Jak naučit dítě samostaně jíst?

rioko
1. lis 2010

AHoj holky můžete mi poradit jak naučit dítě, alespoň se snažit samostatně jíst? Vojtíšek má 19 měsíců, vždycky řekně že chce jíst sám, ale jeho jezení spočívá tom, že to míchá, pak to rozpatlá po stole ale lžičku do pusinky dát nechce, takže já druhou lžičkou stejně krmím aby se vůbec najedl. Někdy ho přemluvím aby zkusil sám ochutnat, to udělá během jídla jednou- dvakrát ale prostě má to jen jako zábavu na míchání. Bojím se, že ho budu s takovou krmit ještě ve 3 letech 😅 jak jste to učili děti vy?

kjajule
1. lis 2010

Já jsem malýho nechala v tom proste patlat...dávala jsem mu samostatne jíst taková jídla jako brambotry, maso apod dětskou vidličkou a to se naučil mnohem dřív než lžičkou ted sní sám jogurt polévku proste všechno, samozřejmě že je to všude ale nají se, sem trpělivá myslim že naučit se zkoordinovt ty ručičky není sranda...🙂

rioko
autor
1. lis 2010

jenže když on si nedá nic do pusy jinak sní všechno když ho u toho krmím i já a s jídlem nikdy nebyl nic moc tak nevím, mám ho nechat hlady když sám nic nesní?

kjajule
1. lis 2010

Taky jsem dělala z jídla obličeje a obrázky, jako brambory do kruhu a nos mrkvička oči a pusa vytvarovaná z masa apod a pak jsem mu říkala ted spapej nosánek apod... 🙂
Zkuste to bral to jako zábavu a snedl to 😉

rioko
autor
1. lis 2010

@kjajule Vojta ale samostaně by snědl asi jen ty brambory, on je hrozně zatvrzelý v ochutnávání, takže nejčastěj má polívky kde mu nevadí zelenina a maso tam má michlý jinak ho nejí, stejně tak nechce žádné ovoce takže jen přesnidávky

brisalek
1. lis 2010

my jsme meli trochu opacny problem, protoze mala uz tak od 12,5m chce jist sama lzickou. Nejdriv me to rozcilovalo, protoze samozrejme bylo jidlo vsude, ale pak jsem si rekla, ze se to aspon nauci. Takze jsem ji nechala a snazila se ji trochu pomoc. Rekla jsem , ze maminka nabere a ona si da do pusinky. Trochu jsem ji to pridrzovala a ona se to naucila. Ted uz se, krome hodne ridke polevky, prakticky sama lzickou naji. A nenechala jsem ji to patlat. Kdyz zacala s jidlem blbnout tak jsem ji lzicku sebrala a krmila jsem ji ja. Jo a take vzdy chtela krmit medvidky, tak by treba pomohlo, ze ty bys krmila jeho a on nejakeho plysaka a tak by to natrenoval a pak bys mu mohla zkusit rict, ze ted zkusi krmit sebe.....

rioko
autor
1. lis 2010

@brisalek díky to bych zkusit mohla

brisalek
1. lis 2010

@rioko asi bych zkusila par figlu, jestli nekdo poradi, ale zase bych na to tak netlacila. Ono se to treba zlomi samo a najednou jako spoustu jinych veci🙂
Ted me jeste napadlo, co jine deti, ktere sami papaji, ze byste byli na navsteve nebo oni u vas a on by je videl a take to chtel zkusit🙂

rioko
autor
1. lis 2010

no mu stačí prostě to míchat, to ho baví, snad k tomu dospěje že by to mohl i sám jíst

romana29
1. lis 2010

U nás začal sám jíst až když začal chodit do jesliček, do té doby ho to vůbec ale vůbec nenapadlo 😀 . Ale mě to taky vůbec, ale vůbec nevadilo. Přece ho nebudu nutit, aby jedl sám, když do toho ještě nedorostl, to samý plínky, čůrání, kakání na záchod atd. nevidím důvod, proč něco začít dělat jen proto, že bych měla strach, že to bude dělat až do 10 let. Každý dítě se to naučí, dřív nebo později.

Takže když to shrnu, tak u nás pomohlo, když jednou týdně viděl v jeslích, že ostatní děti jedí samy, že ostatní děti chodí bez plíny atd.

rioko
autor
1. lis 2010

@romana29 A v kolikati začal chodit do jesliček?

romana29
1. lis 2010

@rioko u nás jsou jesle a je ta možnost chodit na pět dní v měsíci - začal chodit vloni v září, měl tedy dva a čtvrt roku

crca
1. lis 2010

Já jsem je do toho nikdy nenutila,je to asi týden co mě najednou začali jíst sami,jakmile jim chci dát já sama tak radši nebudou jíst a ani bordel není,prostě NAJEDNOU 😉 Je pravda,že jsme jim to nechávali jíst samotné přes léto,kdy jsme je "vyhodili"ven na zahradu a matlejte se tam jak chcete 😀 Taky jsem z toho byla na mrtvici když jsem nevěděla,komu to chytat dřív 😅 Teď mě snedí opravdu všechno i s polívkou,ale taky jsem to spustila asi tím,že jsou fakt hladoví 😀 😀 jo,hlad naučí 😀 (to je vtip),ale opravdu u nás to začalo fakt samo ze dne na den 😉

esterka610
2. lis 2010

Rio,ahoj 🙂 já to mám jako Crca, ze dne na den se rozhodli jíst sami , od mě ani náhodou. Přes léto si to matlali venku a ted už se slušně nají sami, sice občas je bordel,ale uklizený to mám za chvilku a je to lepší než se s nima nervovat, že jíst nebudou.

Nechala bych Vojtu v tom patlat,on se to postupně naučí. 😉

Mimo téma-
@crca , občas mrknu na tvý příspěvky,nepíšeš ty náhodou o mých dvojkách?? 😀 Situace co popisuješ jsou jako u nás. 😀

rioko
autor
2. lis 2010

a mám ho u toho dál přikrmovat?

zzuzinda
12. lis 2010

Zdravím všechny, máme 2,5 letého kluka, umí sám jíst, i polívky. Když jsem třeba u mých rodičů, dlabe bez problémů. Ale doma ani náhodou. Nechce jíst sám. Začne, že chce pomoct, což znamená, že chce nakrmit. Když mu naberu na lžičku, tak si jí dá sám do pusy, ale jen párkrát a zase chce nakrmit. Když ho ukecám, že když nebude sám papat, nebude smět do školky, tak začne jíst sám a pak chodí, jestli teda do té školky může. Hrozně se tam těší. Ale druhý den, nebo další jídlo a už zase nechce. Nejvíc mě na tom štve, že to umí a jen je asi líný. Radši jí samozřejmě vidličkou, ale i s tím takhle zlobí. Tak nevím, jestli si z nás dělá srandu nebo co? 🙂

janis79
13. lis 2010

mám stejný problém jako zzuzinda, prostě jíst sám umí, jen je líný a chce krmit. jen když zakřičím, tak jí, ale to nám trvá věčnost 😢 poradíte????

zzuzinda
15. lis 2010

Zrovna dneska jsme měli veselý oběd. Nechtěl jíst sám, slzy jako hráchy se mu koulely po tvářích, tak jsem dala pauzu, potulila jsem ho, abychom se oba uklidnili, u toho skoro usnul, ale do postele nechtěl, že chce papat. Jak to dopadlo? Nakonec většinu snědl sám. Ale těch protestů. Nechci ho zase začít krmit, když už začal občas jíst sám, aby si nemyslel, že si to vyřve, ale je to náročný. Uf uf🙂
Ale bobíka k svačině slupnul bez řečí 🙂