Jak naučit 3 leté dítě usínat samo?

hlavinka
4. pro 2011

ahoj holky, podobnych diskuzi je tu hodne, ale pro mensi deti. Dcerka nechce usinat sama, vyzaduje, aby tam s ni nekdo lezel, dokud neusne. Nekdy je to 5 minut, nekdy ale hodina, nez usne. Kdyby byla sama v pokojiku, nebyl by zas takovy problem ji nechat chvili plakat a chodit za ni (ta metoda kontrolovaneho place nebo jak se to jmenuje), ale je tam s mladsi sestrou (5 mes).
Dost casto teda rve, utika z postele a chce byt proste s nama. Snazila jsem se ji vysvetlit, ze vecer uz je cas na odpocinek, ze ji mame radi, ze jsme tady s ni vy byte, ale ze maminka s tatinkem si potrebuji taky odpocinout a divaji se treba na sve dospelacke pohadky anebo uz jdou taky spat (vetsinou ja, nebot vstavam v 5 rano a na nocni kojeni dost casto). No, ale to nepomaha. Manzel potrebuje jeste vecer pracovat a proste neni cas na to, byt tam s ni hodinu a cekat, nez usne, kdyz u toho dela kraviny.
Ritual mame vetsinou stejny, vecere, pohadka (vecernicek), do vany, chvili klidneho hrani nebo povidani, zoubky a spat.
I kdyz ji treba uspime brzy, jak se po pul hodine vzbudi, chce zase za nama. vetsinou ji teda vezmeme do sve postele, ale to nas stve, protoze se moc nevyspime, roztahuje se, a navic, jak ja vstama, tak se budi☹ a taky chceme svuj klid, ze...
Prosim poradte. Dekuju

reynocek
4. pro 2011

Ahoj, já Ti teda asi přimo radu nedám, ale donedávna jsme na tom byli úplně stejně. Malý je odmalička uspávaný. Do tří let vyžadoval přesně to samé co u vás ... být u něho a držet aspoň za ruku, dokud neusne. Ale než se zklidnil a usnul, trvalo to často i skoro hodinu ☹ Ale u nás se to zlepšilo "samo od sebe" kolem třetích narozenin. Prostě jsem mu jednou zkusila říct, že mu pustím oblíbenou pohádku nebo písničky, budu tam s ním a dám mu ruku na jednu písničku nebo prostě na chvilku a pak půjdu vedle do obýváku a přijdu se na něj podívat za chvíli. Musel mít otevřené dveře do pokojíčku i do obýváku, kde jsem byla, aby mohl občas "zkontrolovat", že tam opravdu jsem. A od té doby tak spíme každý den v klidu a uspávání nám trvá tak minutu, dvě 🙂 U nás k tomu musel malý prostě tak nějak dospět. Já teda mám dcerku pořád ještě v ložnici v postýlce, takže syn je v pokojíčku zatím sám.
A k tomu spaní s rodiči ... malý v noci nebo k ránu stejně dost často přijde a "dospáváme" pak v naší posteli všichni čtyři 🙂) Ale jelikož většinou minimálně půl noci prospím pohodlně "bez dětí" (nepočítám teda, když občas vstanu k malé ji utišit, aby dál spala), tak mi to ranní "tulení se", ani moc nevadí 🙂)
Každopádně přeju, aby se Ti podařilo najít nějaký způsob, jak dceru přesvědčit, že samostatné uspávání není zas tak strašné 🙂

reynocek
4. pro 2011

Ještě pro upřesnění ... synovi je teď 3 roky a 4 měsíce. Takže si to krátké uspávání užívám taky "jen chvilku" 🙂

sylvka
4. pro 2011

@hlavinka tak to se u nás ve třech letech vyřešilo takto:byla jsem na začátku těhu šíleně unavená atak jsem asi 2 měsíce usínala ve 20h.s martínkem.později únava přešla a tak jsem přečetla pohádku a řekla mu,že se půjdu osprchovat abych do postele voněla.a on čekal a čekal,až usnul....potom už jsem přitvrdila,přečetla pohádku a říkám,že musím ještě uklízet kuchyň(vždycky ho ale ujistim že přijdu) a on pokaždé krásně sám usne. 😉 jak píšou holky,taky k tomu musel dospět.....ve dvou letech by mi to neprošlo.

ined77
4. pro 2011

@hlavinka 🙂 ...ahoj 🙂 ,
já ti teda radu nedám, bohužel, sama si s tím nevím rady, protože u nás je to totéž 😝 .nechat malého samotného v pokojíku znamená, že vzbudí půl baráku, ne-li celý...spustí totiž takový křik až to ani není možné ☹ .
takže jsem se rozhodla, že to prostě hrotit nebudu a dám tomu ještě nějaký čas 😅 .zatím se mi podařilo děti stmelit do pokojíku a poslední dva večery co to tak máme dopadly tak, že jsem zdárně vytuhla s nimi 😀 .
nevím jestli se to dá nějak ''zlomit''...samozřejmě nemít mladší dítko, tak se budu snažit být důslednější a snad ho nechám i poplakat, ale takhle to nejde ☹ ...musí k tomu dojít nějak sám.vysvětlování u nás nepomáhá, malý hned sám oznámí, že bude plakat 😅. tož co s ním? 🙂

jinak samozřejmě i já si ráda přečtu nějaký receptík na to, jak by to mohlo vyjít 🙂 😉 .

hlavinka
autor
4. pro 2011

holky diky za rady a nazory.
Prave, blby je, ze mame to mladsi decko a nechci, aby starsi rvala a vzbudila ho☹
CD s pohadkama a pisnickama chystam - dostane novy pristroj od Jeziska nebo k narozkam, takze pak to chci zavest. Do te doby nevim...Ja chapu, ze k tomu asi musi dospet, ale kdyz jsem na deti casto vecer sama, je to sileny☹ Nehlede na to, ze treba nekdy se chci podivat na nejaky program (jediny - Expozituru) anebo neco dodelat, co clovek nestihl anebo kdyz chceme mit s muzem chvilku, tak to taky nejde☹
ze by k nam chodila nad ranem, to by mi nevadilo, s tim pocitam, ale ne, ze u nas bude uz v deset vecer☹ nebo driv....

kocicinka
5. led 2012

@hlavinka u nás je to to samý. S tím rozdílem, že zatím mám jen jedno dítě. Sama jsem na něj večer skoro vždy.Zatím to vždy překousnu a uspím ho, když je to chvilka, tak se to dá, ale když je to hodina, tak mě to štvě, protože večer potřebuji pracovat na diplomce, je to jediný čas, kdy mám na to klid.Asi by u nás pomohlo, kdyby se koukal na krtka na mobilu, to mu pouští táta, když ho uspává, ale zase nechci, aby si na to moc zvykl a usínal jedině u TV, jako jeho otec. Takže vlastně radu nemám, já jen doufám, že až bude starší, bude rozumný a nechá si to vysvětlit. Na vyplakávání bych teda neměla, ani v minulosti, ani teď. Jak vám pomohlo to CDčko? Nebo je situace stále stejná? Já si teda neumím představit, jak to bude se dvěma dětma. Ale zase už budu mít hotovou školu, budu se moct věnovat jen jim...Nejlepší je, když jsem unavená a jdeme spát spolu( jo a spíme spolu v posteli, táta má svojí postel v ložnici, no nevyspím se ani s jedním, potřebuju být v posteli sama)

hlavinka
autor
5. led 2012

@kocicinka no, u nas zadny pokrok☹ sceny jsou vecer celkem casty. kdyz se nam ji povede ulozit do jeji postylky, tak se za 15 minut vzbudi a place, ze chce byt s nama...takhle je to cca dve hodiny a pak uz se vzdame, a jde k nam...za prvy, aby nevzbudila Majdu, za druhy, ze sami chceme mit klid na spani

lenka5731
5. led 2012

my jsme s usínámím bojovali do tří let. vždycky jsem záviděla maminkám, které uspávají "jen" hodinu. u nás to byl boj na několik hodin, nebyla schopná zabrat v naší přítomnosti a o samotě už vůbec ne. vyzkoušeli jsme všechno možné, ale bez úspěchu. kolem těch třetích narozenin se to výrazně změnilo k lepšímu - samo od sebe - a začala usínat v pokojíčku a dokonce sama. kolikrát usíná třeba 3/4 hodiny, ale už u toho aspoň neřve ani nás u toho nepotřebuje.

ined77
5. led 2012

@hlavinka 🙂 ..asi to chce opravdu ještě počkat 😒 .ale naprosto ti rozumím, mám to s dětma podobně, i s tím že jsem na ně hodně často i večery sama.
u nás někdy docela projde, že přijdu hned....jako včera např....šla jsem s malým lehnout a asi po 30 minutách jsem odešla...zdálo se, že spí....jenže sotva jsme sedla v obýváku, slyším ťapky a ve dveřích matýnek....tak jsem ho čapla, odnesla do postele a říkám mu že se musím najíst, že mám hlad a že hned potom přijdu.no vzal to a usnul, ale to je spíš náhoda 😒 .jediné co je fajn, je, že ví, že nesmí začít jančit a křičet, protože by vzbudil malou.ale i tak si myslím, že do samostatného usínání máme ještě hodně daleko ☹ .ale třeba se to zlomí samo 😅 .

kacka1983
5. led 2012

@hlavinka Mám syna 2 roky a 1měsíc, od miminka neusne v postýlce prořve i 3hodiny a nic a pak přešvihne dobu na spaní a už mi neusne, zabírá jedině když ho uspávám jedině já a na rukou, byl asi jen týden kdy usínal sám a nikoho tam nechtěl pak zase pláč, v noci se mi dodnes budí, celou noc se vrtí, neusne v cizím prostředí a když ano tak se po hodině vzbudí a už mi neusne a známky únavy? - žádné!!! Paní doktorka měla podezření na ADHD toto podezření už se téměř potvrdilo když se v roce a 5-ti měsících bouchl do hlavy o hranu postele a byli jsme hospitalizování na dětském odd. v nemocnici, naštěstí se nic nestalo a měl jen bouli ale i tak jsme museli absolvovat různá vyšetření jak na očním, tak na neurologii... no a právě na neurologii mi paní doktorka sdělila, že z hlediska úrazu je vše v pořádku,ale že jeví známky ADHD- jde o hyperaktivitu, pak se mně různě vyptávala hlavně na to jak v noci spí, kolik hodin spí, jak spí od miminka, jak se chová přez den, jak usíná a závěr zní z 90% ADHD kontrola v červnu 2012 už jsme dost zoufalí, nejen z toho uspávání přece jen už má 12,5kg a já ho musím chovat na rukou a zpívat někdy usne za 10minut jindy za hodinu, když si sním lehnu tak skáče,plazí se po mně utíká a vykládá a neusne a když už leží tak si odpočine už jen tím ležením a neusne už vůbec, když ho jde uspat tatínek nebo babička, tak si z nich dělá srandu a neusne.Už jsme z toho taky zničení a doktoři nám už nic neporadí co radili selhalo.

tea80
9. led 2012

@hlavinka mám přesně ten samý problém, právě jsem založila diskuzi, nevěděla jsem ještě o této, dnes dcera usnula ve 22.00 hodin se mnou v posteli, takhle je to každý den, sama v pokojíčku neusne, děs

evaviki
9. led 2012

U nás to samé.. Maly ma cerstvo tři roky, mizerne spí od narozeni. Po operaci ( v 15 mesiacoch) zacal mávat nocne mory, jedine co zabralo, bolo spaní s nama v posteli. Aspoň trosku sme to tak tlmili. Teraz uz spí v pokojicku, ale večer uspavam ( o osmej sa ide citat, zaspava okolo 22.00) V noci u něho pravidelne skoncim.. Ak sa vzbudí dva tři krát, tak to este ide.. Ale bežne sa budí každých 15 minut, tak to potom ostavam u něho.. Tiez ma to štve, Nie vždy mám náladu uspavat.. Ale asi z toho fakt musí vyrast

renulelinink
13. led 2012

Dobrý den,myslím si že všechny máme stejné problémy a nemáme to srdce nechat naše děti brečet 🙂 já mám příběh takovej: Byla jsem s malym do 2 let a 2 měsíců sama,takže uspávání,krmila jsem ho věnovala se mu skoro vše mu dovolila,ale pozor není rozmazlenej nepotřebuje sladkosti a ani se mi neváli po zemi v hračkárně,má poměrně málo hraček nejvíce ho samozřejmě baví auta a já kupuji spíše naučné(pexeso,puzzle knížky)ale problém nastal když jsem potkala svého přítele bydlela jsem v malem bytě a on se knám nastěhovala malej spal ze začátku snáma ale pak se to už nedalo vydržet tak jsme ho učily spát samotného někdy usl při televizi někdy když jsem si kněmu lehla a někdy sám od sebe a to když byl stím mým přítelem u toho si nedovolil nic ale přišla jsem já a rachot,(mami tady,mami haji,hači atd)už jsme s přítelem skoro rok a malej oslavil teď 3 roky,pořád stím spaním je to teror když ho necháme samotného v posteli a přitom mu říkám že hned přijdu a chodím se na něj dívata atd ŘVE,když mu čtu pohádku musím číst než neusne nebo by rtaky řval kdybych odešla a on ještě nespal a za druhé budí se v noci zařve na mě a já mu hned odpovídám že je ještě tma a musíme spinkat a že jsem tam snim atd někdy hned zabere a někdy začne vymrčovat a že chce pit čůrat spat semnou volat babičce atd atd....opravdu už jsem zoufala na zadek mu za to dávat nechce ale když mě a přítele takhle pořád budí několikrát za noc tak se to už taky nedá vydržet ☹ .....PROSÍM O RADU

meleri
13. led 2012

@renulelinink to bude tim stehovanim? my kdyz jsme se prestehovali do noveho tak prvni asi mesic to bylo tezke, padal z postele budil se placem. nekdy tam i u neho manzel spal. pak si postupne zvykl na nove prostredi. asi to bude mozna tim ze jste u tveho pritele? mozna je to i reakce na neho? detska duse je citliva. asi bych zkousela kazdy vecer ten samy ritual, cist si dokud se neuklidni neunavi a pak odejit jak bude usinat ale jestli bude plakat tak bych tam asi byla dokud neusne.

meleri
13. led 2012

jeste jsem si vsmla ze ted co ma muj syn tri roky tak ho moc zaclo bavit kdyz mu predcitam kolikrat treba nerozumi co ctu ale bavi ho to. mozna bych zkusila zacit cist nejakou knizku uz pro starsi deti ne jen treba ta repolera? u nas to pomaha prectu par stran nebo kapitolu a pak uz usina...

1983lenka
29. srp 2014

@hlavinka Ahoj, s dvouletou Natálkou jsme nespali s manželem celé noci. Bylo to fakt na hraně, po nocích jsme se střídali, ve dne chodil Vojta do práce, večer už jsem byla vždycky na dně jen z toho, že jde malá do postýlky. Pomohla nám usínací metoda na minuty. Musí se vydržet a nevzdat to. První dvě noci jsme museli i převlékat postýlku. Držím vám palce!

berenika39
29. srp 2014

@1983lenka diskuse je tři roky stará a zřejmě už je to vyřešené...pokud to byla reklama na e-radce, tak mimo trochu🙂

1983lenka
1. zář 2014

Myslím, že diskuze jsou od toho dát radu, která (i) k něčemu je. Možná, že je samotná diskuze stará, ale problémy se spánkem a usínáním ne. Jestli se do této diskuze už nemá dál přispívat, proč teda není uzavřená?

luckafe
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
terryska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
luckafe
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
terryska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
luckafe
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
terryska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
l2nulka
21. čer 2017

Dobry den. Mam chalpce 3 roky v srpnu a bojuji jak blazen. Malej ve skolce api od cca pul 1 do 2. A vecer nejsem schopna ho uspat. Krici a nechce jit spat. Ze zacatku jsem klidna ale pak nervy pracuji a vybuchnu a dostane na zadek a je to k nicemu. Uspavam i pres hodinu
Jak pisete nemam cas na to chci neco doma udelat. S manzelem se uz hadame protoze nevim co s tim((( kdybych ho nechala usne snad v 1 rano...pomoc((((

falcosek
11. led 2018

@l2nulka ahoj,procetla jsem vsechny diskuze a i tvou. Bohuzel ti neporadim ale jako vsechny holky vyse jsem na tom stejne. Muj Danecek ma 2,2 roky a uspavam hodinu. Do toho mi krouti vlasama ze budu za chvili plesata. Asi zkusim to odchazeni. Maly ale spi s nami v posteli, ma jen prirazenou postylku k nasi, tudiz za mnou hned poleti. A odpoledni uspavani to same, neni to typ ditete ktere je unavene a usne kdekoliv. Takze hodne stesti tobe a i sobe😉

mafus
9. čer 2018

Tady je hezký příběh maminky, tak sdílím třeba pro inspiraci. https://www.jaknaucitdite.cz/spanek/jak-naucit-...

stastnamaminka1410
19. čer 2021

Vím, že je to staré, ale taky mi to nedá ☹ syn , když se narodil, byl dokonalý. Stačilo nakrmit, prebalit , položit a spal ...kolikrát od sedmi večera do 5 do rana...jenže pak ho začalo bolet bříško a zoubky a přišly ty návyky nošení na rukou. Teprve v roce a půl jsme ho stěhovali do pokojíku. Teď bude mít za necelý měsíc tři roky...i když ho dám spát ve 20:00 , usíná mi drtivou většinou až ve 22:30 a ve 23:30 se budí a letí za náma do ložnice...pak vstanu, donesu jej zpět a usne...a takhle to jde každou hodinu až do rana, kdy jsem většinou na pokraji sil. Manžel má 12ky, takže potřebuje spát a v těch 4 dnech volna stejně k malýmu nevstane, ale kolikrát mi ho sám vzbudí tim, že se přijde podívat, proč neležím v posteli a jakto, že jsem jako usnula u prcka...v tomhle mě manžel fakt trochu štve 😡 sám k němu nevstane, ale mě kontrolovat chodí...většinou teda, když už se manžel malýho pokusí uspat, to skončí tak, že si vyřve maminku, protože chce být prostě se mnou...snad se to časem upraví, třeba, až bude chodit do školky ☹

zmrzlinka
11. led 2023

Naše 6- léta taky vyžaduje uspávání.Ale s ní to jde rychle.Vetšinou do půl hodiny usne.