Jak odplenkovat téměř tříleté dítě?

cabalkova
12. čer 2014

Milé maminky, jdu si za vám pro radu. Našemu synkovi budou v září tři roky a pořád je v plenkách, odplenkování se nám proste nedaří. Dřív při vysazení na nočník šíleně plakal a z nočníku zdrhal, teď už je tedy na něm ochotný sedět, ale nic na něm neudělá. Potřebu si uvědomuje, když potřebuje kakat, řekne to, ale pak zaleze pod stůl, nikdo na něj nesmí a tam se vykaká do plenky. Když ho v tu chvíli posadím na nočník nebo zmenšovací prkénko, tak ho to přejde a prostě z toho nic není. S čůráním je to to samé, párkrát se nám to při ranním přebalování povedlo do záchodu, ale teď už tam zase čůrat nechce. Vyzkoušeli jsme domluvu a vysvětlování, ale všechno odkýve a při příští potřebě to pustí zase do plenky, vyzkoušeli jsme běhání na ostro, v tom případě se počůrá tam, kde zrovna je a taky nic z toho, vyzkoušeli jsme i tréninkové kalhotky, pustí to do nich, je mu jedno, že je mokrý a jde dál. Už fakt nevím, jak ho to naučit, jinak je bystrý, šikovný, prostě normální kluk, ale s tímhle teda hrozně bojujeme a fakt nevím, kudy dál, zvažuju i jít se poradit za dětským psychologem. Uvítám vaše zkušenosti a rady, jak dál. Díky.

lucieandrlova
12. čer 2014

@cabalkova
Ahoj, dcera bude mít v srpnu 3 roky a měli jsme to úplně to samé... Až teď poslední měsíc to vypadá nadějně... Pomohlo to, co píšou holky - nakoupit kalhotky s Minnie, prasátkem Peppou apod. Ona si přijde důležitá a snaží se. Ale nejvíc pomohla docházka do školky (také 3 dny v týdnu). Může tam mít plenky, tak ze začátku jsme ji nechaly. A když viděla, že větší děti chodí na záchod (líbí se jí ty malinké záchodky), tak začala sama chodit na záchod. Domluvila jsem se už s tetami, že už zkusíme bez plenek a dala jsem jí tam několik kalhotek a tepláčků a v pohodě... Jen s kakáním má občas problém (taky se naučila zdrhat pod stůl...). Tak to nehrotím. 2-3 x zkusíme nočník - třeba ji ho vezmu k TV a pustím pohádku, aby na to nemyslela... A když se nepovede, tak se jí zeptám, zda chce plenku a dáme ji a je to... Nemá cenu ji stresovat. Postupně se to naučí. A pořád ji u jiných činností říkám, že už je šikovná velká holka a hodně hodně chválím... A pak mimochodem se zmíním že velké holky už plenky nemají, že bychom ji už neměli dávat a uvedu příklad staršího dítěte, které plenku nemá a ona k nim vzhlíží... Myslím, že ta školka je na to vhodná. Domluvit se s tetami... Tak hlavu vzhůru! Je nás více a babičky, ať si svoje moudra nechají! 😉

cabalkova
autor
12. čer 2014

@lucieandrlova Diky, to jsem fakt rada, ze v tom nejsem sama, uz jsem si pripadala jako posledni nechopna matka s ditetem v plenkach. Tety ve skolce mame ohromne vstricne a delaji co mohou, tak to s nimi zkusm probrat, jestli bychom nevymyslely nejakou spolecnou strategii, at se hneme z mista. 🙂

hojda
12. čer 2014

Zkusit nějaké vychytávky na WC, viděla jsem nějaké speciální nálepky k motivaci čurání http://www.mamaja.cz/trenujeme-na-nocnik/my-wee... http://www.e-zlatonka.cz/e-zlatonka-cz/eshop/27..., nebo zkus v dm koupit šumivé barvičky na koupání a hodit je do záchodu, s tím že bude kouzlo (změna barvy) když tu vodu počurá.takové blbosti mají děti rády. Kamarádka zavedla gumové medvídky na WC, za čurání jeden za kakání 2 a prý to bylo během měsíce vychytané. Taky na to jdou prý nechat připravit Bachovy esence přímo na míru dítěti, byla jsem u paní, které to dělá, kvůli nástupu syna do školky a prý se to hodně dělá právě pro děti, které někam zalézají na to kakání. Jinak pokud teď máte čerstvě mimčo, tak může být i souvislost s tím. Přeju, aby se vše brzo vyřešilo!

mili00
12. čer 2014

malý má 2 roky 5 mes., a už týden konečně bez plenek, teda na noc ještě máme, ale ráno je téměř suchá, učila jsem ho to i dřív, ale jak píšeš ty, prostě to nešlo,
malému začly vadit pleny, tak jsem ho nechávala v tom horku pobíhat nahého, někdy se stala nehoda na zem, to je jasné, ale pořád jsem mu domlouvala ten nočník a teď ho to náramně baví a navíc rád nosí slipy 😀 ,takže kluci jsou prostě takoví, neboj ze dne na den to příjde, hlavně nenutit, jinak se bude bát i toho nočníku...

tulikiss
13. čer 2014

jeee tak aspon vidim ze nejsem jedina...jirik uz nastesti se vetsinou nepocurava, ale s kakanim je boj. Davam mu na noc plinku a to jenom proto ,ze se vzdy brzo rano 5-7 pokaka, je jedno jestli u nej sem nebo ne vzdy to udela. A kdyz nahodou ne tak pak pres den do trenyrek. A protoze nechci aby to bylo vsude tak je plinka lepsi reseni, jinak uz do ni necura. Ale jak ho naucit chodit i kakat na zachod nevim. S curanim to byl taky moc boj nechtel chodit na nocnik, ale pak mu tata ukazal jak curaji velci kluci a od te doby chodi jedine curat ve stoje 😀 😀 vzdycky mi rekne kam budeme mirit 😀 😀

hancazivocich
13. čer 2014

U nás se to praktikovalo za nálepky - za kakání dvě, za čůrání jedna... A pak to byl fičák...

krystalka
14. čer 2014

@cabalkova - měli jsme to podobně, s nočníkem jsem syna začala seznamovat asi od roku, nicméně nenechal se na něj ani posadit, řval jako pominutý, musela bych ho "zlomit" v pase a držet tam násilím....takže jsem to prostě jednou za čas zkusila....nechtěl čůrat ani na záchod, ani vestoje ani vsedě, ani na kytičky, prostě nic...nepomohlo slibování něčeho, domlouvání, odměny....on už je ale takový, že pokud pro něco není sám rozhodnutý, tak s tím nikdo prostě nic nezmůže....no a pak asi dva měsíce před 3.narozeninami jsem to zase jednou zkusila, vyndala nočník, vysvětlila, nechala mu jenom punčocháčky (aby se to kdyžtak vsáklo a neměli jsme všude loužičky, případně, aby zadržely bobek 😉 ), no a pak jsem čekala....převlékli jsme ten den asi 4 punčošky a pak najednou odpoledne ho vidím sedět na nočníku! Od té doby chodil sám, ani jsme se nemuseli ptát, ale musel mít nočník pořád na očích, takže nejdřív byl mezi dveřmi z kuchyně do obýváku, pak jsme ho postupně přesunuli do předsíně a nakonec do koupelny....a asi 2 měsíce poté jsme se zbavili stejně nenásilně i plenky na noc....jen jsem vyčkala, až bude víc dní za sebou úplně suchá a pak zkusila sundat....takže my jsme nijak nedrilovali, netrénovali, jen k tomu prostě sám dozrál a bylo to během jednoho dne, bez nervů a bez práce s praním navíc 🙂

cabalkova
autor
15. čer 2014

@krystalka Diky, taky jsem dospela k tomu, ze to proste jeste necham a sem tam udelam "zkusebni den", jestli uz by to na to nebylo... resila jsem to i s tetami v soukrome skolce a ty mi otevrene rekly, ze si mysli, ze na to Tondik jeste neni pripraveny, tak to proste necham byt. Za tri tydny jedeme na dovolenou, tak to necham na tydny po navratu, ted tim nebudu stresovat ani sebe, ani synka...

paftana
27. čer 2014

My to máme trochu jiné, tak se taky zkusím zeptat zda měl někdo podobný problém či zda mi někdo poradíte. Mému synovi je přes rok a čtvrt. Od roku a půl zvládá kakat do nočníku, s čůráním jsem si dlouho nevěděla rady, až nakonec jsem dala na ostatní a nechala syna pobíhat nahulatého po bytě. K mému údivu začal během 2 dnů sám chodit na nočník na "dospěláka". Dost mě to potěšilo. Už to takto zvládá přes 3 týdny - vždy jen řekne, že jde lulu, ať mu pomohu trefit se do nočníku. Vše má ale jeden háček. Ve chvíli, kdy jej obleču - plína, učící kalhotky, slipy, se z něj opět stává mimino čůrající do kalhot - neřekne ani slovo. Vůbec mu nevadí, že si pročůrá slipy i s teplákama, když mu připomínám nočník, tak mě ignoruje a když jej k němu přivedu, tak se vzteká a chytá téměř hysteričáky, že on právě čůrat nechce. Nemáte někdo nějakou radu? Děkuji všem za nějaký nápad, mě už též nic nenapadá.

spirulina
27. čer 2014

@paftana to je klasika - nahatý to zvládaj, ale jak natáhneš kalhoty, chce to zase trochu natrénovat.
nějakou dobu počítej s počůranýma kalhotama, slipama, punčocháčema. ale zkus vytrvat! může to přijít velmi rychle.
je potřeba naučit ho sundavat si ještě před čůráním ty kalhoty. takže když se ti počůrá, vezmeš ho k záchodu a řekneš? "čůráme do záchodu, sundáme kalhoty". nejdřív jsem musela kalhoty sundavat sama, jakmile o to projeví zájem, nechat ho, ať si je sundá sám. trochu víc ho hlídat. když vidíš že asi bude čůrat, vzít ho k záchodu, připomenout/sundat kalhoty... většinou jde první kakání, že ho líp rozezná a přijde si říct,že potřebuje na záchod, potřebuje pomoct sundat kalhoty. ssebou ven brát vždycky náhradní oblečení.
přeju ti ať je to jen pár týdnů 🙂

moje prvorozená tohle zvládla ke druhému roku komplet, druhorozená ty kalhoty nějak nedala, trvalo to tak dlouho, že jsem se na návštěvy a cesty vrátila k bezpečnostní plence a konečně teď po 3tích narozeninách to zvládá komplet. každé dítě je jiné a záleží na více věcech, tak hodně štěstí, ať to jde rychle a dobře 🙂

spirulina
27. čer 2014

jo a jestli má hysterák, tak ho samozřejmě nemusíš nikam nosit, třeba mu jen říct "sundat kalhoty, záchod" nebo tak...

paftana
28. čer 2014

díky za radu a hlavně za to, že v tom nejsem sama. Myslela jsem, že jak to dítě umí nahulaté, tak už se dají jen kalhotky a v poho a tohle mě spíš zarazilo. Vaše rada nám ale moc neprojde ☹, oblíkat a vyslíkat se sám, to zatím nedáváme - ale už jej různě zkouším trénovat. Kakání zvládá v poho už dlouho. Když má ty kalhoty, tak přestává "plnit močák" prostě do nich pořád ucvrkává a je mu jedno, že je v mokrým a brání se i převlečení. Připomínání jsem taky zkoušela, čůráme na mravenečky, na kamínky,...ale vždy se najde chvilka, kdy cvrkne ho kalhot. Ale holt to nějak budu zkoušet - co mi zbývá 🙂. Pokud je nahulatej, třeba ani nejde hodinu i déle a pak toho načůrá že se až divím, kde to měl...

terezapetrova
29. čer 2014

@paftana kolik je ted synovi? 🙂

paftana
30. čer 2014

2 a ctvrt

anetaji
8. črc 2014

@cabalkova
Starší dcerku jsem taky učila dlouho.Ale měla jsem trpělivost.Prostě nepolevit a neříct,že to odložíte ;) Každý den na něj bude ten nočník prostě čekat ale nenutit ho tím stylem,že ho vezmete a řeknete,že tam prostě bude sedět ;) Nejdříve jsem dcerku posadila prostě na nočník a hrála jsem si s ní chvilku na něm když nic tak jsem řekla,že to nevadí,že to zkusíme za chvilku.A nechala jsem jí bez plenky!Občas se mi počůrala a když se tak stalo posadila jsem jí na nočník a zase jsem si s ní hrála když tam seděla.Na noc teda dostala plínku ale další den na novo,prostě každou chvilku co si vzpomenete posadit na nočník a trochu mu to zpestřit ;) já jí tam i krmila.Časem to šlo a tohle trvalo asi jen týden a hurááááá bylo vyhráno,naučila se to ;)

elvira
8. črc 2014

@anetaji - nebudu zastírat, že jsem pokusy o zpestření pobytu na nočníku měla taky - i krmení občas proběhlo... nebylo to k ničemu.
No, ale pak jsem četla nějakou stať od nějaké lékařky a ta tam v podstatě to zpestřování zakazuje - prostě nočník má sloužit k vylučování, ne k jídlu /taky nejíme na wc/, ani ke hraní... Musela jsem uznat, že do jisté míry má pravdu... 🙂

anetaji
8. črc 2014

@elvira
no to sice ano.jídelní stůl slouží taky k jídlu ale spousta z nás tam ani nezasedne a nejí tam (většinou probíhá jídlo u tv) a taky se nic neděje.Myslím,že tohle není nic hrozného,zpestřovat dítěti učení na nočník.Já to praktikovala do doby než se to naučila,nestal se z toho zvyk ;) Kolik z nás krmí děti i ve vaně a vana také slouží jen ke koupání a hraní i dospělí si tam vezmou skleničku a nějaké to zobání třeba když si chtějí odpočinout.Příjde mi že to někdy nějaké knížky trochu přehánějí ;) myslím,že paní DR pokud by měla problém dítko dostat na nočník také by se uchýlila ke zpestřování ;) Ale každého názor a jednání 🙂 Hodně štěstí s dalším pokusem ať se vám to povede 🙂

raducha
29. dub 2015

Klárce budou v květnu tři roky a odmítá mi chodit na nočník. půl roku krásně si říkala že chce čůrat a kakat a ze dne na den se začala počůrávat a hlavně pokakávat. bojí se kakat do nočníku i do záchodu a vůbec jí nevadí když se pokadí do kalhot. i když vím a zeptám se jestli není pokakaná tak to zapře. už si nevím rady a v září nastupuje do školky. ☹

cajomilka
29. dub 2015

@raducha My jsme na tom podobně. Amálce budou na konci roku 4, byly jsme u neuroložky, psycholožky, všehcny nás ujišťují, že je naprosto v pořádku a že musím prostě počkat, že to přijde samo, že má prostě nerovnoměrný vývoj NS. Ve všem ostatním je OK nebo dokonce napřed. U nás je ten rozdíl, že A. si neříkala nikdy, vždycky jsem to musela a většinou ještě musím hlídat já a ona buď je ochotna jít na nočník, nebo odmítne; do nočníku někdy něco udělá, někdy ne. Teď už si teda občas sama řekne, vykaká se, ale druhý den se klíďo pokaká do plíny a tvrdí, že jí to nevadí. Čůrání venku zatím neřešíme vůbec ☹ A v září taky nastupuje do školky ☹(( Vyzkoušela jsem už všechny možné rady, chystám se k další psycholožce...

ratatooy
29. dub 2015

@tulikiss taky jsem to tak měli malej na čurání byl bez plenek v roce a půl ale na kakání sem mu vždycky musela plínku dát,nebo celej den čekal do večera ža mu ji dám.a pak to přišlo tak nejak samo se to naučil,nejhorší u nás byli plínky na noc to až do 3let a 2měsíců,odjela jsem do porodnice táta mu prostě plíny sebral a bylo.takže to možná byla jen moje chyba a výmluva že se mi nechtělo

veronikaka
29. dub 2015

@hojda Já jsem takto rozjela dcerky kakání. Po odplínkování totální zácpa. Ale když se jí nabídla lentilka, tak se najednou rozkakala.

zdenikmar
8. lis 2016

@cabalkova Dobrý den,četla jsem Váš článek odplínkování.Ani nevíte jak jsem ráda,že nejsem jediná na světě které skoro 3 syn nechodí na nočník.Dcera mi chodila v roce a sama si jednoho dne sundala plínu zahodila a chodila na nočník.Syna se snažím vysazovat od roka a půl,začal později chodil,ale vždy to zkončí řvem,vztekem a nenechá se na nočník ani záchod posadit.Vždy pár dní zkouším pár vynechám-vzdám a zase zkusím.Ted 3 den se nechá posadit na záchod v klidu,ale nic neudělá at sedí jak dlouho sedí.Dávám mu plínku,jinak máme počůraný celý byt,je mu totož jedno kdy a kde to pustí i že to pustí.2-3 dny zkusím slipy,ale nestíhám prát a uklízet a to ho vysazuju co půl hodinu a nic nechá si to do plíny.Nepomáhá u nás slíbit bonbon,hračku-syn je neuplatný.Syna odplínkovat zkoušela i sestra když ho hlídala týden(byla jsem v nemocnici) a nic.Pak tchýně,vychovala 3 kluky a také bez úspěchu.Je prostě tak zabejčený že chce čůrat jen do plíny,že už nevím jak na něj.Jak se Vám nakonec povedlo odplínkovat?Nejhorší je na tom to okolí,každý kouká že je velký a má pořád plínu a jsem neschopná matka,že mu jí nechá.

cabalkova
autor
8. lis 2016

@zdenikmar U nas fakt mohlo az natvrdo sebrat plenky, i za cenu toho, ze byl procurany a pokadeny. Nastesti se capnul rychle a pak to behem dvou dnu umel a to vcetne noci, ale letos jsem odplenkovavala dceru a bylo to tak, ze temer cely prvni tyden jsem mela pocit, ze to nikam nevede, ze na to jeste neni zrala a proste vsechno delala do katat. Ale rozhodla jsem se, ze plenu uz nevratim, vytrvala jsem a pak najednou asi po tydnu se to zacalo zlepsovat a bez plen uz jsme zustaly, byt se to sem tam neobejde bez nehody (hlavne s kadenim). Takze bych radila proste se kousnout a vydrzet. Asi nemusim psat, ze jsme meli pocurany vsechno, postele, gauc, podlahu, koberec... proste jsem vydrzela... taky jsem vysazovala co chvili, do nocniku nic a vterinu pozdeji do katat, ale fakt se vyplatilo byt dusledna a tu plenu uz proste (s vyjimkou spani) nevratit. Preju hlavne pevny nervy, neni to jednoduchy a budete to chtit vzdat a radsi dat zase plenu, ale vydrzte, ono se to zlomi, a za ty dny, kdy musite denne prat treba dve pracky procuranych veci, to proste stoji, vsak i pro to dite uz je to nakonec komfortnejsi, nez triletakovi myt zadek od hovinek. A kdybych mohla jakkoli pomoct, tak jsem tu. 🙂 Hlavne pevny nervy!!! 🙂 Drzim palce.

hanule61
8. lis 2016

@zdenikmar Když už mu jsou 3 roky, co takhle zkusit, ať si tu "nehodu" sám po sobě uklidí? Kdyby chodil na nočník, případně na záchod, "měl by to bez práce".

irin67
1. pro 2016

Já mám dva synovce, a ten pětiletý to ukazuje mladšímu a je to teda super škola. Jak se chce opičit a vše opakuje. 😀👏