Jak odnaučit dítě od plen během nočního spánku?

paja
10. únor 2010

Ahojky,
o plenách jsou tady už různá témata, ale nikde jsem nenašla nic o tom jak odnaučit dítě od plen během nočního spánku. Jaké s tím míte zkušenosti? Náš Honzíček je bez plen během dne a během denního spánku a tak jsem si řekla, že je třeba to zkusit už i přes noc. Jak na to? Prostě jednou tu plínu nedat a čekat co bude? Je jasné, že se do rána počurá... Nebo třeba v noci vzbudit na záchod? Jak jste to dělali vy?

draga
4. srp 2010

@paja jsme na tom )plně stejně...a vůbec to nehrotím jsem názoru jako tu kdysi psala kubaka...budit dítě je snad to nejhorší co může být...nevyspíš se ty ani on, navíc jsi těhulka...důležitý je, že máme odbouranou plínku přes den...a na noc holt ještě budem čekat...nemyslím si, že bys to měla nějak dramaticky řešit, však až nám dětičky dozrajou tak na to sami přijdou 😉

draga
4. srp 2010

@dzahila taky jsme měli podobný problém, malý nechtěl zaboha dělat hovíno jinam než do plíny...a pak najednou ze dne na den to přišlo, zavolal a hovíno v nočníku, skákali jsme, tleskali...od té doby kadí na nočník, na wc chodí čůrat a kakat, když není doma...a kadil už několikrát venku (prý jako pejsek) a já sbírala hovíno do pytlíku 😀 😀 😀

muminek
4. srp 2010

U nás to bzlo stejný furt si nosil sám plínu kdzž chtěl kakat tak jí donesl a řekl bobo a brečel dokud jsem mu ji nedala a ze dne na den si sed la záchod a bylo to. Podle mě to má svůj čas teď začíname v noci a je v celku šikovnej o půl noci ho dám na nočník nebo kolem podle toho jak se vzbudí na pití a pak spí až do rána bez čůrání. Tak snad mu to vydrží

el267
4. srp 2010

Ahoj zrovna aktuální téma pro nás 🙂

Malá je bez plínek přes půl roku. I na polední spaní je nemá. Chodí na nočník i na záchod. ze začátku taky nechtěla kakat jinam než do plínek, ale brzy pochopila, že nemít zalepenou prdelku je lepší
😀
Včera jsme zkusili noc bez plínky. Čekala jsem , že to bude horší. Protestovala jen k ránu, když jsem jí dávala na nočník. V noci to 2x zaspala. Nehoda se stala až ráno, 2hod potom, co jsem jí dala vyčurat.
U nás problém vydím, že malá je zvyklá hodně pít. Od malička byla naučená usínat u flašky. To jsem odbourala, že jsem jí flašku vyměnila za hrneček s pítkem. I tak jsem jí několikrát v noci slyšela pít. Někdy mi vypila i 3 hrnečky.
Včera jsem jí oznámila, že hrneček nebude a bude pít ze sklenky. To mě3x vzbudila na pití a já jí zároveň dala na nočník.No je to docela děs k ní zase vstávat, když konečně nedávno se přestala budit v noci 😝 Ale nedokážu si představit, že za pár měsíců budu muset v noci vstávat ke dvoum dětem 😝 Jasně, když to s malou nepůjde a bude s pláčem protestovat, nebudu to hrotit a zkusíme to třeba za dva měsíce.

muminek
5. srp 2010

El náš malej pije taky hodně i v noci to třeba vypije icelou butalu. Tak mám taky strach aby to vydržel. Jsem zvědavá teď je u babičky na prázdninách tak jedtli se v noci bude počurávat nebo ne. Já si na to troufla až měl dvakrát po sobě v noci suchou plínu. Dřív ne.

berenika39
5. srp 2010

ahoj, ono to funguje nějak samo🙂)). před měsícem měl petr už delší dobu lenku na noc suchou, tak jsem mu ji přestala dávat a vydrží to, ráno se vyčůrá kolem půl šesté když vstává táta a spíme dál. taky jsem se bála, přes den čůrá po dvou až třech hodinách, ale tu noc je to ok. zatím ani nehoda🙂 pít mu dávám i večer, s pitím docela bojujem, pořád mu musím nabízet, pije dost málo, večeří polévky, takže pití neomezuju, a přesto v noci ho to nevzbudí. příroda to nějak chytře zařídila.

el267
5. srp 2010

Ahoj , dnes mě malá překvapila 🙂 Šla spát v 21hod. Ve 23hod jsem jí dala na nočník a vyčurala se. A spala až do rána a bez pití a byla suchá!!!!! Šikulka. Snad jí to vydrží. Uvidíme po pár dnech

el267
5. srp 2010

Teď jí jen nemůžu dát spát nějakou dobu k našim 😒 Moje mamka si totiž nedá říct a pak se divý, že u ní se budí několikrát za noc a je dost počuraná plínka. Dává jí totiž neustále flašku, malá zneužívá toho, že je mamka na ní měkká! A tak v noci pije a pije. Mě doma si už o ní neřekne. Řekla jsem jí, že jí nemám a je už velká a nedostane ji a bylo to. Sice vyměnila flašku za hrneček s pítkem, ale ten jí už dva dny taky nedávám. Dostane pít v noci ze skleničky. Přes den z ní taky pije a nevymýšlí si že chc hrneček. Jo, jo ty děti jsou na některý věci chytrý až moc 😀

paja
autor
11. srp 2010

@draga : asi máš pravdu. Docela se mi i ulevilo když to tady tak pročítám. Nechám tomu tedy čas... Zatím to ale na lepší výsledky nevypadá - každé ráno je plína pěkně nacucaná 😅 .

jitrulka
17. led 2011

Mám takový hloupý dotaz? Jak poznáte že má dítě přes noc plenku suchou?
Moje malá spí ve svém pokoji a ráno příjde za náma do ložnice. Až tímto příchodem mě vzbudí, ale ona bývá vzhůru většinou mnohem dřív a po probudení si chvíli hraje u sebe v pokojíčku. Jelikož největší mokro v plíně bývá asi hned po probuzen,í tak tento okamžik já pokaždé prošvihnu. Vy se budíte stejně jako dětičky, nebo dřív???

reruna
24. led 2011

@jitrulka tento problém jsem řešila taky, ale poslední dobou se budím dříve, než Míša a když mu sundám plenku, tak ho hned dám vyčurat, vyčurá se, ale plenka je stejně mokrá, takže do ní v noci už čural ☹ a kdybych ho ráno nevzbudila dřív a vzbudil se sám, tak by se vyčural do plenky a až pak by za náma přišel do ložnice. Problém je, že náš Míša je o hodně starší, než tvoje malá.... bez plen přes den je už skoro rok, ale ty noční pořád má a vyžaduje je, prý je pořád miminko.... no on dost žárlí na mladšího bráchu, takže si myslím, že tou plenkou na noc se mu aspoň trochu chce vyrovnat..... nicméně mu neustále vysvětluju, jak to bude bezva, až nebude muset tu plenku na noc mít, že už velké děti ji nenosí atd. atd. stále čekám, že ráno plenka bude suchá, ale nic... Přitom Míša není žádný "pijan" do pití ho přes den musím nutit, před spaním nebo v noci si někdy jen tak ucucne... jak tu psala kubaka, vím, že do 4 let je to normání, i podle psychologů, např. Matějček, ale Míša bude mít v březnu už 3,5 roku a já začínám být docela nervozní... zatím to stále ještě nechávám na něm..... neporadíte, jak ho mám ještě namotivaovovat - aby sám chtěl?
nejlepší by bylo, kdyby se začal odplenkovávat i mladší, to by se určitě nechtěl nechat zahanbit, ale tam je to ještě v nedohlednu, ten na nočníku nedělá zatím vůbec nic....

blandik
26. led 2011

tak u nás to bylo tak, že v 25 měsících se odlplekovat sám přes den, plenku na ven měl asi další měsíc, než si začal venku sám říkat..pak se jakoby chtěl vrátit k plenám, ráno ji nechtěl nechat sundat, po výletu z venku ji nechtěl sundat......tak jsme odjeli k babičce a plenku už přes den nedávali...Ve 27 měsíci odmítl plenku na noc. První tři dny pohoda, suchý, budil se standardně ráno, čůral až po mlíku...pak 14 dní každou noc se počůral v různé doby...nebudil se na čůrání...pak opět týden bez nehod - změnila jsem čas mlíka - dávám cca hodinu a půl před spaním mlíčko a dvě hodiny před spaním večeři. Beru tu 1,5 hodiny před spaním (než skutečně usne, takže v praxi to je hodina před tím neže jde do postýlky). Takže večer máme - v 17-17:30 večeře, 18:00 - mlíko, do postele jde po večerníčku - tedy kolem 19:00 - orientační čas. Než jde spát, jde čůrat a někdy ještě z postele chodí. Týden to fungovalo, nepočůral se. Poslední tři dny opět je ráno mokrý..a blbé je, že je ráno mokrý tak, že je jasné, že se počůral někdy dříve v noci...Já mám dilema...budit ho na čůrání fakt nechci, vlastně ani nechci, aby se on sám na čůrání budil - myslím, že je to pak spíše už o zvyku - návyku se budit v určitou hodinu, což nechci...V posteli máme nepromokavou podušku, takže matrace za ty četné nehody neutrpěla. Peřinky máme dvě...takže technicky to jde, ale ráno je občas dost studený... Není to, že bych mu nedala napít, on sám nechce po mlíku už pít - podle mě má dost plné břiško z večeře a 280ml mlíka...V noci nikdy nepil. Spí celou noc jako špalek.

kalo
26. led 2011

Prý se mají dětičky vzbudit a posadit na nočník před půlnocí...to většinou čůrají. Já to teda nedělala, ale funguje to..pak vydrží až do rána

ktr
26. led 2011

no..já jsem slyšela,že se děti nemájí budit na čurání v noci....ale u staršího to jinak nešlo......jelikož měl plíny v noci ještě po 3 roce....od 19 hod již nepil,šel spinkat kolem 20-21 hod....před spaním vyčurat i dvakrát po sobě...a o půlnoci jsem ho vzbudila,vyčural se polospánku a spal dál....během asi 3 týdnů byl bez plenek....

janula34
26. led 2011

ja som dceru budila, ona nevydrzala celu noc necurat, ona este do 6 rokov chodila raz za noc curat. Proste malý mechur 😉 Syna prave oducam od plienok na noc, vecer okolo 19.30 dostane mlieko 250ml, ide sa vycurat a potom ho budim okolo 23.00, niekedy aj 2x do polnoci a potom uz do rana vydrzi.

marselina
26. led 2011

tak moje obě děti byli od roku a půl přes den bez plíneček a zhruba po dalších 2měsících jsem jim plínečky sebrala i na noc,ano bylo to náročné,během noci jsem šla 2x budit,ale cca po dalších 3měsících se už pak v noci procitli sami a řekli čůrat tak jsme šli čůrat.
starší syn byl na tom od 2,5let lepší v tom že v noci se na čůrání už nebudil a vydržel až do rána,ten mladší se ještě 1x za noc na čůrání budí.

lusi80
26. led 2011

@blandik jen chci napsat,jesti to počůrávání nemá souvislost s mlikem na noc,moje tchyně dělala v pekárně,a když přišla třeba kolem 4 hod ráno z práce,donesla nějakej koláč nebo rohlík,tak si ho dala,k tomu byla schopna vypít půl litru mlika,a potom říkala že nemohla spát protože chodila pořád na záchod,tak jestli není mliko počopudny třeba jako káva,syn je bez plen už přes rok na den i noc zároveň,a teď byl v pondělí u babičky,právě se taky nalíval navečer mlikem,potom doma chodil co půl hodina na záchod,a ráno se vzbudil durch počůranej,to se mu nestává ani když je nachlazenej,počůral se naposledy před více jak 3/4 rokem,tak jestli to není tím 😝 😝 .Mliko na noc nedostává vlastně už víc jak rok,asi od 2 let,spíš ráno a přes den ho měl,večer se napije naposledy po večeři,spát chodí kolem 21hod,teda do postele,a než usne jde ještě na záchod.V noci chodíme někdy.Sestry malej taky pije na noc mliko,než jde spát se vyčůrá,a ráno má plínka půl kila,takže nevím.
A četla jsem někde,nebo to tu někdo psal,že se má naposledy pít 2hodiny před spaním,ale to jsem tu už jednou psala a někdo to tady kritzoval že trápím dítě žízní 😲 😠 takže se k tomu nevracím a nepotvrzuju to,je to na každym,ale pak si nesmí někdo stěžovat když dítě nalije před spaním že se mu počůrá,to ani já bych nevydržela jít spát s plynym měchýřem 😉 😉

blandik
26. led 2011

@lusi80 - náš pije to mlíko taky cca dvě hodiny před spaním - pije ho v 18hod a pak jde spát po 19hod, a než usne, někdy jde i ještě čůrat...takže v podstatě poslední čůrání má hodinu po mlíku...zatím je na mlíko hodně zvyklý...chce to a vyžaduje...takže to mu vzít nemůžu..Já když se napiju půl litra čaje před spaním, taky se v noci probudím, že musím...nebo ráno mě tlačí močák...takže u dětí ty téměř 3 deci a jejich rozměry - to musí být velmi podobné...takže podle mě musí to mlíko dostat dříve a ne až těsně před spaním...aby ještě něco vyčůraly...Te'd je nemocný, tak se večer nekoupe...ještě zkusím, že mlíko a pak koupat - voda je močopudná, vždy se nám po koupání chce hodně čůrat, že ...tak třeba to pomůže...

lusi80
26. led 2011

@blandik náš právě mliko nepije,starší syn ho bojkotoval úplně,jako sunar a takovy,mladší to zase vyžadoval až skoro do tří let,ale na noc ne,to nechtěl ani jeden,to jsem jim spíš dělala krupicu 😀 takže nevím jak to udělat,je to těžky,možná tak jak píšeš, dát před koupáním tím pádem se půjde vyčůrat častěji než usne,já teda jsem s tim mladším chodila dlouho asi od 7hodin večer co půl až třičtvrtě hodiny na záchod,tak aby top nějak vyšlo,chodí do postele kolem 9,než usne je to třeba půl hoďka,takže jde ještě před 9 na záchod,potom kolem půl 10 než usne a pak ráno,takže to udělat tak nějak no,než se to naučí a zvykne si,přece jenom čtu,že má 2roky a 3 měsíce,tak má právo se ještě počůrat 😀 😉 a přesně jak píšeš,taky jsem měla dilema když jsme odnaučovaly,i teď včera jsem měla když byl ráno mokrej,nevím na co to svist nebo jestli to byla fakt náhoda 😉 😒 doufám že byla.
Manželova sestřenice má holčičku stejně starou jako já malyho,a na noc plinky neřeší,její starší syn je měl skoro do 4 let,což mě by bylo už teda blby 🙂 ale naučil se to......zkus jak píšeš no,on se to naučí,i když vím že by bylo lepší hned že???? 😀 😀

romana29
26. led 2011

Na noc máme doteď a je mi to úplně jedno. Ráno ji má většinou suchou - někdy mokrou. Ví, že už je velkej a čekám, až bude sám vstávat a říkat, že chce čůrat.
Drama bych z toho nedělala a blbý se mi to určitě nezdá - viz lusi80 😉 , blbý jsou úplně jiný věci než plíny, mlíčko a čaj v noci atd.

jenovefa
26. led 2011

Tomík usíná kolem 21.30, dám mu plenku (kdyby náhodou - abych nemusela v půlnoci převlíkat celou velkou postel) a tak kolem 24h mu ji seberu a v posteli posadím na nočník, potichu mu říkám, ať je vyčůrá, udělám čččččččč, on se vyčůrá, natáhnu mu zas kaťata - bez plenky - a spí dál. V noci pak kolem 2.h krátké kojení, ráno teda trochu čůrá... Párkrát jsem mu večer ani plenku nedala, bez nehody. Praktikujeme to cca 3 měsíce (v únoru mu budou 2).

jenovefa
26. led 2011

Jo, ještě dodávám - když jsem ho vyčůrat nedávala, při čůrání do plínky se vždycky právě kolem půlnoci vzbudil (měl totiž problémy s ekzémem v oblasti pindíka) a rval si ji...

jenovefa
26. led 2011

Pardon, ještě poznámka - pije kolik chce, ještě mu to i cpu (musí - měl zánět ledniv...) Ale max tak hodinu před usnutím.

jitrulka
3. únor 2011

Jsem ráda, když vidím, že máme ještě čas. Drama z toho nedělám, ale už pokukuju, jak se to praktikuje. V noci ji právě budit nechci, pač zaprvé stejně asi neodhadnu dobu kdy ona potřebuje a pak riskuju, že mi neusne a bude třeba kolem 2 hod ráno činá. A na to já fakt nemám. Takže uvidíme. Ráda bych ji spíš do budoucna naučila plínu si hned ráno sundavat. Teda to už ona umí, ale hned ráno ji to zkrátka ještě nenapadne. Pak bych asi viděla jak na tom byla kdyby si ji ráno hned sundala a šla na nočník. Má na to našlápnuto, ale je to zatím ještě hudba budoucnosti. I tak díky 😉

dagina
15. dub 2011

Ahojky maminy,
čtu tady různé názory i zkušenosti... . Nicméně jsem byla přesvědčená, vlastně ještě jsem, že dítě je zralé na spaní bez plen (ať už v poledne či na noc), pokud má v této době plenku několik dní suchou?! Jinak tomu pomoci nemohu!? Dle odborníků je noční pomočovaní normální do ukončeného 4. roku. Ale to asi není ideální, když jde dítě do školky. NEbo se může stát i to, že na odpolední spaní se ve spánku již nepočůrá a v noci ještě ano? Ráda bych dala dceru od tří let do školky..., samozř. teď ještě nevím jak tomu bude za třičtvrtě roku, ale nyní má ještě odpoledne i v noci plenku durch mokrou. Přes den je bez plen. Díky za odezvu.

luucia
15. dub 2011

@dagina ahoooj Dagi, hele noční plínku vůbec neřeš..až to bude, tak to bude..musí být zralá CNS 😉 Anetka chodí od září do školky a bez noční plínky je až od ledna 😉 buzení v noci je ta největší blbost, protože si dítě na to akorát zvykne. Noční plínka se neřeší do 5ti let, takže to máte ještě hafo času 😉

dagina
15. dub 2011

@luccia a co odpolední plenku??? Tu musíme mít asi při nástupu do školky vyřešenou.. když tam bude spát😖. Pěkně ti to letí...ty týdny 😉

paja1975
15. dub 2011

☹ ☹ ☹ Ahojky, máme ten samý problém. Přes den pohoda, ale spinkání je počůrané...pořád nemám plenu odebrat. noční nás taky nějak netrápí,ale to odpolední ano. Malej jde do školky a to musím pořešit. mám na to ještě pul roku. Ale už bych to ráda měla vyřešené. Jenže když ho v noci dám vyčurat tak se ani neprobudí a nevyčurá. A i odpolčo má penu durch počuranou. Naposledy dávám pít hodinu před tím než jde spát. Ledviny prý mají v noci stajně odpočívat - názor odborníka!!! Fakt si navím rady....

luucia
19. dub 2011

@dagina na to máte ještě taky čas..to do školky zvládnete 😉 vzali Lucinku?

brisalek
3. říj 2011

Chtela bych se zeptat jak jste deti ucili v noci curat. Mala je uz asi 4 mesice bez plinky pres den. Na delsi cestovani ji davam, kdyz vim, ze v aute usne nebo nebude mozne zastavit(dalnice). Kdyz je vzhuru rekne si. Odpoledne nespi uz asi 9 mesicu a kdyz nahodou usne vestinou se nepocura, kdyz pred tim nevypije flasku stavy....
Chtela jsme nocni curani nechat na " prirode" az proste bude parkrat sucha plinka rano tak, ze to treba zkusime. Nijak jsem na ni nechtela tlacit. Rozhodne by mi nevadilo, kdyby ji mela jeste okolo 3 let. Rikala jsme si, ze pristi leto to nejak zacnem zkouset, kdyz to neprijde samo.
Ale zacala vecer delat hrozne sceny, kdyz ji davam po koupani plinku. Knoura knape, ze to boli, ze to chce malo utahnout...Boli ted rika vsemu i kdyz ma srkcenou ponozku v bote i kdyz ji skrabe na krku cedulka. Takze vim, ze ji plinka vadi, mozna skrabe....ne boli, ale proste uz ji pres den nema a ten pocit se ji nelibi.
Treba by se to dalo vyuzit na to ucit se i vecer bez plinky. Proto pisu o radu jak to delat????A hlavne, kdyz ji ma jeste dost rano pocuranou, tak jestli to vubec jde??? Diky