Jak naučit dvouleté dítě samostatně usínat?

moncicak.as
10. únor 2011

Ahojte maminy, mám dvouletého klučinu. Neporadíte, zda jde i ve dvou letech, když je zvyklý na uspávání(stačí, když ležim vedle něj), naučit kluka usínat samotného? Mě to uspávání extra nevadí, ale do roka bych chtěla otěhotnět a neumim si pak představit ten kolotoč s uspáváním staršího a do toho mimčo.. 😒 Koupila jsem mu i svítící želvičku, ale zatim nic, nepomáhá, ani po dobrym, ani po zlym...už jsem ho během večera i 7 x vrátila, že bude spinkat jako velký chlap, ne, zase se vrátil, furt dokola a řev...nemáte nějakou zkušenost?

akras
15. únor 2011

@anta to máš super, že to takhle krásně všechno zvládl. Snad i u nás se blýská na lepší časy 😔
U nás chodí do postele mezi 20 a 20,30 (podle toho,jak dlouho spala odpoledne). Budí se ale i během noci...od porodu jsem prospané noci zažila asi 4 🙄 Někdy k ní chodím i 4x5x.... když jen 2x, je to super. Ale na dnešek spala hezky, manžel tam byl jednou před půlnocí a pak jsem ji během noci slyšela vždycky zakňourat, tak jsem nastartovala, ale než jsem došla, už zase hajala sama, takže jsem si jen sedla na posteli a zase lehla, tak uvidíme dnes...

akras
15. únor 2011

@moncicak.as hele, má to něco do sebe 😀 , vůbec bych nečekala tuto variantu, ale kdo ví, co bude zítra....snad jí to vydrží

anta
16. únor 2011

@akras - já ti ani nevím, kde se to ve mně vzalo, ale prostě jsem udělala režim, který vycházel samozřejmě i z potřeb Honzy, od kterého jsem neustoupila doteď. I Honzík vypadá spokojeně, ví, co ho čeká a nedržkuje. Ale uklidním tě, snaží se mě takto buzerovat přes den. "Mámo, sedni, mámo, lehni, mámo vyskoč z okna apod." 😀 😀 😀 Ale já se prostě nedám, párkrát ho napomenu, že takhle se s rodiči nejedná a zase nastavuju hranice. Jéééé, mně to buzerování strašně ale strašně vadí, většinou to dělá, když je unavený anebo má vzdor 😠 😠 😠 Jenže má smůlu, já jsem takovej trochu generál a už to jede alá italská domácnost 😀 😀 😀 . Ten vzdor na něj taky pěkně leze, hormony s ním občas hážou ode zdi ke zdi. Ale naštěstí mu to usínání a celkové spaní nějak nenarušilo 😉 Holčinky, moc vám držím palečky, ať se to i u vás zlepší, věřím, že po celém dni, kdy toho máte plný kecky, vás akorát dodělá 😔 😔 😔 Taky bych neměla už nervy a řvala bych, se znám moc dobře 😵

akras
16. únor 2011

@anta Já myslím, že přes den je bára v pohodě, samo se někdy vztekne, ale my jsme v hranicích také neústupní a nemám problém, že by mě přes den komandovala. nechá si hodně vysvětlit, nechá mě udělat co je třeba, pomáhá mi nebo hraje si sama.Já jsem zastáncem režimu (v rámci možností), takže v tom u nás problém taky není...tohle komando začalo právě teď jen při uspávání, tak jsem z toho byla dost vyplesklá a nervní 😝
Já nevím čím to, možná už to pramenní v šestinedělí. Od konce šestinedělí nám úplně přestala jíst, skončili jsme s apatickým miminkem v Motole, už neměla na nic sílu. A do 5. měsíce jsme ji krmili jen ve spánku, aby do sebe dostala aspoň něco (nikdy ne tolik, co by měla), takže celý den jsme třeba co 2 hod uspávali na míči nebo v náručí, vytvářeli podmínky, aby usnula a něco vypila ☹ byl to děs, ale jinak to prostě nešlo, jinak nejedla vůbec. S příkrmy se to srovnalo, s jídlem už problémy nedělá, jí všechno a hodně, i mléko....takže možná to má s tím spánkem nějak zakořeněné už od miminka, že tak blbě spí....
Ale což, po včerejšku jsem optimista, že se to zase ustálí 😉

blandik
16. únor 2011

@akras - někde jsem četla, že pokud dítě v noci jen zak'nourá, tak se k němu nemá chodit - jen se mu střídají spánkové fáze a že je dobré dítě nechat, aby se naučilo samo dále usnout - tím, že se tam příjde, tak se dítě více probudí a musí pak znova usínat...samozřejmě pokud dítě začne volat, není to jen zak'nourání, tak se tam má jít...My se v noci prý taky takhle budime, ráno o tom ani nevíme...Náš dříve k'noural kolem půlnoci - to mu zmizelo, jen vím, že když ho půjdu kolem té doby kontrolovat, tak ho mám docela šanci probudit...a pak pravidelně k'nourá kolem třetí - je to jen takové krátké zak'nourání a hned je ticho...Někdy se stane, že přímo zavolá jméno - táta, máma...tak to tam jdu...

anta
16. únor 2011

@blandik - s tím souhlasím 😉

akras
16. únor 2011

@blandik NO, já to vždycky chvíli nechám být, čekám, jestli sama nezabere. Teď, jak usíná sama, tak se to i dří, je to fakt lepší. Ale jak to trvá déle nebo začíná nabírat na intenzitě, tak ta jdu.
Já jsem bohužel taková, že mě všechno vzbudí, takže , že bych to zaspala,, to se nedá čeket, ale nejdu tam hned.
Tak se budusnažit ještě víc a počkám ještě delší dobu.
Ale dík za radu, snad to projde

myscha
16. únor 2011

@anta Pro mě je nepochopitelné, že jsou děti, co choděj od porodnice spát každej den v 7 hodin 🙂 Nějak nechápu, jak to může fungovat.....
Abych to vysvětlila, obě děti nejdřív trpěly na bolest břicha a usínaly i po půlnoci, pak se to zkracovalo až na tu cca sedmou , ale přes den měly několik spánků podle věku a mezi nima bdění zpočátku cca 1,5 hodiny. Nikdy nespaly pravidelně dlouho, takže po posledním spánku, který byl v různý čas, šly zas spát po té cca 1,5 hodině, postupně teda až po asi 6 hodinách u staršího syna.
Takže momentálně dcerka někdy zalehne v šest hodin a někdy jde i v půl devátý 🙂 záleží jestli spí 1x nebo 2x přes den. Ale je fakt, že já zas neznám budíček dřív jak v sedm, většinou okolo osmé, syn vstával jednu dobu až tak v devět.....

akras
16. únor 2011

@myscha u nás se večerní spaní taky řídí podle délky odpoledního spánku. No, teď jsem teda popolední spánek vzdala, máme jen polední klidm kdy si čteme, ona je pod peřinou a uvidíme. Kdyby u toho sama vytuhla, tak OK, ale hodinu ji uspávat, aby mi pak spala 40min, to už mi přijde divný, tak to zkoušíme takhle.

k.ate
16. únor 2011

Taky by mě zajímala nějaká nenásilná metoda, jak malýho naučit samotnýho nebo aspoň s taťkou, usíná v 99% při kojení, párkrát se zadařilo, že ho uspal manžel, ale to byly asi spíš skvrny na slunci 😀 Nebýt toho, že v červenci budeme mít druhýho prcka, asi bych to neřešila, ale manžel to včera nakousl a mně to taky pak napadlo, že nevim, jak bych při kojení uspávala oba prcky 😀 Jako první krok vidím, že malýmu koupíme větší postel (což je v plánu už dlouho) a pak se uvidí 🙂

@akras u nás taky záleží v kolik usne na tom, jestli přes den spí nebo ne... Pokud nespí, usíná cca v 7, pokud po obědě usne (to spí klidně dvě i tři hodiny), usne o ty dvě až tři hodinky později... Ale budí se stabilně kolem 8 - 9 - 10, kdybych měla vstávat dřív, než v těch 8, asi by mě to zabilo 😀

lisounek
16. únor 2011

@berenika39 když budu vše brát dle dítěte o co mu jde, tak nedosáhnu ničeho 😔 samozřejmě se snažím dávat svému dítěti na výběr, ať si spoustu věcí zvolí samo dle svého (třeba i v té postýlce má své oblíbené plyšáky, knížky, což někteří rodiče vůbec nerespektují a hlavně usíná za světýlka, protože tmu prostě nechce), ale v určitých věcech je potřeba mít hranice a není to vždy lehké, mohla bych vyprávět... pakliže bude vše dle něho, pak to asi nemá žádný výchovný efekt.. a samozřejmě neříkám, že metoda vyřvání je výchovná ani že ji praktikuji, ale občas se tomu človek prostě nedokáže vyhnout... a že si děti vymýšlí a zkouší rodiče je přeci stará známá pravda, tudíž nesouhlasím s výrokem, že je tak vidíme pouze my rodiče... viz blandik, ale je to trochu jiná otázka do diskuse... nikdy mi ani nebylo dobře, když mé dítě před spaním vystresované pláče, to asi nedělá dobře nikomu..ale metoda vše po dobrém nosí dobro je asi fakt přichycená za hlavu, protože dítě ihned pochopí, jak a v čem může své rodiče manipulovat a dostat je kam chce... ale to je asi jen nazor 🙂

lisounek
16. únor 2011

jinak souhlasim, ze asi pomahaji zajete rituály 🙂

akras
16. únor 2011

@lisounek souhlas 🙂

blandik
16. únor 2011

@akras - určitě podle instinktu...je fakt, že my už poslední dobou i čekáme, když kolem tří volá táta...stane se, že zavolá 5x za sebou a pak je hned ticho...protože jak tam manžel jde, tak kolem té doby to je pak na dlouho, i na ho'dku -sice hned leží, jakože spí, ale sebemenší pohyb ho hned probudí...no je to těžké. Má období táta - takže jen táta může chodit k němu v noci,a manžela méně pouští než usne...večer ano, ale v noci ne.. Mě pouští i v noci než usne, ale zase mě nevolá 🤐

@myscha - tak my jsme ten případ, co malý chodí spát více méně pořád stejně. Když byl mimi, tak chodil spát kolem šesté, a te'd je to po večerníčku..ani polední spánek to nerušil...stávallo se, že spal i do půl páte večeč a pak klidně usnul po té sedmé večerní...V létě, jak je světlo, tak jsme to měli prodloužené do té osmé...a pak přišel jednou vzdor, že nechtěl chodit spát vůbec večer a to jsme ho nechali, a't si to řídí a to chodil spát i o desáté...ale to bylo 14 dní...myslím, že děti si vytvoří určité vnitřní hodiny...Ale poslední dobou vstává ráno v 5...Ale pro nás to je takové ustálené - rituál, večerníček a pak spát...

blandik
16. únor 2011

@lisounek - nějak jsem za poslední 2 roky a 4 měsíce nezaznamenala, že by nás malý manipuloval, když se mu povolí...když chce překročit hranice, je to proto, že s ním cloumá vzdor a to beru tak, že jeho mozek je vypnutý...když najednou začne večer plakat a nebude mě chtít pustit od postele, bude to nejspíše proto, že mě skutečně potřebuje - nová vývojová fáze, začínající nemoc, která není vidět nebo prostě se něco špatného stalo během dne - nemusím mít o těch důvodech ani ponětí...tak pro mě je jediná cesta a to zůstat u něj...další věčer se ale zkusit vrátit k zajetému...Takže je to spíše o tom, jak ty hranice udržovat a jak hledět na dítě a já věřím, že když budu na něj hledět s důvěrou, tak on to vycítí - bude se cítít postupně morálně odpovědný za to, že nemůže tuto důvěru zneužívat - pokud se na něj budu dívat jako na někoho, kdo si občas vymýšlí a manipuluje se mnou - dítě se bude cítit oprávněno se takhle chovat....Stejně takto fungují i dospělé vztahy - když někdo do mě vloží důvěru, tak se mi bude hodně špatně tuto důvěru zneužívat...Myslím si, že když dítě cítí, že máma u něj nezůstane, tak má o to větší pokušení si o to večer říkat a pak takto manipulovat, aby si to otestovalo..Tím nechci říkat, že je dobré pro dítě, aby u něj rodiče zůstavali do bůhvíkolika jen na základě návyku...mylsím, že je pro dítě moc důležíté si vybudovat schopnost samotného usínání...jen vidím jiné cesty k jejich dosažení a udržení fungování samotného usínání - založeno na důvěře vzájemné, že když dítě mě tam potřebuje, tak tam zůstanu...../tím nechce říkat, že to tak děláš, o tom nemám tušení, bavím se v obecné rovině o principech/.

berenika39
16. únor 2011

@lisounek je to trochu jinak, než si představuješ. pokud budeš chtít a mít čas a chuť , přečti si třeba knížku Respektovat a být respektován, není to žádná bible, ani manuál na dítě...ale jeden z klidných přístupů, jak komunikovat - mezi lidmi obecně, ale i mezi rodiči a dětmi - od batolete do puberty.
Na to, co píšeš, nemůžu nic moc napsat, protože je to názor spousty, asi většiny maminek, a já to prostě dělám jinak. Ale to neznamená, že je jediná správná cesta.
Jinak jen jeden postřeh: píšeš, že hranice ano, ale že to není tak lehké...víš proč? Protože ty hranice nastavuješ ty. Batole se v rámi svého vzdoru prostě postaví do opozice. Kdybys spolu s dítětem dala mantinely, kdyby se na tom podílel, neměl by důvod oponovat a BYLO BY TO LEHČÍ.
A tak funguje víc věcí, jenže to chce to aspon chtít pochopit, přečíst, a pak soudit, že je to špatně.
Znovu - mě opravdu ani trochu nevadí, jak si kdo vychovává dítě, to je tak osobní věc, že nikomu nenáleží to soudit.
Ae když se tu někdo ptá, a já vím, jak si to ulehčit, zpříjemnit, odpovím🙂

akras
16. únor 2011

Tak dnes tu byl manžel sám, já byla cvičit a prý teda začala řvát, ale do 2min klid a spala normálně v posteli. Jupííííí

anta
17. únor 2011

@myscha - no my samozřejmě měli taky prdíky a v sedm od porodnice logicky spát chodit nemohl, protože jsem ho v noci taky kojila 😅 😅 😅 Ale pak přešel na UM (sám) a to už ten režim tak trošku pozvolna nastavit šlo a musím říci, že se to nejspíš vyplatilo 😉 Samozřejmě, přes den spal dle potřeby, ale večer prostě byl nejpozději vždy uložen např. v 18,50 a bylo. Jak jsem psala, vždy jsme ho museli před spaním unosit. Pak to skončilo samo, nechtěl sám od sebe. No byla jsem ráda, představa, že tahám každý večer 14 kilíček s mými 45 kily mě poněkud už děsila 😀 😀 😀

anta
17. únor 2011

@akras - tý jo a nezkouší to fakt na tebe? 🙂 U manžela si to nelajsla 😀 , co kdyby jí ukládal on? Třeba by to prošlo lépe? 😕

akras
17. únor 2011

@anta my se normálně střídali i před tím a to komandování začalo právě u manžela, tím to není. Jen to te´d už bylo 3. den našeho "neuspávacího" režimu, tak je to den ode dne lepší 🙂 Manžel ukládá pravidelně asi 3x týdně, když jdu cvičit nebo učím....a spíš si vždy vymýšlela na něj, protože jemu nevadilo dělat ji malá malá celou dobu než usnula a tak. Já tohle nedělala a ona to respektovala, já jsem u ní prostě jen byla. To manžela má omotanýho, je to jeho princeznička 🙂 (ale i on umí být důsledný)

anta
17. únor 2011

@akras - já ti samozřejmě radit nemůžu, nemáš holčičku první den doma, že? 😀 😀 😀 Pořád přemýšlím o nějakých fintách, i když mě Honza taky dělá starosti, protože má občas vzdor a mlátí to s ním ode zdi ke zdi a to bych tedy spíš potřebovala poradit já 🙂 🙂

lisounek
17. únor 2011

@berenika39 ano chápu to a jsem ráda, že někdo oponuje, protože tím se človek taky může ponaučit 😉 a jelikož máš dvě děti a každé svým způsobem prošlo už pubertu (to větší možná víckrát 🙂 ), tak to považuji i tak, že máš více zkušeností a ráda si nechám poradit... taky jsme zkoušeli spíš ze zoufalství dítko vybrečet a vždy jsem div nebrečela s ní :( většinou jsme polevili, protože jsme si mysleli, že má prostě potřebu být s námi, že nechce být sama.. ale ona obecně strašně dlouho usínala :( takže jsme to vyřešili těmi knížkami, ona se dožaduje teď hlavně mě, tatínka moc nechce, nemůže k ní ani v noci vstát, když se vzbudí (to je další otázka ona se nám pořád budí na mlíčko :(, ale někdy je to ve 3 hod, někdy v 5, někdy až ráno... chceme to odbourat, ale zatím si to nějak nenechá vysvětlit - třeba mi někdo poradíte, jak na to :(...když ji ho udělá táta prostě si ho nevezme a brečí tak dlouho, že chce maminku, dokud tam nejdu.. jen modelová situace, kt. jsme chtěli zkusit - pak teda usnula ale asi až po 30 min kňourání a dožadování si maminky 😢 )... zatím ji toto toleruju, je na mlíčko zvyklá, ale myslím, že je dost veliká na to, aby v noci měla hlad? jde jen o zvyk nebo tak... tuším nevím :o) vodu místo mlíka neakceptuje... jde mi tedy převážně i o zoubky 🤐

lisounek
17. únor 2011

jo ale chtěla jsem napsat, že si teď spíš nechá více věcí už vysvětlit (ale ne od manžela!! 😒 ☹ ) takže já u ni sedim povidam si s ni, dame si pusinky, pak ji reknu, ze se jdu koupat anebo curat ci tak neco ona ze ano a ja ji rikam, at spinka, ze jsme tady hned vedle..dveře má otevřené... někdy volá, tak tam běhám a většinou je vklidu a listuje si tam až usne..kdybych tam s ní ležela, tak má tendenci blbnout, stále by chtěla číst atd. takhle si zvykla být sama, ale v podstatě nás slyší ... když usne, tak většinou už spinká kromě probuzení na mlíko celou noc.. to jen vypije a spinká dál...

berenika39
17. únor 2011

@lisounek no jo, ale kdyby ty zkušenosti k něčemu byly🙂))), když ty děti jsou každý táááák jiný...u nás je to jistě i tím, že je každé jiného partnera, ale i tak....vždycky, když si myslím, jak jsem něco vyřešila, pochopila, zvládla...šup, najde se něco jiného.
S věkem se to bude už jenom lepšít, když víc mluví, chápou, dají si poradit🙂))),
mlíčko nevím, hlad by to opravdu být neměl, spíš zvyk, ale ....spíš bych se rozhodla, co bude horší, jestli to odbourat - bude jí to dělat problém, zkoušela jsi to? aby to odučování nemělo horší důsledky (horší spaní) než to, že ještě dva měsíce bude pít jedno mlíčko v noci...do puberty jí to přejde.

lisounek
17. únor 2011

@berenika39 no zkusili jsme jednou prave nedat a šel tam manžel a byl z toho hrozný noční tiátr 😢 fakt si to od něj nevzala a plakala..pak jsem tam šla a spala a mlíčko tam leželo vedle ní ☹ , takže o hladu to asi není :( a taky jsem se pokoušela ji to vysvětlit, že mlíčko už v noci nebude, ale jak se v noci vzbudí je ospalá a nevrlá (asi jako každý a moje argumenty, že mlíčko nebude ji nějak nezajímají 😅 ).. zatím to prostě nejde.. a říkám si, že k tomu dospěje sama... pořád ji jako do 3 let dávám čas 🙂 a pak se uvidí..ono se vše opravdu pořád nějak mění 😀 😝 Taky jsem zjistila dle zkušenosti, že když má v noci to jedno mlíčko (ráno už nedostane), že spí dýl než když se vzbudí až kolem rána, kdy začíná být světlo.. takže nám to tak nějak i sobecky vyhovuje, že pospíme cca do té 8 hodiny 😔 Tuším ale taky, že až se posune čas a bude světlo, tak nám končí i toto 🙂 ráno přilítne a budí nás, že už není bubák (u nás rovná se tma) a že jako rodiče vstávat 😀

lisounek
17. únor 2011

..a taky když zvládla nejprve samostatné spaní v pokojíčku, pak ze dne na den přišla o dudlíka, následně velká postel, v které krásně spinká a neutíká, tak prostě přijde čas i na odbourání toho mlíčka 😉

berenika39
17. únor 2011

😀 😀 😀 😀 tak jí to neber, to je právě to, že by to nadělalo větší paseku než případná, podle mě velmi nepravděpodobná varianta, že by se jí zkazil nějaký zoubek (přes den už stejně jí všechno...ne?.......). vezmi si, jak některé děti tláskají sladkosti horem dolem - takže dvě deci mlíčka navíc...to není nic zásadního...
Jen můj názor, určitě ne jediný možný 😉

majatob
17. únor 2011

ahoj, diskuzi jsem neprocitala, jen pridam svoji zkusenost se starsim synem 🙂 od malicka byl urvanek, spat chodil hodne pozde a usinal idealne u prsa 🙂 kdyz jsem podruhe otehotnela, odstavil se, ale uspavani vyzadoval i nadale, ale nestacilo mu abych byla v pokoji, musela jsem lezet vedle nej a on se me drzel kolem krku jak kliste. Takhle to bylo jeste docela nedavno (ja potreti tehotna), az mi dosla trpelivost a rozhodla se s tim neco udelat 🙂 Prvni jsem zrusila to objimani kolem krku a nabidla mu jen ruku, potom jsem mu ruku nechala, ale sedela u toho na kraji postele, nasledovalo zruseni drzeni se (nahradil me pejsek, kteryho jsem mu specialne pro tuto prilezitost usila), potom jsem si pristavila tesne k posteli zidli a sedela na ni, o vanocich prisel na radu dalsi krok, deti dostaly knizku pohadek a ja jim z ni zacala cist, ale abych na to videla, musela jsem si zidli posunout o kus dal... 🙂 a pak nejak doslo k tomu, ze jeden vecer usnul nez jsem stihla okoupat mensi... jeden den, druhej a pak uz jsem ho proste ulozila, dala pusu, poprala dobrou noc a zkusila odejit... je to asi 14 dni, co usina naprosto sam a bez problemu 😵 taky si myslim, ze k tomu hodne prispelo to, ze prestal spat po obede a taky jsem zavedla nejakej denni rezim... 🙂
ale je zajimavy, ze vi, ze ja uz su ted pevne rozhodnuta to takhle nechat (aby usinal sam), zatim co tatinek mu spis povoli a na toho to zkousi aby s nim zustal a tak 🙂
kazdopadne, vyrvanim bych tohle nikdy neresila, je to sice pro maminku narocny, ale jednou ten cas proste prijit musi a obcas staci jen malo a je po problemu 🙂

berenika39
17. únor 2011

@majatob 😉 😉 to je metoda postupného snižování vlivu...jasnej důkaz, jak jsou tyhle repektující a ohleduplný směry výchovy přirozený....sama jsi to udělala tak, jak to malému vyhovovalo, a funguje to. super. palec hore🙂.
Jinak obdiv a gratulace, dlouho jsem tě tu nikde neviděla, a ted vidím - další na cestě..... takový tři rarášky🙂))))

lisounek
17. únor 2011

@berenika39 jj jí všechno a hlavně nijak extra se netláská sladkým a ani nic extra sladkého nepije 😉 prostě jsem zjisitla, že některý věci musí člověk brát tak jak jsou a tolik neřešit.. 🙂 ono vždy vše nějak dopadne a jak píše i majatob, tak někdy se to vyřeší i snadno úplně samo a je po problému - když nepřijde další 😀 jako že určitě přijde 😵

Já malou dávám po obědě ještě spát, jsou dny, kdy nespí, ale večery jsou pak o dost horší :( je přetažená a na vše podrážděná, špatně usíná a než zabere do půlnoci se vzbudí třeba 5x.. od mala je to spáč to moje dítě, takže si říkám, že dokud ji ta hodka až hodka a půl něco dá, tak ať spinká..usne sice déle, ale je s ní prostě lepší pořízení ve všem 🙂