Jak motivovat 15měsíční dceru, aby se snažila jíst sama?

cajomilka
24. bře 2013

Milé maminky, chtěla bych vás poprosit o názor, radu či tip v následujícím "problému": Máme chytrou a šikovnou 15měsíční holčičku. Jeden z našich mála "problémů" spočívá v tom, že si při krmení musí s něčím hrát nebo si prohlížet knížky, případně se koukat na TV, jinak odmítá jíst. Když jí nepodám nic na hraní, odmítá jístí, řve a vylejzá ze židličky. Vím, že v tomhle věku je to běžný, ale já se bojím, že se nenaučí jíst sama. Zkouším to, uchopí lžičku, dopraví do pusy, zkusí to jednou dvakrát a pak mi ji podá, ať krmím já. Mám to řešit, nebo je to jen nějaké období a zlomí se to samo? A jak ji motivovat k samostatnému jezení? Je drobounká, žádný velký jedlík, tak se nějakých drsných opatření bojím, hodně mí záleží na tom, aby dobře jedla. Díky 😉

lilibeth
24. bře 2013

Já bych počkala. Nás mamka začala učit jíst samostatně (nemyslím chleba, mrkev, atd) až kolem druhého roku a nijak nám to neuškodilo.
Naše malá má 14 měsíců. Občas ji dám lžičku, vymáchá ji v přesnídávce, strčí do pusinky, ale toho umatlaného kolem je daleko víc než v pusince. Takže s klidem v duši odkládám na léto na terasu.

ija1
24. bře 2013

to je normalni, moje holcicka to taky delala, a sama ji od dvou let a uz normalne i priborem, deti se to nauci, do tech dvou let je to v pohode 🙂))), proste zacne az zacne....nektere deti chteji jist samy hned ale po kazdem jidle je byt zraly na malovani a nektere deti se proste rady krmi 🙂)))), u nas to byl ten druhy pripad ale po druhem roce se to zlomilo........ vsechny se to nauci 🙂)), myslim si ze v 15m ma jeste hromadu casu 🙂))))

cajomilka
autor
24. bře 2013

Díky 🙂 Malá měla období, kdy se zajímala o lžičku, brala mi ji a vypadalo to, že by se krmila sama, ale pak asi objevila zajímavější věci než je lžička a už ji nezajímá. No je fakt, že sama nejsem dobrej příklad, když sedím u jídla sama, taky si čtu, knihomolka závislá na písmenkách 😎

ivetuzka
24. bře 2013

Řešila jsem něco podobného a moje pokusy většinou skončily bez většího úspěchu. Byla jsem vyčerpaná, sama jsem si ani jídlo neužila a propadávala panice, že už se Martinova jezení nikdy nedočkám. Každopádně jsem se naučila při jídle vypínat televizi, nečíst mu nic ani nezabavovat ho hračkami. Začalo se to lámat kolem 20. měsíce a dneska - 23. měsíců - už jí kromě řidších polévek sám. Takže radím, vydržet 😎

betysek
25. bře 2013

@cajomilka Moje dcera byla velký jedlík a sama byla schopná jíst z mističky lžičkou asi v 15 měsících, to už snědla sama skoro všechno, dokrmovala jsem jen pár posledních lžiček...Ale nikdy jsem ji nenechávala při krmení si hrát s hračkami nebo koukat na televizi. I teď když krmím mladší (9 měsíců) a hraje televize, tak pokud se o ni moc zajímá, a otáčí se, tak ji vypnu... Hračky jsem ji nechávala pouze při učení na nočník, abych jí na něm udržela. Ale určitě si myslím, že má tvoje holčička ještě čas, ale omezovala bych postupně hračky a televizi u jídla, aby ji nic nerozptylovalo

evitaa
25. bře 2013

No nevím, já to vidím spíš jako výhodu. Když takhle malé dítě jí samo, má toho víc na bryndáku než v puse a jídlo trvá docela dlouho. Ve své okolí mám více maminek, které by rády krmily, ale dítko chce jíst samo. Někdy je to trochu boj.

eatygrenee
25. bře 2013

v 15 měs bych řekla, že je brzy 🙂

veruska007
25. bře 2013

Starší prcek by se nechal krmit doteď 😉. Mladší chtěl okolo roku jíst sám, bylo to otřesný. V pusince skoro nic, jídlo všude, stejně jsem ho musela dokrmit a po každém jídle jsem umývala kuchyň, podlahu, ledničku, stůl, židli... prostě kam dohodil, dosáhl... co jídlo, to čisté oblečení. Po dvou, třech měsících ho to přeslo, krmím ho většinou já (sám zvládá sem tam jogurt, kaše, jídlo na vidličce), aby vydržel u polévky, tak mu strkám krabičky na hraní. Se samostatným jídlem klidně počkám do dvou let, až si zlepší motoriku.

cajomilka
autor
25. bře 2013

@betysek No u nás to bylo naopak. Amálka moc nejedla, ke každý lžičce jsem ji skoro přemlouvala; bylo nutný, aby přibírala, je to pidižvík prťavej. Je hrozně živá, vůbec se nezastaví, doslova neposedná, a prostě by u jídla nevydržela v klidu, kdybych ji něčím nezabavila, tj. neodvedla pozornost od jídla. Začalo to večerní kaší - nebýt Událostí nebo Krtka, dostala bych do ní sotva pár lžiček 😉 Teď díky knížkám apod. jí docela obstojně, co se množství týče, ale je mi jasný, že dlouhodobě je to neudržitelný. Potřebuju ty knížky nahradit něčím, aby měla volný ručičky a mohla do nich zkoušet brát lžičku. No ale třeba jí to při její zvídavosti začne jednou zajímat samo 😉