Jak odnaučit dítě od plen během nočního spánku?

paja
10. únor 2010

Ahojky,
o plenách jsou tady už různá témata, ale nikde jsem nenašla nic o tom jak odnaučit dítě od plen během nočního spánku. Jaké s tím míte zkušenosti? Náš Honzíček je bez plen během dne a během denního spánku a tak jsem si řekla, že je třeba to zkusit už i přes noc. Jak na to? Prostě jednou tu plínu nedat a čekat co bude? Je jasné, že se do rána počurá... Nebo třeba v noci vzbudit na záchod? Jak jste to dělali vy?

peroli
3. říj 2011

@brisalek a zkoušeli jste ty učící kalhotky (buď látkový nebo plinkový)?
jinak asi bych vynechala nebo hodně omezila večerní pití (tak minimálně půl hodiny před spaním) a než si půjde hajnout tak bych ji posadila na nočník 😉 třeba to zabere 😉
Malej je úplně bez plinek asi teprve cca 2-3 měsíce a musím říct že na to nějak došel sám.. (sice jsme měli v noci už 2x nehodu ale tak stane se, ještě má nárok.. 🙂 😀 a určitě ještě několikrát se nehoda stane, takže to neřeším a malýho nestresuju)..
nedělá mu problém ani kakání do nočníku..
určitě to nelam přes koleno ona na to dřív nebo později dojde sama.. stačí když ji na ten nočník budeš posazovat dál aby si na něj dál zvykala a zbytek přijde sám 😉

brisalek
3. říj 2011

@peroli vecer pred koupanim jde sama automaticky na nocnik. Kdyz se ji chce tak si rekne jeste nez usne taky. pres den uz se pocura tak 1x za mesic, kdyz je fakt nejaka velka zabava a zapomene. I rano jak se vzbudi jde sama na nocnik. kakani umela jeste driv nez curat. Jen se to ted vecer s nandavanim plinky stupnuje. Driv zaknourala, ze ji nechce, ale hned to bylo dobre, ted dela sceny a ne a ne a ne a boli, boli, boli🙂. Take si myslim, ze je mala a chtela jsme pockat na to az uvidim , ze je plinka v noci skoro sucha. No zkusim ji po 11 vzbudit a uvidime, jestli pak do rana vydrzi.
Problem je i pyzamo. Nevdrzi prikryta, tak spi porad v overalu, takze musim nakoupit pyzamka normalni a ponozky🙂.

peroli
3. říj 2011

@brisalek tak zkus ty učící (tréninkové) kalhotky 😉 ty bavlněný jsou jak tlustší normální kalhotky, to by ji třeba vadit nemuselo 😉
nebo kup zásobu prostěradel, velkou igelitovou podložku (aby zakryla celou postýlku) a prostě to na týden vyzkoušej.. když by se to o něco zlepšilo tak v tom pokračuj a kdyby ne tak dej na čas zase ty učíčí (tréninkové) kalhotky a pak to po čase vyzkoušej znovu 😉 budu držet pěsti 😉

berenika39
3. říj 2011

@brisalek já jsem petra budila - teda spíš zkoušela vzbudit - když jsme šli spát - před půlnocí, opatrně jsme ho probrali, došli na wc, a spal dál. to trvalo asi měsíc, pak jsme na to párkrát zapomněli a vydržel do rána, do cca 5,30, kdy odchází táta, tak mu jde dát pusu a čůrat a pokračuje ve spaní.
někde píšou, že budit ne, ale nám to pomohlo, nebyly žádné stresy, že je mokrá postel, chválili jsme.

brisalek
4. říj 2011

@berenika39 🙂 ja chodim spat v 10, manze naopak vstava az ho dcera vzbudi...takze mezi pul7-8h.🙂🙂. Ne kdyby v noci videla tatku spis by bulela, ze chce me a rozhodne by uz neusnula po pul 6. Je bohuzel od narozeni dost velky nespavec. Asi budu spis jeste resit jak odvadet pozornost od toho nandavani plinky, protoze za par minut ji to prestane vadit a je klid a na odnaucovani pockam az bude rano plinka sussi. Diky moc i @peroli za rady a odpovedi.

amandab
25. lis 2011

Ahoj holky, prosím o radu. Laura je od roka a půl bez plínky, má jí pouze na spaní. Rozhodla jsem se, že už jí plínku seberu i na spaní, ale maminky tady píšou,že se má čekat, až bude plínka po spaní suchá, ale to u nás nehrozí, malá má před spaním ještě mlíčko a někdy se v noci tak počurá, že jí proteče i plínka. Trpí hodně na ekzémy, takže se jí dělá pod plínkou vyrážka, takže jsem rozhodnutá, už jí plínku nedávat, můžete mi poradit nějaké typy a triky jak nejlépe na to?? děkuji moc za každou radu 🙂

kamila297
26. lis 2011

My jsme nečekali na suchou plenku po noci. Osvědčila se nám tahle metoda: hodinu před spaním nedávat moc pít, před odchodem do postýlky vyčůrat, o půlnoci dát vyčůrat (dítě se nevzbudí úplně, pokud vše probíhá rychle a koordinovaně). Asi po měsíci jsme vynechali noční čůrání a synek už vydrží v pohodě do rána. A za suchou postýlku chválit a chválit... 😉

terrih
2. led 2012

Ahoj holky, synovi je 21 měsíců a asi od půl roku je bez plen přes den i na odpolední spaní. Říká si bez problémů. Přítel je ale trošku línější a usnadňuje si to tím, že mu dává plínku i na odpolední spánek, tak i když jdou ven a nechá mu ji i ráno, když se vzbudí a já ještě spím, takže plínka bývá počůraná. Ráno tedy nezjistíme, jestli je počůraná z noci nebo až ranní močí (já mám práci na doma po včerech, takže chodím spát až po půlnoci, přítel chodí dřív a proto drív k prckovi ráno vstane a mě vzbudí až když musí do práce). Plínka ráno nebyla suchá nikdy, ale už bych taky chtěla začít, učit ho bez plínky v noci. Jak tady (možná v jiné diskuzi, četla jsem jich víc) někdo psal, dítě mu čůrá do plínky, protože ví, že ji má. Tak se to děje u nás přes den, když mu ji přítel nechá, plínka je pak mokrá, ale když je se mnou celý den bez ní, vždycky si řekne a nepočůrá se. Zkusím to tak i na noc, dám mu do postýlky pogumované prostěradlo, večer ho dám před spaním vyčůrat, ukážu mu, že nemá plínku a uvidím, co se stane🙂 dnes jedu do Ikey pro podložku a hned to zkusím, takže pak napíšu, jak se pokus vydařil.

gab7
2. led 2012

@terrih Od půl roku je bez plen ? To jako fakt? Promiň,ale nedovedu si představit půlroční mimino bez plíny,i když jen přes den.Nedalo mi to,a musím se zeptat.Díky za odpověď.

terrih
2. led 2012

nene, máš pravdu, omlouvám se, přepsala jsem se.má tam být od roku a půl, ani jsem si chyby nevšimla.díky za upozornění🙂

petkula
8. únor 2012

@terrih ahoj, můžu se zeptat, jak to dopadlo? právě totiž řeším podobný problém a nevím, jestli investovat třeba do tréninkových kalhotek.

meleri
8. únor 2012

@amandab ahoj, kdyby byla starsi, asi bych zkusila ji nedavat pred spanim tolik pit a dat ji jest vycurat. ale jestli mate pleny po spanku hodne mokre tak to asi jeste nebude ten pravy cas. jestli te to trapi s tim exemem, zkusila bych na spani latkove pleny, urcite by se tak nepotila.

amandab
8. únor 2012

meleri. děkuji za radu, naštěstí už jsme od prosince bez plínek i bez nehod. 🙂

martas4
8. únor 2012

ahoj, tréninkové kalhotky jsou super, protože se dají sundat a zase navlíct a zabrání případné nehodě. Nevýhoda je,že jsou o něco dražší. Holky, zdá se mi trošku drastické budit dítko v noci, aby se šlo vyčůrat. U nás to teda trvalo dost dlouho, malý je úplně bez plínek až od 2 let 5 měsíců . On spíš měl problém s kaděním, furt chtěl plínku, nakonec jsme i toto zvládli a konečně chodí a volá na záchod. V noci se sám budí. A s tím pitím před spaním mám radu nedávat slazené nápoje. Pokud má dítě žízeň, napije se i neslazeného čaje.

mafianka
9. únor 2012

Holky prosím o radu, teď jdu kupovat tréningový kalhotky. Jsou i tohle tréningový kalhotky?? http://www.feedo.cz/shop/pampers-active-pants-j... Měli jsme ty drynites od hugís, ale chtěla bych vyzkošuet jiné 😖

jmisa
9. únor 2012

@mafianka jj, jsou to takový natahovací plíny - materiál plenky a střih slipů - kalhotek.

lucie777
20. únor 2012

@amandab Ahoj, jak se vám podařilo odplenkování v noci? Malá je taky do roka a půl bez plen přes den, ale za noc má plínka vždycky tak 2 kila, posledních pár dní sem ji dávala v noci vyčůrat, třeba i 3krát, ale ráno stejně měla plínu počůranou.. 😒

@terrih Taky by mě zajímalo, jak to dopadlo?

amandab
20. únor 2012

@lucie777 Ahoj, prvně jsem si pročítala různé diskuze a články k tomuto tématu, ale podle toho mi přišlo, že bych měla čekat možná až do školy 🙂 Já už musela plínku v noci i měnit, protože si jí skoro vždy pročurala. ☹
Když byli malé dva roky, sedla jsem si s ní, v klidu jsem jí to vysvětlila a zavedli jsme na ledničce čtvrtku, na kterou si dávala za každou suchou noc razítko se zvířátkama a za počurání puntík. Malá se toho hned chytla, každé ráno si hned běžela dát razítko. Vždy jsem jí dala čurat před koupáním, pak mlíčko, znova nočník, pak kolem 11-12h když jsem šla spát a ráno kolem 6h. Teď už jí ráno vůbec nedávám a někdy spí i do 9h a nehod za celou dobu měla tak 5 a to ještě když byla nemocná nebo tak. Je pravda, že my jsme celkově to odplínkování i přes den měli dost jednoduché, zrovna tohle malá vždy zvládne nějak sama. Držím Vám pěsti a určitě se do toho neváhejte pustit, čím dýl, tím déle to podle mě trvá. Mám synovce, který po věčném odkládání, že je na to ještě malý, měl nakonec plíny ještě v 3,5 letech.

pattie
21. únor 2012

@lucie777 My jsme Bětku odplenkovali na noc asi 2 měsíce před třetími narozeninami. Zkoušela jsem jí na noc dávat látkovky, ale moc to nepomáhalo, bylo jí dost jedno, že je v mokru. Pak jsme jí to vysvětlili a zkoušeli to. Nejvíc ve finále pomohlo, že když bude mít suchou plenku, tak dostane lízátko. Což zabralo a začala se snažit 😀

zukoc
22. únor 2012

Ahoj holky,můžu se přidat? Už jsem docela nešťastná, Juli přestala nosit plínky ze dne na den v roce a půl, zkrátka mi jednou milostivě dovolila posadit ji na nočník a už pak do pleny nečurala, samosřejmě stávaly se nehody, třeba v zápalu hry a tak. Polední spánek trval dýl,ale začala pak mít suchou plenku, tak jsem jí přestala dávat, za to v noci, to je síla, zkouším to už pokolikáté a vždy to po pár dnech praní počuraných prostěradel, povlečení, ale i peřin a polštářů na její i naší posteli to vzdám. Jsou jí 3 roky a dva měsíce a ráno má plena snad tři kila!! Má slíbenou pinky pie 😀 a každý večer mi říká, ať ji plenku nedávám a vyjmenuje kamarádky, co ji už nemají...ale výsledek? Budík si dávám po dvou hodinách a dávám ji na nočník,přesto je už kolikrát počuraná a to úplně durch, ale nezbudí ji ani potřeba ani to mokro. Např. včera čurala od 21.00 tak do 05.00 celkem 11x!!!!! Spala pak do osmi a to už se nepočurala. Nevím, co s tím, začínám být k.o.,k tomu se mi ještě ta mladší budí na kojení a samozřejmě mimo ty naše čurací intervaly, tak mám pocit, že jsem vzhůru pomalu celou noc 🙄

gab7
24. únor 2012

@zukoc ahoj,jestli můžu poradit 😉 .mám zkušenosti se synem 😉 .vyzkoušej nejprve snížit příjem tekutin 2 hodiny před spaním.dát vyčůrat před koupáním,po vykoupání,vyčistit zoubky,opět vyčůrat ještě než půjde spinkat,a pak už vůbec nepít,nebo jen max.cucnout 😉 .to nám pomohlo. To vyčůrání,je dobré,aby byl moč.měchýř co nejvíce vyprázdněn před spaním. 😉
Co se týče nočního buzení,je nejlepší vzbudit úplně,tzn.,že se třeba dítěte zeptáš,jakou barvu má sluníčko?,a pokud ti odpoví,že žlutou apod. otázka,tak je opravdu vzhůru 😉 .Nestačí se zeptat,zda je vzhůru. To máme od psycholožky 🙂
Hlavně chválit za každou suchou plínku 🙂

zukoc
24. únor 2012

@gab7 Moc děkuju,dneska už to bylo lepší, počurala se v noci jen jednou a pak až při probuzení. Plínku jí nedávám, tu jak měla, tak to do ní pouštěla. Dávám jí čůrat těsně před spaním a ani nepije, ani před spaním, ani v noci, ale ty 2 hodiny asi nezvládnem, to by měla žížu, minimálněmk večeři by pila. Dneska už jsem v noci i vybuchla,ptám se jí, zda nechce čůrat, ona že ne a za minutu se počůrala -plácla jsem ji těma mokrejma kalhotkama po zadku, sice plakala, ale až do rána nic 😀 teda až na to probuzení 😒 Ale to byla vyjímka (jinak jsem poměrně trpělivá), bylo mi hrozně zle, měla jsem zánět močáku, krozný bolesti,do toho ty čurací budíčky a ještě tohle 🙄

gab7
24. únor 2012

@zukoc víš,hlavně tohle ne.ona to nedělá schválně 😉 těžko to pak děti snáší.potřebují hlavně chválit.a trpělivost.vím,že je to těžký.chápu tě.také poslední dobou jsem dost vyčerpaná...syn je ve 2.třídě,a zhoršuje se nesoustředěnost.a tak musím být stále trpělivá,vše stokrát opakovat,procvičovat,donekonečna...a poslední týden musím chvílema odejít z místnosti,abych nevybuchla 😒
můj syn byl resuscitován,má ADHD,a v noci se počůrával do 7let.a tak ti tu píšu svoje zkušenosti,které se mi opravdu potvrdily 😉 .netrápila jsem ho 2hod.žízní před spaním,to by také nevydržel 🙂 .jen jsme už dávali trošku.jinak kdybych ho nechala,tak by byl sám schopný vypít 1litr 😀 těsně před spaním
uvidíš,že se to brzy spraví,jen to chce čas.každé děcko je originál,a každé si to srovná samo 🙂 .hlavně nesrovnávat,kdy přestalo které,anebo kdy my sami přestaly 😉

jabber
24. únor 2012

Moje zkušenost s dcerou je taková, že k tomu dítě musí dozrát samo. Musí mu to prostě v tom mozečku docvaknout. U nás žádné vysvětlování nepomohlo, taky jak by mohlo, když spí, tak si neporučí, že jo 😀
Dcera byla přes den už rok bez plen, ale přes noc se prostě počůrávala, a to do necelých 3 let. Nijak jsem to neřešila, říkala jsem si, že do puberty se to určitě naučí 😀 😀 Pak najednou zničehonic byla jednou ráno plena suchá a od té doby už pokaždé. Prostě ze dne na den. Takže po týdnu, co měla suchou plenu, jsem jí je přestala dávat a nikdy už se nepočůrala. Asi 2x se stalo, že se v noci vzbudila, že se jí chce čůrat, jinak vydrží v pohodě celou noc a to ještě před spaním vypije skleničku.
Takže neřešit, oni si na to přijdou sami 🙂 neznám nikoho, kdo by se to nenaučil 😉

gab7
25. únor 2012

@jabber přesně tak,napsala jste to moc hezky a výstižně...dětem to skutečně musí v mozečku dozrát/docvaknout 😉 .někomu dřív někomu později 🙂

zizelin
25. únor 2012

@zukoc jestli tvoje holcicka cura 11x za takovou dobu, tak bych ti doporucila zajit k lekari. Urcite to nedela vedome, muze mit problem zdravotni. Kdyz člověk spi, moc se vstrebava diky hormonum, pokud je těch hormonu nedostatek, tvoří se stale stejne mnozsvi moci, kterou dite nemuze udrzet.

mkr
25. únor 2012

@zukoc bý tebou vrátila bych ji plenu, je to pro ni určitě stresují, aby sis nezadělala na větší problém, dcera měla plenu dokud byla na UM, pila UM když šla spát a ráno v 5, takže plena ráno byla úplně durch, odbourali jsme UM a bylo to v pohodě, ale né každé dítě v tomto věku je zralé, rozhodně bych jí takhle často netrhala spánek, líbilo by se tobě, kdyby tě takhle často někdo budil?stejně čůrá na povel a neuvědomuje si to, poraď se s dr.

rozarka65
25. únor 2012

Ahojky,já jsem teda nikdy na čůrání v noci nebudila...od 1,5roka měla plínku už jen na noc a od dvou bez....bez plínky jsme ji nechala,když měla nějakou dobu plínku suchou celou noc,ale jako pojistku měla nepromokavé prostěradlo...a když potřebovala čůrat,tak se vzbudila sama...abychom nemusely až na záchod,měla jsem pod postelí nočník...Já bych určitě nestresovala dítko - jak už holky psaly nedělá to schválně....

reruna
25. únor 2012

@zukoc zbytečně stresuješ sebe i dceru, do 5 let je noční pomočování fyziologické a normální, pokud čurá 11X za noc a ty ji každé 2 hodiny budíš, to fakt nemá smysl... pokud ona sama sice chce, ale nezvládá to, tak se s ní zkus domluvit, že prozatím budete ještě dávat na noc plenu a pokud vydrží ráno týden suchá, tak to znovu zkusíme bez pleny. Starší syn měl plenky na noc do 3,5 roku, občas jsme to zkusili, ale nešlo to, neustále jsme si o tom vykládali, jak by to bylo fajn a pohodlné spát bez plíny a že jeho kamarádi ve školce už taky tak spinkají... a stále nic, ráno plenka vážila snad kilo... no a pak zničehonic to přišlo, plenka byla týden suchá, zkusili jsme to bez ní a od té doby jen asi 3X nehoda a bylo to...

rozarka65
25. únor 2012

@zukoc souhlasím s @reruna ...to jsem zapomněla napsat...má ještě čas...každé dítko je jiné...a když budeš dítko stresovat,tak by to mohlo být ještě horší...dej jí plínku a chvilku to neřeš...uvidíš,že se to brzo zlomí..jen jí dej ještě čas.... 😉