Jak naučím roční dítě chodit na nočník?

mallorka
1. čer 2012

Mam ročneho chlapečka,a nechce sedat na nočnik.V kolik měsicu davate vy sve děti na nočnik?

pivonka2
28. črc 2013

Dceři bude rok. Zkouším ji na nočník dávat. Pokud ráno po sunaru kaká, nevidím jako nic divného, že ji posadím na nočník a je to. Proč bych ji měla utírat bobek z prdelky? Jsem snad matka tyranka? Já si to nemyslím. Samozřejmě pokdu se jí to nepovede, nic se neděje, když ano, jásám. Postupně se to naučí. Malá je neposeda, takže držet ji na nočníku násilím, to nedělám. Nechci ji to zošklivit. @eva1_k sem dala pěkný odkaz na sadu Hurá na nočník, dole je video. Doporučuji všem maminkám, které tvrdí, že dítě není připraveno apod..... - Je to velmi zajímavé a poučné. Děkuji za něj. A @mallorka - Určitě tam najdeš tipy, co dělat 😉 Nenech se zviklat a dělej to po svém.

iina
9. srp 2013

v roce?...tak to je spíš BKM..všude na eko obchodech k přečtení..nebo na stránkách látkových plenek..sama s tím zkušenost nemám,neodsuzuji..ale můj názor je přirozenější ponechání dětem plenečky v miminkovském období a tohle nechám na nočník v batolecím období do dvou let...🙂

selu
9. srp 2013

starsi dcera chodila od 18ti mesicu ale uplne o bezplenkovani se dalo mluvit ve 23 mesicich, mladsi na nocnik moc nechtela, spise si tvorila blok, tak jsem ji netrapila, pac ani moc nemluvila, ve 2,5 letech jsem ji ze dne na den odplinkovala, pochopila vse velmi rychle 😉

blanches
9. srp 2013

Ať si to udělá každý jak chce, dítě do 15 let pleny nosit stejně nebude 😝
Zkoušet to můžeš, ale nestresuj se. Já to zkoušela u staršíh od doby co se naučil sedět, nic nezabíralo, sedět nechtěl nikde ani na vteřinu, natož na nočníku... naučil se sám až po 24 měs, odložila jsem to protože se narodil sourozenec.
U mladšího to teď zkouším také intenzivněji 3 týdny a zatím absolutně bez úspěchu... je nahatý po bytě běhá, dávam ho na nočník a vždy zdrhne a kolikrát jede na motorce a najednou čůrá, jako fakt to nemá propojené s tou potřebou.... a už mě nebaví uklízet hromádky jak po pejskovi (máme 130m), však je čas.....
A jako moje babička, to dělat nebudu měla dvojčata a po roce mámu pak hned strejdu do toho chodila do kravína a vstávala ve 3 ráno, vodu měla na náměstí ve studni, pleny vyvyřovala v kotli, tak když nechtěli sedět na nočníku tak je přivázala k noze stolu a bylo to 😝

milada2
9. srp 2013

@pivonka Vzhledem k tomu, ze se mallorka ptala vic nez pred rokem, uz to asi poresila 😉

Ja zkousim malyho posazovat cca od toho roku a pul po spinkani, takze tak 2x denne. Nekdy zapomenu. Moc to neresim. Malej si zatim nerekne. Nechavam tomu cas.

maddlillin
1. kvě 2014

My máme 10 měsíců a s nočníček se nám průběžně daří. Už od porodnice u vadila špinavá plenka, takže jsem přebalovala skoro furt. Byly mu 3 dny a na jedno přebalení jsme zvládli 4 plenky... Doma jsme hned začali látkovat. Zatím tedy ještě nemáme natrénovaný signál, že se mu chce, resp. z 70% to nestihneme... Nicméně si docela dobře uvědomuje, že nastala nějaká změna. A jakmile trenky zvlhnou, už běží za mnou a rozčiluje se, že má mokro... Třeba budeme taky součástí té "zázračné generace", co umí chodit na nočník do 18m 🙂 . A třeba ne... Nijak to nehrotím 🙂 . Umí spoustu jiných věcí, co jeho vrstevníci pořádně ne (od 7m začal sám dělat "pá-pá", v 8,5m začal chápat, že pejska nesmí tahat za srst, ale jen dělat "malá", ... od 8m velice výborně rozumí slovu "ne!" - hned ví, že něco nesmí 🙂 ). Takže až přijde správný čas,tak si na nočník sedne úplně sám a já budu jen koukat, jak to zvládl 🙂

pisisvori
1. kvě 2014

přidám jen jednu zkušenost. Sestřenice taky vysazovala syna na nočník od asi 9m a chlubila se jak se vyčůral....ve výsledku byl bez plínek asi o 2 měsíce později než dcera tedy až ve 2 letech. S dcerou jsme začali v 21m a od 22 měsíců už se nepočůrala.

giovanna2012
1. kvě 2014

Nepospíchej na něj. Mám holku rok a půl a teprve začínáme. Velice pozvolna. Má čas. Každé dítě je jinak šikovné. Hlavně nesrovnávat...

terezapetrova
8. kvě 2014

Deti do 2 let neumeji ovládat sverac takze asi tak 🙂

misulicka69
13. čer 2014

Já mám 16-ti měsíčního syna. Na nočník ho úplně nenutím, jen ho zkouším posadit, ne že bych ho tam držela násilím. Horší je, že máme celkem aktivní dítě, které se za celý den neposadí, takže totéž platí i o nočníku. Když si tam už sedne, tak ho musíme stále zabavovat novými a novými věcmi, jinak vysedne, a i přesto na něm vydrží sedět max. 5 minut. Nedávno jsem se rozhodla, že v teplých dnech bude chodit na ostro. Ale dopadlo to dvakrát počůranou sedačkou, stoupl si k taburetu a vyčůral se na něho a vykakal se za chůze, takže to bylo po celém obýváku (ještě že máme plovoučku a dobře se to utírá).

lu777
29. čer 2014

u staršího jsem se snažila nebýt líná, aby mě okolí nekritizovalo atd.... posazovala jsem na nočník necelém 1.5 roce.... nic nechápal, nikam to nevedlo, ani když jsem ho nechala běhat s holým zadečkem v létě, nechala ho chvilku v mokrém a motivovala ho vším možným.... ve 2.5 letech, o rok později (po neustálém praní a důsledném vysazování a sledování 🙄 , holt prvomatka 😅 ) si začal najednou ze dne na den říkat sám.... a pak se rychle sám zbavil noční plenky...

u mladší jsem si tedy řekla, že počkám do 2 let a ušetřím si nervy.... takže nočník byl někde, občas jsem okomentovala hele Matýsek jde na nočník, ale jinak nic... ve 2 letech jsem ji tam posadila, týden jsme zkoušeli a nereagovala, vůbec ji to nezajímalo, bylo jí i jedno, že je mokrá.... o 2 měsíce později jsme zkusili znovu, to už ji to začínalo zajímat a za pár měsíců byla úplně bez plenek 😉 ušetřili jsme si moc nervů 🙂 a manžel byl rád, jemu to bylo jedno, však ono taky to dítě hlídat a převlékat a prát a stírat třeba podlahu je určitě víc práce i peněz kolikrát než vyměnit za minutu plenu za pár kaček....
z nějakého důvodu to ale některé maminky berou jako nějakou osobní prohru nebo co, přitom to je jen čůrání a kakání 😀

hlavně to nehroťte, naučí se to každé dítě a není to středobod světa !!!! 😉 a rozhodně se podle toho nepozná inteligence, náš starší uměl ve 2 letech celou abecedu, planety, mluvil anglicky a já nevím co, protože ho to hrozně zajímalo... hygiena do 3 let velmi bídná a až od 5 let průměrná bych řekla.... 😉
je tolik věcí co se pak stejně musí naučit 😅 nočníkem to nekončí a není tak důležitý 😉 😉

jinak jsem se taky naposlouchala u babičky jak její kluci chodili už před 1 rokem na nočník.... no tak jsem jednou pátrala jak to je možné, když jsem tak důsledná s tím nočníkem a už mě nenapadá co vylepšit... no museli na nočníku sedět tak dlouho dokud něco neudělali... tak to mě přijde strašné.... copak to za to stojí?? malé dítě se má pohybovat a věnovat se tomu co je pro jeho vývoj v tu chvíli důležité, nasává nové věci a aby tam na nočníku sedělo bůhvíjak dlouho, je nesmysl...
pokud není vidět že chápe aspoň zhruba, tak to považuju a za opravdu nedobrý nápad, rvát dítě do něčeho na co není připravené a pak se tím chlubit... to jen na okraj, že to nebyla žádná zázračná generace! já se ptala mamky kdy jsme chodily na nočník já se ségrou a říkala, že v roce teda určitě ne, ačkoli se snažila co to dalo... že to bylo taky někdy mezi 18 a 24 měsíci.... podle mě ty děti jiné nejsou 🙂

kacihruba
18. srp 2014

Take pridavam prispevek 🙂 mam 6ti nesicniho kluka uz cca mesic sedi sam takze jsme pomalu zacali posazovat na nocnik 😉 vzdy kdyz se vyspi vycura se do 5 min takze ho vzdy posadim na nocnicek a povidam si s nim vetsinou se nam to povede 🙂obcas ne 🙂 ale nenutim ho tam sedet proste jen aby si pomalu zacal zvykat..dnes zacal tlacit tak jsem zkusila ho na chvilku posadit a povedlo se poprve 😉 vim ze si sam nerekne, ale snazim se aby si pomalinku osvojoval nocnicek. Segra davala take cca od pul roku a male budou v prosinci 2 a plenky ma jen na noc 😉

lilulinka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tarra27
21. říj 2014

Takže holky, nejsem ani líná, ale dcera začala až ve 3letech...a proč? jelikž máme mladší, o 14m druhou....a ta plenky měla...prostě nejrpve na nočník chtěla, pak vůbec, byl hysterák jen když ho viděla, ani sedátko na wc, nic....všechno špatně. Na vše reagovala tak, že mladší taky má....a tak jsem se smála a říkala tak trochu ze zoufalství, že ji dám plenky i do 1.třídy i když už je chtít nebude...neustále jsem viděla obličeje, údiv, asi co jsem to za matku....říkala jsem si, mám na ni křičet? mám ji dát na zadek? mám ji i přes odpor na ten nočník dotáhnout? když jsem videla, že má světlou chvilku, tak tam sedela...ale jinak jsem ji nenutila a jsem ráda! najednou ze dne na den řekla, že plenku ne a je bez ní i v noci....celou noc vydrží...jak když lusknete prstem...

ale měla to tak i s mluvením...nemluvila, sem tam slova...a najednou říká věty....navíc používá slova, které jsme dřívě říkali a ted jsme je dlouho nepoužili....

takže za mě, pokud díte chce, posazovat, pokud ne, nechte ho.....i pře pmluvy tchýně a většiny lidí okolo...jsem ráda! že jsem dceru nechala....a musím se smát, jak obě sedí na nočníku nebo wc (máme tři) a volají na sebe, kakej - kakám---čůrej....čůrám

🙂

naprostý souhlas s @lu777...a ono to ani není jen o matkách, ale ty obličeje a kecy okolo.....to je masakr....jako by byli lidé tím až pobláznění....hlavně sledovat nočník, mluvení atd..a porvnávat, hodnotit......deti nejsou stroje....

mahdala
23. říj 2014

Ahoj holky, všem, co dítě tlačí na nočník hned, jak se posadí: taky jsem se nechala takhle zblbnout svou mámou, a tak jsem Evičku dávala hned, jak si sedla. No a hurá! Ona spolehlivě během pár týdnů čůrala i kakala na nočníček! Ale bohužel pouze pár měsíců. Sotva se dokázala sama postavit a nedejbože i rozběhnout (je to zvídavá čiperka, jinak je hodně šikovná, baští už nějakou dobu sama lžičkou, obléká si ponožky, čepičku atd a je hodně bystrá - podle ostatních matek, sama si hodnotit netroufám), nočník se stal jejím nepřítelem a vidím, že celou tou předchozí anabází jsem jí ho pouze dokázala znechutit. Jelikož je jí 17 měsíců a už umí říct, když je něco "fuj", tak jediné, o čem to říká doma, je právě nočníček. Hlášky, že jsem pohodlná, mi pěkně lezou krkem. Krom toho, že čekám druhé dítě a bojovat se zmítajícím se prckem přes břicho ani nemůžu, jasně vidím, jaký má Evička odpor k vyprázdnění do nočníku. Prostě to záměrně "drží" a pokaká se pouze do plínky. Sice jí to tam vadí a okamžitě mi ukazuje, že chce přebalit a často i dovleče ten nočníček se slovy "hačí"(ví, že po nočníku jde vždy do nové plíny), ale nikdy, byť jsem ji z toho nočníčku sundala před půl minutkou, to nepustí do nočníčku. Docela lituju, že jsem na tyto "dobré rady" dala, protože u nás to mělo pouze kontraproduktivní efekt a kdybych se na to vykašlala a začly jsme cca v 16i měsících, kdy začala taky chápat, že cítí potřebu a že se zrovna vyprazdňuje, jsem přesvědčená, že už by to dávno šlo. Takhle se sice podaří zuřivé matce odchytit potřebu místo do pleny do nočníku nebo na wc, ale dítě si to stejně neuvědomuje, natož aby si samo řeklo!! Podotýkám, že jsem chválila, ale ne moc, aby se nezasekla, a ani nevyčítala, když se "povedlo" do plínky, prostě jsme se všichni snažili dělat všechno to, co se obecně doporučuje. Bohužel, ani dva psy nevycvičíte stejnými metodami, takže ty "osvědčené postupy" a časování pro různé děti vypovídají více o dogmatické povaze svého autora než o vašem (mém) dítěti. Každá máma (babička) vychovala svoje dvě - max.tři, čtyři děti, ale dětí je planetě mnoho milionů, jak si troufají hodnotit je ze své miniaturní zkušenosti všechny???

klar2
19. lis 2014

Zdravím ženy,
nevím kde se může položit otázka,ale mám jednu k danému tématu.
Dcerce je 9měsíců a skoušíme už 2 měsíce (co začala pořádně sedět) na nočník.Měla hysterickej záchvat,když jsem jí tam posadila,tak jsme to skoušely po pár dnech znova a pořád to samé.
Jenže nevím, jak často jí dávat na nočník sedat?Vím,že po probuzení,ale já myslím během dne.
Skoušíme momentálně,že jsme doma bez plenky (jen na spaní), ale nějak to pořád nemám vychytané,kdy uhánět na nočník. 😖
Je ale pravda, že když se počůrá (bez pleny) a já ji posadím na nočník,tak sedí a už nemá záchvaty pláče. 😵

Také si myslím,že dítě by se mělo zbavit plenek co nejdřív.Naše mamky musely pleny prát ,vyvařovat a žehlit,proto nás to učily co nejdřív 😀 , jenže my jsme pohodlné a plenku prostě vezmem a vyhodíme.
Ale leze to do peněz 😒

kammka
19. lis 2014

s dcerou jsme začali zkoušet odplenkování cca v roce a půl.. po vyspání, po jídle.. sama si neřekla, bylo jí to fuk.. těsně před druhými narozeninami v létě jsem si řekla, že to prostě do narozek dáme, na ven jsem jí plenku nedávala, ale ona si byla schopná podělat lejtka a běhat tak a vůůbec jí to netankovalo.. takhle putna jí to bylo ještě dalšího minimálně půl roku.. to už jsme se snažili celý rodina jak to šlo.. posazovat každý dvě hodiny, stereotypně po spaní a po jídle, pořád jsme se ptali.. no a jednoho dne stojí holka u křesla, rozkročí se a se škodolibým úsměvem hlásí ČŮŮŮŮRÁÁÁÁM a pustí to skrz kaťata na koberec.. to mi vytekly nervy, ty mokrý kaťata jsem jí stáhla a jednu jí pleskla.. a hned se styděla.. no ale pozor!! teprve v téhle chvíli holčičce došlo, že maminka s tím nočníčkem kolem ní neposkakovala kvůli legraci!!! od té doby bez nehody.. tím nechci říct, že je třeba děti proplesknout.. jen to, že jim je to šumák, někteří jsou šikovnější, ale když je někdo čuně.. tak s ním nehnete.. takže času dost..
klukovi jsu dva a čtvrt, před prázdninami jsme byli už celkem úspěšní, ale pak dost hektické léto zapříčinilo, že jsme to nedotáhli a kluk je stále v pleně.. když máte doma návštěvu čítající třicet lidí, děti malýho pořád někde tahaj a naprosto neregistrují nějaké jeho nesmělé e éé, pak jedete na dovču po dálnici, tam asi těžko někde budete u krajnice stavět.. atd.. už kakal do nočníku a teď kolikrát ani nezahlásí , že to tam má, natož že by se mu chtělo.. ale těžkou hlavu si z toho nedělám, to zase ne.. však ono to jednou v tý jeho hlavičce přeskočí.. jen ty kecy tchýně..jestli to nebude do Vánoc.. asi k nim pojedu se špuntama v uších..

jahudka89
15. únor 2015

Bože bože ...něco vám řeknu je to opravdu pohodlnost ....čím dřív tím líp....aspon bude pokoj od plen a ušetřené peníze samozřejmě také ...není to stresování dítěte prostě se to musí naučit jestli se mu to líbí nebo ne ...musi to maminky vydržet ikdyž se vztekají ....souhlasím s maminkami co píší že když dítě sedí samo tak na nočník zkoušet.... 😉

ladybutterfly
3. kvě 2015

u nás zabralo brát si na záchod knížečky, procházet si je, mluvit o zvířátkách a básničky... vydržel tam sedět, i když se nevyčural, ale byla to první věc, co zabralo, aby tam vůbec seděl 🙂 a začít v roku je podle mě uplně v pohodě 🙂 nic se tím nezkazí, my začínali v 10 měs. a sedět tam dlouho nechtěl, v roce si občas řekl a-a a přešlo ho to pak a neříkal ani na kakání ani na čurání a nechtěl tam být, teď je mu 16 měs. a poslední necelé 3 týdny jsme na tom zapracovali a je bez plenky. Doteď si říkám, že mohl být bez pleny ve 13 měs. , protože všechno moc dobře chápal a já o tom věděla, ale vyjašlala se na to, až teď jsem se rozhodla, že s tím něco uděláme - a šlo to velice rychle. Nicméně každé dítě je trochu jiné a na každé se musí jinak.

ladik1
10. črc 2015

Obě děti jsme dávali na nočník jak začli sedět. Ne že by jim to hned šlo 😀 SPíš jsme si tam s nima hráli, když se jim to náhodou povedlo dělali jsme hroznej cirkus a tleskali a tak, takže se nočníku nikdy nebáli a klidně na něj sedali... Syn čural asi v 1,5 roce, na spaní asi do dvou let s plínou a dcerka začla asi ve 23 měsících krásně říkat čůrání a kakání až teď v 27 měsících. Každé dítě si do toho musí dorůst, nelámala bych to přes koleno, hlavně naučit, aby na tom seděli rádi a zbytek přijde až bude čas...

shine2015
10. črc 2015

Se divim, že některé maminky nedají dítěti nocnik už v porodnici..co v porodnici, po porodu 😀 hned k prsu a druhá fáze hned na nočník, mimi si uvědomuje svoje potřeby 😉

ashley11
10. črc 2015

Já bych roční dítě nočníkem ještě netrápila... Budete se pravděpodobně trápit vy i dítě a stejně výsledky nebudou takové jaké byste si představovala. Mám synka kterému je 20 měsíců a ze dne na den jsme vysadili pleny, za 3 dny si sám začal říkat, že chce na záchod, žádné pocuravani od té doby a noci týden na to také bez plen. Byt vámi, nočník zatím neřeším... Je ještě vážně malička / maličký

klaire22
10. črc 2015

Starší dcerku jsem posadila na nočník až v 18 měsících a naučila se to prakticky hned, během 3 dní byla odplenkovaná přes den. Na noc byla definitivně bez plenek ve dvou a půl, takže skoro ještě rok po tom, co byla odplenkovaná přes den 😉

dokument
10. črc 2015

co mam starsi knihu (ktera se mi ale velmi libi),tak tam pisou posazovat pravidelne po ranu a vlastne tim pestujes u ditete reflex. Jak uvidi zachod (nocnik) melo by se mu chtit... No, ja mam vypozorovano, ze spousta veci, ktere maminky svoje deti uci se ucit nemusi (nevim jak nocnik).Ale je to priroda. V urcitem veku zvlada to a to i bez uceni. Nikdy jsem neucila paci paci a najednou to hned umel. To same piti z hrnku a jine veci. Proste jednoho dne se probudi a umi to (je mentalne a motoricky vyspele,ze to zvlada i bez uceni). Nevim jak s nocnikem, muj taky jeste nechodi ( na nocnik).

evaamy
10. črc 2015

Zdeněk Matějček( kdo neznáte vygooglete si) píše, že se s nocnikem a smrkanim má začínat v 15 měsících. Já osobně bych to zkusila i dříve, ale rozhodně dítě nenutila, musí na to být připraveno i psychicky. Stejně tak jako kážde dítě začne jindy chodit, mluvit...tak začne i jindy chodit na nočník.

mishell56
15. črc 2015

Ahoj, mě to teprve čeká, ale já i bratr jsme na nočník byli posazováni od 4 měsíce u mámy na klíně, ne na zemi aby nás mohla držet, byla to doba, kdy jsme seděli už mezi polštářema tak nás posazovala a do roka jsme oba chodili na nočník sami, teda přes den, v noci ne...

avantgarda
20. črc 2015

V roce je to hrozně brzo. Tou dobou jsme ještě neměli pro syna nočník ani koupený. Začal sám od sebe sedat na nočník, když mu bylo 22 měsíců. Nejdříve jen na čůrání a po druhém roce začal do nočníku dělat i bobek. Zpočátku bylo potřebné, aby byl bez plenky i bez kalhot (což šlo, protože bylo léto). Pozvolna se učil ovládat potřeby, i když byl oblečený. Plenku měl po druhém roce jen když jsme šli na delší dobu ven (to už zase byla zima a než bych ho svlékla ze zimního oblečení, už by bylo pozdě). Definitivně bez plenky po celý den je od letošního ledna - to mu byly 2 roky a 3 měsíce.

barinkas
20. črc 2015

Za mě... co matka to názor, co dítě, to jiný příběh. Moc nechápu,proč se to tak řeší, každé se to jednou naučí... My taky začali později, ale co, sice měla plíny déle, ale nikdy nám nic nepočůrala, žádné mokré kalhoty, boty nic, začala na nočník chodit sama, občas se ji něco řeklo, měla ho doma... A jestli jsem pohodlná, že jsem dítě neučila v době, kdy si prvně sedlo na nočník? Je to jen moje věc, nikomu do toho přece nic není 🙂
V cizině je běžné (ne všude), že dítka nosí plíny ve 3 letech a nikdo se nad tím nepozastavuje 🙂
Jen pořád nevím, proč by se dítě mělo zbavit plen co nejdřív? Nějak ho to poznamená, asi ne že ...Stejně jak všechna dítka v roce nechodí, tak všechna v roce nečůrají do nočníku....

elinka89
20. črc 2015

Syna jsem dávala na nočník, zhruba od půl roku. Nikdy z toho nic nebylo. Takhle to bylo do doby, než se začal stavět v 8 měsících, od té doby na nočník ne a ne. Párkrát jsem s ním bojovala, snažila se ho zabavit, aby vydržel sedět, ale k ničemu to nevedlo. Akorát se mu nočník zprotivil. Jednou za čas jsem to vyzkoušela, jestli si náhodou nesedne, ale ne, nočník je nepřítel číslo 1.
Teď jsou mu 2 roky a 4 měsíce a teprve teď začíná pomalu, ale jistě chodit na záchod. Nočník jsme tedy úplně přeskočili 😀
Ze všech stran slyším, jak jsme my, mladý mámy pohodlný. Ale že bysme taky byly rády, kdyby ty naše dětičky přestaly prdět do plín co nejdřív, protože to jinak pěkně leze do peněz (a ne že ne) to už nikdo nevidí ☹
takže @mallorka ze mě teda, dát mu chvilku pauzu, do ničeho nenutit... A kdyby měl někdo kecy, tak na ně kašli, je to tvoje dítě a ty se pro něj snažíš udělat jen a jen to nejlepší. A že zrovna tohle nejde? Určitě umí spoustu jiných věcí... a navíc, nikdo není dokonalý a prcek do školy v plínách určitě nepůjde 😉

sarajurka
20. črc 2015
Uživatel sarajurka je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od sarajurka.

Můj tchán mi pro malou udělal perfekní věc, je jí 14m a plínu nosíme jen venku na dlouhé procházky. Pokaždé, když si sedne na nočník a něco do něj udělá, nočník začne hrát. Takže u nás se chodí na nočník pořád 🙂