Jak ji naučit jíst slaná jídla a lžičkou?

andrusek
12. led 2010

ahojte,omlouvam se pokud už tady nějake tema takove je,ale nenašla jsem.naše ročni dcera nechce jist se lžičky,chce to s flašky,ale jogurt nebo přesnidavku sni se lžičky.oběd nikoliv ani pečlivě rozmixovany.nechce ani pečivo s ničim.jeji jidelniček je rano cca 7h.MM 9h-jogurt lžičkou 12h oběd pouze s flašky 16 jogurt nebo přesnidavka občas banan.lžičkou.večer krupice s flašky.jak ji naučit na jidla nesladka a jist lžičkou?nechce ani nic noveho skoušet.syr,šunku,atd. ☹

kutcher
13. led 2010

Hele bud rada, ze ti ji aspon z flasky, je tu hoodne maminek, co maj problem v tomhle obdobi prcka vubec nakrmit, tvmd ditko ma na vse cas a nema to cenu lamat pres koleno, kazdopadne bych postupne fakt jen po lehwnunku ubirala sladkost kase, pokud pouzivas instantni, tak nejakou mene sladkou napr. z penny market o te uz jsem holkam psala a jak prestane byt jidlo sladke, treba dostane chut i na normalni jidlo, ale hlavne k tomu musi dojit sama a nic ji nenutit, vsak se to srovna, do puberty urcite 😀

andrusek
autor
13. led 2010

jo kdyby jsme měli normalni vahu tak to neřešim ale mala ma rok a 7kg.krupici neslazenou jsem zkoušela a nechtěla.přesnidavky sni jen pul skleničky když je dobře.každopadně jsem udělala chybu ja. ☹

lanka
13. led 2010

Asi neporadím. Měli jsme to obdobně. I když trochu jinak.
Jeden čas se stačilo jen priblížit ke kredenci kde jsou lžičky a už ječela jak když na nože bere. Později jsem přišla na to že z vidličky je ochotná si občas něco do pusy nechat šoupnout (ale že to bylo od všech řečí - že 9-ti měsíční dítě krmím vidličkou - že se ani najíst z toho pořádně nemůže a že jí ještě vypíchnu oko)
Prostě jsme z mlíka přešly rovnou na kousky mixované vůbec nechtěla jíst jakkoli.
Později si dala říct a začala být ochotná si vzít něco i ze lžičky.
Do dneška to u nás vypadá tak že žije převážně z mlíka a když má dobrou náladu tak je ochotná ochutnat co mám na talíři já. Někdy mě krmí a mezitím si třeba nechá něco do pusy nacpat. Jindy s ní manžel obíhá stůl a vždycky se zastaví na lžičku (to funguje docela dobře - vnímá to jako hru a ani jí nedojde že jí - sice jsme měli strach aby jí nezaskočilo ale nikdy se to nestalo) Další co funguje dobře - dětská společnost která jí to stejný. Měli jsme na návštěvě 10tiletou slečnu a krmili jí lžičkou kašičku od malé - jen čučela a jelo se - jednu lžičku té, jednu té druhé....
V poslední době začala malá lžičkou kterou jsem jí nechala na hraní krmit všechny hračky doma, od plyšáků až přes zvířátka namalovaný v knížce - říká jim ham a podává prázdnou lžičku k puse. A jíme vždy s medvědem toho mi donese na klín už když jí řeknu že jdem jíst a jí jedině že medvěd dostane tu lžičku před ní.

Ale jinak na množství je to třeba třetina malého bílého jogurtu. Pár lžiček polívky (nemixuji - ale ukazuju jí kousky a říkám dáš si bramboru? květák?... někdy to přebírá a ukáže si co chce, ale většinou si dá říct na cokoli) Chleba vůbec nechce. Rohlíku ukousne jen špičku a hotovo.Jak se to něčím namaže tak už to nejí. Zaujala ji ovesná kaše (ovesné vločky rozvařit a do toho jí přimíchávám trošku umělýho mlíka). Do té doby jedla kaši zásadně jen z flašky a ze lžičky ji vůbec nechtěla.
A jinak je hlavně na mlíku - kdyby toho nebylo tak bude hlady... 😅

kristi
13. led 2010

proc bys delala chybu? tohle neovlivnis ani omylem...my meli a mame problemy s jidlem doted. Proste ji nech byt, az bude chtit zkusit sama neco noveho, tak to da najevo, nenutit, nehrotit

andrusek
autor
13. led 2010

poslechla jsem tchyni když male bylo 6m.řekla že mam už přikrmovat a at ji to davam do flašky,protože se lžičky se davila.ještě to neumněla.a tak na natlak sem davala vše do flašky.

andrusek
autor
13. led 2010

taky mi doktorka řekla že by mněla jist pevnou stravu a zapojit zoubky což nejde když ji jen jogurt a přesnidavku.s vidličky nechce taky.

mila01
13. led 2010

Ahoj.Moje starší dcera také nechtěla jíst ze lžičky,polední polévku jsem jí mixovala a dávala do flašky taky asi do 14 měsíců.Teď je jí skoro 6 let a dlabe krásně.Taky si myslim,že pokud ti jí ze lžičky přesnídávky,tak to polední jídlo neřeš,ono se to vyvrbí samo.A vezme si třeba sušenku,nebo suchý rohlík do ruky?To přece musí kousat.Já bych zkusila třeba to,že to budu jíst schválně před ní ( tu šunku,ovoce ...) a dělat,že mi to strašně chutná.

andrusek
autor
13. led 2010

nechce chleba,a rohlik vyjmečně ale jen vnitřek.skoušela jsem před ni jist jeji jidlo aji s plyšakem to mně strašně pozoruje ale jak skusim dat ji otoči hlavičku a nechce.

berenika39
13. led 2010

andrusek, rozhodně si ted nevyčítej, že jsi něco zavinila ty. dělala jsi to s dobrým úmyslem, tak to nech už plavat a začni znova. nevracej se, oni to strašně vycítí, ten náš strach, nejistotu, nervozitu, obavy, přenáší se to na ně, a ze své zkušenosti vím, že to nemusí být ani kojenec. mám o něco málo staršího syna, prošla jsem si ted velkým stresem a co on vyváděl, nechápala jsem. už dobrý...i u mě, i u něj.
Zkusila bych v době, kdy má hlad, nabídnout jí něco ne jako jídlo, ale jen at ochutná. Každej den kousek něčeho, prostě jen na chuť. Zřejmě si zvykla na sladké, tak jí dávej nesladké - sýr, šunku, maso když třeba krájíš do polévky, zeleninu syrovou. Aby neměla pocit, že ji nutíš do jídla, ale že je to prstě sranda mámě ukrást kousek něčeho....
chce to jen trpělivost, ale neznám nikoho, kdo by normálně nejedl třeba v šesti letech. Prostě začnete později.
V roce už může jíst všechno, tak se neboj, že by jí to nějak ublížilo, zvlášt v malém množství. At objeví nové chutě.
Neboj, to bude dobrý, hlavně že je zdravá.

kamila2312
14. led 2010

Ahoj - děkuji za toto téma - mám doma stejný případ. Našemu Martíkovi je rok a dva měsíce - už jsem tu psala do diskusí, že mi naprosto jendoznačně už měsíce odmítá maso i zleninu . No prostě on taky neobědvá a je to naprostej mlíkař. Kdysi začínal s příkrmy klasicky jako jiné děti - v 5-6. měsíci. Bez problémů. Ale zlomily to rostoucí zuby. Vrátil se k mlíku a zeleninu a maso v žádné formě a žádným způsobem nepřijímá (doktorka mi už skoro nevěří). Je naštěstí velký a vypadá jako skutečně dobře krmený (86cm a 11,5kg), ale já už taky pomalu nemám nervy. Snažím se samozřejmě o klid a jsem u jídla veselá a dělám různé opičky...no však to některé znáte. Andrusku - někdy pomůže, když mu jídlo podám rukou a když to není nějaká rozmixovaná neprůhlědná kašovitá záležitost. Ale brokolici dneska plival a tvářil se tak, až se manžel zasmál a Martík urazil, hihi.Pokud něco přijme, tak jen ěkoli lžiček - prost ějen minimální množství. Slibuju si od běhání (zatím nechodí), že se prostě "rozežere" - mlíčko nemůže stačit až do puberty, none. Já mám teda výhodu, že mi baští pečivo (buchet by snědl i pekáč, soudím) - ale nesmím mu zakládat na obezitu a cukrovku, žejo. Možná taky, že vadí, že to vůbec nesolím.... sama jsem na slané.... Uklidňuju se tím, že zeleninu částečně kompenzuje ovocem a místo masa mu prostě občas do Lučiny vrznu vařený žloutek - to mi doporučila Mudra. Zajímaly by mně další typy - máte některá nějaký? Jak ošidit dítě nebo ten jídelníček. Jak převlíknout maso a zeleninu za jogurt, hahaha....

kijonkova.k
15. led 2010

Holky a nezkoušely jste pomixovat maso do ovocné přesnídávky?Já vím,je to hrozná kombinace,rpo nás dospělé,ale já jsem četla na porodnice.cz,že to takhle nějaká maminka dělá a dětská sestra jí to jen schválila.Prcek spokojený,že má ovoce a mamina,že tam má maso.

Já jsem malé přidávala zeleninu do mléčné kaše.

soanpe
15. led 2010

já sofí krmila hned lžičkou a a ted mívá období,že na kaši ráno neotevře pusu,takže ranní kaše v 7.00 jde do flašky 😅 Sofí po ní vytuhne a jsme spokojené obě 😎
prostě jsou to naše opice vyčůraný

tomasek06
15. led 2010

Vydržet a počkat na opravdový hlad 😀 pak to sní i ze lžičky.

andrusek
autor
19. led 2010

je těžke vydržet nedat jist cely den když pak řve hlady a stejně si tu zeleninu neveme.mam strach ji moc nechat vyhladovět protože ma jen 7kg což v roce neni moc.neji ani kousky ani rozmixovane ani z ruky ani sama prostě jak to vidi otoči hlavičku a dost.ani neochutna.sni pouze jogurt,občas přesnidavku a večer krupici vyhradně s flašky.nic vic.buchty kolače babovky to by taky jedla ale rači nedavam.tchyně mi vyčita že jsem neměla kojit plně do 7m že bude proto vybirava.ona od 3m davala přikrmy a chce davat male parky.děs.

lanka
19. led 2010

Ježda - andrusek - kašli na tchýni - tohle je tvoje dítě - dělej jak nejlíp uznáš za vhodné a tyhle kecy pouštěj z hlavy.
U nás probíhalo plné kojení do konce 7m. A v podstatě i poté páč půl lžičky čehokoli se asi nedá považovat za jídlo. Pravda kojit jsme skončili na konci 14m ale pokračuje na UM dodnes. Asi to mlíko potřebuje.

Věř svýmu citu a malé - ono se to zlomí.... taky jsem měla takový období, ale už je to o moc lepší než co bylo na začátku 😉 A všechny děti opravdu nemusí být bumbrlíci. 🙂

andrusek
autor
23. led 2010

Děkuji za reakce.povzbudilo mně to ikdyž si stale trochu dělam starosti aby ji pak nezavřeli do nemocnice na podvýživu. ☹

efkas
31. led 2010

andrusek,jak píše lanka,zapomen na TCHÝNI,to ,co ti vyčítá,je naprostý nesmysl 🙂
já se zase dočetla v odborné literatuře,že dlouho kojené děti,jsou naopak méně vybíravé 😵
Sama jsem plně kojila do konce osmého měsíce(s naprostým souhlasem Dr) a i ted je malá z větší části kojená 😝
v roce má 10 kg
Máme teda opačný problém,jí obědy,maso zeleninu(když nechce,co jí uvařim já,přidám lžičku kupovaného příkrmu a sní to),ale nechce zase ovocné přesnídávky(Kupované ani domácí)a jogurty,tvaroh 😠 Taky nechce ani ochutnat.
Takže k svačině má většinou prso.Také nevim,jak na ní.Beru to tak,že MM je pro ní zatim lepší,než cokoliv z krávy 😀
Pečivo též nechce.
Maso neni to nejdůležitější!
Dej vědět,jak pokračujete.

andrusek
autor
2. únor 2010

efkas tak ja jsem tchyni vypustila z hlavy ale stejně pořad přemyšlim proč nic nechce.nic noveho ani neochutna.takže u nas to vypada tak rano cca v 6h. 120ml UM v 9h.dva kousky sucheho rohliku oběd dvě lžičky čisteho vyvaru s nudlemi svačina jogurt a večeře krupice.nic vic nesni.když nemyslim piškoty sušenky buchty to by jedla.a vypije max 200ml čaje.nevim jestli je to dost.zkoušim každy den davam s meho taliře a bud se ani nepodiva nebo skusi a uplně ji zdrbne otřepe se a vic nechce. 😒

efkas
2. únor 2010

andrusek,to vypadá,že máš pěkně mlsnou kočičku 🙂 ,které chutná sladké
to ta naše nejí ani pečivo,ráno snídá suchý rýžový chlebíček,když jí ho namažu,tak ho zahodí
sladké se jí snažim nedávat,ale o narozeninách jsem jí chtěla dát ochutnat dort a jak píšeš,jen se otřepe
dneska jsem nakoupila nějaké zdravé potraviny(pohankové vločky a ještě nějaké)to by jsi jí taky mohlaq přidávat do toho jogurtu nebo do vývaru
oni ti v dobrém obchodě poradí

andrusek
autor
3. únor 2010

efkas,no a to jsem začinala se zeleninou kterou nechtěla a po měsíci ji snědla ale pouze s flašky a jedla jakoukoli i maso.sladke přesnidavky a jogurt sem začela až kolem 10-11m se strachu at neni na sladke.a v 11m sme skusili ji dat jidlo normalně ne přes flašku snědla i druhy den a od třetiho dne sme na tom takto.ani s flašky už nechce nic když sme to skusili spatky dat do flašky.ja sem celkem dost proti sladkemu a vyždy jsem naštvana na babičky když ji daji pernik či brumika.tak nevim jakto že je pravě na sladke.teta mi tvrdi že je to tim pravě že ji to sladke nedam.ona sve dceři nic sladkeho nedavala a čokoladu poznala až kolem 11-13 let a pak po taji chodila na cukr a tet se muže sladkeho ujist.
tak nevim.pohankove vločky mam a pokud neotevřu vičko před ni nechce.pokud to ma jinou barvu než jogurt tak taky ne.už druhy den odmita i banany a přesnidavky

chiwule
9. únor 2010

andrusek, nečetla jsem celou diskuzi zpět, ale musím tě uklidnit, naše malá v roce měla UM také stále jako základ své stravy. Naše jídla nechtěla, ani moc ochutnávat, když už jsem do ní "vnutila" něco jiného než UM, tak to byla max polovina skleničkového jídla - dávky, co by podle tabulek měla sníst. Ještě před měsícem vypila UM kolem 500ml denně. Teď je jí 16měsíců a UM už má jen 2x- 3x denně, možná už jen ze zvyku před spaním a baští "dospělácká" jídla o 106. Některé děti prostě potřebují víc času. A určitě není kam spěchat!
btw: to že tchýně nutí brumíka a pod, s tím taky bojuju - např. v roce hláška té mojí - proč jí nedáš svíčkovou s knedlíkem? jako že jí děsně ochuzuju o tu skvělou dobrotu? 😀 jj, vysoce tučná smetana a prázdné kalorie v knedlíku jí děsně chybí 😅 naštěstí té naší berundě tyhle věci stejně pořád i teď nechutnají stejně jako sladké...

chiwule
9. únor 2010

tak mi to nedalo a celé jsem si přečetla zpět 😀
Naše malá pečivo nechce do teď, jediné co si občas dá je toustový chléb. Raději sní samotnou lučinu nebo kousek šunky. A nebo si dvakrát zobne chlebíku. A vadí to nečemu? nevadí, rohlíky jsou taky jen samá mouka, tak co. Ráda má křupavé chlebíky, např. kukuřičný nebo grahamový, tak to zkus té své taky nabídnout. Nebo kukuřičné křupky - může trénovat zoubky a zároveň se tím nezadusí, když ještě neumí kousat, protože se jí křupka po chvilce sama v puse rozpustí. My tak taky začínaly a děti co já vím tyhle křupky milujou.
A není třeba aby ses nějak bičovala, že je to tvoje chyba, to je nesmysl. Však jí nic neuteče, a to že má 7kg v roce mi přijde v pohodě, lepší než abys jí zadělávala na obezitu v pozdějším věku tím, že do ní narveš na co ještě nemá zralý zažívací trakt 😉
Hlavně klid a řiď se jejíma potřebama ne radama tchýně nebo jiných moudrých 😉 😀

chiwule
9. únor 2010

jo a teď jsem si všimla, že ti tchýně vyčítá kojení do 7m! Promiň, tak to je ale pěkná kráva! Mateřský mlíko je pro dítě to nejlepší! Dobré je kojit co nejdýl to jde! Znám spoustu maminek co kojily i do 3 let (teda to už mi přijde hodně), ale děti jsou spokojené a rozhodně to neznamená, že by nejedly jiná jídla. A žádný UM nikdy nedokáže nahradit mateřský mlíko, ani by nemělo když maminka může kojit. Je myšleno hlavně pro případy, kdy tomu tak není.
Jak tak na to koukám, má to tvoje tchýně pěkně pomotaný... raději ji už vůbec neposlouchej, kup si nějakou knížku o výživě dětí a omlať jí to ohlavu 😉
viz http://www.neoluxor.cz/katalog/hledani/?searchs...
třeba ta od Gregora je dobrá, takový střední proud, nic radikálního, normální rady...

andrusek
autor
10. únor 2010

chiwule moooc děkuji.tchyni neposloucham ale manžel jo.a pořad se mně pta proč ji nedame skusit parek.včera ji dal skusit kravske mliko.sice ji to chutnalo ale dostala velky prujem z toho.taky mam strach že jek ji dam tchyni na hlidani že ji něčim takovym bude snažit nakrmit.jinak mala sladke ji.dnes sem do ni dostala 5 lžiček polevky a jogurt a večer kaši 160ml.nic vic a vypila 80ml čaje.asi si pořidim knižku .děkuji. 🙂

sarinkam
10. únor 2010

Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, ale moje dcera mela flasku do 2,5 let. A pak najednou řekla, že jí nechce, že chce to c jime my. Synek mel flasku jen do dvou let. Prosim te, neres to. Mym detem nic neuteklo. Je to jen nejaka blbá touha mit deti vyspelejsi než ti druzí.

Naopak, do flasky jsem namixovala i syrovu zeleninu a to bylo pro me to nejdulezitejsi.

andrusek
autor
11. únor 2010

ahoj sarinkam.taky jsem byla rada že papa s flašky snědla uplně cokoliv ale tet neji ani s flašky ani se lžičky.ani neskusi nic.dvakrat kousne do rohliku a dvě lžičky polivky za cely den a 100ml čaje.nic vic

chiwule
12. únor 2010

andrusek, tak omlať knížku o hlavu manželovi 😉 😀 s tím mlíčkem je to přesně tak jak to dopadlo - v takhle malém věku používat spíš jen na přípravu pokrmů (kaše, do polévky, tj. převařit) než dávat syrové. Taky se mi zdá, že má malá rozhozené zažívání, zkus jí koupit probiotika, to by se jí mělo spravit. A asi by bylo lepší dát jídlu nějaký řád, co jíst a co ne a srovnat jí to trochu...

lanka
12. únor 2010

jé chiwule - dát řád co jíst a co ne - to bych tak potřebovala - ještě kdyby mi ho malá hodlala sdělit 😀
Mám ji o pohlavek starší než ty a UM má denně tak 4- 6 dávek. Kojit jsem ji už odmítla kvůli sobě i když teď solíme prachy za UM. Bylo by fajn kdyby se začala trochu stravovat i na normálním jídle ale bohužel.... 😖
Jinak u nás to vypadá tak že ráno UM hned po probuzení jinak je jekot. Pak snídám já tak si dá se mnou neslazený čaj (naučila se pít z hrnku a pije naprosto sama - tak ji to baví) někdy si kousne do chleba někdy ho max. olízne aby věděla co se jí. Rohlík vůbec nic. Ještě tak corn flakes si sype z hrnečku do pusy.
Svačina je skoro to samý - jabko nebo ovoce nakrájené na kousky a tím krmí mě a panu, když je doma mm tak ještě i jeho. Když sama sní 3-4 kousky tak je to na pořádnou oslavu.
Oběd - polívky se vaří tak aby je mohla jíst. Někdy sedí a ukazuje mi co jí mám z té polívky nabrat. Jindy si nenechá dát ani lžičku. Co se druhýho týče tak bych typla že je to spíš podle její nálady než podle toho co je na talíři. Stejně to skončí um a jde spát.
Po probuzení je to to samé co ráno um. i když jsem jí zkoušela dát různé jiné věci - nic si nevezme.
Svačí s mm jak přijde z práce. Takže mm trpí a jí to co může malá...
Večeře - obvykle nějaká kaše - ovesné vločky, špalda a pod.
Po koupání další dávka um těsně před spaním.
Někdy si řekně ještě o um v průběhu dne, hádám podle toho jak má sama hlad. A vymluvit se mi jí to nějak nepovedlo. Skoro mi přije že pokud nedostane um tak se necítí být najezená... 😕

No a jinak taky ze všech stran slyším že my v roce jedli všechno a že teď se se vším dělá tiátr... kolikrát už ani neodpovídám - co dodat když už jsem se u dané osoby rozumným komentářem x-krát ohradila.
Jinak na malou je spoleh a sní velký houby i když ji někdo hlídá, takže pokud se do ní pokouší někdo nacpat co by neměla obvykle toho do ní stejně dostane max. 1 lžičku.
Expert je na to moje rodina - dali by ji jíst naprosto cokoli a to i v mé přítomnosti když jim řeknu jasně že jí to nechci dát. Vezmou ji stranou a už ji cpou... 😠

chiwule
13. únor 2010

lanka, já věděla že si tou poslední větou koleduju 😉 😀 jsou to přesně ty rady, které v důsledku sama nesnáším 😵
ale je beru to tak, že ročnímu dítěti víc určují jídelníček rodiče než to co by samo chtělo, dávají mu stravovací návyky do budoucna... ty naše jsou už přeci jen větší... 😉

jinak u nás to nikdy nebylo s jídlem podle tabulek, natož podle poznámek rodiny... naštěstí máme oboje rodiče dostatečně daleko na to, aby s nimi nebyla nikdy sama, takže si ani netroufnou přede mnou jí to rvát. Jen mají blbý řeči, hlavně tchýně. A naštěstí přesně jak píšeš ty, nenechá si narvat nic co by nejedla normálně, co bych jí stejně nedala já.

my teď máme násl. režim:
ráno k snídani jogurt nebo tvaroh s ovocnou (domácí) přesnídávkou, když si dávám já cornflakes, tak trochu zobe ode mě, ale nenajedla by se toho
svačina samotná lučina nebo apetito, plátkový sýr nebo šunka, zobne chleba nebo ožužlá rohlík, v lepším případě si nechá namazat plátek toust. chleba, který i po jednotlivých nakrájených soustech sní
oběd polívka nejčastěji hustá zeleninová, pak spánek a to s UM
po spánku druhé jídlo
na svačinu puding nebo tvaroh s ovocem, občas žužlá zeleninu, ale moc jí nejede. Ještě když spala 2x denně (před 1,5měsícem), musela mít další dávku UM
no a pak večeře - kaše různého druhu a buď chce ještě UM před spaním a nebo usne bez
pak o půlnoci, když jí dávám čůrat chce ještě jednu dávku UM

musím říct, že si to stejně diriguje podle svého, tak nějak intuitivně jsem vysledovala období, kdy už bylo nutné ubrat UM - bylo to ve chvíli, kdy pak byla natolik sytá, že nechtěla jiná jídla... tak jsem nejdřív vynechala odpolední a pak to šlo samo dolů....

andrusek
autor
13. únor 2010

tak ja koupila vitaminy na podporu chutě a doplněni vitaminu když nechce moc jist.nevim zda je to jen nahoda nebo zabrali ale dnes poprve rano snědla rohlik ,oběd asi 7 lžic polevky svačanjogurt pak rohlik a večer krupice.no uvidim.mliko moc nechce.jen rano