Jak odnaučit dítě od plen během nočního spánku?

paja
10. únor 2010

Ahojky,
o plenách jsou tady už různá témata, ale nikde jsem nenašla nic o tom jak odnaučit dítě od plen během nočního spánku. Jaké s tím míte zkušenosti? Náš Honzíček je bez plen během dne a během denního spánku a tak jsem si řekla, že je třeba to zkusit už i přes noc. Jak na to? Prostě jednou tu plínu nedat a čekat co bude? Je jasné, že se do rána počurá... Nebo třeba v noci vzbudit na záchod? Jak jste to dělali vy?

blandik
25. únor 2012

@zukoc - u nás pomohlo dát našeho čůrat cca do tří hodin poté, co usnul - protože první tři hodiny spánku jsou silné, hluboký spánek, tak je menší šnace, že tam bude čůrat..takže někdy těsně před uplynutím třech hodin do usnutí, jsme ho dali čůrat na záchod..hned pak spal a vydržel do rána, ráno se ani nebudil s pocitem, že se mu chce čůrat...nepomohlo by to? aha, teď si čtu, že čůrá vícekrát za noc...hm, asi bych dala zpátky plínku, ujistila ji, že její tělo to zvládne až příjde správný čas - tak jak píše reruna, hlavně ať nemá pocit, že nějak něco nedělá a ostatníto dělají - je to věc, kterou asi sama neovlivní...držím palce..

voko9
6. kvě 2012

Synovi je něco přes dva roky,jelikož toho moc nenamluví,tak si neřekne,ale zkouším ho dávat na nočník,někdy si sedne sám,když se povede chválíme.Tedˇ jsme dali nočník k záchodu a chodí se mnou,když jdu já.Syn hodně pije,pití mu neubírám.Tedˇ na jaře a v létě se snad lépe naučí,být bez plen.Zatím je mu jedno jestli má látku nebo papír,jesli je mokrý mu moc nevadí.Myslím,že do toho musí dospět a každý na to potřebuje svůj čas.Noc zatím neřešíme,ale má pravidelně mokrou,taky se budeme muset odnaučit,ve třech letech půjde do školky,tak to musíme do té doby zvlánout.

marmazel
28. zář 2012

Ahojky, moc prosím o radu, malá se v noci pořád počůrává, na radu doktorky sme před měsícem přestali dávat plenu na noc, s tím, že když jdu spát (cca 22 hod.) tak jí dám vyčůrat, vzbudit jí je nadlidský úkol, ale když jí posadím na záchod vyčůrá se, bohužel i tak v průměru 3x týdně máme nehodu, vzbudí se, že je mokrá. já sama minimálně jednou v noci na záchod vstávám, mám jí teda dát vyčůrat taky? předem díky za odpověď

salikova
28. zář 2012

@paja Moc děkuju za tuhle diskusi!!! 🙂
Mně teda osobně příjde stejně drasticky nedávat dítěti pít - ale asi to záleží kus od kusu... Náš by to teda nevydržel... Já mu jednou zapomněla dát na noc plínku a od té doby spí bez ní..Přes den se ještě počůral, ale v noci ne... Je fakt, že to u něho záleží hodně na stresové situaci - asi je to prostě cíťa.. Všechno bylo v pohodě, ale od té doby, co chodí do školky, každou noc počůranej:( Ve školce občas taky.. Už mě to nebavilo, tak mu dávám na noc plínku a počůrá se do ní i ráno:( On se prostě nevzbudí ani mokrem, ani na čůrání se nebudil nikdy... Chci to nechat ještě chvilku ustálit - než si ve školce zvykne. Má s tím někdo taky zkušenosti???

salikova
28. zář 2012

Jinak já sem teda zastáncem toho, že dítě potřebuje do všeho dozrát - do mluvení, odvykání dudlíku, i od plínek, takže sem na něho nikdy netlačila, do ničeho ho nenutila a všechno tak nějak prostě přišlo samo...

timbouctou
29. zář 2012

@marmazel co já vím, tak do šesti let není noční počurávání problém. Jestli to chceš uspíšit, tak sice můžeš dávat čurat, ale pokud si to vůbec neuvědomuje, tak to není k ničemu. Zkus koupit látkovky a plenkové kalhotky, to pomohlo nám, že si to malý uvědomoval a vzbudil se, že to studilo, ale nebyl mokrý celý i s postelí 🙂 Ale je fakt, že já jsem ho jen potřebovala naučit, aby se budil sám, protože se počural už málokdy. Teď se sice v noci budí a chodí sám čurat, ale stejně pořád chce plínu 😀 i když včera už se osmělil a spinkal bez 🙂

marmazel
30. zář 2012

No malá právě plenu nechce, chtěla sem jí taky nechat dozrát, mě ta plena na noc nevadila, ale když mi každý večer povídala, že ráno bude suchá a to zklamání, když zas byla mokrá,. tak sem šla za doktorkou co s tím a ta mi řekla ať jí radši dávám v noci vyčurat než aby měla nějaký psychický problémy z toho že má pořád plenu, ona se tak soustředila na to že jí nechce, večer si s bříškem povídala, atd. je šťastná , když je ráno plena(teď postel) suchá, už začínala být zas nesvá z toho že je postel ak často mokrá. když jí dám čůrat v deset tak se nevzbudí, ale po tý půlnoci na ní jen trochu šáhnu, řeknu ať se de vyčůrat a sama de.

timbouctou
30. zář 2012

@marmazel no vidíš, tak tím to máš vyřešený 🙂 U nás tohle nejde, já jak vytuhnu tak mě vzbudí až velký křik nebo když přijdou 😀 asi mě ty čtyři roky nočních pochůzek odrovnaly. Tak naštěstí Metík přijde a u hlavy mi šeptá maminko, já ci cůvat 😀 a ty tomu dej čas, fakt to pár měsíců asi ještě bude trvat.

@salikova to zas přejde, sousedky kluk se začal počurávat když se mu narodil brácha, a za měsíc zas přestal.

marmazel
30. zář 2012

tak myslíte prostě dávat čůrat, i dvakrát za noc a časem se to upraví samo? dyž já si prostě celou dobu říkala, že tomu nechám čas, že není kam chvátat, ale když se mi jednou ráno málem fakt rozplakala, jak byla nešťastná, že to zas nevyšlo...a jak hrdá na to že spí bez plenky jako kamarádi, a to že jí dávám vyčůrat vůbec neřeší 🙂

timbouctou
1. říj 2012

@marmazel no já nejsem odborník, ale podle mého laického názoru, když to malé vyhovuje takhle, tak to tak zatím nechte, zvlášť, pokud to tobě nevadí. Ono se to opravdu časem samo upraví, právě když tomu nejspíš tímhle způsobem dáš čas. Prostě vždycky jednou za čas zkuste nebudit a buďto se vzbudí sama nebo to už nebude potřeba. Ale určo bych hlídala pití na noc, když se před spaním nažbrundá tak to nebude asi ideální 🙂

paja
autor
8. říj 2012

Ahojte, před časem jsem zakládala toto téma... Ze zkušenosti můžu říct, že my jsme noční počůrávání vyřešili až když bylo Honzíkovi 3,5 ročku. Spoustu lidí mě za to kritizovalo, ale každé dítě má na všechno svůj čas, vážně! Máme teď holčičku, která má 1,5 ročku a plínky už vůbec nepotřebujeme - ani přes den ani přes noc... Takže je to fakt hodně individuální... Jinak u Honzíčka to odnaučování probíhalo tak, že jsem mu dala večer klidně napít - samozřejmě, že jsem dohlídla na to, aby nevypil litr 🙂 a o půlnoci jsem ho normálně vzbudila na záchod. On se vyčůral a pokračoval dál. Po nějaké době jsem vyzkoušela ho nevzbudit - někdy se počůral, někdy ne. Tak nějak se to ale samo časem upravilo. Ideální jsou pro taková období nepromokavá prostěradla do postýlky... Tak hodně štěstí při odnaučování 😉

brisalek
30. říj 2012

Jak to tady čtu tak jsem stejně bezradná jak když jsem začala 🙂. Dceři jsou 3 roky 3 měsíce, pořád má plínku v noci, během jara se stávalo, že měla třeba jeden den plínku skoro suchou a pak zase týden víc počuranou, ale teď poslední 2 měsíce jí zase plínka každý druhý, třetí den proteče....takže má plíny a ještě perem pořád🙂., má 106 cm a 16 kg tak si říkám, jestli ta plínka pro ni není malá (i když máme pampers 6). Možná tím , že začala chodit do státní školky a dopoledne tam málo pije a pak to dohání odpoledne (v soukromé školce za dopoledne vypila tak 500-700ml a tady tak 2 skleničky).Do tří let jsme to řešit nechtěla, přes den je bez plínky tak od 22 měsíců a odnaučování šlo docela rychle. Od 19 měsíců přes den nespí, takže nevím jestli by vydržela, ale když třeba usne v autě... tak se nepočurala. Budit v noci se mi ji moc nechce kůli své lenosti🙂, spát chodím tak v 9-10, takže se mi vstávat v 11- půl 12 moc nechce a budit ji třeba ve 3, 4, 5 ráno tak jsme si jistá, že bude pak dobu vzhůru, žádné okamžité spaní dál (od malička je velký nespavec). Také si pořád říkám, že když ji to nevzbudí a neumí to ještě vydržet, že je zbytečné ji "trápit", že to chce čas. Jaké máte zkušenosti s látkovou plínkou? Jak moc vydrží asi protoče hned po prvním počurání, co?

timbouctou
30. říj 2012

@paja
@brisalek holky, zrovna tuhle jsme se s maminama o tom bavily, kamarádka má taky kluka 3,5 roku a teprv letos v létě zvládli odplenkování přes den, o noci není ani řeč. A se starší holkou taky měli plíny v noci skoro do 5. A prý dětská a dětský psycholog říkali svorně, že maj čas do 6 let! Tak nehoňte 🙂
Mimochodem, látkovky jen při malém počurávání v noci, dávala jsem 2 a při velké nehodě to bylo všude 😝

@brisalek závidím chození spát v 9 😀 a co manža? Ten určitě chodí později, mohl by ji dát vyčurat on, ne? U nás nosí mrnousa na wc ten, kdo jde spát později. Pokud se dřív nevzbudí, a to málokdy, stačí se přes odpoledne utahat jak kotě.

brisalek
31. říj 2012

@timbouctou díky , taky si říkám, že to asi nechám být. Bud se jen snažit odbourat večer sunar(kterého měla před spaním 200-250ml, docela se to daří (i když je mi to trochu líto, moc mléčných výrobků nemá a kravské mléko moc nechce.....a snažit se aby byla hodně přes den a ne večer a snad to zvládnem. Kamárádka mi poradila nějaké plínky z DM pro 4-7 let, ty prý neprotečou🙂. S tím spaním jsem prostě raní ptáče a večer musím jít spát včas jinak jsme mrtvá, když teda od 8 do 11 zase nepracuju, po 8 hodinách v kanclu🙂, což bylo od dubna do července dost často☹. A hlavně malá od 3 do 13 měsíců vstavla tak 6-10 za noc (spala od 9-10 do půl6-6) a přes den taky spala hodně málo(nějaké lehnutí si s ní nehrozilo), takže už se z toho spánkového dluhu asi nikdy nevyhrabu🙂🙂🙂.

timbouctou
1. lis 2012

@brisalek já se z toho pomalu dostávám, řeším to tak, že když je možnost, lehnu si s malým poobědě. A nebo o víkendu, když je hlídá chlap, tak naspím poo i dvě hodky 😀 Jinak nám říkala dr, že stačí jeden dva jogurty denně, nebo tvrdý sýr na rohlík a mlíko je bohatě nahrazeno. Náš starší byl kojen do 15 měsíců, UM nikdy nepřijal, mladší do 10 měsíců, UM pil do 20, pak začal blbnout a vyžadoval lahev několikrát za noc, takže jsem mu to zatrhla a od té doby ho nechtěl vůbec 😠 ale jogurty by oba mohli jíst pořád, nebo si dají někdy k snídani čokoládové cereálie s polotučným a jsou spokojený 🙂

brisalek
1. lis 2012

@timbouctou no právě malá spala přes den opravdu málo, tak po půl hodině 2-3 x za den (lépe bylo jen asi od 13 do 16 měsíců), V 19m už nespala....takže nebylo kdy si jít spát...ale to už je dávno🙂.
Jogurty jedla od 8 do 12 měsíců, pak do tak 34 měsíců vůbec (ani sýry, ani jogurty ani mléko) od těch 34 -35 měsíců sní tak dva - tři jogurty (nebo lipánky malé) za týden. Cereálie s mlékem ji učit nechci, nelíbí se mi to, nemyslím si, že v těch směsích je něco dobrého... nemá ráda kakao, asi od 20 měsíců nechtěla už ani sunar ráno jen večer před spaním (do 16 měsíců byla kojená, od 16 měla sunar). Ale sunar s flašky večer už jsme odbourali za 3 dny, dostane v hrnečku k večerníčku a vypije tak 100ml. No možná když nebude mít ten sunar začně jíst více ty jogurty...,protože si tělo řekne🙂. Počkám, jestli se to tím "režimovým opatřením" 🙂 nezlepší tak měsíc a pak začnu zjišťovat kdy asi se v noci počurává a zkusíme dávat čurat...

timbouctou
1. lis 2012

@brisalek no my měli jeden čas tak trochu problém s tím starším, že nechtěl snídat nic jiného než brumíka, to ty cereálie jsou podle mě lepší 😀 A hlavně jim to dávám, že jinak mi mlíko nechtěj, tak aspon takhle ho trochu daj poránu. Tak přeju hodně štěstí, a dej vědět, jak to vypadá 🙂

petkula
1. lis 2012

@brisalek taky máme na noc stále plenku. Zkoušela jsem dávat i látkovou - vícevrstvou bambusovou a přes ni jsem si nechala ušít PUL kalhotky na míru, protože syn váží 20 kg, takže všechny kalhotky mu byly malé. Ale bohužel, látkovky nám na noc nestačí ☹ Takže na noc dávám jednorázovky Babylove je to velikost XXL (ta největší). Dávám ho v noci vyčůrat ale jen když se začne sám budit, vrtí se v posteli, poznám, že nespí. Tak se ho ptám, jestli chce čůrat a pak zase usne.

brisalek
30. pro 2012

Od Štědrého dne měla dcera 2 dny úplně suchou plínku a najednou řekla, že to zkusíme dneska večer bez plínky. Takže už 3 noc spinká konečně bez plínky . První noc jsme jí dávala na nočník 3x , včera a dnes jen 2x (okolo půl 12 a pak okolo půl 5) a nepočůrala se, takže to zkusím jen jedenkrát a uvidíme. Na nočník ji posadím prakticky spící , hned se vyčůrá a zase ji dám spinkat. Vše bez problému. Mám z toho velkou radost a doufám, že to bude jen lepší🙂 a za chvíli už nebudu muset ani vstávat.

brisalek
7. led 2013

tak jsem měla radost předčasně☹. Jakmile jsem zkusila dát jí čůrat až před 1 hodinou, že ji dám jen 1x za noc samozřejmě se počůrala. A teď, když jí dávám okolo 4 hodiny tak se vzbudí a jsmes ní hodinu i víc vzhůru☹. Když usnu p 6 a v půl 7 vstávám, mám z toho opravdu radost. Řekla bych ,že je to bohužel tak jak jsme si myslela, sice nemá plínku, ale sama se nevzbudí ani když je durch mokrá☹ natož aby šla čůrat nebo to vydržela. Takže jsem si akorát přivodila zase nevyspání🙂. Máte zkušenost, že potom co jste děti budili na čuráni se to dříve naučili. Mám z toho dnes opravdu rozpoluplné pocity, že akorát otravuju sebe i jí a ničemu tím nepomůžu.

ludva
8. led 2013

@brisalek Ahoj, nech malou... ještě má čas 🙂 Nebudila bych ji, počkej až bude mít plenku delší dobu suchou 😉

brisalek
8. led 2013

@ludva jo jo už od včera jí nebudím. Že má čas bych neřakla, je jí 3,5 a jak jsme tak letmo pročítala podobné diskuze řeší to už maminky i o rok starších dětí. Prostě jsme to zkusili a nic... tak zase chvíli počkáme, snad to nějak zvládnem jako všichni🙂. Kdyby to bylo jako na začátku, že se prakticky nevzbudí zkoušela bych to, ale kazit jí spaní a sobě taky to mě fakt neba🙂.

brisalek
8. led 2013

koukám, že zase píšu nesmysly. Řeší to maminky o rok mladších (ne starších ) dětí🙂

konidana
15. led 2013

Zajímalo ,by mne, jestli když dítě budu budit na čůrání, jestli si to spojí a je větší šance, že se začne budit samo, když potřebuje.
S dcerkou jsem plíny vůbec neřešila, prostě jsem ji v roce přestala v noci kojit a od té doby se v noci nepočůrávala. V patnácti měsících byla kompletně bez plín i přes den. Prostě je nechtěla. Ale je fakt, že odjakživa málo pila a to jí drží doteď. Vypije tak max. 1 litr za den, nebo taky třeba jenom 3deci a víc do ní bez nadlidského úsilí nedostanu. Teď mám kluka (skoro 3,5 roku) a to je pravý opak. Od malička vypije nejmíň 1 - 2 litry denně a odmítal jakoukoli pomoc při čůrání. Takže dokud se sám neuměl svlíknout, tak se radši počůral i pokadil. Zhruba od dvou let je přes den bez plín, ale v noci ne. Hlídám i pití, večer dostane jen vodu (šťávy by vypil klidně litr najednou) ale celou noc nevydrží ani náhodou. K tomu má docela tvrdý spánek, takže sám se vzbudí (někdy), až když je počůraný. To pak další hodinu kňourá že se počůral a nemůžem usnout. Dávání vyčůrat stejně nevychytám. Potřebuje tak v 11 a pak někdy ještě jednou. Vzhledem k tomu že ráno v 5 vstávám do práce a děti budím do školky tak to je nad moje síly. Potřebovala bych chodit spát v 9 večer, a ne v noci hlídat počůránka. Zase jsme týden zkusili bez plen, ale padám na hubu nevyspáním. Na jaře jedou na školku v přírodě, tak doufám, že to do té doby nějak zvládne. Ale dny, kdy se konečně zbaví plen, počítám už rok a půl.

konidana
15. led 2013

@brisalek Vypozorovala jsem, že stačí dát vyčůrat tak 2 až 4 (to je maximum) hodiny po usnutí a pak vydrží až do rána. To funguje asi na 90%. No, a nebo taky ne, jak mne stále utvrzuje můj 3,5letý syn.

konidana
15. led 2013

@ludva Kdybych čekala až bude mít synek(3,5) plenku někdy suchou, tak by měl plíny přes den ještě dneska. Teď jsem se vrhla do druhé fáze-odbourat plíny v noci. Je to lenoch,takže když má plínu, tak to je k tomu, že se do ní přece má čůrat a kakat, ne? Třebas i ráno po probuzení.

scheylla
27. led 2013

Ahoj holky, tak jsem to tady pročetla a mám stejný problém..... Dcera měla v listopadu 4 roky a na noc má pořád plenu. 😒 Už jsem z toho zoufalá, zkusila jsem snad všechno.....nedávat večer pít, budit na záchod 2-3x za noc, spát bez plenky, ale nic nezabírá.....má plenu třeba 2x suchou, ale pak zase 2x počůranou....není to moc, spíš bych řekla tak jedno počůrání, ale je mokrá....už si vážně nevím rady, doktorka mi říká, že to nemám zatím řešit, ale mě to přijde jako moje selhání, že tu plínku pořád má, že jí to prostě neumím odnaučit.....jenže jak to mám udělat? Nemáte někdo ještě nějaký tip, který jsem nevyzkoušela???? Jinak je úžasná, přes den a na spaní po obědě nemá plenu už 2 roky 🙂, ale ta plenka na noc se nám prostě odbourat nedaří... 😢

konidana
31. led 2013

@scheylla Prostě vydržet:D ono to přijde !!! (ale sakra kdy???)

radka35
1. únor 2013

mám dvě holky,starší bude mít v březnu 4 a maldší měla 2,5v prosinci.Obě už ve školce a při odpoledním spaní dávno bez plen a nehod.V noci jak kdy.Spíš vydrží ta menší,ta starší jen někdy.Ale posledních asi 14dní to až na pár vyjímek zvládly obě v suchu.Problém je v pití,obě by zvládly vše co by viděly až do dna,i kdyby toho byl litr.Takže nenechávám na očích večer dám napít ale jen přiměřeně a ne aby si braly samy jako přes den a v noci když se budí,že mají žízeň,tak musí jít povinně čurat a naít samozřejmě taky dostanou.Ale co si myslím,že zabralo nejvíc,tak motivace nějakou dobrotou.prostě pár dní se řeklo,kdo bude ráno mít suchou plínku,dostane odměnu a taky ji dostal.A protože si holky samozřejmě závidí,tak se snažily,aby obě dostaly.Ale pro jistotu mám potahy na posteli pod prostěradlem-stojí 15kč jeden a tak jsem v klidu i kdyby byla nehoda.Jen náhradní povlečení mám pořád v pohotovosti tak,abych převlíkla i o půlnoci a poslepu a nevzbudila druhou holku.Zabrala ta motivace,sladké mají jen za odměnu a tak se snažily.

brisalek
27. únor 2013

@scheylla naše malá je na tom podobně, už jsem sem parkrát psala jen dceři je 3 roky a 8 měsíců. Poslední asi 3 týdny ještě navíc dcera, když manžel dává okolo 11 čůrat tak nechce...i když se vyčůrá tak to určitě tak z půlky případů do rána nevydrží. A hlavně, když se počůrá vůbec o tom neví. Takže to nechám být.
Určitě to neví Té selhální naopak si myslím, že jak píše
@konidana u ní by to nastalo samo i kdyby se do toho nevložila. Prostě k tomuhle musí dozrát nervová soustava už mne o opaku nikdo nepřesvědčí. A dceru zbytečně trápit nebudu.