Jak naučit dítě na nočník?

mijav
6. led 2012

Děkuji za tipy. Jak na něj malého posadím, rozeřve se a není k utišení:(

jmisa
6. led 2012

Nočník schovej a vyzkoušej zase za delší dobu, třeba za měsíc.

neu.sona
6. led 2012

Co takhle se podívat do vyhledávače, jestli tady už není taková otázka či diskuze? Je jich tady snad milion ☹ . Pořád stejné.

majatob
6. led 2012

podle me je na nocnik jeste malej, proste ho schovej a vytahni za pul roku nebo klidne aj pozdej, urcite to pujde lip 😉
a neu.sona ma pravdu, nejjednodussi je podivat se do vyhledavace 🙂

marcelkap
6. led 2012

@majatob Nene, nejjednodušší je zadat Otázku a nic nehledat 😎

A co by mě tak napadlo udělat, když dítě nechce sedět na nočníku? Nedávat ho tam. Jednoduchá rada. Každý dítě se jednou naučí chodit na nočník nebo záchod a bude bez plínek. A že to nebude umět v roce a půl jako sousedovic Terezka? No a co, každý dítě je jiný a to moje je stejně nejlepší 😉

olcab
6. led 2012

V roce jsem tam Máju zkusila posadit,párkrát se i vyčůrala a pak přesně řev a nebude tam sedět,tak jsem to nechala být a teď si občas sama přijde a začne si tahat kalhoty tak ju tam posadím,ale máme ještě čas,budem to zkoušet v létě 🙂

luciebx
6. led 2012

no podle me v roce a 4 mesicich zacit s nocnikovanim je pozde.. moje babicka i moje mamka mi rekli ze jakmile ditko umi samo sedet .. zkouset malyho davat.. jasny ze mi nic neudela.. nebo ze kdyz uz udela nic to neznamena.. ale bude vedet ze nocnik je kamarad a bude na nej zvyknuty.. malej ma rok a pul.. a posledni mesic mi nocnik nosi a ja ho na nej posadim.. a z 90% mi vzdy neco udela.. tento tyden trosku ztagnuje pri kakani.. takze to nehrotim.. pokud mozno.. zkusila bych tomu nechat volno a vytahnout nocnik klidne za tyden nebo dva.. az bude zase klid.. nechces preci ditku vytvorit uplne odporujici pocit k nocniku.. to bys taky doma mohla mit 4 lety ditko v plinach.. hodne stesticka..

honzulka
6. led 2012

Já se přikláním k názoru-začít posazovat,jakmile děti samo sedí...Ale nenutit do toho...Oni k tomu dojdou vývojem...Já začala malou taky posazovat a taky vyváděla...tak jsem ho pořádně vymyla a nechala ho pod postýlkou a sama se s ním seznamuje a jezdí a teď si i na něj oblečená sedne a už se občas vyčůrá nebo bobek udělá,hlavně na něm nevyvádí,nevzteká se apod...Ale opravdu nenutit....

zdenka561983
6. led 2012

ahoj syovi je 14 měsícu a od vánoc ho zkouším posazovat na nočník ale nejdeto...začne řvat že tam nechce sedět no tak to budu zkoušet dál třeba za čas se to podaří....

l.u.c.i.e
6. led 2012

Malému je 18 měsíců a spíš ho teď začínám posazovat na nočník a bereme to jako hru. Nechci, aby mi právě u toho hystericky řval. Občas se mu podaří se i vyčůrat, ale je to spíše o náhodě. Samozřejmě, že má z toho radost, protože tleskáme a jásáme a pak dělá čííí pořád, i když nic neudělá 🙂 Má z toho radost. Ve 14 měsíců mi přijde, že je moc brzy. Nenutila bych ho, až si sám na nočník sedne a nebude brečet.

katchi
6. led 2012

Pokud takto reaguje, tak bych nedavala a pockala na pozdeji. My zacali asi v 10m a ted do nocniku v pohode cura a obcas se i vykaka. Mame obdobi, ze treba tyden dva je to pravidelne po ranu a pak se to posune a nevychytavam to. Ale hlavne tomu nechavam volnej prubeh, nenuzim, kdyz tam nechce byt, tak si sam sleze. Nekdy na nocniku vydrzi i 10 minut 😀

vendyzr
6. led 2012

Psycholog Matějček doporučuje dítě začít učit na nočník až od 15 měsíců, dřív to prý nemá význam, dítě neví, že ten pocit, co má v bříšku, je pocit na čurání, navíc má malou kapacitu močového měchýře a čurá častěji. Co jsem tak hledala, tak se doporučuje začít od 18m, před tím dítě prý jen zbytečně sedí na nočníku. Takže ani já nenočníkuju, párkrát jsme zkusili, ale nechce na něm sedět.
Kamarádka odnaučila ve 2 letech během týdne - malá chtěla kalhotky, tak dali kalhotky, samozřejmě počurané během chvíle, tak dostala opět plínku, další den, že chce opět zkusit, tentokrát byl v kalhotkách bobek i čurání, tak dostala na 3 dny zase plínku. Pak šli do města a viděli krásné kalhotky s kanýrkama, Eliška je moc chtěla, tak dostala podmínku, že když už v kalhotkách nic nebude, že je dostane. A během týdne byla bez plínek 😉

Krásný článek tu http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/koj...

weri1
6. led 2012

já bych to nehrotila....já ještě Beníka na nočník nedávám....teprve začnu
Ono se to všechny dítka jednou naučí, neznám nikoho ve svým okolí, kdo by se to nenaučil a nosil plínky 😀

dracekmracek
6. led 2012

Já zkoušela dávat Lukáška na nočník už dřív,ale nechtělo se mu,pozvolna mi ho nosil sám.Teď už se do něj vykadí a pokud nemá plínku ani slipy chodí na něj většinou bez nehody.jakmile má třeba jen tepláčky nebo slipy,počůrá se.Jakmile chce ale na velkou už si řekne nebo si pro něj dojde sám.Má rada🙂nech nočník na viditelném místě,on si o něj řekne.

helcas
6. led 2012

ahoj...kluk mi taky na nočníku nevydržel ani vteřinu, byl to čertík, navíc vůbec nechápal, co po něm chci, takže jsem to vůůbec neřešila a čekala jsem..ve 2 letech si sám začal říkat a zbavil se přes den plínky..no a teď jsou mu 3 a čtvrt a pořád se počůrává ve spánku a taky to neřeším a počkám... u holky je to jiný, tu posadím na nočník a sedí a pokaždý, i když je zrovna čerstvě vyčůraná, vyždíme ze sebe aspoň pár kapek, aby mi udělala radost...ale zatím si sama říct neumí, že potřebuje..myslím ale, že to bude dřív než u kluka.. je to jako se vším, u každýho jinak a nemá cenu něco hrotit

1999
12. led 2012

Ahoj náš kluk tomu je 18.měsíců a už mi asi měsíc nosí nočník a říká čí někdy to stihne někdy ne ,ale kakání to příjde vždy pozdě.A někdy ´když se ptám jestly potřebuje tak zavrtí hlavou že ne a pak je počůranej .Skoušela jsem ho nechat jen tak slipi a tepláky po nehodě věděl že je mokrej ale moc mu to nevadí.Takže abych měla počůranej celej byt tak mu dávám pleny ale vždy mu říkám že musí mamce říc.Tak jsem zvědavá kdy to příde a sundáme je vypadá to že až na jaře až bude na zahradě.

bocinka
12. led 2012

myslím, že má malý ještě čas... ale je to jen můj názor

Učili jsme Sofi přes léto od června - to měla osmnáct měsíců, vzdala jsem to v srpnu, neříkala jsem nic, celé září měla plínu, 2 října přišla, donesla nočník a řekla, že chce fůůůj, takže fakt věřím tomu, že dítě prostě musí dozrát...

llluckaaa
12. led 2012

Pořád nechápu to spěchání, už už aby dítě čůralo do nočníku, sotva si jen sedne. No jasně, naše maminky to tak dělaly, ale hlavním cílem bylo, aby nemusely dlouho prát plíny 😉 Naše psycholožka (vede kurzy cvičení s dětmi) říkala, že začít můžeme někdy kolem roku a půl, ale že se nám stejně nejspíš povede plínky úplně odbourat až od dvou let, kdy je na to dítě dostatečně psychicky zralé. Navíc teď v zimě s tím začínat mi přijde tuplem nesmysl, počkala bych do léta.

kaci1
12. led 2012

Nás to teprve čeká, ale chci Aničku seznamovat s nočníkem hnedka jak bude sedět. A že se dneska zastává názor čekat až dítě bude "připravené" ?
Sponzor tohoto výzkumu je Procter&Gamble, výrobce plenek Pampers ! ☹

Věřím, že každé učení nemusí být mučení .-)

granta
12. led 2012

Já dávám syna na nočník cca 14 dní, začala jsem v 11-ti měsících. Nejdřív po odpoledním spaní, teď už i ráno. Na nočníku už vydrží sedět i 15 minut než něco neudělá (zakryju mu nožičky dekou a do ruky mu dám hračku, aby se zabavil). Pokud po 15-ti minutách neudělá nic, z nočníku ho sundám a neřeším to. Plíny zatím nechávám, jde mi jen o to, aby se s nočníkem seznámil, naučil se tam sedět a časem pochopil, že se tam dělá aaa... 😉

Moje babička říká, že přivazovala své děti k nočníku od chvíle, kdy uměly sedět... tak nevím.... 😖

jajkax
12. led 2012

Já bych to třeba občas zkoušela, teda jasně že nenutila.My jsme to začali zkoušet v roce, (vím že pro hodně z vás brzo) a v roce a třech měsících byla už uplně bez plínek bez nehod.Nevím asi nato byla zralá, ale šlo ji to uplně v pohodě.Tak bych to klidně vyzkoušela za 14 dní znova a viděla bys. 🙂

hasky24
12. led 2012

Já našeho Jiříčka dala na nočník jednou-bez šance - nočník jsem nechala na očích a čas od času jsem mu ukázala s pomocí gumové kačenky 😀 že se tam dělá čurinky čurinky - jednoho dne k němu sám přišel a na stojáka ho vyzkoušel -od té doby je to náš kamarád 😉 😉 takže nenutit a nechat přirozeně až to dítě samo pochopí 🙂

otynacek
12. led 2012

Ráda bych také napsala svoji zkušennost. Moji holčičku jsm dala sedětna nočníček hned jak sama seděla bez opory (bylo to v 8 měsíci) Na nočníčku hezky seděla, líbilo se jí to. Hned napoprvé se vyčůrala a druhý den ráno udělala bobeček. Dva měsíce po tom jsem neměla pokakanou plínku. Na nočníček ji nijak nenutím, někdy z něj vstane během 10ti vteřin a já v něm najdu louži 🙂 . Je pravdou, že děti zhruba do 23 měsíce neumí ovládat svěrače, tutíž zastavit moč či kakání. Ale to neznamená, že jsou hloupé a neví na co je nočník a co po nich chceme. Já jsem osobně začala dřív, protože mi vadí, že by si měla moje holčička pod sebe čůrat a kakat. Navíc to teď beru tak, že já se učím vypozorovat, kdy chce malá na záchod a né, že učim jí 🙂nepotřebuji aby to hned zvládla. Prostě nočník je pro nás kamarád, nevysedáváme na něm zbytečně dlouho a když malá nechce,tak ji nenutím. A už 5tý měsíc děláme až na vyjímky každé ráno čůrání a bobek do nočníku.
Takže příjemné nočníkování.
Lucka

mojsha
12. led 2012

Náš Tobiáš na nočníku řval jak smyslu zbavenej a tak jsme koupili stoličku a detské prkýnko a chodí rovnou na záchod a je vše vyřešené , je spokojený že potřebu dělá tam co rodiče, navíc u čůrání viděl taťku a chtěl to hnedle zkoušet takže bez problemů

daisyr
12. led 2012

Ahoj, my začali někdy na roce, ale malý k tomu neměl výhrady (teda zkusila jsem to asi 2x někde na 9 m. a to se mu nelíbilo, tak jsem počkala), pak se i vyčůral, tak věděl k čemu to je a byl pochválen, tak mi tam vydrží, ale stále si neříká, do plen čůrá, ale z největší části bobek dělá do nočníku. Což jsem ráda. V tvém případě bych třeba také chvilku počkala a pak zkusila třeba hned po ránu, po spaní apod., kdy je největší pravděpodobnost, že bude potřebovat a třeba se povede a pak chválit a chválit 😉 Hodně zdaru a určitě nikdy není pozdě, ale taky brzy.

mates22
13. led 2012

U nás se osvědčilo, nočník nechat na očích a nenutit, jen při případné nehodě upozornit, že příště se chodí na nočníček. Každýmu dítěti to trvá jinak, dcera takhle začala chodit asi na roce a půl, ale ani tak to mnohdy nestihla (ale třeba na noc měla plínku až do 3,5 let, prostě jí to nevzbudilo), syn bude mít v březnu dva a řve jako tur, když ho chci posadit na nočník, o prkýnku ani nemluvím, to dělá, jako bych ho chtěla do záchoda spláchnout. Takže ho tam neposazuju a neřeším to, má svůj rytmus, jen ty plínky se prodraží ☹

rennu
4. únor 2012

Každý na to má svůj názor, někdo vysazuje dítko na nočník a ještě prcek nemá rok a jiný vyčkává.... některé dítě se to naučí hned, jinému to trvá déle....ale důležité je, aby dítě pochopilo, co se na nočníku dělá a umělo hlavně ovládat svěrače a spínalo mu to: "aha, tlačí mě bříško, potřebuju čůrat, kde je nočník..." nebo tak nějak..... rozhodně nenutit. U nás jsem zkoušela posazovat sem tam kolem roku, občas se vyčural, občas ne....pak měl období, že absolutně nočník nechtěl ani vidět, jak jsem zmínila a donesla nočník, začal vřískat jak pavián a zdrhat....tak jsem to nechala pár týdnů odležet a od včera jsme začali znovu, už na něm hezky hačá, čte si u toho knížky, ale zatím tedy do nočníku nepadlo nic...ale nevadí, taky se to naučí, všichni to zvládli, zvládneme taky a jestli ted hned a nebo o pár týdnů či měsíců později, to je snad fuk, ne? 🙂 🙂 a nenechtě se rozhodit řečmí typu: " náš Pepíček chodí už od 8měsíců na nočník nebo no jóoooo, to jste začali moc pozdě, tys byla na roce už také bez plín....." 😀 😀 😉

zelvy
4. únor 2012

Ahoj, u obou dětí jsem začala nočník zkoušet tak nějak po jednom roce, zkoušela jsem posadit, nebo jsem nočník při každém přebalování ukazovala, tady se dělá ee. Syn se chytil brzy a na roce a půl byl komplet bez pleny přes den včetně na ven a to čůrání i kakání. Dcera nočník nechtěla vůbec, sednout ani náhodou, tak jsem ji nenutila, ale při každém přebalení jsem nočník ukázala. Chytla se až těsně před druhým rokem, ale bylo to ze dne na den a prakticky se od té doby- dva jí byly koncem října,nepočůrala. Horší je to s kakáním, kaká jen do plínky, když jde večer spát, na kakání nechce nočník ani záchod ani vidět. Opět ji nenutím , ale vždy, když se pokaká a jdu ji mýt, ukážu jí, kam se kaká. Jednou jí to dojde, nechci ji zablokovat a způsobit jí zácpu.

monivo
4. únor 2012

Dámy, proč do uživatelky, která položila otázku, rýpete? Pokud se vám otázka nelíbí, nikdo vás nenutí, aby jste odpovídaly?! Takových témat a otázek je tu opravdu hodně, ale pokud otázku admin nesmaže....

kamilka007
7. únor 2012

Já jsem pro počkat, sama plánuju trénink cca od roku a půl. Nočníček už jsme teda dostali od Ježíška, takže jsem s ním malou nechala seznámit a za čas to zopakujem, ale mezitím ho schovávám, aby se nestal hračkou.
A hlavně nesnáším a nechápu postoje "hrdých" matek, jejichž děti umí o chlup víc než jiné a trousí rady a připomínky, jak to ostatní dělají špatně. Jednu takovou mám v rodině a svou dcerku používá víceméně jako cvičenou opičku. To ať mi malá radši ve dvou letech čůrá do plínky, než abych ji před dvacetičlennou sešlostí posazovala na nočník, aby ukázala, jak pěkně se vykaká..
Držím palce! 🙂

marcciik
22. bře 2012

Tak u nás je nočník také na očích někdy se posadí a někdy ne někdy udělá potřebu a někdy ne ví že se do něj dělá eee ale prostě neřekne a o záchodě ani nemluvím tam bych mu musela zlomit nohy 😉 ted mu byli dva a jsme stále na plenkách radila jsem se dr. jak ho zlomit řekla neřešte to příjde na to během několika měsíců sám prostě mu začnou plenky vadit hlavně v létě tak at se nebojím .Začala jsem ho vysazovat někdy kolem 10 měsíce od roka a půl sem to zkoušela pravidelně a stejně bez uspěchu holky já to prostě přestala řešit hold budu ještě nějakou dobu víc platit nedá se nic dělat ☹