Jak naučit dítě kakat na záchodě nebo do nočníku?

alca22
26. srp 2010

Můj syn odmítá kakat do záchodu nebo nočníku. Vykaká se buď do slipeček nebo když je z holou prckou tak tam kde stojí. Jak ho naučit, že má kakat na záchod (nočníku).
Pořád mu to vysvětluji a nějak to nejde. Předem děkuji za rady.

korbelinda
27. srp 2010

U nás to bylo to samé, malej si takhle dokonce vypěstoval totální zácpu. Ale začali jsme kadit za lentilky - když udělá bobek do záchodu nebo nočníku, dostane 2 lentilky a ono to zafungovalo a funguje dodnes. 🙂

mildickova
28. srp 2010

Jsme na tom stejně, bez plen jsme celý den i noc co se týká čůrání, to jsme zvládli v podstatě během týdne, ale bobek si říká pouze do plíny.
Manžel už s ním měl dohodu, že když se povede na záchod tak se koupí hasičské auto po kterém touží, tak proběhl 2x bobek do záchodu, dostal hasiče a teď zase plína 😉 Vidím, jak se s tím trápí, byl by schopnej i zadržovat to kakání, což právě nechci aby si nevypěstoval zácpu...
Takže mě bude zajímat taky každá dobrá rada jak na to 🙂

milenik
29. pro 2010

Jak si to tady čtu, tak aspoň nejsme s tímto problémem samy. Naše mladší dcerka je šikovná,ale jen co se týče čůrání. Nemáme plenku už třičtvrtě roku, ale jak dojde na kakání, tak je velký problém. Nechce se vykakat jak do záchodu, tak ani na nočník. Nejraději kadí do kalhotek. S manželem jsme už na pokraji sil, už jsme vyzkoušeli snad úplně všechno. Nevím čím to může být. Vždyť má 2,5 roku, tak to musí chápet.
Prosím poraďte někdo.🙂
Děkuji za odpověď

ivanakah
8. led 2011

ahoj 🙂 tak my toto resime uz dobreho pul roku..no skoro rok... kdyz byl syn 2 lety - loni z jara - zacali jsme vylucovani nejak vice resit - syn byl tou dobou temer pravidelne po cele noci suchy, takze prvni co jsme vysadili byly pliny na noc...coz funguje bez problemu do ted - par drobnych nehod, kdyz se syn pred spanim nevycura, ale to by se dalo na prstech spocitat...pak nastalo uceni moceni - ktere bylo pomerne zdlouhave, protoze syn si odmital sednout na wc ci na nocnik a vubec odmital do neceho takoveho vykonat potrebu...takze jedine na zem..coz tedy bylo dobre, ze prislo leto a syn hladce vychytal, kdy a jak to s tim curanim je..a pochopil, co je potreba delat...celkem i bez vetsich problemu zacal curat do wc - samozrejme ze stoje...no a ted tedy nacvik chozeni na velkou - trva tedy jiz celou tu dobu, intenzivne od leta...syn si na wc opet odmita sednout...parkrat se podarilo vychytat zrovna chvilku, kdyz to slo a byl ochoten dosednout a povedlo se, ale to by se dalo take na prstech spocitat...u nas samozrejme je velke zoufalstvi,,,nasla jsem uz milion vysvetleni v cem je problem, zkouseli jsme hrat divadlo s medvidkem, ktery chodi na wc, vypraveli jsme si pohadky o divokem traktoru, ktery se boji, ze tam spadne, ale ma kamarada, ktery mu pomuze..a tak podobne..ruzne odmeny a tresty - lakadla a "vyhrozovani" - proste vsechny vhodne i nevhodne vychovne prostredky - a vysledek je nijaky jen nervy na dranc:( dnes mi pomohl tento clanek:
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=170660&e...
vreele ho doporucuji vsem...prvne jsem si uvedomila, ze kdyz syn byl na zacatku uspesneho chozeni na wc - odjel na 14 dni k mori - coz ho tak rozhodilo, ze se bohuzel zasekl na dalsiho zatim ctvrtk roku - ted tedy se budeme snazit jet dle rad v clanku a snad to pomuze a brzy to "zlomime"🙂 preji ostatnim at se dari pohodove prekonavat trable s detskym kakanim a curanim🙂

jozkosamko
7. črc 2011

muj ma dva roky kdyz mu dam pampersku dolu a reknu ze ma jit curat do nocniku nebo na zachod tak se stejne vycura na zem smeje se u toho a nerekne ze chce curat nevim jak mu to uz vysvetlit aby si rekl

dagmik
7. črc 2011

Měli jsme podobný problém, syn kakal jedině do plínky, jinam nechtěl ani náhodou, nepomáhalo nic, tak jsem to nechala a prostě k tomu jednoho dne došel sám. Nejdřív to teda bylo do nočníku a musela jsem být u něho a povzbuzovat ho, aby to prostě udělal...pak jsme jen chválili a dál trpělivě podporovali kakání do nočníku a záchodu a do měsíce to bylo ok. Přeji velkou trpělivost, nic víc, tuším, není potřeba. 😉

amelie001
24. říj 2011

Ahoj holky,my máme stejný problém.Vykaká se mi bud do plínky,nebo slipů,kalhot nebo někde na zem,ale ani za nic do wc nebo nočníku.On ví že to tam má dělat,ale nedělá to.Dojde za mnou a řeknu že má kulicha,posadím ho na wc a nic.On to schválně zadržuje.Nevím jak ho to naučit,nevím si už rady.Přes den bez plenky,čurat chodí,venku si řekne,v noci plenka suchá už několik měsíců.Problém nemá,vykaká se bez problémů.Nikde žádné bolístky.On jenom nechce,je to začarovaný kruh a já si fakt už nevím rady.

lucyntha
26. říj 2011

Ahojda holky,
tedka s malou se učíme v 11měsících choddit na nočník a vubec nevím jak na to na nočniku zaboha nechce být a když ji posadím, breči že se ani nenadechne, ani nevím co pomalu stím poradíte nám někdo zkušený?
díky moc ☹

palma111
26. říj 2011

ahojda, zkušení nejsme 🙂, začínáme trošku teď v 15ti měsících. Asi takhle, četla jsem, že to nemá moc význam do cca 18ti měsíců. Takže zatím to řešíme tak, že mamka jde dělat ráno ee, tak vezmeme nočník (máme tedy moc pěkný, se řidítkama a velkou chrastící koulí, která se točí), Fildu na něj posadím - oblečenýho a děláme společně ee. On si u toho hraje a je spokojený. Hádám, že za pár týdnů ho zkusím posadit svlečenýho a uvidíme. Prý se "výkon" nemá moc oslavovat. Prý jen "jsi šikulka"a teď jdeme dělat něco jinýho. Taky je prý dobrý mít něco, co je hodně lákavé, ale co se používá třeba jen na tom nočníku - nějakou knížku nebo hračku. 🙂 My zatím netlačíme na pilu, prostě až to přijde, tak to přijde, jako se vším 🙂

jitka90
26. říj 2011

@lucyntha ahoj, my taky začínáme, dcerce je rok a z nočníku zatím taky zdrhá. Takže asi ještě počkáme, myslím, že mají ještě v tomhle věku docela dost času. Lepší počkat než vyprovokovat nějakou fobii 🙂 Souhlasím s Palma111, přijde to.

8petule8
27. říj 2011

Osvědčenou metodou je ukázat to prcům na sobě, seděla jsem na záchodě a všechno jim vysvětlovala, v tmhle věku ještě neřeší něco jako stud ( naštěstí) :D Takhle jsem naučila všechny tři ratolesti a s nočníkem nebyl problém ;)

lucyntha
31. říj 2011

@jitka90 Ahojda, snad to přijde naše dcerka je moc šikovná a včera se dokonce vyčurala ale copak to dalo breku..... ale nakocec se vycurala tak to pak bylo smichu, je moc šikovná... ale mas pravdu až to přijde tak to přijde....

majatob
31. říj 2011

@lucyntha podle me je v 11 mesicich zbytecne brzo 🙂 dej ji jeste rok a pak bude chodit sama a v pohode 😉

neu.sona
31. říj 2011

@lucyntha 11 měsíců a dáváš jí nuceně na nočník? s takovou si vypěstuje akorát nesnášenlivost nočníku. pokud nechce, nenuť jí. je maličká. zkus to zase za čas (2-3měsíce)

apollo11
31. říj 2011

@lucyntha To nemá smysl 😉 Moje malá začíná nočník pomaličku chápat až teď (16,5m),musí tomu prostě porozumět.

afiserova
31. říj 2011

Já neporadím, spíš se taky potřebuju "vybrečet". A ještě v úplně jiné kategorii, protože syn už není batole, ale předškolák. Vím, že to nemá lehký. Teď se toho sešlo víc najednou - po narození sourozence hned za dva měsíce začal chodit do školky (s tím jsme nepočítali, dozvěděli jsme se týden před nástupem, že ho vzali) a ještě se budeme v nejbližší době stěhovat, takže to zřejmě zdaleka neskončilo...teď už jsme čurání celkem vychytali, sice to nemůžu ještě pořád nechat na něm (hlavně, když je do něčeho zabraný, tak to nepřipadá v úvahu), ale celkem to zvládá. Už se nepočurá durch, buď mu připomenu, ať jde, a to je bez problémů nebo přijde, že se mu chce čurat, ale to má většinou už ucvrknutý, ale pohoda. Víc teď řešíme právě to druhý. Co začal chodit do školky, tak se skoro nevykadil normálně do záchoda, většinou to jde do trenek. Po narození malé to tak dělal měsíc, pak zas chodil, teď od září katastrofa. Pokadil se i dvakrát ve školce, takže tam vždycky jdu se staženým žaludkem, jestli ho zas nějaká učitelka nemusela umejvat...jsme z toho vystresovaní asi všichni, někdy jsem kvůli tomu na něj vyloženě hnusná, nejde se ovládnout. Nebiju ho, ale peskuju, vyčítám, domlouvám, zakazuju...bohužel...nevíte někdo, proč tohle rodiče tak těžce nesou??!! No nic, ještě se budeme stěhovat, jak jsem psala, takže to asi bude běh na dlouhou trať...

veruska007
31. říj 2011

Se přidám... náš syn má 2,5 roku a na nočník nejde ani náhodou, ani za tu oblíbenou lentilku ne 😒 . Nám to pokazil hrací nočník - malej se na něj vyčůral a té písničky se tak strašně lekl, že teď si na nočník ani na záchod nesedne ani náhodou... kdyby měl někdo typ, tak šup sem s ním.

marrei
31. říj 2011

A co oblíbená knížka "Víš, co má v plínce myš?" 🙂 Já se na to dívala dost skepticky, když ji holky doporučovaly, ale pak už jsem byla zoufalá, a koupila ji...... Hned se to malá naučila, podle těch obrázků pochopila, co je fuj 🙂

zmuzle
31. říj 2011

@afiserova Uplne ti rozumim, ze jsi z toho vystresla. Sice vis, ze nemuzes nic delat, ale holt to clovek nekdy neunese, co? Kamaradky syn si cca az do 4 let a neco rikal o plinku a jinak nekakal. Proste mel blok a co vim, je takovych deti vic. Kdyz mel pak jednou strevni problemy, tak ho posadila na nocnik a sla pro tu plinku, ale pomalu a pry se mezitim pokakal do nocniku a byl prekvapeny, ze to nic neni a od te doby maji po problemu.

@veruska007 Koukam, ze mame stejne stary kluky. Me taky jeste cca pred 3 tydny odmital na nocnik jen sednout. Mel hysteraky, rval nechces a bylo to. Ted jsem docilila toho, ze doma ma na hole prdce teplaky a vetsinou si dojde sam. Uplatky jsem taky zavedla a docela pomohlo, ze pak jde vylit nocnik a udela si vodopad (splachne zachod). Ptam se ho, kde ma nocnik a on mi to ukaze a pry, ze kdyz bude chtit, tak si dojde. Uz na nej netlacim. Pracujeme na tom od leta, jak bylo teplo, lital jen v tricku, dosel si (kdyz chtel) a jak se ochladilo a dala jsem mu teplaky, mel je hned durch. No a pochopil to az ted. Ovsem kakani taky ne. To se krouti, rika co se stalo s bobkem a bud to skonci v kalhotech nebo v pline. Na ven ma plinu furt, odmita se venku vycurat. I kdyz to umi. Tak na nej netlacim, protoze by se zaseknul i doma. No a ve skolicce ma plinku furt, tak tam na tom snad zapracuji a postupne to pujde. Ale je to boj.

kacab
31. říj 2011

Nemyslím si, že 11 měs je brzy... pokud to jde dobrovolně, tak proč ne?Dcerku jsem měla vzorovou... Od 8měsíců, věděla k čemu je nočník a pokud jsem jí vysadila, zatlačila... sama si řekla až tak na 1,5roce... ale od těch 8měs jsme krom nemoci neměli bobek v pleně...
A synek... stejnou výchovu a nic... Nechtěl nočník ani vidět, natož se na něj posadit.... Ve 20ti měs na dovolený u moře jsme mu vzali přes den plenu a dostával opravdu jen a jen na spaní... První tři dny fascinovaně pozoroval, kdy, jak a kam a odkud mu co vychází a začal čůrat na jeden keřík a druhý den do nočníku.. . 5. den už se nepočůral, ale kakání katastrofa, ve stoje, za chůze, měl to řidší, takže mu to teklo po nohách... ještě že jsme bydleli přímo na pláži.... Už ale přes den plenu nedostal... Hubovali jsem ho a většinou to bylo na koberci či v trenkách.... po 3 týdnech se to naučil a kaká na nočník... hodně pomohla i názorná předváděčka straší sestry... (pokud si je ale vědom že má plenu - třeba při cestování autem - neváhá se do ní vykadit!!!)
Osobně bych to vzala podle věku... malým dát čas a starší - pokud mají tendence si to nechávat do pleny - už bych jim jí prostě nedala a když se bojíte zácpy, dávala bych jim denně švestkový kompoty... souseda nechali kadit do plen do 4,5 roku a byla to katastrofa... Celý den jí neměl, večer nasadili, on zatlačil a oni sundali... a pěkně těžce ho to odnaučovali... Obecně s papírovýma plenama se hoooodně posunula doba, kdy jsou děti ochotné se učit... Proč taky, když jsou v suchu... ?Sestřenky byly úplně bez plen a to i v noci jedna na 13ti měs a druhá dokonce na 11ti.. jasně, každé dítě je jiné... ale zkoušet je to prostě potřeba... a když to holt nejde, tak se nehroutit...

@afiserova nestresuj... nejsi - respektive tvůj synek není první ani poslední... mamka dělá ve školce a taky tam mají jednoho takového experta... Co neděláš??? Oni jsou zvyklé, že občas nějaké dítko strčí pod sprchu... když je to 4x týdně, je to náročné, ale pokaděného ho nenechají... Zkus se domluvit, aby ho několikrát za dopoledne poslali na záchod to zkusit, aby se ho více ptali, jestli nepotřbuje... a jestli je to krátkodobé, tak se srovná.. Třeba je toho teď na něj opravdu jen moc.... kdyby to trvalo dýl, asi bych na to šla přes doktory či psychology...
Stává se to i větším dětem.. letos jsme na Černé Hoře viděli babičku jak rychtuje 8letého vnuka... pokadil se, slovo neřek a ještě se na tom projel po skluzavce 🙂 daleko od lanovky, bez náhradního oblečení... nabízela jsem vlhčené ubrousky, ale ani je nechtěla.. chudák byl zřízenej...
Jednou se tomu budeme všemu smát, uvidíte 🙂 Plínám zdar 😀

veruska007
31. říj 2011

@zmuzle Jéé, to nechceš znám 😀 . A já mu pořád říkám, že chci, a je mi houby platný. Prý to necháme na potom. Do školičky taky dávám plínku, ale už se cítím trapně. O rok mladší holčičky jsou bez plínek 😠

afiserova
2. lis 2011

@zmuzle Jo jo, to je zajímavý. Když měl dvakrát takovej lehčí průjem, tak to zvládl naprosto bravurně, třikrát po sobě byl schopnej říct, že musí na záchod a do trenek ani kousek. Jinak teda zatím žádnej pokrok ☹
@kacab Díky za podporu. Učitelky jsou zlatý, neřekly ani slovo, jen, že měl nehodu, že to nestihl. Dneska byl po nemoci poprvé zas ve školce, tak jsem trnula a dobrý. Uvidíme, co s tím udělá, jestli dneska odpoledne bude nějakej úspěch. Jestli ne, tak zítra ho vyzvedává manžel 😝 😀

katerinahanakova
26. kvě 2012

Zdravím všechny maminky.... máme hodně velkej problém s kakáním....malá do dvou let kakala každý den, prostě pravidelně....zkoušeli sme plínku dát pryč.....malá čůrá uplně perfektně, sama si řekne, ani na noc už plínu nedáváme....ale s kakáním - hotovej horor.....malá kaká tak jednou za tři dny - a to je hotovej porod....nechce ani plínu, ani na záchod....má z toho hroznej strach.....taky zkouším navnadit, že za kakání dostane dobrůtku, ale nic.....už sme z toho s mužem zoufalí....hrozně ráda bych naší malé nějak pomohla, ale nevím jak....

petruskaaa
26. kvě 2012

Právě jsme tenhle problém nejspíš úspěšně vyřešili.Zkus systém odměn,u nás to zabralo při učení na čůrání a pak vlastně i na kakání,i když u nás byla ještě trochu jiná situace.Za hovínko na na nočník čokoláda a za tři čokolády výlet do ZOO.Nebo jestli chodí pravidelně třeba po snídani,tak ho zkus posadit na záchod a udržet ho tam než se vykaká a pak z toho prostě udělat ohromnou slávu,že jste udělali hovínko na záchod a pochválit...u nás to zabralo 🙂

andy28
27. črc 2012

Ahoj holky....máme hooodně velkej problém s kakáním.Naše starší dcerka od roku a půl chodí na záchod bez problému čúrat,přes den jsme bez plen a ted 2,5 roku sme bez plen i přes noc.Akorát to kakání nás trápí....skoušela už jsem všechno,jak odměny tak vyhrožování i to že jí dám nočníček do pokojíčku at na ní nevidím(od malinka se schovávala když kakala).Tak před 3 dny jsem jí řekla,že jí vzal čert pleny a má je tady jenom její sestřička,že ted už musí do záchodu a ještě se nevykakala.Je to na ní videt jak se jí chce,ale jak jí posadím na záchod nebo na nočník,tak se jenom vyčúra... už nevím co stím ... ☹

berenika39
27. črc 2012

@andy28 ahoj, ted jsem tohle řešila se stejně starou holčičkou švagrové. dali jsme jí nejdřív do nočníčku plenku, jako že jí má a může do ní kakat. párkrát to vyšlo, pak jí tam nedala a dobrý. asi tři týdny v tomhle období jí dávala Duphalac, na změkčení stolice, aby to šlo líp, není to rpojímadlo, není návykový. když to nějakou dobu zadržuje, může to pak bolet, třeba proto nechce. tak zkus.

andy28
27. črc 2012

děkuji,du to hned skusit 🙂

andy28
28. říj 2012

Ahoj,holky 🙂 tak po dlouhém skoušení se nám to konečně povedlo.Jednou chtěla kakat a tak jsem ji tu plenu prostě nedala.A povedlo se jí to do kalhotek.tak jsem jí vzala na záchod a nenápadne jsem ji to hovínko hodila do záchodu,pak jsem jí posadila a kdýž slezla tak jsem jí řekla že se vykakala a od tý doby kakáme do záchodu!!!! Síce to někdy máme s připomínkama ale kakáme do záchodu !!! 😀

naomi6
6. lis 2012

@marrei Ahoj, nevíš, kde bych tu knihu sehnala? Všude je vyprodaná, vždy mi odepíšou, že zboží je nedostupné, není skladem, je vyprodané ☹ .......Asi je o ni velký zájem.

marrei
6. lis 2012

@naomi6 - my to kupovali v Knihcentru... písnu ti ještě IP, mohla bych ti ji půjčit 😉