Jak naučit dceru na kole bez postranních koleček?

lenka1982
11. únor 2009

Ahojky,mám 6letou dceru která ještě neumí jezdit na kole bez postraních koleček,v léťě jsme to zkoušeli,ale ona se strašně bojí.máte někdo radu jak na to,aby jsme mohli hned jak začne teplo hned zkoušet.

Díky za rady

lenula.b
13. únor 2009

ahoj, já si pamatuju, jak učil strejda mě, držel mi sedlo a řidítka a utíkal za mnou, až jsem byla rozjetá, tak pustil řidítka a pak i sedlo...nešlo to hned, ale časem jo 😉

kristi
13. únor 2009

za mnou lital tata nebo deda, drzel mi sedlo a i riditka...chce to dobrou fyzicku

lenka1982
autor
13. únor 2009

Jéé jsem ráda,že se někdo ozval,
taky jsme to zkoušeli,ale jak jí pustim tak hned se vrklá a jde k zemi.

lenula.b
13. únor 2009

Leni tak to musíš vydržet, jinej způsob asi není...

lanka
13. únor 2009

za náma běhali a drželi jen sedlo - a tak jak když učíš chodit - menší a menší podpora... 😅
Nakonec jsme jezdili sami. Dokud jsme se neohlédli a nezjistili že nás už nikdo nedrží - to to pak zem jistila... a nám se vysvětlovalo že jsme přece jeli i bez nich tak proč by to nešlo zas...

kristi
13. únor 2009

Leni, ty pady k tomu patri...ja si pamatuju, jak jsem jela, myslela jsem ze me deda drzi, otocila jsem hlavu a cumela ze tam neni a tak jsem se lekla, ze jsem zapomnela ridit a uz jsem byla na zemi...

teddysek
13. únor 2009

Je lepší ji nechat až začne sama chtít. Kolečka jí klidně nechat do té doby než je bude chtít sundat sama. Daník nechtěl v létě vůbec jezdit a před začátkem zimy najednou prohlásil, že nechce kolečka rozjel se. Nejspíš to chce zapomenout na to, že děti se učí v určitém věku to a to. Prostě ji nechat pro tuto činnost dozrát. A držení za sedlo? Myslím, že to moc velký afekt nemá. Důležité je aby dosáhla ze šlapek na zem. A možná je řešením koloběžka. Na získání stability určitě. Získá tak jistotu a nebude padat. Hlavně bez nucení a bez nervů. 😉 Všichni jsme se to jednou naučili.

mirjanka
16. únor 2009

Koloběžka je pro udržení stability dobrá, můj první syn se naučil jezdit ve čtyřech letech úplně sám...sundala jsem kolečka a řekla si, že mám celé prázdniny na učení...a on drandil po zahradě a volal na mě, jak mu to jde...druhý syn je na sebe mnohem opatrnější...je dobré mít pro začátek menší kolo - my měli 12tku, zpočátku jezdil s příd. kolečky, pak jsme je dali pryč a já s ním běhala...nejdřív ho držela za sedátko a řidítka, pak za sedátko, nakonec jsem ho přidržovala za bundu a pustila...rychle se naučil z kola slézat při nějakém zakolísání - to jsme naučili ve 4 letech...teprve v pěti letech se naučil sám rozjíždět...a pak už drandil pěkně...chce to pochvaly a odměny 😀

pkolin
19. únor 2009

Ahojky, moje rada zní, postranní kolečka vůbec nepořizovat! Když si na ně dítě nezvykne, nebude pak odmítat jejich odmontování. Náš Hyneček se učit úplně sám - měl hodně malé kolo, což je podle mě důležité, seděl na sedačce a nohama se odrážel jako na odstrkovadle, pak začal postupně zvedat nožky a nakonec je dal na šlapky a bylo to, do týdne uměl jezdit bravurně na kole. Rozhodně bych ale dítě do ničeho nenutila, když jsme měli snahu mu vštěpovat, že se musí učit atd. tak kolo prostě odmítl a řekl, že jezdit nebude. Pak jsme mu řekli, ať se tedy učí sám a taky je dobré vzít dítě mezi jiné děti, které už jezdí, dítě je pak zahanbené a chce se jim vyrovnat. Dobré je, když má dítě možnost se učit někde, kde je malinko svažitý terén, ale opravdu hodně málo, ne z kopce, aby když se začíná odstrkovat, mu to dobře jelo a nemuselo se moc namáhat, to je pak nebaví... Toť z mé vlastní zkušenosti.

gloruja
23. únor 2009

Ahoj, nám se osvědčilo začít koloběžkou, dítě se naučí držet rovnováhu. Syn loni na jaře, když mu byli 4, začal na kolobrndě a v létě jsme mu koupili kolo. Šli jsme s ním ven, ho to učit a já jsem mu řekla, že to musí umět za 5 minut, že dýl za ním nevydržíme běhat 🙂 a za 5 minut to uměl 😉 🙂 nasedání, zesedání trénoval teda déle, ale hned jezdil jak drak🙂 Jinak souhlasím s názorem, že je lepší dítě nenutit...no a co, že dítě od sousedů umí a moje dítě ne, však to moje dítě umí zase jiný věci!!!

lenka1982
autor
2. bře 2009

Ahoj všem děkuji za rady,teď už chybí jenom to teplo a můžeme začít. 🙂

sonarisa
3. bře 2009

Ahoj!
Taky si myslím, že to není dobré lámat přes koleno. Můj syn jezdil na kole už od roku a půl, s kolečkama,nepamatuju si přesně kdy, ale začalo mu jedno postranní kolečko odpadávat, až jsme ztratili šroubek a odpadlo úplně, ani mu to nevadilo, jezdil jako drak. A pak mě jednou sám požádal, ať mu odstraním i to druhé. a bylo to!
Myslím, že až se dítko naučí bez koleček, budeš mít co dělat abys ho dostihla a budeš vzpomínat na časy, kdy jezdilo s kolečkama!
Hodně zdaru!!!!! 😉

kubaka
6. bře 2009

hele - a co z toho, že ještě neumí jezdit bez koleček?? 😝 Vždyť to není vývojová vada!! Nech to plavat, ono to přijde. Jízda na kole je zábava, ne nějaká povinnost, co se musí zvládnout.
Náš kluk prostě v pěti letech sedl na kolo a odjel - vůbec nic jsme netrénovali. Neměl strach, zkustil to a odfrčel. Vůbec bych si s tím nelámala hlavu a už vůbec ne za ní běhala 🙂