Jak naučit dítě smrkat?

uzlik23
31. pro 2008

Ahojte maminky, poradíte mi některá jak naučit dvouleté dítě smrkat. já už zkoušla všechno, od troubení jelena až po cvičení před zrcadlem a prostě nám to nejde. pořád prcek fouká pusou. né a né mu to vysvětlit. neznáte některá nějaký fígl. my máme rýmu snad po půl roce ale za to pořádnou. odsáváme ,ale už bych s tím ráda přestala.

gabca1
31. pro 2008

já jsem to malé názorně předvedla na sobě, koukala co zo dělám a protože všechno ráda opakuje tak si sama vzala kapesník a zkoušela to 🙂 ALe, když jsme měli rýmu tak jak jsem jí pořád nutila smrkat tak jen viděla kapesníka zdrhala. Stejně nemá takovou sílu to všechno vysmrknout ven. Takže jsem stejně raději i odsávala.

very
2. led 2009

Uzlíku, a čím odsáváte? My máme tu odsávačku na vysavač..malý měl nedavno rýmu po dlouhé době..od mala se bojí vysavače,i při úklidu..nyní jsem mu vysvětlila, že když se to naučí, nebude vysavač.. Je smutné, že takovým způsobem, ale naučil se to během dne..od té doby jsme bez vysavače,ale s kapesníkem.. A smrkají u nás i medvídci 🙂

silvik
2. led 2009

Ahojky.. tak my jsme holky naučili smrkat tak, že jsme předváděli, jak dělá ježeček - zavřeli pusu a jakoby smrkli nosem - Markétce se to líbilo, naučila se to dělat jako jiné zvuky zvířátek, no a třeba teď, když má slabou rýmu, tak jí přiložím kapesník k nosánku a řeknu, ať udělá ježečka ... no a ona většinou smrkne... sice není to ještě to pravé ořechové, ale základ je dán.... 😀
I ta starší se takhle naučila smrkat, když jí bylo rok a půl...

liska21
3. led 2009

Ahojky,skvělá rada od silvik,u nás to taky moc pomohlo a dětem se ještě líbilo když to mohly frkat mě nebo manželovi do trika. Vždy jsem jenom řekla poď vysmrkámé nosánek,ale oni ne a utíkaly se schovat,tak jsem jednou z legrace řekla (u toho nejstaršího) tak běž posmrkat tátovi tričko a ono to zabralo a fugovalo to i na holku a teď na našeho benjamínka. Teď už,ale do triček samozřejmě netroubí,nezáleží na tom do čeho začnou hlvně,že to pomůže. Naše děti smrkají od 20měsíce + - nějakej den.

lenerka
3. led 2009

ahoj

tak u nás,když začla rýma tak hned šup na vysávání
kačka to šíleně nenávidí a hrozně u toho řve
takže moje vysvětlování,jak se má smrkat nezabralo
tak pak přišla prababička a kačku naučila smrkat

když je líná smrkat,tak postrašíme odsáváním, a smrkání jde raz dva
a hlavně se kačče líbí kapesníčky od zewy se zvířátkama

michvon
30. črc 2009

moc prosím o radu, jak naučit 18měsíční dceru smrkat. trpí odmala na rýmy, má ji každej měsíc, doma odsáváme vysavačem, ale venku je to horor. starší dcera se naučila sama smrkat v roce, takže s ní to byla pohoda, ale ta mladší ne a ne to pochopit ☹

slunicko552
1. srp 2009

Ahojte tak u nás to bylo podobné,malý nesnášel odsávačku,byl to vždycky boj 😒 .Tak prvně se snažil smrkat sám,jsme si vždycky sedli ,pořádně se nadechli a foukli nosem.Já jsem to předváděla a on opakoval.Když nechtěl,tak jsem vytáhla odsávačku a řekla,že musí jinak odsajem.Teď už smrká krásně 😵

kozinka
1. srp 2009

Tak u nás už to vypadá, že jsme na dobré cestě, a začínáme taky smrkat, měla zatím rýmu jen 2x takže jí to teď učím na nečisto, prostě každý den si jen tak ze srandy smrkneme.. 😀
Jinak sestřenka má super způsob, naučila tak obě své děti. Položila balónek na stůl a řekla ať do něj foukne nosánkem.... je to pro děti legrace a krásně se naučí foukat nosem 😉

jjaanca
1. srp 2009

Ono je něco jiného když dítě smrkat nechce a když nechápe jak se to dělá. Lucka se snaží mě napodobovat, ale fouká pusou, prostě neví co po ní chci. Ukazovala jsem jí to na pampelišce, dlávala jsem jí ruku pod můj nos i jsem jí říkala že takhle dělá králík, ale ona to nedokáže zopakovat i když se snaží.
Pročetla jsem různé rady na internetu, ale nic nezabralo.

Ale chtěla bych na něco upozornit co jsem se dočetla právě při hledání způsobu jak naučit smrkat. Dítě prý má správně smrkat tak, že se musí jedna dírka ucpat. Pokud fouká oběma dírkama zároveň, tak z toho může být zánět strředního ucha. Mě by to nenapadlo, já tak smrkám normálně, ale fakt je, že jsem si na ulici všimla že máma přiloží kapesník, dítě foukne a hotovo (žádné střídaní dírek).

kozinka
2. srp 2009

jjanco: zkus to s tím balónkem, on se jí nerozpohybuje dřív, než foukne nosem 😉 pusu bude mít pod stolem a nos jakoby na stole, takže to by fakt mělo zabrat... a pak to smrkání, já teda střídám dírky, i u sebe střídám dírky, ne jednou mě na to mudra upozornila 😉

jjaanca
2. srp 2009

Zkusím to, ale už ted vím že to nepůjde. Ona prostě nechápe jak to udělat, aby šel vzduch nosem.

michvon
24. srp 2009

No jo, dcera taky nechápe, co po ní chci, foukne vždycky pusou ☹ Už jí zase začíná téct z nosu, achjo.

betacart
16. říj 2009

Ahoj, koukám na rady, jak naučit děti smrkat. Některé jsou fajn, ale na naši dvouletou slečnu nic nezabírá. Ani vyhrožování vysavačem. už jen zmínka v ní vyvolá pláč a nával ke zvracení :o((( Nejvíc je mi líto jí samotné. Ale už opravdu nevím, ja ji naučit smrkat, případně se nebát vysavače. Vysvětlování nepomáhá. A už se bojí, i když jdu uklízet ☹

power700
16. říj 2009

Já jí říkala smrkni 🙂 a tatínek frkni 😀 . A na to frkni to zabralo víc 😝 Když má malou rýmu, tak se jí to někdy až tak nepodaří, ale když má plný nos hodně, tak tatínek zavelí frkní a už to letí ven 😀 😀 😀

musko
16. říj 2009

No, s tým smrkaním je to zložité..... Petrík mával od cca 1,5 roka opakovane otitídy a pichané ušká, ale mrkať sme sa nevedeli naučiť - až cca od 3 rokov - každú dierku zvlášť - aby sa tie otitídy neopakovali.... A na hnisavú rýmu robí dobe biolampa alebo solux - aby to tieklo z tých dutín, naparovať nad parou nie je dobré.
To dáme slnečné brýle, pustíme v PC rozprávku a zapneme solux - a je to 7 min. 3x denne 😉

megee
16. říj 2009

tak malej smrkání doslova odkoukal od nás...to že umí smrkat jsem zjistila když jsem mu náhodou utírala nos do trička a on do něj začal smrkat 😅 😀

jandalinka
16. říj 2009

my jsme se naučili,když jsme měli rýmu šílenou a nechtěla malá pořád vysávat hadičkama nosánek.Tak jsem jí řekla a ukázala jak na to a pořád se zlepšujem...... 😉

helcenka
16. říj 2009

taky jsem se bála, jak naučíme malýho smrkat. Před půl rokem šílenou měl rýmu, tak jsme odsávali a byla to s nim teda hrůza. Minulý týden jsme zase trochu rýmovali, tak taťka učil malýho smrkat. Zkoušel to, aby fouknul nosánkem, nejdřív foukal jenom pusou. Potom to taťka udělal tak, že když se malej snažil foukat nosem, tak mu ho přerušovaně mačkal (jasně, že jenom trošku) a i při malý rýmičce to dělalo šílený zvuky a malýmu se to hrozně líbilo. Už ani nevím proč, ale napadlo nás, že tomu budeme říkat Belzebub. Vždycky jsme na malýho vybafli, ať udělá Belzebuba a on se tomu strašně smál a zkoušel smrkat. Uměl to během jednoho odpoledne a druhý den vyžadoval, aby jsme na něj bafali Belzebuba a on vždycky smrknul, někdy bohužel i bez kapesníku. Teď už je to v pohodě, jenom mu řeknu, že se vysmrkáme, tak si přinese kapesník a jdeme na to. Jsem fakt ráda, že jsme s tím neměli problém, dokonce ho pochválila i doktorka, tak to pro něj bylo fakt vyznamenání. Tak držím palce. 🙂

monika6e
16. říj 2009

Doporučuju přiřadit tenhle úkol tatínkovi - já se mohla přetrhnout a ode mě to malá nepochopila ani trochu. Nevím jak, ale díky tatínkovi uměla během rýmy za 2 dny smrkat. A teď už smrká i mě do kapesníku. Ale u tatínka jí to jde stejně líp...

power700
16. říj 2009

Úplný souhlas s monikou6e 😉 Zadat tento úkol tatínkovi a je to! 😵

lusi80
17. říj 2010

ahojte,tak se taky přidávám,malej má už 3 roky a ne a ne se naučit smrkat,zkouším všechno ale nejde to prostě,pořád fouká pusou,nebo potahuje do sebe,nebo co je pro něj nejlepší,utřít to do rukávu,a že to tričko potom vypadá 😠 😠 nevím jak na něj,starší syn se to naučil tak nějak sám,měl necelé 3 roky,nachlazenej byl pořádně, dalo by se říct poprvé,a tak nějak mu to šlo hned,ale ten mladší,hrůůůůza,když dojde na nejhorší tak mu to musím odsát ☹ vím dost drastické,ale dělá mi zle když ho slyším jak potahuje do sebe,a představa že to tam má 😝 tak mu to radši večer odsaju,tak jestli někdo ví jak na to,díky 😉 😉

hojda
10. led 2011

Nemátě nějaký tip, jak ho naučit, aby foukal nosem ven místo dovnitř? Pořád se snaží, když to po něm chceme, ale vždy natahuje vzduch dovnitř☹ místo ven....

eyael
10. led 2011

@lusi80, @hojda - mě se u malé osvědčilo víc věcí, dám sem pár tipů, které dohromady naučily malou smrkat. Bylo to celé poměrně přirozený proces, během pár měsíců po 1roce to uměla. Naštěstí, protože je v říjnu a pak začaly klasické podzimní virozy a rýmy 😒

Neříkám, že to musí fungovat u všech, ale vzpoměla jsem si na tohle:
Hrály jsme si na pejska 😵 čmuchaly jsme nosem po sobě - na ruku, na krk, na ucho, hrozně jí to bavilo - řehtala se u toho, protože jí to samozřejmě lechtalo 😅
Pak básnička "Foukej, foukej, větříčku", kdy jsme svoukávaly imaginární hrušky.
Pak svoukávání svíček (zaujalo jí to na dortu v roce), takže jsem asi týden-dva musela pořád zapalovat znovu a znovu 🙂
Pak brčko - slámka do pití, foukala jsem pomocí brčka na ní podobně jako při hře na pejska. A taky když se chtěla napít džusu (čaje, šťávy) brčkem, musela přijít na fígl jak natáhnout.

Když zjistila, že umí foukání ovládat, byl už jen krok k tomu aby zavřela pusu a zkusila vyfouknout nosem - nejdřív bez mačkání dírek a kapesníku, takže soplíky lítaly všude 😵 a pak už klasicky s kapesníkem a přimáčknutím dírky.

Přeju ať se vám brzy povede také!

hojda
10. led 2011

@eyael Díky! Ono to foukání pusou mu totiž taky nejde...no nic budeme trénovat🙂

eyael
10. led 2011

@hojda - nz 😉 ještě jsem si vzpoměla, že jsme taky cvičily řízené nadechování a vydechování pusou, kdy jsme si hrály na pana doktora - poslouchání stetoskopem a u toho se zhlubocha dýchá. Demonstrativně jsem to přeháněla a ona po mě 😉

crca
11. led 2011

My jsme to nijak moc netrénovali 😀 Matýsek ten je takový čistolínek,že musí mít pořád v ruce ubrousek a tak jednou jsem mu řekla,ať si utře nosánek a najednou začal frkat 😀 a Michalka na tu jdu jinou cestou,jelikož dělá prasátko tak,že funí,tak jí jen řeknu jak dělá prasátko 😀 a je to 😀 ,ale stejně pak při velké rýmě ještě beru odsávačku 😉

meleri
11. led 2011

@eyael tak to je super návod! zkusím něco z toho použít...problém je malý jak vidí kapesník tak už řve...:( on je strašná netýkavka... ale to s tím pejskem je super, to zkusím! akorát on moc nechápe že psy čmuchají sakryš chtělo by to aby nějakého viděl naživo..

kubaka
11. led 2011

Tak my ještě ve 4 letech odsáváme vysavačem. Všechno, co píšete umí bezvadně - ovšem když má cíleně smrkat, je to osel paličatý a ani omylem. a chápe dobře, co po něm chci 😀 Když náš klučík řekne NE, tak ani párem koňů s ním nehnu. díky bohu za "luxovačku". No, co naděláme... 😎 😎

eyael
11. led 2011

holky, ještě jsem si uvědomila jednu věc, která asi taky hodně pomohla - "hrajeme" s malou na flétnu. Nemá žádnou speciální, flétna je ještě po mě, stará oprýskaná. Sice teprve teď po roce zvládne zmáčknout dvě protilehlé dírky, ale to jí nebrání aby do flétny foukala a bavila se tím, jak vydává zvuky 😉

eyael
11. led 2011

@meleri - my máme tu výhodu, že máme domácí zvířátka, takže jí občas očuchávají 😉 ono není jen tak se družit s cizím psem, člověk neví, co udělají nebo jak se zachovají když dítě udělá prudký pohyb nebo vyjekne 😒