Jak naučím roční dítě chodit na nočník?

mallorka
1. čer 2012

Mam ročneho chlapečka,a nechce sedat na nočnik.V kolik měsicu davate vy sve děti na nočnik?

klariska16
1. čer 2012

Ahoj,taky máme rok,zkusila jsem ho posadit a vyčural se,už dvakrát,byla to asi jen náhoda, od té doby nic,někdy si sedne a je v klidu ,ale jindy se vzteká,ale myslim si,že máme ještě čas.

dlabinecka
1. čer 2012

Ježišikristé!! A malou násobilku ho naučit nechceš?!? Má hromady času!! Malá mi začala na nočník chodit na 21měsících přesně, naprostro sama od sebe a spolehlivě a drtivá většina matek mi závidí, že jsme to zvládly tak brzy!!

moudivlacek
1. čer 2012

ja maleho davala jeste pred rokem a trvalo nam s pauzama 1,5roku nez si sedal dobrovolne...krom toho stale skoro ve 3 letech si nerika,je to asi hodne individulani a rok je podle me dost brzy, taky jsem chtela supsup a holt kazde ditko je jine,asi bych nenutila,videla jsem u syna,cim vic jsem chtel,aby sel na nocnik/zachod,tim vetsi blok,preju hodne zdaru 😉

jirca
1. čer 2012

ja jsem to parkrat ve dvou letech zkusila a neslo to. Tohle pondeli si zacal rikat uplne sam, od stredy je bez plinek (pres den), venku si sunda teplacky a sam se vycura. Myslim, ze je nesmysl drtit dite na nocniku, ze k tomu dojde samo. A podle MUDr se nic nedeje ani ve tech letech....

luciebx
1. čer 2012

my zacali jak maly sam umel sedet.. par mesicu mozna pul roku to slo.. i se vykadil vycural.. od roka a pul jako kdyby se to zlomilo.. curat jako jooo kdyz dam hned po spani nebo po jidle.. nebo kdyz nahodou vychytam behem dne.. ale kadit ani nahodou.. proste radsi ve stoje.. je u toho rev a sceny jako blazen.. takze proste budou nam 2 roky a nic.. obcas mi ten nocnik prinese ale bohuzel bobik uz je v pline.. ono si podle me na to ditko musi prijit samo.. nektery deti jsou v tomhle rychlejsi nez jine.. stejne jako s chozenim a mluvenim.. nejde vse brat podle tabulek a podle sousedovic pepicka kterej v roce umi chodit kadit na nocnik a mluvit.. 😀 😀 😉 😉

sysysy
1. čer 2012

Mám taky ročního chlapečka a myslím si, že na nočník má ještě několik měsíců čas. Ono jde totiž o to, aby dětem v hlavě "cvaklo", že mají pocit/nutkání na čurání/kakání a to opravdu v roce ještě nemají. Maminky, které dávají děti brzy na nočník a chválí se tím, jak tam dítě udělalo nadílku, si asi neuvědomují, že je to náhoda - prostě vystihly ten správný okamžik. Např. když nechám malého bez plénky, aby se provětral, tak čurá co chvíli a vůbec si zatím neuvědomuje, že to "mokré" je od něj, takže si myslím, že kdybych ho posadila na nočník, tak by tam potřebu vykonal, ale zcela náhodně....
Dcerka se začala učit na nočník od 19 měsíců a ve 24měsících už neměla plénku ani na noc. Takže já osobně budu ráda, když synek bude bez plénky kolem toho druhého roku 😵

iluss
1. čer 2012

V jednom roce je to podle mě hodně brzo. Dítě by se mělo dávat na nočník až tak od 18tého měsíce, v tu dobu je už schopné plně chápat, co se po něm chce a vykoná potřebu. Slyšela jsem i názor od odborníků lékařů, že dítě je zralé na nočník až tehdy, když samo vyjde schody nahoru a dolů.
Já to u dcerky nehrotila, od roku a půl jsme to zkoušely, chvilku to šlo a pak zas nešlo a najednou šup a před druhým rokem se mi naráz odplínkovala přes den i na noc.
Takže je zbytečné hrotit to nějak moc brzo, spíš abys pak nezískala opačný efekt a dítko ti nezačlo nočník odmítat, když na to nebude zralé a ty ho tam budeš nutit.

anta
1. čer 2012

Upřímně? Vyprdni se na učení chození na nočník v tomto věku, zbytečně by jsi ho stresovala, nech ho užívat klidu, na učení času dost. 😉

timbouctou
1. čer 2012

já bych to teda nehrotila, staršího jsme dávali od té doby, co sám seděl, protože jsme se báli recidivy zánětu ledvin od bakterie e-coli, kakat si říkal tak od 11 měsíců, čurat cca v roce a půl. Ten mladší ještě před měsícem, ve 21 měsících, naprosto nočník odmítal, vždycky hrozná scéna, tak jsem ho nechala. A najednou si začal říkat sám a dnes je přes den bez plen. Ale naši kluci jsou v tomhle oproti ostatním tady v okolí dost napřed, za což se teda nevychvaluju 😅 zas jim dlouho trvaj jiný věci, třeba ten starší dodnes odmítá jezdit na čemkoli a je mu 4,5. Kamarádky kluci začali s nočníkem až po druhém roce, a jiné kamarádky holčička na nočník nechodila vůbec, vyřvala si rovnou záchod 😀

jijitka
1. čer 2012

Nijak ho k tomu nenuť. Nejlépe uděláš, když ho teď v létě necháš běhat bez plíny a nočník bude mít k dispozici. Možná se chytne sám. U nás to takhle zafungovalo a od 1,5 roku je bez plínek - přes den samozřejmě.

marecek4
1. čer 2012

nech ho přes léto běhat nahatého a uvidíš jestli mu nočník něco řekne,musí na to dojít sám a ne na sílu ho nutit,to b byla zbytečná práce a nervy jak Tvoje tak malého,náš prcek začal vloni stejně a absolutně v pohodě - a s tím,jak se naučil přes den chodit na nočník,být bez plínek,tak jsme skončili i s nočníma plínama,jen po létě,kdy chodil nahulatý,bal chviličku problém,že když se ochladilo,tak že je oblečený - tak za prvé aby si to vůbec uvědomil a za druhé,že to trvá o chviličku dýl ho vyslíct a pak může čurat

pajinkaa28
1. čer 2012

Dítě je na nočník plně zralé až v jednadvaceti měsících,tak to neuspěchejte 🙂

adik2
1. čer 2012

Ráda bych přidala naší zkušenost s nočníkem. Daníka jsme zkoušeli dávat na nočník co se naučil sedět, nejdřív se mu nechtělo, vzpíral se a vystupoval, tak jsme to nechali. Potom jsme jen tak zkusili jiný nočník (teda tatínkovi se zadařilo 🙂 ), Daník se vykakal a od té doby chodí krásně. Je mi jasné, že se to může zlomit, ale musím zaťukat, že zatím mu to vychází krásně a už dlouho jsme neměli pokakanou plenku. Dokonce když jsme někde na výletě, tak počká až dojedeme domů a já ho posadím na nočník 😉

diviska
1. čer 2012

No já teda nevím, kdy je dítě zralé na nočník, ale my zkoušíme bezplenkovku od 4 měsíců. Někdy se vyčůrá a vykaká, jindy beká že tam sedět nechce, když nechce nenutím jí, když chce, chválím za to co tam udělala. Teď máme týden, kdy prostě nechce, přesto to zkouším, ale nijak to nelámu.

varanka
1. čer 2012

No nevim, kdyz ctu Vase názory, tak asi je dnes moderni , ze děti chodi na nočník až ve dvou letech. Jak je možné, že naše generace se to naučila do roka ci do roka a půl? Správně se říká, jak se dítě umí samo posadit , tak začít s nočníkem. A myslím, že opravdu něco na tom je, dítě zbytečně se nestresuje, zvyká si na nočník a bud to udělá nebo ne. Spíše je to pohodlnost maminek, ze proste plena vše zachytí. Naše malá je stará 9 měsíců a kaká vše do nočníku a když se stane nehoda , tak se nic nedeje, ale ví, k cemu ten nocnik je. Curani nam jde take, ale problem je v tom, ze by clovek, musel nocnik tahat vsude sebou, takze par mokrych plen je, ale nase mala to rekne a hned prebalime do sucheho. To je na tom pozitvni, ze proste vi. Nehraje roli, zda to ujede nebo ne, ale je vedoma vykonani sve potreby. 🙂

apollo11
1. čer 2012

@varanka jsme holt moderní a líný 😉 😀

ikarkulka
1. čer 2012

@varanka "Správně se říká, jak se dítě umí samo posadit , tak začít s nočníkem."
to se možná říká, ale rozhodně to není správně.

správně se má s nočníkem začínat, až když je na to dítě připravené nejen fyzicky (umí samo sedět), ale i psychicky. a to tedy nebývá zároveň s tím, kdy se naučí sedět.

@mallorka u ročního dítěte se nočníkem opravdu netrap 🙂 má na to ještě spoustu času 🙂

germaine
1. čer 2012

Doporučuju přečíst knihu otce a syna Velemínských Nenuťte mě na nočník! dle jejich teorie jsou děti zralé kolem druhého až třetího roku a některé děti dokonce až kolem šestého! roku 🙂 jinak u nás se povedlo asi třikrát do nočníku vyčůrat, ale bylo to spíš načasováním...jinak nic nenutím, nehrotím.

sacvi
1. čer 2012

Moje malá po roce začala kakat jen na záchod. Pochopila to celkem brzo a pak i začala říkat. Nočník sme zkoušeli jen chvilu-wc se jí líbilo víc 😀 A od 23měsíců neměla ani plínu přes den-jen na spaní a tu má ještě teda teď.Pořád chtěla nad ránem mlíko. To už teď nechce tak jak není tak napitá tak myslím budem brzo i bez plíny na spaní 🙂

weri1
1. čer 2012

začala jsem tak ve 20 měs. a stejně nechce, takže to nechávám být, ono to jednou přijde....do 3 let, než půjde do školky má času dost 🙂

barusinecka
1. čer 2012

Já si taky myslím že máš ještě čas 😀 .Izabelka se naučila asi měsíc zpátky(a to měla v dubnu 2 roky) a teď už jí nedávám plínku ani na noc,je to šikulka a jde jí to 😀 .Zkoušela jsem to i dřív,ale vždycky s obrovským kraválem.Už jsem byla zoufalá a myslela jsem si že se to moje dítko snad nenaučí,a hle?Najednou si to uvědomila a teď by chtěla čůrat na nočník i když se jí nechce.Chce to prostě čas,až si dítě uvědomí co vlastně má dělat 😀 .Jinak držím palečky,ale buď v klidu 😎 😎 😎

tkanicka
1. čer 2012

nenutila bych ho, ale já dávám dcerku na nočník od devíti měsíců, už od miminka mi kadila zásadně rozbalená (jednou dvakrát do měsíce jí to ujede) čůrání po spinkání už je nějak od 11 měsíců samozřejmost a přes den je to jak kdy, někdy třeba i bez plínky celý den, někdy jich počůrá i 7, má čas, takže se spíš učí si zvykat, k čemu je. Už když ji chci posadit na nočník tak si krásně řekne, že hačí a čí nebo nene. Párkrát už se ji povedlo, že si i řekla. Zkoušej ale nenuť, ať ho zbytečně neodradíš. Kamarádky chlapeček začal přijímat čůrání ne do plínky až v 19 měsících a to jenom proto, že už chodí na velký záchod, na nočník si prostě nesedne.
S tím, že se má dítě učit až pomalu ve dvou letech jsem slyšela názor uroložky, že tohle jednou pronesl nějaký lékař a všichni se toho hned chytili, ale že je většina dětí, které se to dokáží naučit mnohem dřív.

jajinka27
1. čer 2012

určitě nespěchej, já prvního posazovala po roce a půl a jen kvůli atopickému ekzému na zadečku, pochopil až po 3 měsícíh a pak to šlo rychle, před 2.rokem přes den bez plen a něco málo po 2.narozkách i v noci 😉

schnek
1. čer 2012

Doporučila bych knihu Bez plen. Já s dětmi praktikovala BKM, takže na nočník se u nás "chodilo" od narození, s přechoderm na sedací nočník žádnej problém nebyl. Ale pokud dítě do roka nočník nevidělo, spíš se mu na něj moc chtít nebude. Zkoušela bych to sem tam, rozhodně nenutit. V tomhle věku už na to opravdu musí přijít samo.

dagina
1. čer 2012

Mě osobně se osvědčilo dávat efektivně na nočník kolem roku a půl, až si samo uvědovalo že opravdu už potřebuje čůrat či kakat, umělo to samo říct.....
Pokud to posoudím podle mých dcer, v roce bylo opravdu hodně brzy, skoro nic mluvit neuměly, měly úplně jiné zájmy, než abych je prudila s nočníkem.
Zrovna mladší dcera také z počátku nechtěla nočník ani vidět, postupně se s ním seznamovala, vlastně stále seznamuje 🙂, ale už z něj nevstává 😉 a chvíli na něm vydrží.

Na otázku, že naše generace byla v roce bez plenek.....na tu mě odpověděla moje sousedka důchodového věku (nedávno jsme na toto téma narazily), dávala dceru víc než 50x za den na nočník...

pejtho
2. čer 2012

My posazujeme od pul roka. Vubec mi to neprijde brzy. Naopak,kdyz pakou lete dite kakat do ply,tak se trosku divim. Zkuste vyzkouset jiny nocnik. Nase mala nektery vylozene nesnasi. Nejlepsi ale je,nechat ditko behat nahate-smirit se s tim,ze vam nacura do backurek a budete porad prat,ale kdyz na "nehodu" vzdy upozornite,ukazete na nocnik,tak za par dni dite pochopi. Osobne vyzkouseno nemam,mala jeste nechodi,takze nas to ceka v lete,ale ze zkusenosti moji i jinych maminek to funguje🙂 Vubec bych nedala na nazory a odsuzovani jinych. Je to vase ditko a posazovani na nocnik prece neni zadne tyrani!!!!! Drzim palce!

sarihy
2. čer 2012

Obě holky jsme na nočník začali dávat v roce...ta starší si na něm lebedila, prohlížela si knížky, prostě na něm vydržela, bez plen byla v 19M; zato ta mladší - ta chytla hysterák, jen jsme se s nočníkem přiblížili...chvíli jsem to nechala být, pak zkusila zase, a lepší, ale vydrží na něm sedět velmi krátce, takže to je vlastně o ničem (nočník je v koupelně, Laura si ho několikrát za den přinese, posadím jí tam, vydrží 3 vteřiny a zdrhá..)...neřeším, času dost.

katyxq
2. čer 2012

My od necelých třech měsíců zkoušíme bezplenkovku (stoprocentní úspěšnost nemáme, ale o tu ani nejde), miminka si potřebu čůrat nebo kakat umědomují už od narození 😉, takže doufám, že až začne malá mluvit, tak nám úspěšnost stoupne, teď mám občas problém vysledovat signál, holt má malá hodně práce s otáčením na bříško a pokusy o plazení.

lucifer1987
2. čer 2012

My posazujeme Terku asi od 8. měsíce.Neposazovali jsme ji pořád, některé dny vůbec, některý den třeba 2x. Bylo to spíš z toho důvodu, aby se seznámila, že něco takového existuje a že se nemusí vykonávat potřeba jen do plínky. Jestli ho něčím naplnila, byla fakt jen náhoda.
Dneska je nám skoro rok a 2 měsíce a posazujeme pravidelně každý den. Máme max. 4 plínky za den - jen počůrané. Už asi 2 měsíce kadí jen do nočníku. Kadí po jídle a počká si vždy na nočník 😉. Ať ji na něj posadím ihned po jídle nebo třeba až za 10 min.
Beru ale v potaz, že každé dítě je jiné a potřebuje na nočník více nebo méně času, takže bych to nijak nehrotila. Pak se to naučí třeba ze dne na den 😉. Každé dítě na to přijde a jak píšou holky, tak kolem těch 2 let je to asi akorát.

pajinka85
2. čer 2012

Můj syn se to naučil tak nějak sám ve dvou letech. Nočník jsem mu ukazovala, říkala co se do něho dělá, ale on na něm sedět nechtěl a většinou se do něho nevyčůral. Pak přišlo léto a on běhal nahatý, párkrát si počůral nožičky a nelíbilo se mu to. A tak si začal říkat a čůrali jsme na kytičky, na kamínky a byla to pro něho sranda. 😉 A na nočník moc nechodil, rovnou na velký záchod.
Sice jsem tu od jedné bezdětné snažilky slyšela, že ve dvou letech je to strašně dlouho a babičky z otcovi strany taky prudily, ale my to zvládli bez stresu bez breku a bez jakéhokoliv násilného nutění sezení na nočníku a jsme za to rádi. 🙂
Přišel si na to sám v době, kdy mu to v hlavičce prostě "docvaklo"