Jak 3,5 leté dítě naučit správně držet tužku?

bu_bu
6. led 2011

Ahoj holky, potřebovala bych poradit, jak naučit 3,5 leté dítě správně držet tužku? Pořád ji drží celou pěstí a když ho opravím, za chvilku ji vrátí do původní polohy...Myslela jsem, že pomůžou ty trojhranné pastelky, ale je to stejné. Díky za tipy 😉

petapete
6. led 2011

Jo, tak to by mě taky zajímalo...u nás je to dost podobný, malej (3roky a 9měsíců) většinou drží tužku nebo pastelku jak kopyto...přitom je úplně jedno, jestli klasiku nebo trojhrannou...jediný, co se mu daří chytat jakž-takž správně, tak krátký klasický voskovky...ale zas možná to tak moc nevadí, ani ze školky neříkali, že by to byl nějaký problém...pak pro děti od pěti let s vyhraněnou lateralitou (je jasné, zda jsou praváci či leváci) jsou dobré výrobky Stabilo - jak pera, tak pastelky, mají výřezy nebo tvarování tak, že nejdou chytit nesprávně...ale na to mají ještě čas, takže asi pořád jen ukazovat, opravovat, ale až tak nějak moc nehrotit, ať si to ještě dětičky nějak nezablokují, že je nebude pak bavit tu tužku/pastelku ani vzít do ruky🙂

bukvice
19. črc 2011

Ahoj dámy, tohle jsem řešila se svou dceruškou. Pastelky byly moc úzké a klouzaly jí z ručičky. Pastelku proto držela v celé dlani jako kladivo a bušila do papíru. Nakonec jsme to vyřešili voskovkami ve tvaru pyramidy:

http://www.pastelka.eu/store/goods-28203-0-pyra...

Jsou širší a dají se opřít o celou dlaň, ale aspoň už se trochu podobají běžným pastelkám. Pro malé děti mi ještě nabízeli kuličku SES s šesti barvami, která je přímo určená pro úchop celou dlaní, ale dcera se už musí naučit drzet normální pastelky, než půjde do 1. třídy 🙂

bettyna84
9. srp 2011

Už je to asi steré téma, ale co třeba tohle:
http://shop2.prolevaky.cz/scripts/podrobnosti.p...

billi
21. zář 2018

Jak zapracovat u 4letého na úchopu? Drží opravdu hodně špatně.

ladyhacek
21. zář 2018

nám dělali "přednášku" učitelky v mateřské školce - dítě by mělo umět správně držet tužku v 5 letech > učit se před nástupem do školy.
Jinak doporučuji tužky od stabila > jsou tvarované právě na správný úchop > jsou dražší.
Plánujeme synovi koupit právě až kolem toho 5 roku

billi
21. zář 2018

@ladyhacek a mně ve školce řekla učitelka, že jít s tříletým na logopedii je zbytečné. Učitelky ve školce neberu jako bernou minci.
Držení tužky má určitý vývoj a syn je naprosto mimo tento vývoj a drží tužku naprosto chybným způsobem. Podle psycholožky bychom na tom měli začít pracovat. Zajímají mě zkušenosti těch, které si tím prošly.

maximaty
21. zář 2018

@bu_bu maluj si s ním... jít příkladem pomáhá... okouká to, uvidíš 🙂 máte čas

billi
21. zář 2018

@maximaty malujeme s ním často. A ne, nemusí to okoukat. Jsem zářný příklad, že i když se rodič maximálně snaží, tak se to podařit nemusí. Se synem se samozřejmě hlídám a držím správně.
Podle psycholožky je to na takové úrovni, že se to obvyklým způsobem nenapraví a budeme to muset řešit u odborníků. Drží to tak špatně, že mu to negativně ovlivňuje kresbu. Tam chci jít až později, protože mi to také přijde brzy, ale chci mu pomoct.