Jak naučit dítě kakat na záchodě nebo do nočníku?

alca22
26. srp 2010

Můj syn odmítá kakat do záchodu nebo nočníku. Vykaká se buď do slipeček nebo když je z holou prckou tak tam kde stojí. Jak ho naučit, že má kakat na záchod (nočníku).
Pořád mu to vysvětluji a nějak to nejde. Předem děkuji za rady.

lizatzadek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kkaattkk
21. pro 2012

@marrei Dobrý den, mám také tento problém se synem, 2r a už mi začínají docházet nápady, nechci ho za to trestat ale někdy už mi nervy opravdu rupnou. Je schopnej se celej den nevykadit - když je bez pleny a jak mu jí dám je hned po....
chtěla jsem si objednat tu knihu co doporučujete, ale bohužel je všude vyprodaná, i v kamenejch prodejnách i na netu, v bazarovejch jsem také nenašla. Když píšete že Vám jí doporučili kamarádky, není ve Vašem okolí někdo kdo už ji nepotřebuje a prodal by jí? předem díky

marrei
22. pro 2012

@kkaattkk - poptám se v naší diskusi 😉

kkaattkk
22. pro 2012

@marrei moc děkuji za ochotu

jindrule1
5. srp 2013

Ahojky Maminy synovi jsou 3roky a kakani je jen do pleny nevím jak ho to odnaučit už jsem sním seděla četla na wc odměny slíbila a nic nepomáhá v září jde do školky a jsem opravdu zoufalá cura normálně do záchodu jen s kakanim je problém ☹

petule246
5. srp 2013

@jindrule1 - ahoj, my máme úplně totéž - synkovi budou 3 v listopadu, ale už od září bude chodit na jedno dopoledne v týdnu do školky. On je hrozně paličatý a prostě nechce, ať dělám, co dělám po dobrém i po zlém. Přitom jeden čas už na nočník kakal (třeba měsíc), ale pak ho to asi bolelo, tak si udělal blok a už nechce. Mne někdo říkal, že pomáhá ta knížka Co má v plínce myš, takže už jí mám slíbenou od jedné holčiny, že mi ji pošle a zkusíme to s knížkou. Jinak se na to naopak hodlám vybodnout a chvíli to neřešit, že třeba ke kakání do nočníku dospěje sám.

petralyskova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petule246
5. srp 2013

@petralyskova - možná mi něco uniklo, ale jak ten odkaz souvisí s tím, že 3 leté dítě nechce kakat na nočník?

petralyskova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
petule246
5. srp 2013

@petralyskova - tak to jo, nějak mi to přišlo úplně mimo mísu 😉

berusinecka
18. led 2014

Ahojte, my ten problém řešíme taky. 3x se nám to povedlo do záchodu (odměna-lízátko, které od té doby nedáváme, jen za kakání) a pak jsme museli znovu dávat plenku. Hned po tom co se mu to tak dařilo do záchodu, jsem ho ukecávala a stála si za tím, že nemáme plenku, že musíme na záchod a on tři nebo čtyři dny nekakal a vždycky když se mu chtít začalo (během těch 4 dnů) tak začal řvát, chtěl se nosit, vyváděl... pak se vykakal do kalhotek. No řekla jsem dost a zase dávám plenku. ☹ Všude slýchávám ten názor, že maminkám děti chodí od půl roku čurat do hrnce, a že je to ostuda, když má 2 a nečurá, nekaká do hrnce. Myslím, že taková tragédie, to není. Každé dítě si řekne samo, kdy je pro něho čas. Dokonce mi můj názor potvrdil i článek od doktorů, kteří psali, že pokud děti nechtějí hodit na záchod, hrnec, tak ať se maminky nestresují a děti taky. Že do tří let je úplně normální, že děti se potýkají s tím, že se v noci ještě počurají a že nechtějí kakat do hrnce. Takže asi to nechám na něm. Pokaždé se ho ptám, jestli nechce raději na záchod. Tak snad to přijde brzy samo. 🙂

dukie
3. únor 2014

My se synem bojovali s kakáním strááášně dlouho (až do 3,5 let), čůrání zvládal, noc zvládal, ale kakal zásadně do plínky. No a tak jsem mu ji prostě přestala na kakání dávat - a on vydržel hafo dní nekadit. Ale pak najednou přišly signály... začal si dávat pod zadek na židli polštář... pokračovalo to špinavýma slipečkama (jakoby s uprdnul, prostě to tam měl máznuté)... a to už jsem věděla, že prostě musí jít, že to má, jak moje maminka říká, "v zatáčce" 😀 , tak jsem ho posadila na nočník násilím, nutno dodat, že za vydatného řevu, a držela ho tam a držela a držela... a on pořád řval, že nééé... no a já ho uklidňovala, fandila mu, ať zatlačí... vysvětlovala, že hovínko každý den v bříšku roste, že ho musí vykakat, že jinak bude moc veliké a bude ho bolet zadeček, až ho bude tlačit ven... a ejhle, kluk zatlačil a... obrovská úleva (pro nás oba 😀 , protože držet ho tam násilím mi vůbec nedělalo dobře) a už se běžel s nočníkem chlubit dědečkovi (byli jsme u našich) a trval na tom, abych bobek vyfotila, abychom ho mohli ukázat doma tatínkovi. 😀

A od té doby to pak už šlo. 🙂 Takže u nás zabralo vystihnout chvíli, kdy už to fakt nejde jinak a kakat bude muset... plus pohádka o rostoucím hovínku. 😀

xradka79
11. dub 2014

@dukie Když čtu tvůj příspěvek, tak jsem ráda, že v tom nejsme sami, protože u nás je téměř totožný průběh. Taky přemlouvám, potom bobek fotíme, ... Snažím se syna donutit na záchod, ale chce zatím pořád nočník, tak nevím, jestli tlačit na záchod nebo mám být ráda, že to jde aspoň takto a říkat si, že to přijde samo:o)

smolinek
11. dub 2014

Asi to nebylo nejideálnější, ale ruply mi nervy, když se mi syn vykadil přímo doprostřed obýváku, lehce jsem ho plácla, protože u něj stojím a několikrát se ho ptám a otočim se a šup šíša byla venku. ( Bylo mu zhruba okolo 3 let). Druhý den, když chtěl kakat, jsem ho prostě nechala pokadit do kalhot a nechala ho chvíli v tom. Sám pak začal plakat a svlékat se, od té doby začal na ten nočník chodit. I když se to pokaždé nepovedlo, tak jsem ho pochválila za snahu, že příště se to zlepší. 😉

smolinek
11. dub 2014

Dodávám, že synek toho bobana si v kalhotách chtěl nechat. Žádné nucení, prostě ho to asi hřálo. Když se mu to už nezdálo, tak si přeci jen nechal vysvětlit, že i ten boban má někde své místo a na zemi ani v kaťatech to není 😀
Když se začal učit na záchod, tak jsme řikali, že wc ty hovínka prostě rád papá. Krmil by ho pak několikrát denně 😀 Horší to bylo s utíráním zadečku, ale taky se to zvládlo, domlouvání trvalo dlouho, dlouhooo, ale taky se povedlo 🙂

paftana
21. kvě 2014

Ahoj maminky,
já už jsem s tím nočníkem bezradná. Věřím, že mi třeba nějaká poradíte. Synovi je 26. měsíců a pořád nosí plínky. Do nočníku kaká od 19. měsíce, klidně si sám řekne, není problém, ale podle něj se čůrá do plínky. Na nočníku se též vyčůrá, ale nikdy mu nezůstane plínka suchá a jak ho dávám za den víc jak dvakrát na nočník, tak už se rozčiluje a nenechá se ani posadit. Zase na druhou stranu mu nočník vadit nemůže, neb když už na něm sedí, zase z něj nechce dolů.

pe.martina
21. kvě 2014

@paftana a zkoušela jsi chodit s ním?? Jako, že ty potřebuješ na záchod a on, že by se šel vyčůrat do nočníku. Já jsem to na dceru zkusila a hned se chytla 🙂 Jako to uhrát, že sama nemůžeš atd. prostě aby se cítil důležitý a že ti pomáhá a samozřejmě po jeho vyčůrání chválit a třeba i nějaká sladká odměna (gumídek) atd. 🙂

paftana
25. čer 2014

@pe.martina Tak nakonec mám jiný problém. Zkusila jsem, co se dalo, nakonec jsem ho nechala chodit nahulatého po byte a to se chytlo. Behem 1 dne zacal sam chodit na nocnik, ani mu nemusim rikat a sam se chodi vycurat, zadny problem. Uz 3 tydny takto chodi. Jen to ma jeden problem...nesmim jej oblect. At mu dam cokoliv - plinku, ucici kalhotky, slipy, tak v ten moment prestane chodit na nocnik a pousti to zase do toho, co ma obleceno. Nemate nekdo nejakej typ, jak postoupit v uceni na nocnik dale??? I když s nim chodim, i kdyz ho davam casteji - jen se zacne bourit a k nocniku nechce. Nocnik u nas funguje jen kdyz je nahulatej - a to zcela bez problemu ☹.

medidkova
23. únor 2015

Zdravím, obnovuji starší diskuzi, pročetla jsem toho už hodně, ale problém, který má syn jsem nikde nenašla. Bobek dělá pouze v noci, jinak když to na něj přijde přes den, tak to zadržuje a pokadí se vždy uprostřed noci. Nemá problém s tuhou stolicí, dávám mu dokonce i laktulozu, abych tomu předešla. Už to trvá několik měsíců a vůbec nevím, co s tím. Na nočník jsme ho nikdy nenutili, nechali jsme tomu volný průběh a čůrat se naučil bez problémů. Ví tedy, že bobek se taky dělá do nočníku, všechno mi řekne. Je mu 2 a čtvrt roku. Nemáte někdo podobnou zkušenost? ☹

simonceli
2. bře 2015

Ahoj, ja tohle resila s dcerou. Zkousela jsem kde co. Az nam pomohlo na to jit psychologicky. Vzdy kdyz se vykakala do gati, nebo to udelala kamkoliv jinam, tak jsem zacala delat: Fuuuj to je nechutny. Fuj to smrdí. Ja na to nesahnu. Ja to uklizet nebudu. Musis si to po sobe uklidit sama. Musis si sama vyprat kalhotky." A pak jsem ji postavila s pokadenyma kalhotkama postavila do vany a sama si je musela oprat. Nebo jsem ji nechala, at si to po sobe uklidi. U toho jsem ji rikala, ze kdyby kakala pekne na nocnik nebo zachod, ze by to bylo super a nemusela by nic uklizet. Neprikazovala jsem nic striktne. Tohle nam zabralo za tyden. Jinak jsme snazili taky dlouhe mesice, uplaceli jsme delali vsemozne az zabralo toto. Vzdy u toho uklizeni teda plakala, ale zadna hruza.
Omlouvam se za chyby. Pisu z mobilu.

ladybutterfly
3. kvě 2015

u nás je to jak kdy, malému je 16 a půl měsíce, nějakou dobu už je bez plenky, ale to kakání je horší. Když měl průjem, tak kupovivu šel kakat na záchod. Jenže... když se pokadí a musim ho vysprchovat, tak ta sprcha je pro něj odměna, protože ji miluje 🙂 jinak s kakáním bojujeme. Chválíme jak blázni, když se to podaří, malý roste nadšením před očima :D ale teda příště na to prdí. Jindy zase funguje mu vyčíst, že je teď bakaný, protože se pokakal a mračit se kvůli tomu na něj. Jenže ... každý den na něj platí něco jiného 🙂

sonik81
7. kvě 2015

Pekny den maminky potrebuji radu ...uz jsem v koncich....maly ma 2 roky a 4 mesice chodime pekne curat jsme bez plinek i na odpoledni spinkani jen na noc je porad mame ale potrebuji poradit co s kakanim ani nocik ani zachod jedine slipecky:'( a dalsi problem u nas nic nepapame ...jen suche rohliky a polivky ....nic vic:'(

zmuzle
7. kvě 2015

@sonik81 Ohledne jidla to je beh na dlouhou trat. Muj se hodne zlepsil az ve skolce. A i tak je svuj v jidle doted. Zkus se nehroutit, netlacit na nej a motivovat. V jidle i v kakani. Ono i to kakani by mu slo lepe, kdyby poradne jedl. Nam tehdy pomohla rada psycholozky, ze pry tlaci masinku do zachodu a bylo to. Ale vis, muj teprve ve veku tveho zacal curat na nocnik ci zachod 😝 Takze kakani do slipu bylo tak v 3 letech. A jinak treba odmeny. Malovat masince vagonky, nebo delat smajliky a za 5 smajliku nejaka odmena. Nebo davat lentilku atd. Memu se libilo delat na zachode vodopad, mohl splachnout. 😀

celaskon87
7. kvě 2015

@dukie super přístup i motivace! Jen mi přijde strašně srandovní to focení. Ještě že jsou dnes digitální fotky, představte si situaci před 15-20 lety, kdy byly filmy na vyvolání ;) (a vyvolávaly by se fotky s hovínkama :D)

sonik81
7. kvě 2015

Celaskon87 tak s tim fotakem mne to pobavilo...prave bojujem s obedem

medidkova
19. kvě 2015

Tak u nás to muselo prostě synovi dojít nějak samo. On měl problém s tím, že se bál bobku, jak nám to vždycky říkal a kakal pouze v noci, přes den to potlačil. Je to těžký, ale chce to zůstat v klidu. Ani nevím, kdy se to u něj v hlavě zlomilo, jednoho dne jsem viděla, že se mu strašně chce, měli jsme jít zrovna ven a já jsem mu řekla, že bohužel ven nemůžeme, musí se nejdříve vykadit do nočníku, aby nebyla venku nehoda a špinavé slipy. Chvíli ještě poskakoval kolem, potom si sednul a hned bylo hotovo. Od té doby to jde samo, pokaždé chválíme a dostane kousek čokolády, kterou jinak vůbec nedostává, jen za tento "výkon". My to řešili celkem asi 5 měsíců.

martjjja
23. čer 2015

Syn 2 a čtvrt roku chodí čůrat na záchod, nočník nemá rád od začátku. Nicméně kakat na záchod nechce. Nechce ani do plínky, protože je si vědom, že by to do plínky být nemělo. Vždycky mu říkám, že může, má plínku, tak se nemusí bát, takže občas to do plínky zvládne, tak jednou za dva dny. Nenutím ho, problém je jen v tom, že nekaká pravidelně ve stejnou dobu, takže já mu buď musím nechat plínku celý den, což mu zase naruší vnímání čůrání do záchodu. Nebo mu plínku nedat a doufat, že se vykaká až mu jí dám na spaní, což teda zatím nefunguje ☹

sonik81
24. čer 2015

už kakáme sami. Hurá prišlo to samo

profiss
24. čer 2015

Ahoj, syn 2 a 7 měsíců také nekaká do nočníku. čeká na plenu. Sice si umí říci, že chce kakat, ale není na to asi ještě vyzrálý. Čurání máme zmáklé, celý den je bez pleny ( na noc tedy dáváme ) a chodí si sám na nočník. Chtěla jsem i to kakání, tak jsem mu to ukázala na sobě, co je kakání, jak to vypadá, kam se to dělá, že se potom utírá a splachuje. Malý to pochopil dobře a ještě ten den jsem našla v nočníku bobek, další den také. Měla jsem z toho velkou radost, ale malý se mi začal počurávat, jak byl z toho kakání asi deprimován. Tak jsem kakání po něm přestala chtít a zase v čurání je 100 %. On až bude na to kakání připraven, tak si řekne sám. S čuráním to bylo to samé, pořád to nešlo a pak začal ze dne na den a super...

silvapokorna
30. čer 2015
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

Každé díte je jiné, důležité je se tomu věnovat, nevzdat to, nestresovat a najít nějakou vychytávku. Lehce se řekne, hůř aplikuje 🙂 My pořídili nočník, co vypadá jako malý záchod a chodila jsem s dcerkou spolu, prostě jsme obě seděli na záchodě, tak přirozeně začala opakovat a nakonec už chodila i sama. Naše vychytávka byla časopis nebo knížka sebou 😀 A v Betynce jsem teď četla taky podobné rady a vtipné vychytávky, jak to ulehčit i dítěti. Je jich tam 29 a jdou fakt dobré, třeba ta s kloboukem 😀