Jak naučit 4 měsíční dítě řádu?

otecko
22. únor 2007

S manželkou pečujeme(myslím, že dobře) o čtyřměsíčního syna. Bohužel se nám nedaří naučit ho nějakému řádu. Víceméně u nás neexistuje "čas krmení", "čas spánku"... Každý den je jiný a tak jen čekáme co nám zítřek přinese. Zná někdo zaručený recept, jak naučit dítě nějakému řádu?

dludli
22. únor 2007

zdravim otecko, vlastni deti sice nemam, ale jaky rad mas na mysli? Obavam se ze u ctvrtrocniho miminka se o radu mluvit neda :-/ proste ji a spi kdy potrebuje,tak to u miminek zkratka chodi 🙂 tedy pokud mohu soudit

otecko
autor
22. únor 2007

Znám miminka, která mají tzv. obrácený režim (v noci bdí a přes den spí), ale u nás je to opravdu pokaždé jinak. Zábava a smích se v okamžiku bez příčiny mění v usedavý zajíkavý pláč. Krmíme systémem náhodných pokusů. Ať mi nikdo netvrdí, že matka pozná podle stylu pláče příčinu.

dludli
22. únor 2007

no nevim, ale myslim ze mamka pozna pricinu place, ale jak rikam mimo si jen pujcuju od kamaradky.

musko
22. únor 2007

S tým jedlom, ak žena kojí, sa nejaký režim urobiť nedá - proste mimi papá, keď je hladné. Ale inak - u nás to bolo do cca 6 mes tak, že sme 1x vstávali okolo 6h ráno, malý sa najedol, potom som ho dala do kolísky, alebo na postele, nejakú hračku, alebo hrazdičku a hral sa a vačšinou ešte tak na hodinku zaspal. Ptom sa najedol, šli sme na prechádzku, tú celú pravidelne prespal. Okolo 11 - 12 znova papal, potom sme sa trošku - v rámci možností hrali, okolo 14-15 sme šli von až do 17, znova jedol, potom sme sa hrali, obzerali nové veci, o 19 kúpanie a spánok. Takto to funguje v podstate aj teraz, ale spáva 1-2x denne - spolu asi 2 hodiny, buď si to rozdelí 2xhodinku - dopoludnia a aj popoludní, alebo - ak vydrží - spí po obede 2 h, von chodíme 2-3x denne, už aj napešo ( máme 1,5 roka),o 18-18,30 večera a kúpanie a spanie je stále v podstate v rovnakej dobe ( +/- 30 min.).Myslím, že sa to časom utrasie, ale dieťatko má rado, ak je v jeho živote nejaký systém, ak vie, čo po čom nasleduje. Držím palce, určite to zvládnete!

zrzecka
22. únor 2007

ahojky,napisu nasi zkusennost 😉 dite si rezim uvedomuje 😉 ale....zacina se pozvolna,nejlepsi je treba koupat kazdy den ve stejnou dobu,pak davat i spat ve stejnou dobu,ale to uz je komplikovanejsi,protoze se mimiskovi ve vami urceny cas chtit spat nebude,ale to koupani urcite ve stejny cas..Potom pri nocnim krmeni,kojeni,dodrzovat,ze se ukon dela v tichosti na mimiska se nemluvi a je pri tom nejlepe tma,max malicke svetylko,tim si zacne uvedomovat rozdil noc,den 😉 o tom jak casto chce mimisek spinkat pres den si rozhoduje sam,meni se to..Meni se pocet spani a delka taky ,cim starsi ,tim mene spi pres den a dele pres noc.. 😉 Jak casto papa,to se taky neda ridit,nejit dle tabulek,pokud nahodou neni kojene,tak moc neresit koli vypije a pokud kojene je,tak je to v poho,proste kolik chce,ale samozrejme nesmi mamcu zneuzivat misto dudliku... 😉 Ze zacatku se budete muset prizpusobit spise vy mimcu a pak se to srovna,uvidis,ze se to bude lepsit.Urcite!!! 🙂 a zzijete se ,a rezim se upravi sam,ale nedoporucuji,moc "rozmazlovat"nechat mimco ,treba nekoli minut plakat-mi nechavali 5 minut-a pak jsme sli teprve resit... 😉 casto se pak mimco uklidni samo...Kazdy den bude jiny jeste hodne dlouho,ale je to normalni..Tak si pekne mimiska uzivejte.. 🙂

zrzecka
22. únor 2007

to s tim placem,neplace treba odpoledne,nase Lea takhle proplaka prvni pul rok odpoledne vzdy kolem 5,hodiny,to chodil manza z prave a ona vzdy zacinala,ale je to protoze uz jsou v podvecer mimisci unaveni a uvolnuji si placem energiji,casto jim ani nic nechybi,kolem pul roku to ustava...Taky je treba poznat kdyz si hraje,vcas,ze uz je potreba s hranim koncit a delat nejakou klidnou cinnost,Zmenu.Mamca urcite casem taky pozna co se deje..a kdy se neco deje 🙂

zrzecka
22. únor 2007

dludli,ver,ze az budes mit vlastni mimco,tak ti taky bude trvat,nez se naucis rozlisovat,nekdy nebudes vedet ani v pul roce miminka co se deje,protoze neumi mluvit 😉

otecko
autor
22. únor 2007

Děkuji zrzečce za dodání optimismu. Pravda je v tom, že koupání a večerní ukládání jsou světlou vyjímkou, ale zbytek....? Největší problém vidím ve spaní přes den. Doma se o spánku nedá mluvit a poslední dobou máme strach vyjet i s kočárkem, který se nezřídka po pár metrech jízdy mění ve řvoucí monstrum. Do 3. měsíce jsme se nebáli vydat se na 4hodinové tůry, ale dnes začínáme uvažovat o jeho prodeji.

gedren
22. únor 2007

otecko klid, u nas taky zadny rad krom nocniho spanku (ktery neni tak tezky, protoze spi se mnou) neni. S kocarkem mam stejnou zkusenost, hodne detatko se ve 3.5 mesicich zmenilo ve rvouci monstrum (mimo kocarek pohoda), zatim predpokladam, ze ji vadi, ze nevidi ven, a doufam, ze s prechodem do sportaku se to zlepsi.

zrzecka
22. únor 2007

U nas to bylo tak,ze prvni mesice se muselo s kocarem jezdit jen po vymolech a desne drncat,to jedine spala,jinak ne 😉 v kocaru taky byt nechtela,ted je ji 17 mesicu,jiny deti jsou v pohode v kocaru a mi uz chodime pesky 😉 Pres ten den,je to brzy chtit aby spal nekaj pravidelne,ale casem se to ustali,nezbyva nez vydrzet,pamatuju si,ze jsem si kolikrat rikala at uz je starsi a je vetsi klid 🙂 a od roku uz je to fak o hodne lepsi.. 🙂 Uvidis jak to nakonec utece.Kazdy dite je jiny o nekterym ani nevis a druhy je proste vic svoje.Proste "osobnost" 😉 Urcite bude v budoucnu delat jen radost a ty budes mit partaka 🙂 Jo jeste jsem si vzpomela,ze kazdy dite ma jinou potrebu spanku,nektery pres den spat nechce..Lea prvni mesic pres den vubec nespala,spala treba jen hodinu za cely den,dle tabulek mela spat daleko vice,asi ty tabulky necetla,protoze nespala,a fakt se to srovnalo.. 🙂

musko
22. únor 2007

Vieš čo, kamoška mala ten istý problém, chlapček jej nechcel byť v kočiariku, tak nosili babyvak a tam sa mu páčilo. Neviem, s tým plačom je to diskutabilné. Ja nie som zástanca nechať plakať, myslím, že dieťa - keďže nevie hovoriť - je nespokojné a nevie to inak dať najavo. Ala fakt je, že náš malý plakal, len keď sa fakt niečo dialo, takže málo 🙂 . A až do 16 mes sme spávali len von, keď sa s kočíkom chodilo 😀 ..... Každé dieťatko je iné. V ostatnom súhlas so Zrzečkou.

zrzecka
22. únor 2007

gedren u nas se to nezlepsilo ani prechodem do sportaku,ted mame golfky,tam je "nekradeji"ale tak jednou za tyden,jinak casteji ne.. 😉

zrzecka
22. únor 2007

Ja myslim,ze 5 minut,zadny mimco nezabije,cetla jsem to v knizce a jakmile jsme to zacali praktokovat,tak se vse hodne rychle zmenilo, 😉 treba spala sama celou noc atd...Podle tonu place uz pak zacas poznas zda se fakt neco nedeje..Dite se ma ucit samostatnosti,muj nazor..v dospelosti,taky hned nekdo nepribehne 😉

otecko
autor
22. únor 2007

Nemyslíte, že to nemůže být oblečením? I když letos skoro žádná zima nebyla, běžně jsme potkávali mimča ve fusaku. Ten náš v něm nevydržel ani chvíli. Pořád se nám zdá, že je mu horko, ale přece ho teď nebudeme vozit v šortkách?! 😵

jita2
23. únor 2007

ahoj otecko,
jestli je mu horko, poznáš na zátylku, jesli se nepotí..spíš se mu tam jen nelíbí..já ani přesně nevím, jak jsem malou naučila pevně na jídlo, my máme docela dost pevný řád, nějak už má naučené bříško na stále stejné hodiny, někdy to dělá rozdíl nějakou půlhodinku, to je jasné, ale jinak to jde jak po másle, stále stejně..ale jak jsem se k tomu dopracovala, možná přirozeně, že si to ani neuvědomuju..ale my jsme taky přikr¨movali umělým mlíčkem, tak jsem se snažila, aby po dávce měla aspoň 2 a půl hod. v klidu bříško a pak si na to už zvykla, a s večerním spaním to přišlo hned samo, jak se uložila večer do postýlky, tak prostě spala, a to je tak dodnes..ale přeju vám hodně štěstí..třeba se to časem zlepší, až trošku povyroste..kojící maminky třeba krmí častěji, ty na umělém mléce to mají jednodušší s tím řádem, si myslím, prostě mu dají určitou dávku, je syté a zase ty 3 hodinky vydrží... 😉

zrzecka
23. únor 2007

ma v kocaru dostatek mista,muze rozpazit rucicky.Lea v nem odmitala byt i proto,ze se do nej navlecena nevesla ,nemela tolik volnosti,sla do sportaku uz v sesti mesicich ☹ ..

jita2
23. únor 2007

joo, to naše malá taky nesnáší, když není místo, anebo když se nemůže pohnout, protože když má kombinézu a je narvaná v tom fusaku, tam se opravdu moc hýbat nemůže..stejně tam jde jen na spaní, tak jí to nevadí, ale jak není ospalá, dlouho v něm nevydrží takhle zavlečená 😉

otecko
autor
24. únor 2007

Tak s tím místem nevím. Kočárek máme celkem prostorný, ale pokud malému necháme volné ruce a dostatek místa k pohybu tak snimi šermuje a budí se. To samé je i v postýlce. Zpočátku dokonce manželka malého ovinovala plenou a teprv potom zavinovačkou. Bez stáhnutých rukou u těla by neusnul.

alenahabibi
24. únor 2007

Otecko moje mladší dcera je stará jako tvůj syn, a nějaký řád nebo systém neplatí. Jelikož už jsem matkou podruhé dokážu jakžtakž odhadnout co mimi chce. I když každé dítě je jiné. Jinak s tím stahováním rukou to mám také odzkoušené. Mimi se tím zklidní.

bledulka
24. únor 2007

otecko-mně praktická zkušenost chybí,ale před časem tu jedna maminka mluvila o jedné knížce .Nevím,co na tom je pravdy,posílám alespoň odkaz :
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

téma diskuze se jmenuje: tuhle knížku si minimálně přečtěte

otecko
autor
24. únor 2007

Bledulko, odkazů na tuto knížku jsem našel víc, ale opravda nevím co si o ní
mám myslet. Možná, že bude jiná než ostatní, uvidíme. Jen jestli manželka
bude mít chuť a náladu vstřebávat další informace z literatury. V jednom odkazu jsem našel návod, jak uklidnit dítě třepáním. Tak do toho se mi moc nechce! ☹

siduska
2. bře 2007

ahoj otecko
ja si myslim, ze na takveho maleho prcka sa ziadny denny rezim neda urobit, no pokusit sa to samozrejme da a furt ve stejnu dobu robit to a zase to aby sa naucil ve starsom veku co asi bude nasledovat, ja jsem to skusala na svojmu mimisku a da sa povedat, ze teraz ma desat mesiacou a uz vie nektore veci kedy budu.
Kupanie a spinkanie je furt ve stejnu dobu, samozrejem jidlo je vzdy ruzne.

andrealiskova
14. lis 2009

To my teda systém nějakej máme, ale mění se to podle toho, jakou má Chris po ránu náladu. Většinou je to:
5.00-5.30 buzení na mlíčko, pak asi do 6 hraní, pak spánek. Vzbudí se asi tak v 9, dám mu mlíčko a odcházím do práce. Vracím se ve 12, najíme se a jdeme na procházku- při té spí. Budí se tak v 14.30 a hrajeme si. Pak má mlíčko, v 18.-18.30 koupání a v 19.00 ukládáíní ke spánku. ¨
Takhle to vypadá, když ho nic netrápí- prdíky, nemoc....

ela9
21. únor 2013

Mensi deti toho ve dne vice prospi a usnou venku temer okamzite obzvlaste kdyz je zima, my take mame 4,5 mesice a take si vsimam ze spanku ubyva. My tedy satkujeme od narozeni a mala skoro neplace jen obcas si rekne o jidlo a na to ma od narozeni takou slabiku takze vim o co jde a take mi rika kdy chce curat, delame bezplenkovou metodu. Mne na to abych ji vnimala a rozumnela pomaha kdyz se ji divam do oci a take ji neustale nosim v satku a v posteli spime vedle sebe stulene. Takze mame neustale fyzicky kontakt a to mi hodne pomaha s ni udrzovat spojeni. Kojim ji podle toho jak si rekne, obvykle je to jednou za hodinu. Dneska zacala lezt. Tak mi to udelalo velkou radost ale vubec jsem to necekala.
Ja sama nemam vyrazny rad behem dne a tak se vzajemne prizpusobujeme a nevadi mi to. Jsme porad spolu bud v satku nebo vedle sebe na posteli a je mi to tak prijjemne. Kdyz se venku probudi tak ji nakojim dam vycurat a jdeme dal.
Ted mi spinka v satku a ja sedim na gymnastickem mici. Mne to takhle vyhovuje.

zvirka
21. únor 2013

@otecko Neřeš, u nás bylo šestinedělí šílenství, 3/4 hodiny kojení, hodinařev, hodina spánku, ve dne v noci. V noci jsme se s manžou střídali na dvě směny, jeden do 01.00, druhý od 01.00, tedy s tím, že mě budil na kojení, takže jsme pak byli rádi za každou půlhodinku spánku. Nějaký řád se vyvinul až tak kolem 8 měsíců, ale taky ne na 100%. Takže je to podle mě naprosto normální.

loafeer
21. únor 2013

Ahoj, necetla jsem odpovědi ostatních, ale dle mě je nejlepší to neřešit. On ten pravidelný režim prostě vyplyne časem. Ted to miminko rychle roste, tak se meni i potreby jidla, spanku, hrani....nechte ho a casem budes prekvapena, jak bude vyzadovat pravidelne cinnosti...u nas to zaclo tak az kolem 7 mesice nejdriv a doted jedem jak hodinky 😀

santron
21. únor 2013

My mame pevne body behem dne a ty funguji cca od 2 mesice...kolem 9 a 12spinkat a v pul sedme koupani a pak.spat...do osmi max.usina vzdycky...kojeni.se prizpusobuje.zavedla bych takove pevne body behem dne a miminko si na ne casem zvykne a zacne je samo.vyzadovat

loafeer
21. únor 2013

podle me záleží taky na povaze miminka...někdo má rád režim hned, jinému to trvá dýl....u nas si maly proste rekl sam a ja to respektovala a funguje to...rposte ty potreby se meni a my na ne reagujem...a jestli pujde spat ve 12 nebo ve 13hod....to je jedno, je to v norme

iina
9. bře 2013

Dobrý den, takovému človíčkovi ještě nic řád neříká...vlastně se všechno točí kolem mlíčka, buď kolem kojení, nebo flaštičky. Jestli máte miminko na umělém mlíčku, je přesně dané, kdy svoje mlíčko dostává a od toho se můžete trochu odrazit, ale pokud žana kojí, tak si mimčo prostě řekne, jak potřebuje...jednou na žízeń, jednou hlad, jednou udobřit. Jestli mohu aspoň troch poradit, nestresujete se režimem..jen vždycky před kojením, zvednutím křiklouna z postýlky, nebo pochováním přemýšlejte, co vlastně brobeček potřebuje. Dítě se pak přizpůsobí vám, když budete dělat věci přesně. Například zbytečně nevytahovat z kočárku, když je čas venkovní procházky. Nechat dítěti klidné prostředí na večerní usínání a zkuste vymyslet rituál, který když budete opakovat...tak vlastně mimčo už pozná...... já koupala, mazala celé tělíčko a dávala spát do spacího pytle....takže kluci brzo zjistili, že už je to noční spaní a to je fain...tak hodně štěstí....žádné nervy a užívejte si třeba i zdánlivý nerežim...děti rostou strašně rychle a na všechny poťíže se brzo zapomene...a počkejte, až na první příkrmy a dokrmování...to si najedete režim jedna dvě....s pozdravem Andrea

iina
9. bře 2013

Ještě jedna moje reakce na potíže s kočárkem...kluci mají rádi procházky v šátku...mám i manduku a je to stejné...třeba zkuste tuhle alternetivní metodu procházek...kontakt mají...nikam neutečou a ještě ten výhled...no k nezaplacení.