Jak odnaučit dítě od dudlíku?

veronikanel
31. říj 2013

Ahoj maminky,
mám prosbu na ty zkušenější 🙂
Dnes jsme byly s malou (21.měs) u zubařky.Vše je v pořádku,ale patro už má dost vydudlané,tím pádem to chce zkoncovat s dudískem(vím,že některé z vás už ho dááááávno nepoužívají),nic méně se mi nedaří.Je jasné,že z minuty na minutu to u nás prostě nepůjde,jenže jak to tedy nastražit?Když jsme od dr jely,byla hodně unavená a protivná.Začala řvát tak hlasitě,že se lidé otáčeli,rudla a skoro se nenadýchla 😒
Zároveň nevím,jak tohle dát dohromady s mojí výchovnou metodou.Když se vzteká,nechám jí tak,nechci aby si myslela,že si všechno vyřve!Jenže jak jí nedat dudlík,když mi začne hystericky jančit v MHD,kde jsou lidé schopní vás za to vyhodit???
A také bych se chtěla zeptat,jak jste naučily dítka na nočník?Nel,když jí posadím,většinou se vyčůrá,i když to trvá třeba půl hodiny.Kakala jen jednou.Sama mi řekne,když už je po všem v plíně,ale předem ne :(
Děkuji za rady a názory 🙂

akashka
1. lis 2013

@veronikanel Já teda zkušená nejsem, ale moje mamka říkala, že má zaručený návod na odnaučení dudlíku - normálně ho ve střed do kříže rozstřihneš a děláš jakože nic, když to pak malé dáš, tak se jí to jak chobotnička omotá kolem jazyka a rozhodně už dudlík chtít nebude 🙂 aspoň teda u mě a u bráchy to prý fungovalo parádně 😉

blahova_andrea
1. lis 2013

@akashka páni, tak to asi zkusím. máme dva poslední a taky už s tím chci skoncovat. místo, aby se odnaučoval, tak je čím dál závislejší. ven ho tedy vůbec nebereme, jen na delší cesty autem (naše dítě nespí, a prostě se v autě nudí), ale za to doma a na spaní chce furt dydy ☹ takže jeden asi půjdeme hodit s rohlíkama kačenkám a z druhého bude chobotnička 😀

@veronikanel z nočníku si nic nedělej, ona na to časem přijde. mě syn do něj nekaká, nějak mu to nevyhovuje, prostě se tam nedokáže soustředit nebo správně zatnout, nevím. když je bez plíny, tak nekadí dokud ji nedostane ☹ i když to zkoušíme, tak leda bobík jak od králíčka nebo kozy a šlus. co se týká čůrání, tak to provede na povel kdykoliv ho posadím, i kdyby si měl močák vyždímat, ale sám si neřekne. nebo teda dojde aa, ale to už má mokré nohavice nebo mi jde ukázat, kde je loužička, že tam to nepatří...ví to, ale prostě si sám neřekne včas. uvědomí si to, až když to teče. asi to chce ještě čas. když jsme doma, tak prostě běhá bez plínky a trénujeme a uklízíme, no.

jpetraa
1. lis 2013

@blahova_andrea my začali dudlík pomalu ustříhávat...napřed jen špičku, každej večer o kousek víc a říkali, jsme, že je rozbitej...dumlala ho dokud ho bylo za co v té puse udržet. když už tam zbyl jen pahýlek, pár nocí spala aspoň s tím plastem v ruce.no a pak ho opustila úplně.

veronikanel
autor
1. lis 2013

@akashka Hned jdu zkusit!!!!!!Moc děkuji za radu 🙂
Jen se bojím,aby neřvala,že chce jinej,ví,že jich má dost ☹ No co,nějak to budeme muset zvládnout 😒

@blahova_andrea Já samozřejmě vím,že na to dítě musí být připravené a také,že každé je jiné a má svůj čas.Jenže co si budeme povídat,plenky nejsou levná záležitost a kor,když jste matka samoživitelka,jako já ☹ Navíc mě mrzí,že tohle jí nejde.Vždy byla o dost napřed před ostatními dětmi,ale v tomhle je tedy dost pozadu a poslouchejte pak ty vyděšené hlášky "Cože?Ona má ještě pleny?Fuj!!!" ☹
Zrovna včera byla ve vaně a tam se vykakala,nemusím říkat,že úklid byl fakt lahůdka 😀

blahova_andrea
1. lis 2013

@veronikanel na řeči ostatních bych se vykašlala, ale finanční stránku chápu. jsem na tom podobně. na nočník syn začal chodit v 10m a do dnes stejně plínkujeme ☹ v létě ho bavilo chodit čůrat na kytičky a stromečky, ale zase...jen když jsem ho poslala. sám si neřekne. ještě k tomu asi nedozrál ☹ taky bych už se ráda posunula a trošku ušetřila.

veronikanel
autor
1. lis 2013

Hned jsem rozstříhla dva a musím říct,že to zabírá!Málem jsem se počůrala smíchy,když to začala zkoumat a ksichtit se 😀 Na otázku : chceš dudu? Odpoví "ne!"
Děkuju 🙂

veronikanel
autor
1. lis 2013

@blahova_andrea Právě,navíc moje beruška má děsně citlivý zadeček a buchtu,po jiných než pampers se mi oprudí tak,že musí hned pro léky,dokonce měla něco jako plíseň :(
Zase je šikovný,že jde alespoň na "povel" 🙂 Sice se to nedá pořád,ale dá se co půl hodiny ptát 🙂
Takhle treperenda na to není.Když jí posadím,čekám...Jednou jsem čekala i hodinu (to když jsem musela chytit ranní moč pro Dr.)...Ale když má plnou plenku,to běží "mámo,fůůůj" 😀

blahova_andrea
1. lis 2013

@veronikanel nevlastní dcerka tu plíseň měla kdysi taky. taky používáme pampers a jiné dražší plínky, ale vše jen z akcí. i tak to jsou ale pálky.
právě. já ho posazuju, ale občas to stejně nevychytáme a spustí tam, kde stojí, ale přeruší a jde na nočník, zvládáme i do záchodu v sedě i na stojáka...fakt jak velikej kluk...jen to samostatný říkání chybí.

slovnicek
1. lis 2013

@veronikanel tak s dudlikem jsem to provedla tak, ze jsem ho nejdrive zacala jen omezovat. Tzn., ze ho muj chlapecek postupne dostaval jen pred a na spani. Pres den byl sice vice ci mene uknourany/ukriceny (i treba v te MHD), ale ja se ho snazila vzdycky nejak zabavit hrou ci nalakat na neco zajimaveho ... nebo se to snazila prezit 😅 Vytvorili jsme ritual, kdy jsme uklizeli dudliky po spani do postylky a brali si je jen pred spanim. Dudliky byly pak pres den pro dite schovane na neznamem miste, protoze ho to k te postylce porad lakalo (i jsem si davala pozor, aby kdyz je vytahuju, aby nevidel odkud). Toto trvalo tak tyden, pak uz ho nehledal 🙂
No, a pak byl problem, protoze se nechtel dudliku na spani ci behem spani vzdat ... A jednoho krasneho dne byl hodne nachlazeny a dudlik proste neudychal takze byl cele usinani i spani bez nej ... a uz jsem mu ho nedala ... a nez nachlazeni odeznelo tak si na nej ani nevzpomnel 😵 Sice pak usinani trvalo dyl, ale bez dudliku a protestu 🙂
Btw: treba to rozstrihnuti/ustrihavani dudliku u nas nefungovalo vubec - to rval jak tur (at v noci ve spanku ci ve dne)😅
Preju at se dudliku zabvite rychle a co nejmene bolestne!

A s nocnikem neporadim, me na nem dite nechce ani sedet (a to je o par mesicu starsi nez tva holcicka) ...

veronikanel
autor
1. lis 2013

@slovnicek Já se snažila zabavit všelijak,ale nešlo to.Nesoustředila se na nic,než jen na svůj křik,že chce dudu ☹
Dokonce jsem jí půjčila i můj mobil,který obvykle zabírá,ale mrskla s ním na zem v buse 😒 Zatím má tedy v postýlce ty dva rozstříhnuté,nechce je a jiný nepožaduje,tak uvidíme jak to dopadne 😀
Vypadá to snadně,ale je to závislost jako každá jiná ☹

copa
1. lis 2013

u nás šel dudlík překvapivě dobře, do 7 měsíců ho malá neměla, pak, už nevím ani proč, jsme jí ho dali a od té doby ho měla pořád, kolem roka teda jen na spaní, věděla, že po probuzení musí zůstat v postýlce a že tam na ní počká dokud nepůjde spinkat; no a pak mě jednou při obědě naštvala a já jí řekla, že když tak zlobí, tak od ní odejde dudlík pryč... odpolední spánek samozřejmě s řevem, ale nakonec cca po půlhodině usnula, no a večer jsem musela vymyslet pohádku, že dudlíček je nemocný, že pro něj přijela sanitka a shodou okolností byla v té době "v nemocnici" i jedna její panenka, které upadla hlava... 😀 takže jsem to k pohádce taky přidala, no a světe div se usnula bez něho, od té doby jsme tu pohádku párkrát před spaním zopakovali a bylo po dudlání; fakt jsem se toho děsila, protože už jednou u nás proběhl pokus s ustřiženým dudlíkem, ale to manžel její půlhodinový nepřetržitý hysterák nevydržel a dudlík jí vrátil... no a najednou to fakt proběhlo celkem hladce

@veronikanel máme podobné výchovné metody, taky když se malá vzteká, tak jí taky nechám být, říkám, že jí nerozumím, když tak řve a že i kdybych jí rozuměla, tak takhle se to neříká... ale na veřejnosti se na to lidi moc netváří...

jinak o nočníku jsem psala včera v jiné diskuzi, já jsem za to nelámat to přes koleno, ale holt počkat, než k tomu dítě samo dospěje, naše malá do 25měsíců na nočník nesedla, pokud jsem jí tam posadila já, měla šílený hysterák, nočník byl prostě úhlavní nepřítel, do těch 25měsíců nikdy nic do nočníku neudělala, pak jí to v hlavě secvaklo a během týdne byla bez plín i na spaní 🙂

veronikanel
autor
1. lis 2013

@copa To je přesně ono.A pak na nás lidi koukají,jako bychom byly tyranky 😒 Tak můžeme si vybrat,rozmazlené děcko,které si všechno vykňourá nebo slušně vychované dítě,které ale musí zjistit,jak o věci poprosit a že ne vždy je dostanou...Behěm toho zjišťování tak zápasíme s křikem a to bohužel i na veřejnosti,jinak to nemá smysl.Je hloupost doma zakázat a venku povolit 🙂
Co se dudlíku týče,teď se spíš bojím,aby nezačala s palcem,když jsem jí dudu ukradla...Ale u pohádky s panenkou bez hlavy jsem se nemálo zasmála 😀 😀 😀
Možná že zkusím podobně morbidní story 😀
Já jí,když jí přistihnu,že tlačí,rychle vezmu na nočník,ale to jako bych jí dala do prdky špunt,v tu ránu z ní nevypadne nic 😖
Tak je super,že v případě ztráty nahlásí pánům policajtům všechny potřebné údaje k vypátrání totožnosti,ale že si nedojde na nočník? 😀 Marná snaha... 😒

nynyha
1. lis 2013

Já si na dudlík taky vymyslela pohádku. Dceři bylo 18 měsíců a já cítila, že už jí ten dudlík musím vzít. Přes den ho neměla, jen na spaní, ale to ho musela mít celou dobu v puse. Jen jí vypadl a bylo zle. Jednou jsem jela k našim a dudlík jsem zapomněla doma. Domů už se mi nechtělo, tak jsem to riskla a ona, sice s křikem, ale usnula. To mě přesvědčilo, že to půjde. Doma jsem koupila usínacího medvídka, který svítil a hrál. Ráno jsme spolu vzaly dudlík a položily ho na okno s tím, že ho dáme dudlíkové víle, která ho donese miminku do porodnice, protože Terezka ho už je velká holka, nepotřebuje ho a že ho miminko v porodnici využije lépe. Malá na to nic neříkala a odpoledne, když šla spát, tak místo dudlíka našla medvídka. Měla z něho radost, že si ani na dudu nevzpomněla a usnula. A večer si sice na dudu vzpomněla, ale opět jsme jí řekli o víle a že teď má méďu. Sice chvíli plakala, ale jak méďa hrál a ještě svítil, tak se zabavila s ním a byl klid. Po třech dnech ani nevěděla, že nějakého dudlíka měla a s méďou spí dodnes. A to je konec pohádky 😀

veronikanel
autor
1. lis 2013

@nynyha Krásná pohádka 🙂
Nelinka má také takové hračky,ale nějak jí to vůbec nebere ☹ Je vidět,že je bez dudu nesvá,neklidná ☹ Ani teď se jí nedaří usnou po obědě...Ale stále odmítá nastřižený dudu 😀