Jak naučím roční dítě chodit na nočník?

mallorka
1. čer 2012

Mam ročneho chlapečka,a nechce sedat na nočnik.V kolik měsicu davate vy sve děti na nočnik?

misaskul
2. čer 2012

Tak náš Adam má 8,5 měsíce a zhruba v jeho 4-5 měsících jsem se začala zajímat o BKM, což se mi zalíbilo, tak jsme to začali praktikovat. Nebyla jsem tedy tak důsledná jako jiné maminky v diskuzi BKM, ale občas se nám zadařilo a pro mě to byl velký úspěch. Poznala jsem už kdy se malýmu chce. Tento týden jsme ho začali posazovat na nočník, blíží se léto, jak tu hodně maminek píše, bude běhat po zahradě nahatý (no ten náš teda ještě běhat nebude), ale tak ať si zvyká. Podle toho když vycítím, že se malýmu chce, tak ho tam posadím a čekáme. Nevzteká se, je v klidu, jednou se nám zadařilo a asi 4x bohužel ne. 😒 Ale nehrotíme to a i kdyby se to přes léto nenaučil, tak to hrotit nebudeme, ale zkoušíme to.
Autorce bych vzkázala, že každé miminko je jiné, přístup rodičů se také liší a že má její chlapeček dost času se to naučit. Naučí se to všichni dřív nebo později. Navíc je fajn, že se blíží léto a co jsem slyšela, tak během léta se to naučí hodně dětí. 🙂

jop
2. čer 2012

To jo v roce je hrozně brzo. Teda kdyby byl tak šikovný, že by na nočníku vydržel, tak to jo, ale pokud nechce, tak bych nočník schovala a vytáhla ho tak za půl roku. Náš malý se naučil na nočník až teď ve 2,5 letech.

slundo
2. čer 2012

Bude nám rok a nočník neřešíme. Věřím, že až ještě trošku povyroste a bude rozumět tomu, k čemu nočník je, bude učení snažší. Zkusili jsme ho tam dát, aby si zvykal sedět, ale nechali jsme to. Jednak to bylo všude kolem, ale bral to jako hračku, novou věc na zkoumání, takže nočník na svou chvíli teprve čeká 🙂 Myslím, že není kam spěchat. Důležité je, aby to uměly dřív než půjou do školky. Nedovedu si třeba představit, že 10m kojenci vysvětluju, že teď musí sedět a dělat ee nebo lulu 😀 Myslím, že to je spíš náhoda když tam to dítko něco udělá, tak kam spěchat 🙂

klaraemma
2. čer 2012

jejda, co já se s první dcerou natrápila, všichni říkali "uč jí v létě" , tak jsem učila, bylo jí 15 měsíců, sedět nechtěla, utíkala, držela jsem jí násilím, přemlouvala, snažila se zabavit, na nočníku usínala, jak jsem jí držela měla modřinu na zádech a tím jsem skončila, radši ať je zdravá a spokojená, však ona se to naučí - naučila, sice jí bylo 2 roky a 2 měsíce, ale šlo to prostě ze dne na den a bez nehody i v noci. Podotýkám, že než začala chodit, tak na nočníku seděla spokojeně, jakmile začala chodit sedět nechtěla. Teď je mladší dcera zrovna 16ti měsíční, zkuším to, někdy se zadaří ale spíš ne a prdím na to, ona se to naučí, jestli teď nebo za rok, je mi šumák, nesoutěžím. Hlavně nic nehrotit, naučilo se to každé, naučí i to naše. 🙂

monad
3. čer 2012

naší malý jsou 2roky a na nočník se bojí jako čert kříže!!!!! ono se sice říká, že až se dítě naučí sedět, dávat ho na nočník, ale potom to stejně zapomene viz. my a teď je to stejně horor. nočník se u nás prostě odmítá s velkym řevem. a jelikož mám i 2m mimi, tak na pilu netlačim, ani na to nemam čas

renat2
3. čer 2012

@mallorka nočník bych ještě neřešila 🙂
V roce a půl byl malý v létě bez plíny, ale na nočník moc nechodil, spíše to byla náhoda...dávali jme aktivně před druhým rokem a myslím, že to klidně stačí ... za 14 dní byl přes den úplně bez plíny a bez nehody a od cca dvou let a 4 M měl plínku přes noc suchou, tak jsme měsíc ještě vyčkávali a pak plínku nedali a v pohodě spí od té doby bez plínky. Názory se liší...kdy, jak začít, ale podle mě před rokem a půl to nemá cenu a přijde mi to brzo (sice třeba udělají do nočníku co je žádoucí, ale nemá to nic společného s tím, že dítě ovládá svěrače a "řekne" si na potřebu)...ale to je můj názor....

sebestka
3. čer 2012

Moje zkušenost s Kristýnkou. Na nočník jsem ji nedala do 1,5 roku ani jednou. Od roku a půl jsem ji vzala plinku a dávala ji na nočník snad co půl hodiny. Samozřejmě, že se nevyčurala, já ji oblíkla a byla mokrá. Takhle se to opakovalo několikrát denně-samozřejmě se ji občas povedlo se do nočníku vyčurat. Takhle to trvalo asi 14 dní-a já jsem nepovolila a tu plenu jsem ji nedala(jen na spaní nebo na ven), na doma prostě ne.Za 14 dní si sice neřekla, ale vydržela čekat, než ji posadím. Samozřejmě jsem sledovala jak často pije.....no a asi tak za dalších 14 dní si začala sama říkat.A od té doby, co byla úplně přes den bez nehody, jsem ji vzala plenu i na spaní, protože ji stejně měla suchou. Nejdříve jsem se odhodlala na odpolední, a potom i na noční.....takže Kristýnka je od 20-ti měsíců úplně bez plen.
Karolínku jsem na nočník nedasla ještě ani jednou.....

myskyva
3. čer 2012

Myslim že v tomto se nedá tak uplně řídit psychology a tabulkami a s určitostí tvrdit že dítě je vyzrálé v tom a nebo v tom věku. Každé dítě je jiné a podle toho třeba k němu přistupovat. Já začla Adélku posazovat na nočník ve 13 měsících zprvu vždy po vyspání kdy bylo jasné že se vyčůrá,byl to spíš rituál že se posadila,my si popovídaly a až bylo načuráno tak jsme teda možná až moc 😅 chválili,naše dítě velkej alibista pak poměrně brzy začla sama nosit nočník a sedat si na něj cca 18 měsíců.Podle mě si daleko dřív uvědomovala potřebu čurat než fakt že si na to musí sundat tepláčky bo to byl daleko větší problém 😀 Ve 20měsících byla přez den naprosto bez plen jen občas se venku stala nehoda tak jsme to řešily náhradním oblečením(bylo léto tak to bylo bez problémů) a od 24měsíců přesně je bez plen i na noc.
Naproti tomu je uplně běžný že 2leté děti jsou plně s plenama,nočník bojkotujou,nebo jim to prostě nepřijde tak záživný aby tomu věnovaly víc pozornosti.......Určitě bych se řídila dítětem a pokud mu nočník nevadí tak proč ho nenechat běhat bez plen s nočníkem v pohotovostní pozici někde na očích a nechat to na dítěti . A pokud nic,tak mu aspoň bude větrat dupka a to taky neni pocit k zahození 🙂

sonica
3. čer 2012

u nas seznamovani s nocnikem zacalo, kdyz zacala chodit, cca v deseti mesicich, v roce byla bez plinek pres den, v roce a pul na odpoledni spani a ve dvou jsme byly definitivne bez plinek, pres den jsme nehodu nemeli zadnou, v noci asi vseho vsudy trikrat... 😵 ale mala byla na tohle fakt sikula, podstatne je dite do niceho nenutit, nejlepsi cas skouset je leto, nechat ho behat s holou dupkou a nocnik nechat na ocich a poruce 😉

stopobezite
3. čer 2012

nic nedělat násilím, až 3. nočník, co jsme koupili malé vyhovoval a sama na něj začala chodit teprv nedávno a to je jí 2,5 roku.

andrisek07
3. čer 2012

Obě naše děti s nočníkem začali kolem 17 měsíců a oba to v roce a půl uměli perfektně 😉 Myslím že tohle je brzo,ale jak chceš ty 😒

horakovatereza
16. črc 2012

Náš taky nechce sedět na nočníku (13 měsíců), ale ví, co se tam má dělat, protože když běhá nahatý a počůrá se, tak se postaví k nočníku a ukazuje na něj. Taky si myslím, že už by měl chodit čůrat na nočník, zvlášť když pak slyším od mamky, že v jeho věku děti dřív chodily snad všechny, ale nebudu ho tam držet silou, to pak ani "neučůrne". V poslední dobvě si zvlášť oblíbil elektroniku, takže když se nedívánm, tak doběhne ke kopírce (malé, na zemi), nazvedne víko a vyčůrá se🙂 Hlavně když to nevidí tatínek🙂

monulka.h
16. črc 2012

Na nočník má ještě čas. Já zkoušela staršího v roce a kousek a nic, jen řval pak dokonce řbval jen když nočník viděl. Sám si řekl měl 2 r a 2 měsíce a od té doby v poho. Mladší měl ted rok a taky nespěchám🙂)

petaov
16. črc 2012

My zkoušíme na nočník dávat od 15 měsíců. (Seděl až po roce). Vůbec tam nevydrží, i když ho zabavuju. Teď je doba, kdy se říká, že má dítě čas na nočník až do školky, že si tu potřebu v roce neuvědomí... Ale je mi záhadou, že naše generace si tu potřebu dokázala uvědomit už v roce a to i na noc... Tehdy byly látkové pleny, ale i teď je mnoho maminek praktikuje. Tak nevím... No, též se snažím nenutit a uvažuju o koupi sedátka na záchod, protože když tam sedím já, hrozně ho to zajímá 🙂 Nočník vůbec. Taky nevím, jak se to dělá, když malý tlačí už někdy během jídla, takže po jídle už má hotovo. Zahradu máme, ale nahého ho tam nenechávám. Zatím leze a všude si sedá, a taky člověk nikdy neví, jaké má sousedy... Tak ať se vám daří 🙂

skorepka
8. lis 2012

@dlabinecka a spol.. NECHÁPU, proč ji moralizujete, v roce rozhodne neni prilis brzo posazovat na nocnik, ja si v roce v noci vylezla z postele, vycurala a vratila jsem se. Plno deti nasich maminek bylo do roka a pul bez plen a nejsou nijak poznamenane. Nesnasim kdyz nekoho moralizujete.. zamette si pred svym prahem a pak karejte jine.. Treba vy davate jednorazove pleny - jine to odsuzuji, davate prikrmy misto vlastniho vareni, zacinate s prikrmy brzy/pozde, davate ockovat nebo nedavate, bio/nebio, kupujete jete boty, obleceni, malo si s detmi hrajete, nevedomky rozmazlujete a davate spatny priklad detem.Je plno veci co jine odsuzuji, tak nesudte jine!!!! Kazdy dela neco co se jinym nelibi, ale kazda je matka a cini vse dle jejiho nejlepsiho vedomi. Tak je doprd*le nechte byt! Uz me to vytaci.

kaatulka
8. lis 2012

Od roka a půl jsem syna poctivě vysazovala na nočník, nějakou dobu to docela šlo, pak se jakoby zasekl, ječel, nechtěl, tak jsme zkusili záchod a pak se vrátili zase k nočníku...Dnes jsou mu dva a tři měsíce a stále se počůrá do kalhot, zkoušela jsem všechno možné i nemožné, rozhodně si nemyslím, že je to plenama, přeci v těch slipech má taky mokro a vůůůůbec mu to nevadí...Je fakt, že my jsme byli bez plen dřív, jenže to bylo prostě proto, že naše mámy nebavilo se s těma látkovejma pořád vyvařovat, tak nás prostě nechaly bez nic, ale už nikdo neřeší, že jsme se stejně do určité doby počůraly i pokakaly do gatí a maminky chodily furt doma s hadrem a převlíkaly...Určitě jsem si teda v roce neřekla, že chci na nočník čůrat nebo kakat...takže bez plen jo, ale počůraný stejně, asi tak nějak...

elvira
8. lis 2012

Pod nátlakem "supermamin" a "superbabin" jsem malého zkoušela posazovat na nočník kolem 8. měsíce - většinou ráno, to jsem věděla, že se vykadí. Já spokojená, mladýmu to nevadilo.
Pak byl bojkot - buď nechtěl sedět, nebo když chtěl, tak se stejně nevykadil ani nevyčural.
I přes tlaky:" všechny děcka chodily v roce na nočník, jsi pohodlná, chce si to udělat čas a pozorovat jeho výrazy" a blá blá blá, jsem se na to vys...
Přes léto - byly mu dva roky pryč, jsem ho nechala běhat jen ve slipech nebo kraťasech, někdy s holou prckou. Uviděl, jak čurá na kytky, zalíbilo se mu to a během jednoho týdne si přes den říkal na čurání.
Pak to šlo rychle.
A všechny zaručený rady mi můžou být ukradené. Všechny děcka mají svůj čas na každou činnost.
A já jsem rozhodně nehodlala trávit den tím,že budu koukat soustředěně na děcko a při grimase z něj strhávat oblečení a rvát ho na nočník...

Tím se rozhodně nechci nikoho dotknout, a kdo to tak dělá a vyhovuje mu to, tak mu nebráním. 🙂

hehena
8. lis 2012

naučit to nejde, pokud dítě nechce. aspoň tak to bylo u nás. posazovala jsem od 11m a povedlo se mi jen párkrát ho doslova posadit, jinak se propnul a řval a nohy bych mu musela jedině zlomit, aby si sedl. kolikrát jsem si vyslechla, jak ti a ti z rodiny už dávno nočníkovali, od tchýně, že jsme líný, že to jsou ti dnešní rodiče (neb můj muž prý chodil na nočník od půl roku).... nakonec ho vzal na milost doslova sám od sebe v 19m a ve 22-23 bych bez plíny nejen přes den, ale i na noc! sem tam se stane nehoda, nejvíc v obdobích, kdy se ochladí a on snadno prochladne. ale to je naštěstí výjimečně a on je z toho chudák hotovej tak, že ho pak musíme nějakou chvíli uklidňovat a nejde se na něj na chudáčka ani zlobit, i když bych se nezlobila ani tak. všechno chce prostě svůj čas.

jinak i když nechtěl sedět, nenutila jsem ho, ale pořád jsem nočník nabízela, že může na nočníček, nebo na záchod, jako máma a táta. stále byl nočník na očích a kdykoliv k dispozici. jakmile začal, tak chodil kdekoliv bez potíží na záchod, ale doma pořád upřednosňuje nočník 🙂 držím palce 🙂

cizu
9. led 2013

Od cca 10 měsíců posazuju syna na nočník ráno po probuzení a od 11 měsíců po každém probuzení a jídle.
Nevím, čím to je, ale když mu nabízím, až jde už "hopy", že má hotovo, tak nechce, a sám si ukáže, že už jde z nočníku dolů, až sám ví, že buď má hotovo a nebo že z toho nic nebude.
Už měsíc jsem neměla pokaděnou plínku a malý kaká výhradně ráno a pak dopoledne. Ostatní čas je na čurání.

Ať mi nikdo netvrdí, že nekaká na nočníku vědomě, že z něho ráno nesleze, dokud tam není aspoň malý bobek!
Nedělám si iluze, že začně chodit bez plenek dřív než všichni ostatní, jenom mně ta důslednost za to stojí, že on i já jsme spokojení, když nemusíme pokaděný zadek utírat z plenek!
Na nočníku se mu líbí, klidně si na něm i půl hodiny pohraje s hračkama nebo čte knížky - tak proč ho neposazovat, jenom že někteří Dr. tvrdí, že je to brzo? Na nočníku si neublíží, když už sám krásně sedí!

pettulka
9. led 2013

Nijak to dítě to chápe až od roka a pul když budes posazovat častějš tak se to za chvíli naučí 🙂

nikieda
9. led 2013

Já jsem si představovala, jak bude můj kluk tak v roce a půl bez plen, a spletla jsem se. Od začátku jsem používala látkové pleny a to i na noc, často jsem ho přebalovala, nikdy ho nenechala v plence pokakaného. Ale jakmile jsem ho chtěla posadit na nočník, řval, propínal se do luku, prostě jsem ho na nočník nedostala. Koupili jsme i více druhů nočníků, sedátko na záchod, nic. Nedokázal v klidu sedět (i v kočárku klečel a neustále se přetáčel). Nakonec mu byli téměř dva roky, kdy si řekl, že chce čůrat. Okamžitě jsem plenky odstranila, ale ven jsem stále chodila s náhradním oblečením, pro jistotu. Pak to šlo rychle, i odstranění plenky na noc. Přečetla jsem si hodně o bezplenkové metodě, praktikovala jsem výhradně látkovky, ale stejně se zbavil plen až ve 2 letech...

rebelie
9. led 2013

Popravdě vůbec nevím - u dítěte, které je od narození bezplenkované - tj. čůrá a kakaká do nočníku od narození (i když zpočátku samozřejmně na něm nesedí, ale maminka ho nad ním drží v klubíčku) mi přijde zcela přirozené, že když dítě sedí, začne se dávat (pokud se tomu nebrání) na sedací nočník, a tak to i dělám u svého syna. Ale nevím, zda bych dítě, které rok čůralo do plen, začala vysazovat právě v roce (zvlášť pokud ještě nechodí, má zřejmně dost jiných starostí s rozvojem svého pohybového aparátu)... každopádně bych nenutila a ani to nepřeháněla s chválou - prostě zkusit posadit třeba po probuzení, nebo po jídle, kdy tak většinou děti čůrají či kakají, a když by tam něco bylo, tak bych to dítěti ukázala, pokud by se tomu nebránilo, zkoušela bych to dál a ono by se to samo nějak vyvinulo...

nerreidda
9. led 2013

Nám byli 2 roky v prosinci a jsme stále na plenkách. Začali jsme asi okolo 18ti měsíců s nočníkem,ale udržet ho na něm dýl jak 2-3vteřiny byl nadlický výkon :( Máme nočník nahoře v patře a dva dole v obýváku,každý jiný a stejně jsou stále bez povšimnutí. Když se zeptám jestli chce kakat nebo čurat,tak kroutí hlavou že neé a když ho tam já posadím,tak vydrží jen po dobu reklam v tv a pak rychle vstane,chytne tepláky,řekne:" gati" a upaluje pryč. Od tchýně stále slyším,jak můj manžel byl bez plenek už od 9ti měsíců. Ale neřeším to.Se vším jsme byli tak trošku pozadu a všechno dohnal vždycky tak nějak ze dne na den. Tak snad do léta taky budem už bez plenek. Navíc malá od ségry čůrala i kakala do nočníku už někdy okolo 8mi měsíců,pak byl zlom a věčně kadila nebo čůrala do kalhotek. Uplně bez plen byla snad až okolo 3 let. Tak to ti naši prcci asi ví sami,kdy je čas 🙂

alicci
23. led 2013

To je mazec od roku....ale jo možná to někomu klapne.Ale podle studií si to dítě plně uvědomuje kolem 18 měsíce, takže není kam spěchat.Může se tím nadělat víc škody než užitku - trápit je na nočníku.Já to zkouším od těch 18 měsíců a ze začátku tam vůbec nechtěl sedět, hodně pomalu si zvykal.Kolem 2 roku už to bylo o dost lepší, teď mu je 2.3 roku a ještě to nemáme zmáklé, pracujeme na tom pomalu,jistě,a každým dnem je to lepší a lepší - chodí doma bez plíny a co 30 minut ho posazuju na nočník nebo chodíme na chlapečka na wc,ale když někam jdeme (ven) dám mu plínu - je zima a na noc tu plínu taky má.S kakáním do nočníku má zatím problém - ale už se mu to taky povedlo. Někteří jsou trochu šikovnější některým to trvá dýl ale určitě bych se za to ,že ve 2 letech má plínu nestyděla. 😉

zhtu
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
eva1_k
12. bře 2013

Nám pomohla s chozením na nočník sada Hurá na nočník. http://shop.gokids.cz/sada-hura-na-nocnik-s-bab...
Tip mi dala kamarádka. A funguje to 🙂

makulenka
29. kvě 2013

Taky furt poslouchám, že by malej (13m) už měl..ale popravdě si myslím, že na to prostě "nemá", aby si uměl říct..Jo, možná ho tam posadím a poštěstí se, ale fakt si neumím představit, že si předem řekne a počká, až ho usadím..

karlam
29. kvě 2013

nečetla jsem tedy příspěvky přede mnou z důvodu málo času 🙂 ale není rok příliš brzy? moje holky budou mít rok v červenci a opravdu si neumím představit, že by už chodily na nočník 😲

gamma
29. kvě 2013

ja zacala davat dvojcata na nocnik v 10ti mesicich pravidelne po spani a kazdem jidle, pochopili velmi dobre, co po nich chci a bobky delali uz jen tam, nikdy do pliny, behem mesice si zacali i rikat, hlavne dcerka. Pliny jsem jim davala do 18ti mesicu (jelikoz byla zima a svlekat dve deti z kombinez...) ale meli vetsinou jen jednu na dopoledne, tu si pocurali behem spanku a druhou pak do vecera, tu zas meli mokrou rano 🙂 Ve 20 mesicich byli bez plen bez nehod cely den i pres poledni spani, i v aute atd. Pliny na noc zatim maji, prevazne suche, ale vzit je, se bojim 🙂 Takze za me, urco zacit spis driv a oznamit, ze po spani a jidle se proste na nocnik chodi, ze ty taky chodis na zachod, ale nedrzet nasilim, proste svlect, nechat sedet a bud se povede nebo ne a zase oblect. Nedoporucuju se ptat, ani posazovat za 10 minut pro jistotu, proste zas po jidle nebo spanku. Drzim palce!

pistidlo
18. črc 2013

Mám tady ročního kluka. Občas na nočníku vydrží, jindy ne, ale pořád zkoušíme. Jinak mám kamarádku, která má dvouletá dvojčata, od půl roku jsou občas dávána na nočník a moc dobře si uvědomují svoje potřeby. Akorát jsou líná, protože sice vědí, že bobek je fuj a že do plíny nepatří, ale stejně ho raději udělají do plíny někde v koutě než by si řekly. A když náhodou jsou venku a plína se jim sundá, tak už po chvílí chodí a dožadují se plíny. Tak jen aby jste věděli, že jsou maminky, co mají opačný problém, že jejich děti si to uvědomují, ale jsou líné jít na nočník. Takže si myslím, že začít zkoušet v roce dávat na nočník určitě není brzy.