Jak naučím 6měsíční mímo přetáčet se ze zad na bříško?

michaelka1234
12. kvě 2014

Dobré ráno všem! Už jsem to tu jednou řešila ale nějak se nic nemění tak se chci zeptat na vaše zkušenosti a rady...Náš brouček je prostě líný...z bříška na záda se přetáčí krásně i když teda jen přes pravou ruku...na levo se mu nechce ale ze zad na bříško je boj....pere se se mnou a to cvičíme pořád vojtovku,na bok se točí skoro pořád a i na boku spí, lákání na hračky nezabírá..vždy si je přitáhne v leže a nebo když jsou daleko tak se věnuje něčemu jinému....když je na boku chci mu pomoci aby se převalil a o většinou zakloní hlavičku a silou si lehne na záda....leží téměř celý den na zemi na dekách obklopen hračkami ale nic nezabírá a to mu bude za chvíly 6 měsíců a já jsem zoufalá...jinak je akční,koníčky pase výborně alt tohle....nemáte někdo nápad? 🙂

niski
12. kvě 2014

Malý měl zlomenou klíční kost a tak jsme cvičili Vojtovku na posílení svalů, protože dost dlouho nesměl ležet na břiše a jeden cvik byl přímo na přetáčení. Hranou ruky se tlačilo na prsní kost, dítě přitahovalo nohy a ruce k hrudníku a přitom se ta protilehlá nožička (k té straně, kam se má přetáčet) přetáčela směrem k té straně, kam se měl otočit. Lepší je si to nechat předvézt od terapeutky.

1nadenka1
12. kvě 2014

myslím si že je to individuální.. první dcera se začla přetáčet poměrně brzo, ale druhá byla pohodlnější a přišlo to později... dejte mu chvili, ted to zvláda z jedné strany, ale přijde na to že to jde i na druhou.. jsou děti co se v 6ti měsících nepřetáčí vůbec...

anina32
12. kvě 2014

Každý dítě je jiný, až bude chtít začne sám. Prvního syna jsem měla tabulkovýho, všechno začal dělat včas, chodit začal přesně na roce, ale skoro do tří let jsme museli všude brát kočár, protože se mu chodit nechtělo i když to uměl. Mladší byl úplný opak, neotáčel se ještě na devíti měsících, já pořád studovala co už má umět a neumí, byla jsem z toho na prášky. I naše doktorka říkala ať mu dám čas, že každý je jiný, ale vydupala jsem si na ní doporučení a rehabilitace. Učená paní terapeutka mě poučila kterak je všechno špatně, a bylo nám řečeno že musíme cvičit voltovku. Tak jsem ho začala mučit, řval u toho on, brečela jsem u toho já, manžel kroutil hlavou a odcházel že u toho nebude, celá rodina nechápala co to má za význam. Po týdnu jsme šli na kontrolu, prý je to tak správné, jenom prý mám malého při cvičení svírat ještě pevněji a na jeho lámání používat ještě větší sílu. Tak jsem poděkovala, na další kontrolu na rehabilitaci už nešla, a cvičit- týrat své dítě jsem přestala. A světe div se, šlo to i bez toho. Když malej dospěl k tomu že se chce hýbat, tak se hýbat začal, trvalo mu to déle ale naučil se všechno. První krůčky bez držení udělal na 14ti měsících a od tý doby se všechno změnilo, zrychlilo. Od 15ti měsíců už nepoužíváme kočár, kam chce dojde si sám. Teď je mu už 20 měsíců a oproti jiným dětem v jeho věku je spíš živější, takže mé obavy z toho aby nebyl pohybově zaostalejší se nepotvrdily. Dodnes si nadávám za to jak jsem ho mučila. Každý dítě je prostě jiný 😉

michaelka1234
autor
12. kvě 2014

děkuji moc za odpovědi,já s ním Vojtovku cvičím ale né nějak brutálně.. a někdy stačí málo a přetočí se a někdy se vzepře a nic....já se právě tý rehabky trochu bojím od více maminek vím že se tam s tím moc nemažou a jsou docela brutální a se svým štěstím si myslím že bych chytla nějakou tyranku🙂 on je živý až až🙂 zatím nás doktorka nikam neposílala a pokud to bude nevyhnutelné tak s ním na rehabilitaci půjdu a raději bych aby se to naučil sám to je jasné....nohy si dává až skoro za hlavu.- je hronzě dlouhý🙂 kyčle má taky v naprostém pořádku tak asi bude cvičit dál a uvidíme🙂jen mě to trochu znervozňuje 🙂)

betelgeuzz
12. kvě 2014

@michaelka1234 nějak tomu nerozumím, píšeš, že s ním cvičíš vojtovku, ale na rehabilitaci nechodíš? a kdo tě to cvičení teda naučil a doporučil?

michaelka1234
autor
12. kvě 2014

naše dětská doktorka

betelgeuzz
12. kvě 2014

@michaelka1234 z toho, co píšeš, podle mě necvičíte vojtovku. ještě jsem neslyšela o nějaké mírné vojtovce a ani o tom, že by ji ordinoval a předváděl dětský lékař.. Spíš jsou to nějaké podpůrné cviky z vojtovky vycházející. Doporučila bych ti knížku Rozvíjej se, děťátko, je tam popsaný vývoj dítěte i různé cviky, jak vývoj podpořit různým cvičením, třeba na baloně.
Ono není až tak důležity, kdy dítě něco dělá, ale jestli to dělá správně a ve správném pořadí. U vás je podle mně problém, že se při otáčení prohýbá, což je špatně, a že se přetáčí ze břicha na záda, protože to by měl dělat až po otočení na břicho a spíš to svědčí o špatném pasení koníčků. Je tady skupina o motorickém vývoji, kde radí fyzioterapeutka, tak se zkus poptat tam.

veliisek
12. kvě 2014

Ahoj,vůbec se tím netrap on začne sám. Ondrášek se mi taky nechtěl otáčet byl línější. Plazit se začal snad až kolem 8-9 m. Teď je Ondrovi rok a je pohyblivý až až ,obchází nábytek a začíná se sám pouštět . Taky jsem to tak řešila: on furt neumí to a tamto..a tam ti už to umí ......,ale když se teď na to dívám zpětně,nemá cenu se tím trápit ,každý prcek je jiný a nesmíme se řídit tabulkami,protože pak je člověk akorát vystresovaný. Neboj on na to příjde sám 🙂
@michaelka1234

michaelka1234
autor
12. kvě 2014

@betelgeuzz Máme výbornou doktorku a i podle všech obrázků z knížky děláme Vojtovu metodu...Mé kamarádce která má jinou doktorku ukazovala to samé a taky Vojtova metoda...nevím proč by to doktorka nemohla naučit...napsala jsem to asi špatně ale necvičíme mírně jen nedrtim synovy kosti...koníčky paseme na výbornou....neděláme nic špatně jak mám pocit že tady píšete...jsme pod dohledem doktorky tak si nemyslím že bych byla neschopná...jen jsem se ptala na rady kdo a jak co dělá...při otáčení je jedno co dělá první a co druhé...některé dítě se otáčí nejdřív tak a pak tak já nejedu podle tabulek a ani to nejde..takže to nemusí umět jako první....ve správné prostředí myslíte jako co???

michaelka1234
autor
12. kvě 2014

@veliisek 🙂 děkuji🙂 já vím...no jo ale to je asi normální že se takhle stresujeme všechny a pak s odstupem času vidíme že to bylo zbytečné🙂oni tedy kluci všeobecně prý bývají línější :- asi je to netrpělivost🙂 ale myslim že to snad všechno zvládne brzo...on je jak pavouk🙂 dlouhý nožky,dlouhý tělíčko🙂tak mu to asi chvilku potrvá než se zkoordinuje🙂 díky za uklidnění🙂)

betelgeuzz
12. kvě 2014

@michaelka1234 no protože fyzioterapeuti na to studují několik let a pochybuju, že dětský dr to takhle dopodrobna studoval. Taky mám výbornou dr, ale radši dávám přednost odborníkům, což si myslím, že dětský dr na vojtovku není. Já nikde nenapsala, že jsi neschopná 😉 A opravdu není jedno, co dělá dítě první a co druhé. Svaly se různě posilují a pokud se dítě otáčí první z břicha na záda a ze zad na břicho to neumí a při snaze se prohýbá, znamená to, že nemá posílené ty správné svaly. Fakt zkus tu skupinku, kde radí odborníci.

veliisek
12. kvě 2014

@michaelka1234 Vážně neboj ono ty pokroky jsou pak v šílenem sletu za sebou. Ondra se začal z ničeho nic plazit ,pak hned na 4 ,pak se postavil a teď začíná lítat a toto vše se událo v rozmezí cca3 měsíců 🙂 Jj já tě ale úplně chápu já jsem to taky řešila,ale vážně se neboj 🙂 Za chvíli ho nebudeš stíhat a budeš vzpomínat na ležící miminko :D

avantgarda
12. kvě 2014

Mě rehabilitační sestřička, u které jsme cvičili Vojtovku, ukazovala fígl, jak synovi pomoci s přetáčením ze zad na břicho. Např. po přebalování, když ležel na zádech a zvedal nohy do vzduchu, jsem mu nechala nohy nahoře, chytla jsem ho jemně v tříslech a pod zády (objala jsem ho) a jemně ho rotovala na požadovanou stranu. Musel mít ruku, přes kterou se otáčel podél těla, aby se přes ní mohl přetočit. Vždycky jsem mu na stranu, kam se přetáčel a pak před něho, když ležel na břiše dala hračky, aby měl motivaci. Stačilo pár dní s ním takto cvičit a on si osvojil požadovaný pohyb.

bambulal1
12. kvě 2014

Neřeš až bude jeho čas naučí se to. Můj se hodne ale začal snažit když sem ho obklopila zvukovými hračkami. Tedkom se pretáčí jak vrtulka 🙂 a jak koukám máme stejne staré syny takže počkej a jinak Vojtovka je pode mne dost drsná metoda. Kdysi si naše mamky s tímto hlavu nelámaly a všetko sme se naučili taky 🙂 takže má rada nehaj ho at se vyvíjí svým tempem. 🙂

michaelka1234
autor
12. kvě 2014

@bambulal1 Vojtovka je drsná proto to s ním cvičím třeba 3x za den ale nějak nám to nepomáhá..🙂 dám na tvé rady a nebudu to tolik řešit🙂je fakt že jsme taky vyrostly a dřív se to tolik neřešilo....leze mi to mateřství na mozek🙂 chci pro něj to nejlepší a stresuju se jak blbá🙂 jsem poprvé máma🙂 tak napříště už snad budu klidnější🙂 děkuji🙂

bambulal1
12. kvě 2014

@michaelka1234 sem taky po prvé matkou ale nekteré věci moc neřeším protože jinak by se člověk hodne zbláznil 🙂
na co sem zas ja háklivá u syna je aby mal oblečení každý den čisté a bez škvrny a když už jí príkrmy tak je to fakt strašne těžké 🙂 🙂
Taky chci jenom to nejlepší ale co se stane když se začne točit až za 2mes. dýl nic můj je zase strašne líní na mluvení nechce se mu. Taky neví spinkat cez den dýl než hodku ale co se dá delat nebudu hned behat k lekárom pro rady. Je zdravý,dobře prospívá a nemá žádne problémy.
Užívej si malého a neřeš blbosti ved tak strašne rýchle rostou :(

michaelka1234
autor
12. kvě 2014

jj ty příkrmy...🙂 taky samozřejmě jsem háklivá na to aby nebyl jak čuně..🙂 ale s těmi příkrmy je aspoň sranda například můj syn miluje když dáme lžičku do pusy tak začne schválně prskat a hrzoně se tomu směje nebo si do plné pusy strčí nohu s ponožkou🙂 je pravda že to není zas tayk důležitý...jen jak tak na něj koukám tak si říkám co kdyby a jak by.....🙂 zdraví je nejdůležitější...to máš pravdu!!!🙂 však ono to jednou půjde🙂

hanyzka11
13. kvě 2014

Ahoj, tak i já přispěju se svou troškou do mlýna. Podle sebe vím, že si člověk může tisíckrát říkat: hlavně nesrovnávej, každé dítě je jiné, ale když se potom dlouho nic neděje, tak nad tím samozřejmě taky přemýšlí. Asi proto, že každá máma si přeje, aby její dítě bylo v pořádku. Takže my to máme takto: dvojčata - Honzík se poprvé otočil koncem po 4. měsíci. asi spíš náhodně, ale pak už se rozjel a jde mu to samo. Nicméně v 7,5 měsících nelze, neplazí se, ale pohyblivý je dost. šoupe se dozadu, točí se na břichu a kam potřebuje se nějak dostane. To slečna Veronika je mrška lenošná. V 7,5 měsíci se zásadně sama nepřetáčí. člověk jí musí pomoct a teď se naučila otočit se na záda, když už ji to na břichu nebaví. Dělá přesně to, co popisuješ. Zaklání se, prohýbá, ale otáčet se nebude a nebude. Věci, které jsou daleko ji nezajímají. Fyzioterapeutka naznala, že se jí zkrátka nechce. Nicméně je to dítě spokojené, vysmáté, pěkně jí a je děsně ukecaná. Takže se snažím to neřešit a ono to půjde. Neteř už touto dobou stoupala u skříně. No a co. Takže nejste sami,neboj. jsou i línější prcci a nakonec to doženeme a nikdo vůbec nic nepozná 🙂

rebelie
13. kvě 2014

@michaelka1234 To je těžké - pokud věříš vaší doktorce, tak dělej dál, co vám radí, věř, že to pomůže, a nepátrej po Netu... Když prosíš o radu, nemlžeš se divit, když se někdo pozastaví nad tím, že cvičíš Vojtovku pod vedením pediatry, to opravdu enní obvyklé... Mně osobně taky přijde spíš problém, že se přetáčí z bříška na záda, to totiž není přetáčení, ale přepadávání... nějaké svaly tam nejsou posílené, jak mají být, a pokud přepadává jen na jednu stranu, tak je tam ještě nějaká strannová nerovnováha... osobně bych - pokud by mě to trápilo - asi chtěla konzultovat s reahbilitačním doktorem a ne jen s pediatrem... na doporučenou terapii chodit můžeš a nemusíš, ale úsudku rehabilitačního doktora bych věřila víc...

michaelka1234
autor
13. kvě 2014

Nepátrám po netu pouze jsem se ptala jak to mají ostatní maminy a jak na to....nejsem idiot a nevim proč mi tady už druhá maminka píše že nemám dítě v pořádku....mé dítě po zdravotní stránce v pořádku.on nepřepadává!!! urážky opravdu nejsou to co jsem tu hledala!!!

Maminkám které mi napsaly normální zprávy a komunikuji jako normalní mainky a né jako všeználkové těm děkuji a končím tuto diskusi ...jsem sice mladá maminka ale to neznamená že jsem blbá a mám neschopný a nemocný dítě....
děkuji..

eliskav
13. kvě 2014

@michaelka1234 Zbytečně se rozčiluješ... @betelgeuzz to myslí dobře a hlavně říká to dobře. Pro správný motorický vývoj je důležité, že nejdřív dítě umí jedno, potom teprve druhé... Zároveň tady ale nikdo neříká, že tvé dítě není v pořádku!!!! I zdravé děti mají své odchylky, ale nebojme se to nazvat pravým jménem - tzn. že úplně ideální to není. Ale pokud je miminko zdravé, tak jeho vývoj proběhne až do chůze a chodit bude, jen je to otázka kvality zapojení jednotlivých svalů... Takže v klidu, pozoruj ho, stimuluj ho hračkama a užívej si mateřství... PS. jsem fyzioterapeutka 😉

hanyzka11
13. kvě 2014

@eliskav tak to se zeptám, když jste fyzioterapeutka, protože my jdeme až za 14 dní na kontrolu. Bylo tady napsáno, že z břicha na záda dítě spíš přepadne, než, že by to bylo otočení. Ale Veronika si to právě tak hezky poskládá - pokrčí ruku k tělu, aby ji v přetočení nevadila, položí hlavu a odrazí se nohou.to se jí samozřejmě nedaří napoprvé a má to několik pokusů, že to vypadá, jakoby chtěla lézt dopředu.vystrkuje zadek o odpichuje se špičkou,až se přetočí. Manžel jí to několikrát ukázal, protože jinak vždycky křičela, že už se jí na břichu nelíbí, tak jsme si museli otočit. Je to možné, že toto dělá? Jinak na bok se na zádech otočí pěkně sama, ale dál na to prdí🙂 Ale jak bylo řečeno - ideální to není - má slabé břišní svaly a prý trochu úklon doprava.

eliskav
13. kvě 2014

@hanyzka11 Nevím, kolik vaší holčičce je, takže na to nemohu dát moc dobře odpověď. Z bříška na záda se dítě otáčí cca v 7.-8. měsíci.
(Pokud je jí méně, nemůžeme po ní chtít, aby to byla vzorová otočka. Ale zároveň je jasné, že když je mentálně v pořádku a na břiše se jí nelíbí, tak že se tam odsud nějak prostě chce dostat🙂 )
Ve finále, v těch 7-8 měsících by to pak měla být otočka, která je kontrolovaná - ne přepadnutí. Moc si nedovedu představit, jak to vaše dcera provádí, ale to že "vystrkuje zadek" se mi moc nelíbí.. Nicméně, pokud se z břicha otočí na bok a dovede to na něm zastavit, tak je to dobrá známka toho, že ta otočka nějakou kontrolu má... vypadá to tedy, že to chce pouze ještě nějaký čas na uzrání té druhé půlky otočky - tedy z boku na záda.
😉

eliskav
13. kvě 2014

@hanyzka11 Tak už vím, kolik malé je, jukla jsem na profil... Tak tedy, v 7 měsících - jak jsem psala: pokud je alespoň ze zad na bok nějaká kontrola (což zjevně je, když se na něm dovede zastavit a nepřepadne) , tak je předpoklad, že druhá část dozraje. Navíc jste psala o slabosti břišních svalů, nevím jestli chodíte někam na rhb nebo kdo to jak diagnostikoval, ale i to může sehrát svou roli, pokud to tak skutečně je. Ale myslím, že v pohodě - jak jsem psala 😉 A jak je na tom chlapeček?

cobraacs
1. pro 2019

Já mám podobný problém mne se syn otáčel brzo tet muje 8 měsíců a nechce se otacet