Jak naučit děti na nočník?

karlam
22. črc 2014

Vím, že tohle téma bude už stokrát "oprané", přesto prosím o vaše rady a zkušenosti. Mám dvojčata, holky, nyní dva roky, nějakou dobu chodí pravidelně ráno po vyspání čůrat na nočník, ale tím to končí, přes den chcou plenku a nočník prostě jako by braly, že musí být jen ráno. Vůbec nevím, jak je motivovat a vysvětlit jim, že se čůrá a kaká do nočníku i v jinou denní dobu. Dostala jsem rady tipu - nech je chodit bez plenky a ony se naučí si tam sednout, to ale dopadlo tak, že durch pročůraly koberec a ten jsme museli vyhodit. Jsem taková bezradná...na všechno ostatní jsou obě hrozně šikovné, bez kočárku jsou už přes dva měsíce, krásně mluví, jí, spí...ale ten nočník ☹

terezapetrova
22. črc 2014

@karlam delam to tak, ze syna skutecne doma nechavam bez plen, ted je ve slipech aby pripadne zachytily "velkou" a na zacatku je to urcite narocne curaji a kakaji proste všude, narocnejsi je když jsou všude koberce, ja proste hlidala když se ještě nekontroloval... kde se i nachazi aby nesedel na polstrovanem, na koberci, nestal u pohovky apod a když se stalo mam hned po ruce kyblik a tep. Je to fuska, u nas se první vlaštovky dostavuji po vice jak 3 týdnech /zřídka kdy ale nekdy si sam rekne, ikdyz dnes 2x abych ho moc neocernovala 🙂 /, jedinou radu mam asi vydrzet, často posazovat, nechat když je teplo a jsou zdrave chvilku v pocuranem aby si uvedomily, ze je to studi, chápu, ze to mas narocne když jsou dvojacata, nebo jim ještě par mesicu nech, ještě nejsou tak moc stara.. a za par mesicu to muze byt jinak. jinak je supr, ze jsou tak sikovna, my jsme pozadu snad ve vsem, taky zady med.. 😒

misulicka69
19. srp 2014

Já mám 18-ti měsíčního syna, taky bych ho chtěla naučit na nočník. Problém je v tom, že je hodně akční a nikde nevydrží sedět, takže když ho posadím na nočník, tak hned vstane a je jedno, jestli mu ukazuju milion hraček nebo knížek. Taky jsme zkoušeli na záchod, ale taky bez úspěchu. Vím, že máme asi čas, v počůraných teplákách jsme ho taky párkrát nechali, ale asi je mu to jedno ☹ Teď začne chodit do školky, tak doufám, že se to sedání na nočník naučí tam od ostatních dětí.

janapavlik
19. srp 2014

@karlam a co zkusit hrající nočník? U nás zabral až tento, u starší někdy okolo 2. roku věku, strašně jí to bavilo, poslouchat tu melodii, když se vyčůrala. Pak chodila na ten nočník furt, i když se jí chtělo málo čůrat, hlavně, že nočník hrál 😀

ined77
19. srp 2014

@karlam ...Ahoj, zkus se podívat pro inspiraci na tento Wiki článek https://www.modrykonik.cz/odplenkovani/ 😉 , snad se zadaří i u vás 😉 .

zuzana_ka
19. srp 2014

Holky, od kdy je dobré učit dítě na nočník? Moje tchýně mi při každé příležitosti nadhodí at malou začnu posazovat na nočník (malá měla rok) ale přijde mi na to ještě malá navíc ty nočníky jsou hrozně veliké a když jí nechám sedět chvíli tak docílím akorát modrého fleku na zadečku.
Bohužel nemám žádný argument na její řeči typu "posazuj jí aspon na ten nočník, ona ti potom nebude chtít na něm sedět"...

wenduliks
19. srp 2014

Ahoj, ja jsem hlidala holcicku v Anglii,a tu jsem odnaucovala,kdyz ji bylo 2 a 1/4roku. V lete, na zahrade bez plinky a jinak kazdou chvilicku posazovat. Asi za 14dni to pochopila sama.

janapavlik
19. srp 2014

@zuzana_ka já jsem u starší zkusila na nočník někdy po roce, to se sice vykakala, ale stalo se to jenom 1x a byla to náhoda. Já jsem tenkrát skákala radostí a chválila jak blázen a stejně to bylo o náhodě 😀 Někdy po roce a půl jsem začala posazovat, ale nevydržela na něm sedět, jedině s knížkou chviličku. Opravdu to asi pochopila, co se po ní chce až tak kolem 2. roku, zabral hrající nočník, naučila se během pár dní a super bylo, že bylo zrovna jaro a teplo, takže hodně čůrala venku 😉 Takže za mě máte ještě čas a vůbec si nedovedu představit, že bych třeba tu mladší (9 měsíců) posazovala teď, je strašně aktivní, pořád obchází nábytek a vydrží sedět u hračky asi tak 1 minutu 😀 Mnoho rodičů si myslí, že dítě už se naučilo někdy v roce na nočník, jak je šikovné, ale jde spíše o to, že maminka vystihne tu dobu, když dítě např. ráno pravidelně kaká, tak je jasné, když ho tam posadím, že to hovínko tam bude, že 😀

zuzana_ka
19. srp 2014

@janapavlik Když byla malá u tchýně přes noc, tak se mi druhý den pochlubila, že posadila malou na dětské sedátko na normální wc a začala dělat čščščš a ona se vyčůrala, ale i tak si myslím, že to byla jen náhoda a žádný učebný efekt to nepřinese 😠 😠 😠

karlam
autor
26. srp 2014

@ined77 moc vám děkuji za odkaz a všem doporučuji!!! od včerejška jsme bez plenek, moje dcerka (25 měsíců) hned včera pochopila, co se po ní chce a měla za den jen dvě nehody, dnes už sama přijde a řekne, že chce čurat. jsem nadšená! nechodí ale na nočník, nýbrž na adaptér na wc, což je dle mě ještě lepší. druhá dcerka, dvojče, je zatím s plenkou, na ni se "vrhnu" během příštích dnů.
článek je opravdu moc fajn, přípravnou fázi jsme dělat nemuseli, protože tu máme dávno za sebou, takže jsme prostě jen nedali plenku a bylo hotovo. snad to moje druhá dcerka také brzy pochopí 🙂

ined77
26. srp 2014

@karlam ...tak to velice gratuluji!!! 🙂

olusenka
26. srp 2014

@zuzana_ka já souhlasím s názorem z trenujemenanocnik.cz, že dítě se má začít posazovat na nočník, až je připraveno ono samo a ne když jsou připraveni jeho rodiče. Tzn. když chodí, sundá si kalhoty, uvědomuje si, že čůrá a co to vlastně je apod. Já začala se synem zkoušet na roce a půl. Akorát ty kalhoty si tehdy ještě sundat neuměl.

cabalkova
26. srp 2014

My jsme nocnik uplne preskocili, Tondik na nem nechtel byt, plakal, utikal z nej, tak jsme se na to vyprdli, v lete jsme pak sebrali plenky a behem dvou dnu byl bez plen a chodil curat i kakat rovnou na zachod... takze pokud dite na nocnik nechce, nechte ho byt, vi, co delat a neni to podstatne...

cabalkova
26. srp 2014

@karlam Meli jsme stejny problem, pri prvnim pokusu o odplenkovani synek pocural, co mohl (gauc, celoplosny koberec...), tak jsme plenky zase vratili... o mesic pozdeji jsme to zkusili znovu a viz predchozi prispevek. Kdyz je na to dite pripravene a zrale, je bez plenek raz dva, nema cenu ho trapit zbytecne brzy, podle odborne literatury by k tomu holcicky mely dospet do tri let a kluci do tri a pul, tak mate jeste cas...

karlam
autor
26. srp 2014

jsem téhož názoru, že dítě musí být připravené a musí vědět, co se po něm chce. pokud tomu tak není, stresuje se nejen dítě ale i rodiče. u nás dnes zatím jen jedna nehoda, jinak už si malá sama říká. akorát tedy nepochopila, že se do záchodu či nočníku dělá i bobek 🙂 ale co bych po ní za dva dny taky chtěla že jo? 😉

stuchlici
13. říj 2014

ahoj, holky, taky přidám názor.My máme 10,5m a na nočník se nechodíme, myslím si, že je to brzy. I když mám jednu známou a ta dávala kluka na nočník už od 4.m, což mi přijde naprosto šílený. Ale je to její rozhodnutí. Nicméně já souhlasím s tím, že dítě na nočník až když samo ví, že chce čůrat nebo kadit a ne protože to chtějí rodiče a prarodiče... 😉 ale zase - každý člověk jiný názor 🙂 🙂

misulicka69
22. říj 2014

Tak před dvěma měsíci jsem tady psala, že malý na nočníku nevydrží vůbec sedět. Ovšem asi před 3 týdny jsem ho pořád posazovala, až ho to začalo bavit a do dvou dnů se to naučil a už nechce čůrat vůbec do plínky, teda kromě noci, to má ještě plínku. Dokonce ho to baví tak hodně, že mě už i někdy zkouší, a sedá si na nočník i třikrát za 5 minut, ale raději ho tam posadím než aby byla nehoda. Taky možná pomohlo to, že si to jde pak sám spláchnout do záchodu 😀