Jak ji naučit říkat " k " ? Dá se to procvičovat?

peetta
7. zář 2011

ahojte holky.malá má 27 měsíců a neumí ještě říkat písmeno k.
dá se to nějak procvičovat?poradíte jakým způsobem?
děkuji petra

berenika39
7. zář 2011

a namísto K říká T? zkus se podívat na www.logopedonline, je tam spousta námětů, jak s dětmi nenápadně procvičovat různá písmenka, na každé je tam "slovníček" slova, která by tě třeba ani neapadla 😉 , básničky, říkanky....používala jsem to hodně. Je tam i poradna, můžeš se poptat.
Petra moc bavilo, když jsme spolu říkali slova, která se nově správně naučil a já to nahrávala na záznamník na telefon a pak si to pouštěl 😉 .

http://www.logopedonline.cz/static/doc/hlasky-k...

mili84
7. zář 2011

Ahojda, a kde je napsáno, že musí umět ve 27m "k"?? Není to jedno? Řekla bych, že všechno má svůj čas a až na to bude malá zralá, tak se to prostě naučí. 😉

lucajdak
7. zář 2011

😀 jsou děti, který neumí ani slovo, nebo spojovat slova, v tomto věku, natož nějaké konkrétní písmeno, a R ti umí?To bych se i divila.Myslím si, že jsou důležitější věci na řešení než písmeno K 😉

lucisa
7. zář 2011

@peetta asi chtěla poradit, jak nenápadně učit.
Myslím, že máš stejný pocit, že je lepší to dítě naučit, než si na špatnou hlásku zvykne dlouho a pak se bude hůř odnaučovat. Já takhle hustila do dětské snad od 3 let holek, že neříkají r, ř a ona mi vždy řekla, že mají čas a je zbytečná logopedie, posílají až od 5 let.
I logopedka mi pak potvrdila, že je to opravdu zbytečné trénovat moc brzy, dorůstají zoubky, mění se místo v pusince, děti se učí spoustu jiných dovedností a navíc nejsou ve věku, kdy by dokázaly soustředěně poslouchat a spolupracovat s logopedkou, takže by to bylo zbytečné trápení.
Nejstarší dcera R i Ř do první třídy v pohodě stihla, i když se jí moc trénovat nechtělo, prostřední minulý týden začala chodit do školy a R ani Ř ještě neumí, i když jsem na logopedii 1,5 roku. Navíc má sykavky a měla i padlé L, takže toho bylo víc a ona víc než nespolupracuje. Nebaví ji to, je protivná, takže je ta práce zdlouhavá. Ale prý se to ty děti naučí, když se jim ukáže jak a neustále se to cvičí a upozorňuje na chyby.
mmch, @berenika39 , všimla jsem si, že starší synátor je dnes oslavenec, všechno nej 😉

berenika39
7. zář 2011

@lucisa no prosím tě, moc děkujeme 😀 , vyřídím mu to...spěju k vnoučatům pomalu, ale jistě 😀 😀

S tím učením - nemusí to být přece nějaký dril nebo denní chleba - hodinu u stolu a učení...to je nesmysl. Ale když vím o tom, jak se zhruba řeč vyvíjí, a dítě rozumí, mluví, jen je nějaká nepatrná vada, pak je jednoduché ji (když vím jak a proč) upravit, aby si dítě neosvojilo špatnou výslovnost zbytečně, nezafixovalo si ji.
Vím, že dvouleté děti, dvou a čtvrt leté děti některé nemluví vůbec, ale některé v té době mluví jak dospělí v souvětích, tak proč je nepodporovat ve zdravém vývoji 😉 .
Jnak taky jsem si počkala na první souvislé věty u petra do cca 29 měsíců, zatímco ten dnešní oslavenec mluvil ve 23 měsících včetně říkanek a básniček 😉

kristi23
8. zář 2011

@peetta ahoj moja mala tiez hovorila miesto k ,,t a teraz jej to ide proste som jej povedala kam ma dat jazyk a teraz jej musim hovorit tam kde ma byt t ...aby hovorila t a nie k ona si to vymenila ale ide jej to a ma 31 mesiacou

edna01
12. zář 2011

myslím, že má ještě spostu času na to, aby jí tam K skočilo samo, ale taková univerzální rada je na děti často a správně mluvit, vyprávět básničky, pohádky co se děje kolem a ono to půjde 🙂 jo a když děti začnou chodit do školy tak se často začnou víc snažit správně vyslovovat, asi proto,že jsou mezi dětma a stydí se.. cvičit se nemusí dlouho stačí deset minut, ale důležitý je denně a s tím opravováním.. dobrý je najít si půlhodinu, třeba večer před večerníčkem, a v té půlhodině poctivě opravovat každé špatně vyslovené slovo.. ono se to delší dobu moc nedá.. je to vlastní zkušenost, když jsem dělala logo nápravu u prvňáků 🙂 a ještě taková perlička.. kolegyně má dceru co jí taky nešlo R a asi už ji to obtěžovalo ve školce mezi dětma a tak jí načapala jak stojí před zrcadlem a opakuje prrrdel, prrrdel a R tam najednou bylo 😀 hezký den

map07
22. zář 2011

tak náš malý má 30 měs. a napovídá toho už hodně moc, doplňovačky, vypráví co viděl...věty má tak ze tří až čtyř slov, ale výslovnost je šílená, rozumím mu většinou jen já. Takže naprosto chápu dotaz peeti, my také místo K říkáme T nebo ho prostě vynechá. Některý slova řekne asi milionkrát za den - např.oblíbené auto = taot, milionkrát ho opravím a stejně je to prd platné. Jasně, taky si říkám, že se to časem naučí, jen je škoda, že když povídá tak hodně, tak se bojím, aby si tu špatnou výslovnost nezafixoval. ono u něj je ještě ten problém, že když mu řeknu Pavlíku řekni, tak nezopakuje nic, nikdy nedělal takové ty věci aby se "opičil", má svoji hlavu, ale třeba když zpíváme písničku nebo říkám básničku, tak musím občas zmlknout a on slova sám doplňuje, pamatováka má, stačí mu říct básničku dvakrát a napotřetí už slova doplňuje sám,ale s výslovností poněkud vázneme. Známou poslali na logopedii s malým něco málo po třetím roce (u mluvení hrozně huhlal-neotvíral pusu). Takže díky za tip berinka39, my to zkusíme formou těch básniček co jsou na těch stránkách, protože básničky a říkanky miluje 😀

pe3cka
26. bře 2012

Ahoj holky...právě hledám toto téma...mám holčičku, má 27 měsíců,a taky K neříká...řekne už téměř vše,krom R,Ř a pár drobností,ale K nijak nenahrazuje.prostě ho vynechá....jinak je hrozně ukecaná...už jsem ji vysvětlovala,jak má položit jazyk,říkáme slova,která obsahují G,K...snad jí to časem naskočí samo....

bocinka
26. bře 2012

Moje malá má taky 27 měsíců a neumí "K", taky se mi to moc nelíbí, ale nějak to neřeším, umí "L", "R" téměř, "Ř" taky neřeším myslím, že se to naučí sama třeba ve školce... Když ne, na logo prý tohle trvá pár týdnů....

lusi80
26. bře 2012

přesně jak tu někdo výše psal,je to brzo,vůbec bych se tím netrápila,starší začal chodit na logopedii až v 6 ti letech,do školy šel o rok později,tj.v 7 letech,na logo nám říkala že dřív to nemá cenu,naskočí jim to samo,a čím jsou menší tím víc je to nebaví a kldině můžou začít mluvit zpátky špatně 😒 😒 😒 když jdou do školy ,tak si spíš myslí že se jim budou děti smát a snadněji se to naučí 🙂 🙂

beruska24.9.
26. bře 2012

@pe3cka
@bocinka
@lusi80

naše má 2,5 roku, do dvou let měla asi 10 slov, po 2.narozeninách začala trochu mluvit, spojí většinou 2 max. 3 základní slova, navíc né čistě, prostě taková zkomolená, jak to děti říkají, když se učí mluvit, místo K říká T, písmeno R neumí vůbec. jinak všemu skvěle rozumí (poslední dobou jen když chce - puberťačka mrňavá 😀 ). také jsem vyšilovala, že nemluví/hrozně málo mluví, řešila u dr., co zkusit logopedii, ta že nejdříve na ušní. to jsem si dala 😠 lepší, kdybych tomu nechala volný průběh..... na ušním ze mě dr. udělal naprostého blbce, že dcerka mluví přiměřeně svému věku, že skvěle rozumí, sestřičce ukázala všechny obrázky daných věcí, na které se zeptala. dokonce i sestra mi řekla, že málokteré dítě dokáže ukázat 10 obrázků z 10ti. takže to máme nechat být, dál ji motivovat (mluvím na ni hodně od miminka) a ve 3 letech na kontrolu. no nevím, jestli najdu odvahu tam vůbec jít ☹ 🙄

pe3cka
27. bře 2012

Díky holky...spíš mě deprimovalo to,že ostatní děti,mnohem mladší krásně říkají K i ostatní písmenka...ale jsem ráda,že nejsme sami...logopedii bych zatím taky zatím vůbec neřešila,nejdřív tak v 5-ti letech....