Jak ji odnaučit cucání palečku?

besinecek
21. říj 2009

prosím vás, jak mám odnaučit cucání palečku mou dceru, 2,5 let. má z toho hrozný předkus, palec dlouhý a ne a ne se to odnaučit, jak ji ho vyjmu tak řve, nervačí a děs, ani nezaspi bez něho, cucá ho i přes den. dudlík odmítá.děkuji

lenkavano
21. říj 2009

besinecek nevím jak ti poradit ani jedno z mých dětí to nedělalo.spolužačka moji dcery si cucala palec ještě v první třídě.to tě asi moc neuklidní.a co ji zkusit ten paleček namočit do něčeho co ji nechutná?samozřejmě ne soli a pepře.nepomohlo by to?

vercak.
22. říj 2009

besinecek - malej si cucal paleček celej svůj první rok a přestal teprve nedávno, protože si vycucal puchýř 😀 😀 😀 😀 Jediný co si myslim, je, že do dospělosti si ho určitě cucat nebude 😉 😉 😉 je tu už jedno téma o palečku, nedávno jsme to probírali. Tak tam zkus nakouknout 😉

fifinek
22. říj 2009

Ahoj, malý si taky od mala cucá paleček,taky jsem už z toho zoufalá,ale nedávno jsem mu ho zalepila náplastí, pořád poplakával a ukazoval mi ho ale,nakonec si ji sám sundal. A teď když ho vidím, že ho má zase v puse,tak mu řeknu, že mu ho zalepím a vždycky ho vyndá,ale zase jen na chvíli,tak je to pořád dokola ☹

slevik
22. říj 2009

Vysvětlovat, vysvětlovat a vytáhnout rukavice 😎 . Což je nejlepší teď v zimě 😉. Verunka si taky cucala palec už někdy od 3 měsíců a odnaučila jsem ji to teď v lednu, to jí byl rok a 7 měsíců 😉 . Prostě jsem ji na spaní (přes den si palce nevšímala, tak nebylo třeba) nasadila rukavice (prstový, slabý) a důkladně vysvělila, že už je velká holka a palec se prostě necucá, že usne i bez něj a tak podobně a zabralo to 😎 . Asi 14 dní spala s rukavicema, večer se na ně těšila a už i sama hlásila "ham ne". Po 14 dnech jsem rukavice schovala a večer si s ní opět sedla a vysvětlila, že už to zvládne bez nich a zvládla 😎 . Takže za nás takhle...ale na každý dítko platí něco jinýho...

karca21
22. říj 2009

Ahoj Besinecku, moje Anička si taky cucá paleček, zatím jí je půl roku, tak to neřeším, ale já jako malá jsem si taky palec cucala, až do dvou let a odnaučily mě to zalepením náplastí, předkus nemám a dlouhej palec taky ne, tak se netrap tím, že by tvoje malá si to zavinila tím palečkem, to tak není.
Jinak se v lékárně prodává specielní hořkej lak na nehty pro tyto účely a prej zabírá, jukni na odkaz:
http://www.lekarna.cz/daum-exol-10ml/

eliotka
22. říj 2009

slevik, a prodávají prstové rukavice pro tak malé dítě?
Můj malý si cucá palec jen večer, když usíná, ale také mi to vadí. Ty rukavice bych zkusila.

aponchie
22. říj 2009

namocit do pepre 😀

slevik
27. říj 2009

Eliotko - prodávají 😉. Aspoň tady u nás jo, v takových těch levných krámech a la vietnam 😅 . A stojí asi 15Kč 😎 .

slevik
27. říj 2009
iloha
27. říj 2009

lépe vypadá ten lak, rukavice přece není problém sundat 🙂

slevik
27. říj 2009

Záleží na dítěti 😉.
Pro nás třeba byly jednoznačně rukavice, Verunka sice byla schopná si je sundat (a taky to ráno po probuzení dělala), ale nechala si to vysvětlit a nesundávala si je 😎 . A menší děti si je ani sami nesundají...

iloha
27. říj 2009

no nevím, ale Terezka si tedy rukavice kolem roka sundala jedna dvě 😉

timbouctou
27. říj 2009

ahoj, ten pepř a sůl nezabírají, ségra si cucala palec snad do 12 let, až když ji nejmladší sestra ve škole práskla a kluci se jí smáli tak toho nechala 😀 Ale kamarádka odnaučovala kluka od kojení ve dvou a půl letech tak, že si zalepila bradavky a řekla, že má bebí, kluk jí je párkrát pofoukal a pak zapomněl, že nějaký kojení bylo. Možná by fungovalo tohle??

karotky
29. říj 2009

Tak u nás se palec cucá od cca 3.měsíců,kdy jsem aktivně odbourala dudlík.Teď bych si nejraději nafackovala,protože až nedávno mi došlo,že bysme se dudlíka zbavili snadněji,než toho palce."Naštěstí" nám to cucání zůstává jen při usínání,ale stejně mi to vadí.Mozol tam zatím nemá,předskus taky ne......... 😝
Rukavice by u nás neobstály,protože by si je sundal. 😀

kutcher
29. říj 2009

To je drsny, nas malej si tam nestrka palec, ale rovnou cuca celou ruku a pak si i ublinkne.
slevik: koukam, ze mate na spani stejneho dadanka, jako my, jen mame tmave modryho, strasne ho miluje!

jeane
9. lis 2009

slevik tak ta fotka je uzasna!
My taky usiname s paleckem, ma to takovy uzmoulany...nehet ma taky osklivy, slaby, ale co muzu delat, kdyz usne, palec ji vymenim za dudlik ´, bud spi s dudu, nebo ho vyplivne a uz nic, nebo zase palecek... je to porad dokola, Jinak si ho cuca pres den, kdyz je rozcilena.... male je 13 mesicu., dokroka mi radila zavazat facem, naplast ji vydrzela pul minuty, a fac sundala do rana komplet, stejne to jde dost blbe, sleze ji z toho prstiku... ☹ ten lak, s tim ted prisel manzel, ze mu to nekdo radil, ale nevim...

jeane
9. lis 2009

a ten lak je vhdony od dvou let, jsem ted cetla, tak to jsme jeste moc maly.... tak fakt nevim

k284
11. lis 2009

Tak moje téměř 20-ti měsíční dcera si cucá palec od narození. Nikdy nechtěla dudel. Nyní má dvojnásobně velký palec, na něm mozol se strupem, občas jí z něj odstřihujeme ztvrdlou kůži, občas vymačkáme hnis. Vázali jsme jí ho, lepili, natírali kde čím, nic nepomohlo. Teď naposled jsme koupili v lékárně hořký lak na nehty. Je to tak hořké, až z toho zvrací, ale i přesto si ho cucá. Odcucá si tu nejhorší hořkost a pak nerušeně pokračuje v cucání. Dokonce nás tím cucáním i provokuje, tak děláme, že to nevidíme a vůbec to nekomentujeme. Vůbec už mi nejde o vzhled palce, ale o případnou deformaci patra a zubů! Její otec to dělal 4 roky, tak je to asi dědičné. My asi musíme počkat, až to samo přejde, nic dalšího už asi nevymyslíme!

slevik
11. lis 2009

Kutcher - Verďa "papayu", jak nazvala svého mazlíka, nedá z ruky 😉

K284 - já bych ve vašem případě teda nečekala a jednala 😖 . Já vím, že se to lehce říká, kor když u nás stačilo prostě vysvětlit, nandat rukavice a dobrý... Ale prostě to, co jsi popsala, to už není jen tak 😒 . Asi bych v tomhle případě byla neoblomná a prostě zafačovala třeba celou ruku, jen ať se k tomu palci nedostane. Nebo mi moje mamča radila dlahu (to fungovalo kdysi na mýho bráchu), dala mu tvrdou dlahu na loket (zašila do pyžamka) a tím pádem nemohl ohnout ruku a nedostal se k palečku 😉.

Jeane - díky za pochvalu fotky 😉, třeba vás čeká podobná 😉. A jestli má palec opravdu jen na spaní a problémy s prstíkem nemá, tak bych možná ještě počkala...i když my vlastně "odnaučovaly" v podobném věku 😉.

jeane
11. lis 2009

slevik asi jo, nebudu ji nervovat.... cuca jen pred spani... pak ji vypadne, nebo kdyz je rozcilena, ale ja ji ho vyndavam a rikam nenene atd, snad se to odnauci, ted je dobry, ze venku ma rukavice 🙂
K284 tak to tedy nevim, to je asi uz docela masakr, ale jak pise slevik, neni to jednoduchy, mozna ta dlaha, nebo poradne zafacovat, prst privazak k dlani, a pro sjistotu mozna zafacovat obe.
Ted me jen tak napadlo, jakou si cucaji vase deti rucicku, palec, stridaji to nebo jen jednu? Nase mala pravy palec, vdzy jen ten. Ted se prave vzbudila a uz ho tam ma,,, ach jo

bereninka
11. lis 2009

Ahoj holky, malý si cucá palec od 4. měs. Vždy jen jeden na levé ruce. ¨
Cucá si palec jen před spaním, nebo když má hlad, ale stejně. Já to zatím moc neřešila, když mu řeknu, aby palec vyndal, poslechne a pak ho tam ale zase vrátí.

slevik
12. lis 2009

Jeane - no proto jsem odnaučovala malou v lednu, kdy se rukavice i na spaní "hodily" 😅 . Myšleno tedy tak, že třeba v létě je asi blbý cpátdítku rukavice 😅 .
A Veru měla v oblibě taky jen jeden palec, pokud mě paměť neklame, tak pravý 😉.

Bereniko - ještě je malý, ale děláte to dobře 😉. Ono když uvidí, že se to prostě dělat nemá, tak mu později snáze vysvětlíš, e to tak opravdu je 😎 .

mobina
12. lis 2009

Ahoj Evi a ostatní maminy.
I my patříme k cucačům palečku, ale přiznám se, že to zatím moc neřeším 😅 Jen jednou mě rozhodila zastupující doktorka, která právě navrhovala tu dlahu, ale to bylo kolem roka a mě to přišlo moc brutální. Naše dětská nad tím mává rukou a říká ať ho nechám a zatím to neřeším. Vždyť i děti kolem jeho věku mají dudlíky.
Vyčetla jsem, že se tím cucáním dítě v podstatě učí ssamostatnému uklidňování sebe sama. Zdůrazňují, že se paleček nemá vytahovat ani na něj nijak upozorňovat a až přijde vhodný věk, začít o něm spíš komunikovat. V praxi si to představuju podobně jako u Sleviků. My jsme k tomu věku ještě dle mého nedozráli. Třeba ještě ani nechápe nočník. Sem tam mu klidným hlasem vyprávím o tom, že paleček do pusinky nepatří, ale zatím nijak víc nezasahuju. Ondra si přes den palec cumlá,když je unavený nebo naopak rozrušený a pak jede samozřejmě před spaním. My máme závislost tedy kombinovanou ještě se sloním ocáskem, kterým si šmrdlá pod nosem 😀

vercak.
12. lis 2009

Holky, píšete, že to nebudete nějak řešit, ale když tu čtu, že má dítě už zdeformovaný palec, tak bych to vážně nějak řešila. 😲
Malej od tý doby, co si vycucal puchýř, tak už necucá, ťuk ťuk ťuk. Ale má ten paleček placatější než na druhé ruce. Vážně bych to moc nepodceňovala. Vím, že jsem tu psala, že do dospělosti si ho cucat nebudou, což je určitě pravda, ale zase to nesmí jít do extrémů.

jeane
12. lis 2009

MOBINA: mala to ma presne tak, kdyz je rozhozena, unavena a pred spanim.
slevik: no jasne rukavice jsou dobry 😀
vercak: ja vim, ze by se to nemelo podcenovat... zatim ho zdeformovany nema, jen ten nehtik... je takovy slabsi... ale je to co clovek to nazor... kazdopadne, se ji snazim presvedcovat aby si ho necucala, ale myslim ze to zatim moc nechape...ale je fakt ze ho cuca min nez driv...

mobina
13. lis 2009

Vercak myslím, že ani jedna nepsala, že to nebude řešit 😉 . Spíš prozatím. Osobně si myslím, že děti kolem roka jsou na to nenásilné odnaučování malinké a my to s tím naším raubířkem zkoušíme pomaloučku polehoučku.Je to individuální. Na nějaký drasťárny typu dlaha, pokud vůbec, bych byla ochotná přistoupit opravdu až v případě nouze.
Ondra má paleček taky trochu placatej a nehtík slabší a roztřepenější, ale jinak nic. A já osobně jsem jela palec hodně dlouho a předkus žádný a na palci to opravdu poznat není. Už ani nevím, který to byl.

mobina
13. lis 2009

Ještě jsem chtěla napsat, že cizí lidi to hodně pohoršuje, ale nad dítětem s dudlíkem se nikdo nepozastaví 😝

vercak.
13. lis 2009

Mě to teda nepohoršuje, znám to, takže to chápu. To se spíš pozastavim nad dudlíkem u 2 -3 letýho dítěte, to je teda fakt něco děsnýho. A zase na druhou stránku je fakt, že dost dětí si ten palec cucá když jde třeba spát nebo při únavě.

k284
13. lis 2009

slevik, diky za nápad s tou dlahou, musím říct, že mě to nenapadlo, asi nad tím budu uvažovat, ale myslím, že pokud jí tímto způsobem znemožníme, aby se dostala k palci, tak bude zuřit a v noci nebude spát a vztekat se, no ale za zkoušku to stojí

slevik
13. lis 2009

Zdravím palečkovky 😎.
Souhlasím s názorem, který už tu padl, že každé dítě k tomu dojde prostě v jiném věku 😎 . Verunce byl rok a 7 měsíců, když mě prostě jeden den fakt šestý smysl napověděl "zkus to" a ono to vyšlo 😉. Je fakt, že Veru už byla tou dobou hodně upovídaná a dalo se s ní domluvit 🙂. Ale kdyby mě to tehdy prostě netrklo ve správný čas, tak bych to ještě nechala, názor psychologů je nechat do 3 let 😉.
Samozřejmě pokud ten paleček nebo zoubky nejeví známky nějakých problémů 😉 . U nás to nikdo nepoznal, paleček měla fakt jen na spaní a vypadal úplně normálně 😅 .
Ale můj brácha ho právě cucal pořád, mamka z toho už byla docela nešťastná, tak zasáhla, taky myslím někdy mezi 1. a 2. rokem a tou dlahou. Normálně ji zašila do pyžamka, aby mu to nikde nevypadlo a pomohlo to. Ale je jasný, že je potřeba počítat s tím, že pár nocí asi bude cirkus 😒 .
S našima rukavičkama to dopadlo tak, že to opravdu pochopila, sama si o ně říkala apod., ale před spaním taky asi dva dny kňourala, ale zvykla si rychle. Ono je fakt, že zase čím později, tím možná hůř no..
A mě teda dudlík pohoršuje 😅 . Samozřejmě myšleno u 2-3letýho dítěte na písku nebo kdekoliv jinde venku, neřeknu na noc, to ať si dělá každej co chce 😀 .