Jak mám naučit synka lézt?

anastazye
18. srp 2011

Maminky mám problém, mému synovi bude brzy 8měsíců a stále neleze. Dokáže chvíli sám sedět, strašně ho baví stát na nožičkách (musí mít stále oporu) a konečně se začel víc otáčet na bříško. (Dřív to také uměl ale nebavilo ho být na bříšku, hodně plakal a potom co se naučil otáčet na zádíčka jsem ho nemohla přimět zůstat na bříšku.) Prosím, je to normální? Měli jste také takový problém a jak jste ho případně vyřešili? Máte nějaký dobrý tip jak ho to naučit? Prosím o pomoc. Mohli byste mi napsat i interní poštu? Chtěla bych znát co nejvíc vašich názorů a rad. Předem moc děkuji všem za radu a pomoc.

sisstin
28. srp 2011

já bych přidala, že lezení je NESMÍRNĚ důležité...při lezení se propojují mozkové hemisféry, což má pak později vliv na pravo-levou orientaci, a ještě později na specifické poruchy učení. Děti, které nelezou, jsou o mnohem víc náchylnější na tyto poruchy 😉

ale ten limit na lezení je tuším až někdy 1,5roku (v širší normě), pokud dítě do té doby neleze, nebo lezení rovnou přeskočí (nebo neleze, ale třeba "skáče" po zadku), tak je určitě nutný navštívit fyzioterapeuta, který poradí, jak dítě bud k lezení stimulovat, nebo ho to i naučít, dá se to 😉

amelie001
28. srp 2011

NEUČIT🙂KAZDE DITKO JE JINE A KAZDE MA SVUJ CAS.

olicek
28. srp 2011

Můj syn taky začal nejdřív chodit a až potom lezl a je úplně normální. Vůbec bych to nehrotila.

obrazek
6. říj 2011

naše adélka se začla plazit nekdy okolo 8měsíce ted se už umí plazit i dopředu ale nějaký lezení nám nic neříka doktorka mi řikala aby jsme jí davali nožičky pod zadek ale když to děláme tak se u toho pěkně vzteká a řve jako o život tak doufám že nic tím nekazíme

petrusekonickova
30. kvě 2013

Ahojky devcata,take mame problem,me dcerce bylo ted 10 mesicu a neleze a neleze.Asi sem udelala chybu ze sem ji zacala davat do choditka 😢 protoze v nem lita jak camrda 🙂 ale co ted mam ji nechat byt at na to prijde sama...totiz na brisku se ji fakt nelibi

lucinka_jirackova
30. kvě 2013

každé dítě k tomu dospěje...není kam spěchat 🙂

ajina17
30. kvě 2013

Asi nijak,buď se to naučí sám a nebo lést nebude..Já jsem za 4 dětí a jediná,která se naučila lést, tak byla ta poslední...jinak jsme žádná nelezly....ze sezení jsme se naučily rovnou chodit 🙂

betuse
30. kvě 2013

Nám říkali, co nejvíce nechávat na zemi s neklouzavou podložkou, třeba koberec a dávat před něko různé předměty , které ho zajímají- hračky u nás neprošly, ale když jsme dali mobil nebo obladač tak to bylo najednou snahy 😀 ......a to u nás zabralo u obou..... 😉

salomee
30. kvě 2013

Těžko říct, lezením se posiluje hodně důležitých svalů, i když tu někdo píše, že nelezl , jápovažuju lezení za důležité. Jak ale přimět dítě, co se v chodítku dostane, kam chce aby se najednou samo snažilo, to nevím. Ono že ještě neleze, není takový problém, ale nevím, co to chodítko.
Na Tvém místě bych se poradila, ale ne tady, ale s dr. ...protože tady se akorát budeš probírat názorama“nelezla jsem a nevadilo to “, nebo “naopak “chodítko je metla lidstva “. Osobně se řadím k druhému táboru🙂

zuza01
30. kvě 2013

Je to normální. Naše malá taky nelezla, jen se podivně plazila bez použití rukou 🙂 Na roce začala chodit a teprve potom objevila lezení 🙂 Vývojově je v pořádku. Děti nerostou podle tabulek, taky jsem si vyslechla, že už by měla to a tamto... 😉

holly02
30. kvě 2013

Je to pravda, lezení je hodně důležité. Dcera taky nelezla v 9 měsících, tak jsme začli chodit na rehabky na doporučení pediatry. Jsem za to velice ráda, dcera se celkově posílila a teď v 13 měsících krásně leze a stojí. Kup si třeba knížku Rozvíjej se děťátko, je velice užitečná, je tam spousta rad a názorných ukázek jak dopomoci dítěti se rozvíjet v pohybu a jemné motorice jak má formou her. Případně se taky poptej po rehabkách u Mudry 😉 A taky buď vklidu, on to všechno dožene. Co vím, tak je nejlepší když se dítě naučit chodit do 18měsíců, takže i na to lezení má ještě chvilku čas 🙂

megy
30. kvě 2013

tak my nelezli ani v 10m a rovnou chodil a jakmile se dostal na dvě, tak prováděl i lezení🙂

nikollita
30. kvě 2013

Taky bych se přimlouvala za to, aby se to nechalo na tvém synovi. nenutit, účelně neučit 🙂 Sám na to přijde, uvidíš 🙂

eliska0508
24. dub 2014

Nevim jak zacit jestli dobry den nebo ahoj. Mam problem mam skoro 9.mesicni holcicku. Ktera nechce lozit. Pretaci se z briska na zada a leze po zadech. Ani se sama neposadi. Uz nevim co delat. Doktorka nam vyhrozuje ze jestli do ctrnacti dnu nebudem lozit posle nas na rehabilitace. Poradte mi nekdo prosim ☹

chlupacek
24. dub 2014

@eliska0508 nám taky vyhrožovali,ale nakonec lézt začala. Asi se to nějk naučit nebo donutit nedá. Některé děti ani nelezou, ale zkuste ji dávat na čtyři, jestli se udrží a třeba se jí to bude líbit a začne. Jinak teda nevím. Dneska jsou všichni moc tabulkový a nekoukají na individuální vývoj. Ani ta rehabilitace není povinná, kdyby náhodou.

fram
24. dub 2014

@eliska0508 tak se rehabilitaci nebraň, s největší pravděpodobností ti tam řeknou, že je malá v pořádku 🙂 Nevím, proč by v 9 měsících už musela lézt nebo se dokonce sama posadit? Naše malá se teprve v 8 měsících začala plazit, v 10,5 měsících si z lehu sama posadila a teprve potom se ze sedu dostala na kolínka a začala lézt (okolo 11.měsíce). Norma na lezení je 1 rok - do té doby by to zvládnou měla. Pokud se plazí, můžeš jí pomoci tím, že jí budeš dávat do cesty překážky - polštář, nohu, ... a ona bude nucena to přelézt. Ale klidně si nech napsat rehabilitaci, tam ti poradí více. A nezoufej, není to žádná tragédie, i když si umím představit, jak ti je. Taky jsem byla špatná, že stejně staré děti už lezou nebo dokonce chodí, ale byl to úplně zbytečný stres. 😉

avantgarda
12. kvě 2014

Eliško, nestresujte se. Pokud se malá plazí, chce to asi jen čas, aby pochopila, že po kolenou se dá taky pohybovat. Náš syn se loni plazil do devátého měsíce. A až když mohl venku v trávě, zjistil, že po kolenou je to lepší. Také je dobré, jak prala Fram, dát jí do cesty nějakou překážku - aby vám lezla přes nohy, přes polštář apod. A motivovat jí, aby překážku přelezla za nějakou oblíbenou hračkou. Rehabilitace bych se, být vám, nebála. Nám rehabilitační sestřička moc pomohla. Cvičila se synem Vojtovku a když už Vojtovku nepotřeboval, učila mě různé finty, jak synovi nenásilně a v rámci hry pomoci a motivovat ho k lezení, později ke klekání či stoupání u nábytku. Třeba ty překážky do cesty, ty nám také radila.