Jak mám naučit synka lézt?

anastazye
18. srp 2011

Maminky mám problém, mému synovi bude brzy 8měsíců a stále neleze. Dokáže chvíli sám sedět, strašně ho baví stát na nožičkách (musí mít stále oporu) a konečně se začel víc otáčet na bříško. (Dřív to také uměl ale nebavilo ho být na bříšku, hodně plakal a potom co se naučil otáčet na zádíčka jsem ho nemohla přimět zůstat na bříšku.) Prosím, je to normální? Měli jste také takový problém a jak jste ho případně vyřešili? Máte nějaký dobrý tip jak ho to naučit? Prosím o pomoc. Mohli byste mi napsat i interní poštu? Chtěla bych znát co nejvíc vašich názorů a rad. Předem moc děkuji všem za radu a pomoc.

kay
18. srp 2011

podle mě ho nechej ať se naučísám až bude moc a chtít, kašli an nějaké tabulky, 8 měsíců není záruka, že dítě poleze. Pokud by Tě to trápilo nějak extra, tak si nech od dr napsat žádanku na rehabilitace a jestli Tě tam pošle, tak Ti malýho určitě odborně okouknou a řeknou, jestli je vývoj v pohodě.. ale opravdu nespěchej..

luciebx
18. srp 2011

ja bych to taky nehrotila.. vsak on poleze az se mu bude chtit treba sestrenky chlapecek nelezl sedel a pak zacal chodit.. takze on ti klidne tuhle fazi muze preskocit..

berruna
18. srp 2011

naučit lézt??? 😲 nech to na něm, šak on si poradí 😝

lena27
18. srp 2011

a proč ho to chceš naučit? každé dítě má jinou rychlost v učení nových věcí. pokud je jinak úplně v pořádku pusť to z hlavy, nestresuj se a nech to na něm.
jak to bylo u nás:
6,5m se otočil na bříško
8m otočil se z bříška na záda
9,5m začal se plazit
12m postavil se u gauče
12m začal lézt po čtyřech
12,5m posadil se sám
15m vylezl na gauč
16,5 sám chodí
Buď klidná, nejste jediní a ani poslední

aajina
18. srp 2011

Naše malá má skoro 8 měsíců a rozhodně neleze, včera se teprve otočila na bříško.Naučí se to sám až bude na to připravený, na tabulky nekoukej každé dítě je jiné.

nilika
18. srp 2011

Jsou děti,které nelezou vůbec a rovnou chodí.Nelezou ani když jim to ukazuješ a přendaváš nožky.Buď v pohodě,všechno se jednou naučí. 🙂

paolin
18. srp 2011

každé dítě má svůj čas 🙂 některé děti nelezou vůbec, jen sedí a pak chodí a lozit po kolínkách se naučí později.

syll.
18. srp 2011

Tak například náš Sebík vůbec nelozil, naučil se první capkat a stavět, a dnes už krásně chodí ale nelozí, jen se vtipným způsobem umí všude dostat, šoupe se po prdelce a když si chce něco podat tak si i lehne a natáhne se 😀 našel si svůj způsob prostě :o) neuměl to jedno kolínko dostat pod sebe, ani když jsme to s ním cvičili, tak nechtěl :o)
Ale chodí, staví se, a jsem ráda, je to můj šikula 🙂 Jo a nelozila jsem ani já ani manžel 😀

mery83
18. srp 2011

Já si myslím že má ještě dost času každy mimčo je jiny,naše Mája taky ještě neleze jen se otáčí dokola a to má 7měs a 2 týdny.Neboj všechno dožene.

dlabinecka
18. srp 2011

Bože, v 7,5měsících lezou jen ty rychlejší děti!!!! Mě začla malá lézt těsně před rokem. klídek.

weri1
18. srp 2011

kam spěcháš, vůbec se mi zdá nějaká upsěchaná doba co se týče dětí....má čas

jajkaz
18. srp 2011

Přidávám se k holkám, nespěchej na něj. Ovšem druhá věc je, nepodporuj ho v sezení a stání. Jinak ti nebude chtít lézt... http://www.poliklinikaprosek.cz/stranka-nejcast... Tady o tom hezky a srozumitelně píšou. Tak ať je vše ok a dělá jen radost 😉

berenika39
18. srp 2011

Jak bys ho to naučila? Bud je na to ready, nebo ne. Nic mezi tím není. Nech ho žít. Co se děje, že dítě v 7,5 měsících neleze? Nic. Poleze později.
A jak sedí, když neleze? Pokud ho sama dáš sedět, prokazuješ mu medvědí službu, posadit se dítě zkusí až z polohy na kolínkách, přes bok.
Opravdu zapoměň na nějaké tabulky, zbytečné starosti pro tebe a zdravotní rizika pro malého.

luciana43
18. srp 2011

Ahoj, jak už se píše výše, některé děti nelezou a rovnou začnou chodit, třeba to bude zrovna váš případ 😉 Neboj vše se naučí, jen v jiném pořadí než píšou v knížkách nebo se to naučily jiné děti 🙂 Jak sem četla zde u jednoho příspěvku, taky jsem si myslela, že se děti posadí až z polohoy na kolínkách, přes bok, u syna to platilo, ale dcerka si začala sedat ještě dřív než lezla a sedala si z lehu na zádech 🙂

andelka
20. srp 2011

Každé dítě není podle tabulek. Moje se otočilo ze zad na bříško v necelých 7 měsících, plazit se začal v necelých 10m a lozit o měsíc později. Sám si sedl v 11,5 - zároveň s lezením si začal stoupat, o chvíli později obcházet nábytek. Teď je mu 15měsíců a začíná nám pomalu chodit. Na všechno přišel sám, jen jsem sledovala jestli má správnou techniku a kdyžtak motivovala. Prostě si jde svým tempem, pokroky dělá a nic mu neuteče. 🙂

zvirka
20. srp 2011

Klid, náš začal lézt až po 10. měsíci. Taky už předtím stál a začínal chodit okolo nábytku, ale jinak se furt plazil po bříšku, pak najednou ze dne na den lezl.

janaj0
20. srp 2011

já bych ho do ničeho nehnala, vše se naučí sám 😉 Málá si sama sedla v 9ti měsících, za 14dní lezla, poprvé si stoupla sama ve 13-ti a od 15ti měsíců běhá jak čert. Nechala jsem jí jít svým tempem a nic nám neuteklo 😉

ladybugie
20. srp 2011

Nijak, nezažila jsem dítě, které by někdo musel učit lézt. Ty miminka jsou natolik dobře vybavený matkou přírodou, že začnou lízt samy, až se jim bude chtít. Zásada je, hlavně nenutit. 🙂

semelka
20. srp 2011

v 8mi měsících bych to vůůůbec neřešila, copak někam spěcháte? 😉

marecek4
20. srp 2011

každé dítko začíná lézt,chodit,sedět v různou dobu,rozhodně většina dětí není tabulkových a není ani výjimkou,že nekteré období přeskočí,takže prcek třeba začne sedět,postaví se a rovnou začne chodit-a vůbec neleze,takže být Tebou,tak to nechám na něm,ať si sám určí svůj rytmus co kdy bude dělat,protože jakékoliv uspěchání a přemýšlení co kdy nervuje hlavně Tebe

mercedesse
20. srp 2011

tak to bych taky neřešila. Každý dítě je jiný a on si poradí určitě sám. Možná by se mělo vydávat míň příruček pro maminky, někdy se toho co v nich je až mo chytáme. 😉

majka12
20. srp 2011

Jak naučit? Nijak 😀 😀 😀 Když nebude chtít, tak nepoleze nikdy jako můj syn 😉 Ani dr. se nedivila, že neleze, že prý to může přeskočit, což se také stalo a já plašila, že mám zaostalé dítě 😅 😅 Rovnou se postavil v 9 měsích a prostě se ani neplazil ani nelezl a neleze dodneška. A je naprosto normální 😉 😉 😉 Má rada zní neřeš to, ono to přijde samo 😉

sova33
20. srp 2011

Moje rada taky je - neřeš to, ale úúúplně tě chápu. Náš malý se od pěti a půl měsíců přetočí na bříško, je tam skoro pořád. Věci si podává tak, že se buď točí dokola nebo si je přitáhne na dece apod. Na záda se z břicha ještě nepřetoči, neleze, nesedá, tak jsem taky taková nervozní a nejraději bych ho to nějak naučila 😀 Ale vím, že je to hloupost, tak to nechávám být.

romana29
20. srp 2011

Odpověď je velice jednoduchá NIJAK...
Dítě se naučí všechno samo, sedět, lozit, chodit - ale až je jeho čas. Pokud něco není v pořádku, zjistí to doktorka, protože se při každé poradně má maminky na všechno ptát.

morgan
21. srp 2011

Já si myslím, že odpověď není tak jednoduchá, jako říct NIJAK nebo že může tuto fázi vývoje přeskočit, někdy je dobré pomoci návštěvou fyzioterapeutky, která pomůže odstranit nějaké "nešvary" nebo špatné návyky. A na doktorku bych teda úplně nespoléhala, člověk si musí spoustu věcí ohlídat sám. Ale v osmi měsících si taky myslím, že je ještě brzo, to řešit 🙂 . Každopádně pokud má člověk obavy nebo pochybnosti, doporučuju navšívit fyzioterapeuta, který má čas se tomu plně věnovat a třeba říct, že obavy jsou zbytečné 🙂

alena76
21. srp 2011

ahoj. no ja si myslím, že hoci nie všetky deti prejdú touto fázou vývoja-mám kopec kamárátok, ktorým deti nelozili, je to dobré pre vývoj chrbtice, ako sa všade píše. ja som moje deti v lezení podporovala tak, že som ich dávala na bruško a lákala hračkami..teda u posledného to bola plastová fľaša s vodou 😀 .do tejto hračky je maniak doteraz
a aj som im názornrne ukazovala, ako sa lezie-deti veľa odpozorujú.
kamoška mala prvú dcérku a posadzovala ju klasicky ako to máme mnohé od našich mám. chodievali k fyzioterapeutke s iným problémom a tá ju úplne sprdla..a že musí malú prinútiť najprv liezť.skúsila-hračkami, mobilom 🙂 lákať a Ninka začala štvornožkovať, napriek tomu, nie všetky deti štvornožkujú-a sú úplne normálne

tercina
28. srp 2011

Kam spěcháte? Vždyť má na všechno ještě tolik času, nemá ani 8 měsíců. Jak píšete, že dokáže sám sedět - sedl si sám nebo ho posazujete? Baví ho stát na nožičkách - to ho postavujete? Omlouvám se, ale zřejmě na něj moc pospícháte. Mě se malý posadil na roce a začal tak i lézt. Jestli si s ním nevíte rady, nechte si od Dr. napsat doporučenku na neurologii - pan Dr. Kuchař v Lbc nemocnici je prefektní

sarlotta
28. srp 2011

Anastazye, píšeš, že syn dokáže chvíli sám sedět, že ho baví stát s oporou, a to si sám sedne ? a sám se postaví ? Nebo ho do těchto poloh dáváš záměrně a přidržuješ ?
Pokud mu usnadňuješ ,,získání" nové pozice, tak se nediv, že se sám nesnaží zvedat na kolínka a nesnaží se plazit, lozit....

Maminky hlavně nechte díku prostor aby se snažilo samo, motivujte hračkama, odměnama, radostí, zatleskáním... Některé dítko se rozleze za pejskem, některé za sušenkou 😀 😀

Syn lozil v 5měs, chodil v 8měs bez držení.
Dcera lozila v 7měs, v 9měs se začla stavět a teď ve 13měs chodí teprve sama bez držení.

Neposazovat, Nestavět, netahat za ručičky.... každý má svoje tempo a svůj styl.... pokud jsou znát nějaké pokroky a dítě neleží jak lata na dece ještě v 8měs , ale snaží se natahovat, otáčet na strany, otáčet dokola, přitahovat se - plazit, vystrkovat zadeček, případně ,,rýt" hlavou v dece... tak je to jistě OK. - tohle všechno posiluje zádové svaly a je to velkým bonusem pro další vývoj chůze a jistoty v prostoru.

Pokud dítko lození úplně přeskočí, je dobré se k němu po čase vrátit a dítko motivovat aby zkoušelo použít kolena, děti jsou pak daleko pružnější a mají více koordinované pohyby, když umí správně lozit.

verbatimka
28. srp 2011

Naučít ho lézt asi nemůžeš, ale můžeš ho k tomu stimulovat (u nás to většinou byla cesta za dudlíkem 🙂
Neříkám aby se na dítě tlačilo a někam spěchalo, ale nechávat to na něm to také nemusíš. Jsem proti dítě posazovat a tahat za ručičky, ale díky stimulaci jsme si prošli všemi fázemi tak jak by to mělo být tzn. otáčení z bříška na záda a naopak, plazení, houpání na kolínkách, šikmý sed, plazení a pak se mi až postavil k nábytku. 🙂

selu
28. srp 2011

@anastazye bud klidna, u nas to bylo podobne jako u @lena27 ... moje prvni dcera se zacala otacet na brisko v 6ti mesicich, v 9ti mesicich se zacala plazit, v 11 lezt a v 16 ti mesicich sama chodila 😉