pochvalu a večer zmrzlinku. Od té doby chodí normálně na nočník a teď i na záchod (nočník jsem uklidila)

Kamarádka to měla podobně jen místo trenek chodil do koupelny na dlaždičky ☹ a ty taky jeli do Itálie a taky se tam naučili kadit do nočníku s tím rozdílem, že přijeli a Kubík se šel vykadit, ale na dlaždice. Tak koupili auto a od té doby kadí na záchod do nočníku nechce. (v té době byli Kubíkovi 3roky a 2 měcíce)

hele nevěš hlavu až to přijde tak to přijde. zkus capatrovi vysvětlit, že plíny nejsou nebo že je nosí jen malá miminka a on že je už velký a plínku nepotřebuje. Náš Luky se mnou pravidelně chodí na záchod 😅 když nejde se mnou hned tak za chvilku ho tam mám a poslouchá jestli to žbluňká 🙄

sikulka2011
autor
10. kvě 2013

@zuzi82 děkuji, jak jsem psala, každý příběh může inspirovat. u nás právě nebyl žádný problém s plenou na noc. my jsme to měli naopak. v noci naprosto v pohodě. s čůráním to bylo tak, že ho na dovolené ispirovali kámoši, že chodí na záchod, takže začal chodit na záchod vestoje čůrat a v tom si myslím, že je i ten problém. sednout si prostě nechce.
Koukám, že máte taky Mikuláška, moc krásné jméno - a začínám chápat proč mi paní v porodnici říkala, že je to teď moderní...

@evcounek taky jsem teď navrhla to kakání na dlaždice nebo do sprcháče. Máme teď miminko tak jsem to nechtěla hrotit, protože právě proto chtěl zase plínu a říkal, že je malej ale teď už jsem zase připravená to aspoň zkusit. Přeci utírat zadek s tou plínou školkáčkovi už je něco jiného než tomu miminku. Navíc s miminkem od začátku zkoušíme kakání do nočníku, rozhodla jsem se, že do toho půjdeme, abychom se vyhnuli tomu co prožíváme se starším a musím říct, že i malé miminko dokáže ovládat svěrače. Samozřejmě nevydrží to tak dlouho jako dospělý ale klidně i 20 minut čeká a křičí než ho dám na nočník než by se pokadil do plíny. Ví že to je nepříjemné...

zuzi82
10. kvě 2013

@sikulka2011 Možná, že když uvidí, že malý brácha to zvládá, tak mu to pomůže. Každopáně držím pěsti, ať se s tím brzy poperete. Vím, že je to těžké a o tlaku okolí ani nemluvím. Dokud jsem nebyla matka, nedokázala jsem si vůbec představit, jak těžká role mě čeká a co všechno budu muset své děti naučit, aby jednou byli spokojenými lidmi. A není to jen o těch základních potřebách. Ale je to teda fuška a někdy jsem dost unavená (zejména psychicky). 😀

sikulka2011
autor
10. kvě 2013

@zuzi82 to jsem si taky myslela, první týden nad tím přemýšlel a pak mi řekl ať dám miminku plínu

marton
10. kvě 2013

@sikulka2011 ahoj,máme stejný problém,ale jelikož ho nemáme vyřešený,tak ti moc nepomůžu.Kluci kakají jen do pleny a to ještě s potížema.Maty někdy tlačí i celý den ☹ .Takže neřeším,že je to do pleny,to věřím že chce čas,ale aby kakali pravidelně a bez bolesti.Nic nepomáhá,vysvětlování,že v sedě jim to půjde lépe už vůbec ne.
Co mě ale v tvém příspěvku překvapilo,že malé dítě vydrží čekat s kakáním,aby nešlo do pleny 🙂 .Můžu se zeptat kolik je miminku?Jinak držím pěstě 🙂 .

sikulka2011
autor
10. kvě 2013

@marton miminka, když se narodí tak cítí potřebu a uvědomují si, že vyměšují. Tím, že je zabalíme do plenky ztrácejí tu schopnost uvědomění. Zpočátku vysílají signály a když na ně nereagujeme tak prostě pochopí, že mají konat do plíny. Pak jim i přestane vadit, že jsou v mokru, nebo dokonce v pokaděné plínce jsou delší dobu. U prvního syna jsem právě zpozorovala ve dvou měsících, kdy většinou čůrá a kaká. Po třetím měsíci už to ale přeslo právě do té ignorace. Proto jsem to zkusila s miminkem od jeho 14ti dnů dávat ho na nočníček. Jak jsem poznala, že se mu chce? Většinou dost křičí předtím než se vyčůrá, nebo zběsile mlátí rukama a nohama, je nervózní. Po ránu, jak je rozespalý tak to do té plíny klidně pustí ale přes den čeká. Teď má 4 měsíce. Většinou ho taky podržím nad nočníčkem po najezení. Prostě jako když se pak klasicky učí dítě na nočník odhaduji, kdy se určitě bude chtít ještě vyčůrat. Od té doby co vidím, že to jde tak mi přijde právě hrozné, že něco co je dětem přirozené jim nejdříve přerušíme a tváříme se, že to nic není a pak je nutíme, když my se rozhodneme, že najednou musí na nočník a ne do plíny. Je to tak ale pro nás rodiče pohodlnější zabalit dítě do plíny a občas přebalit, než přiběhnout pokaždé kdy se mu chce. Navíc u některých miminek ty signály moc nejdou poznat. Kamarádka to chtěla zkusit ale malá to nijak najevo nedávala. Jinak to co praktikujeme se jmenuje bezplenková komunikační metoda - je tu o ní diskuze, a kdyby vás zajímaly
podrobnosti tak na branakdetem si můžete napsat o takové základní informace. 😉

zde cituji slova jiné maminky, která to shrnula lépe než já: Jinak tahle metoda spočívá v tom, že už od novorozeněte vysleduješ jemné signály, kterými miminko hlásí svou potřebu. Většinou by ale mělo být miminko u tebe (např. v šátku), potom můžeš reagovat na signál – např. zavrtění, propnutí… A podržíš dítě nad nočníčkem. Nebo např. víš, že se dítě vyčůrá těsně po probuzení, nebo při kojení … apod. Postupně se miminko naučí zadržovat potřebu víc a víc (po několika měsících). Na případnou nehodu se dává látková plenka, abys mohla rychle reagovat.
Abych to shrnula, dítě vlastně odmalička chce vykonávat potřebu mimo své „hnízdo“. My ho plenkami učíme, že má kakat a čůrat pod sebe. A když si na to po dlouhých měsících zvykne, tak po něm zase najednou chceme, aby potřebu hlásilo, a dělalo jí někam jinam. Tolik bezplenková metoda .

marton
10. kvě 2013

@sikulka2011 díky 🙂 .Vím,že toto téma tady probíhá,tak nějak jsem si to představovala,nicméně nikdy jsem do diskuze nenahlédla.Obdivuji každou maminu,která má sílu a výdrž to praktikovat.A to myslím upřímně.Možná mít jedno dvě děti,tak to taky zkusím.Takto patřím k matkám pro které je to zabalení do pleny a ještě ke všemu jednorázové pleny pohodlnější.Ještě jednou díky 🙂 .

sikulka2011
autor
14. kvě 2013

@marton BKM s dvojčaty by byla hodně náročná 😀 takže to chápu, oproti tomu látkovky tak náročné nejsou 😀

marton
14. kvě 2013

@sikulka2011 jako že bych prala látkové pleny po dvojčatech a třicet triček ostatním členům rodiny? 😀 Asi jsem nějaká líná,ale děkuji,že jsou jednorázové pleny 😉 .Ale přiznávám,mít jedno tak asi experimentuji 🙂 .

sikulka2011
autor
14. kvě 2013

@marton ony právě ty moderní látkovky se perou jednoduše. Není to žádné vyváření, žehlení a skládání. Takže to i maminky dvojčátek poslední dobou zkoušejí. Nejsou to pak hory nákupů plínek a vynášení odpadů. Samozřejmě v kombinaci s jednorázovkama...Samozřejmě u vás už je to stejně jedno 😀, to je spíše možnost pro těhulky...
Nebudu kecat, že látkovky nedají žádnou práci - je to tak půl hodiny za den - nacpat do pračky, zapnout pračku, pověsit a sundat.... Já jsem jinak celkem líný člověk ale tohle mi docela vyhovuje....

radapokec
20. dub 2017

@sikulka2011 mohu se prosím zeptat jak to s kakáním nakonec dopadlo a jak se to zlomilo? ted řešíme u dcerky to samé, bude mít za 3 měsíce 3 ročky....dik

sikulka2011
autor
23. dub 2017

@radapokec ahoj, nakonec jsem tomu dala volný průběh. Už nevím co je vše popsáno výše ale všem jsem vysvětlovala, že ho mají n echat a netlačit na něj. Byl to boj s nimi. téměř ve čtyřech letech jsem mu řekla, že může na zem a pak nějak sám zkusil si podřepnout.

pratensis
23. dub 2017

@zuzi82 Super, díky moc za tuhle zkušenost. Syn je podobná povaha - taky se musím rozhodnout a jednat já, jinak sám nic měnit nebude, proč by měl, když jemu to vyhovuje. Momentálně jsem ve fázi zlomu s těmi plenami, vidím na něm, že už je to jen pohodlnost, nic jiného, takže se je chystám vzít. Dala jsi mi naději, že to bude dobré. 😉

radapokec
24. dub 2017

@sikulka2011 DIK, my to už zažili se synem, to byl jednu dobu porod, řev, 2 dn zadržování, pak se mu to samo zlomilo, teď dcerka, no prostě kdo nezažil může radit jak chce. Dítě si na určité věci musí dojít samo. Já se za něj nevykadim....

jjaanca
24. dub 2017

Tohle jsem zažila když jsem byla před 17 lety v Německu jako au-pair. Kluk 4 roky si řekl o plenu, udělal bobek, a hotovo. Pořád se mu to vysvětlovalo, ale bylo to na nic. Pak jela rodina na dovolenou a máma řekla, že pleny už s sebou nepoveze. Tak před dovolenou mu jednoho dne nedala plenu. Řval, prosil, sliboval....... byla neoblomná, nakonec šel na záchod. Měla to udělat dřív, prostě pokud je dítěti něco pohodlné, nemá důvod to měnit. Kojení, dudlíka (někde spaní s rodiči)..... to jsou věci které si prostě nechce nechat vzít, ale s věkem prostě musí.

niax
24. dub 2017

Pro inspiraci, co pomohlo u druhých dětí.
http://www.abymimispalo.cz/jak-zbavit-dite-plen...