Jak odplenkovat téměř tříleté dítě?

cabalkova
12. čer 2014

Milé maminky, jdu si za vám pro radu. Našemu synkovi budou v září tři roky a pořád je v plenkách, odplenkování se nám proste nedaří. Dřív při vysazení na nočník šíleně plakal a z nočníku zdrhal, teď už je tedy na něm ochotný sedět, ale nic na něm neudělá. Potřebu si uvědomuje, když potřebuje kakat, řekne to, ale pak zaleze pod stůl, nikdo na něj nesmí a tam se vykaká do plenky. Když ho v tu chvíli posadím na nočník nebo zmenšovací prkénko, tak ho to přejde a prostě z toho nic není. S čůráním je to to samé, párkrát se nám to při ranním přebalování povedlo do záchodu, ale teď už tam zase čůrat nechce. Vyzkoušeli jsme domluvu a vysvětlování, ale všechno odkýve a při příští potřebě to pustí zase do plenky, vyzkoušeli jsme běhání na ostro, v tom případě se počůrá tam, kde zrovna je a taky nic z toho, vyzkoušeli jsme i tréninkové kalhotky, pustí to do nich, je mu jedno, že je mokrý a jde dál. Už fakt nevím, jak ho to naučit, jinak je bystrý, šikovný, prostě normální kluk, ale s tímhle teda hrozně bojujeme a fakt nevím, kudy dál, zvažuju i jít se poradit za dětským psychologem. Uvítám vaše zkušenosti a rady, jak dál. Díky.

ia.
12. čer 2014

@cabalkova ahoj, já jsem měla (mám) podobný problém. Syn bude mít tři roky na začátku října a od září nastupuje do školky, takže odplenkování je víc než nutné. Všechno bylo marné, ale teď když se oteplilo, prostě jsem mu přestala dávat plenku a dávala jen slipy. Když si je počůral, požadoval nové. Ale našla jsem jedny, kde je krteček (jeho nejoblíbenější postavička), tak jsem mu řekla, že když si je počůrá, tak krteček nebude...a světe div se, začal si hlásit, resp. já se pro jistotu pořád ptám, ale slipy zůstaly suché...takže zkus nějakou motivaci přes oblíbenou hračku, postavičku....

ia.
12. čer 2014

@cabalkova jo a jinak půjčila jsem si v knihovně nějakou knížku ohledně odplenkování, je stará zhruba rok a tam píšou, že chlapečci jsou zralí na odplenkování v době od 24-42 měsíců, což je až do 3,5 let.....takže možná bych s tím psychologem počkala, zvlášť když máte doma čerstvé miminko a on vidí, že mimi nosí plenky...

zuzazuzanta
12. čer 2014

Ahoj.Ono to se těžko radí.Ale hlavu vzhůru,do puberty se to snad naučí 🙂 Tak mně napadá třeba zkusit mu tu plínu rozložit do nočníku a pak ho tam posadit na čůrání či kakání? https://www.modrykonik.cz/forum/ma-1-az-3-roky/jak-naucit-dite-kakat-na-zachode-nebo-do-nocniku/
Přeji pevné nervy a neboj,on se to jednou naučí🙂

werumka
12. čer 2014

@cabalkova Syn začal chodit doslova a do písmene ze dne na den, když mu bylo asi 2 a 9 měsíců. Byl to konec léta - takže celé léto jsem ho mučila na ostro bez plen a bez jakéhokoli účinku. Byl schopný zadržovat moč urputně dlouho 😀 Pak jsem to vyřešila tím, že jsem v místnosti nechávala nočník, občas mu o něm řekla. A on jednoho dne šel, na ten nočník si sednul a vyčůral se. Do 14 dnů byl bez plen i v noci. Pravda je, že jsem už ty poslední dva měsíce taky řešila všechno možné, co s tím dělat (hlavně to bylo tlakem okolí). Ale oni ti chlapečci v tomhle mají svou hlavu a často prostě některé věci začnou dělat ze dne na den. Do těch 3 let bych mu dala čas, pokud to nespěchá třeba kvůli školce.

cabalkova
autor
12. čer 2014

@ia.
@werumka No jo, u nas je problem prave ta skolka, tri dopoledne v tydnu chodi do soukrome skolky, kde plenky nevadi, ale samozrejme tam motivaci na nocnik nema... jeden den je navic u babi, ale s tou by se dalo nejak domluvit, ze bychom zaujaly jednotny postup, byt by to v pripade litani bez plen asi znamenalo, ze bude mit nektere casti bytu nasich zakazane... asi proste budu muset vydrzet, nakoupit spodary a nechat ho do nich curat tak dlouho, dokud to nepochopi... jsem rada, ze v tom nejsem sama, jen to okoli a jeho tlaky jsou teda na pytel, babicky svorne vykladaji, jak my jsme byli bez plen v roce... no, to uz holt s Tondikem nestihneme... 🙂

pavlapl
12. čer 2014

u nás to kluka naučila starší dcera. Na nočník nikdy chodit nechtěl a pořád za ní lezl na wc až tam začal chodit taky.

werumka
12. čer 2014

@cabalkova Myslím, že to okolí je v takových případech ten největší stres. Týká se to plen, dudlíků, jídla... všeho 🙂 Já bych asi taky nakoupila spoustu spoďárů - nejlíp s obrázkama z pohádek, které má rád (syn by nepřenesl přes srdce, aby si načůral do McQueena 😀 ). A zkusila bych i ten nočník poblíž. On na to přijde 🙂 Jinak to utíkání z nočníku a řev - to bylo u nás též 🙂

ia.
12. čer 2014

@cabalkova no ty kecy jak jsem šla v roce a půl do jeslí bez plen mě taky baví 😝 mů první syn byl bez plínek ve dvou letech a dvou měsících a to ze dne na den si začal říkat sám a hned i v noci, a ten mladší prostě nemá tu potřebu, takže zkouším trenky s krtečkem a má to úspěch (klepu, je to druhý den), ale třeba včera jsem vyhodila ráno jedny slipy rovnou do popelnice, pže se vykakal a konzistence byla taková že nešly vytřepat 😅 . my bydlíme v domku, takže on je celý den na zahradě, nemusím hlídat kouty bytu, jak píšeš, ale pevně věřím, že to do konce léta vypilujem a do školky v září nastoupí 😵

anetka1701
12. čer 2014

Naučila jsem to dceru za odměnu :o) Samolepky na nočník, lentilka... Docela to pomohlo. Kakání byl velkej problém dlouho, nakonec pomohlo, že jsme koupili panenku, kterou mohlo vysvobodit jen to, že bude kakat na nočník :o) U prvního vykakání se vyndala z krabice a mohla si s ní hrát, ale když pak na nočník nechtěla, stačilo říct, že panenka se vrátí do krabice a najednou to šlo :o) Myslím že to bylo jen o tom "poprvé", pak už to bylo OK :o)

cabalkova
autor
12. čer 2014

@ia. My jsme taky v domku, takze venku to neni problem, ale doma je to naprd, Tondik to pusti na zem, stoji a kouka, jak to tece... holt to budu muset kousnout a tohle leto tomu "zasvetit" a doufat, ze mu to driv nebo pozdeji doklapne. Mame nakoupene kalhotky s bagrikem a podobne, ale zatim ani tohle jako motivace nefunguje. 🙂 Mozna by zabrala Peppa, ta je ted hodne v kurzu. 🙂

ia.
12. čer 2014

@cabalkova u nás Peppa taky frčí 😉

cabalkova
autor
12. čer 2014

@ia. Mmochodem, kde se takhle maly spodary kupujou? Ja kupovala ty ucici pres net, ale urcite se daji koupit i jinde a za snesitelnejsi cenu.

ia.
12. čer 2014

@cabalkova já mám slipy z tesca, hm....

cabalkova
autor
12. čer 2014

@ia. Tak naplanuju vysadek... at mame zasobu, mam ted asi ctvery, a to je tak na dopoledne... :(

xvitk101
12. čer 2014

@cabalkova u nas sice odplenkovani probehlo uz loni, ale na spani ma stale plenu. Byl zabejcenej az to pekne nebylo. Pomohlo, ze mohl mirit. Napr na strom, na trevicku,na kyticku. Doma rezolutne odmital nocnik, proste na nem nevydrzel sedet ani chvili. Tak cural venku u dedy a babicky na dvore na kanalek a pac bydlime v byte, kde tohle vyresit neslo, tak jsem vymyslela, mireni do kvetniku. Samozrejme koupeny extra na tuto potrebu, velky zluty. Pry jestli se trefi dovnitr. To ho bavilo. Pak jsme se presunuli na WC, jako tata. To chodili spolu. Ted vzal na milost i nocnik a pouziva ho sam na kakani. Jestli te uklidnim, tak my bojujeme zase s timto. Asi ma v hlavicce blok, ale nemusi jit treba 5 dni, vetsinou nastesti 2-3. A jeste se mi osvedcilo to behani naostro, uplne nahaty. Zacal si to uvedomovat. Leto je v tomhle idealni. A nebyl spqtny ani vzor kamarada, ktery to uz umel. Chtel byt jako on. V tom by vam mohla pomoct ta skolicka.

xvitk101
12. čer 2014

@cabalkova my meli na jeden den cca 14 slipu, malej hodne pije. Koupila jsem v mothercare, meli masinku Tomase, to on muze, tak tyhle nosi rad.

cabalkova
autor
12. čer 2014

@xvitk101 Dekuju za rady, budeme se snazit... vzory jsou, hlavne o dva roky starsi bratranec, na toho desne da, ale s curanim a kakanim to zatim nefunguje... holt budeme zkouset znovu a znovu a snad to pres to leto dame...

xvitk101
12. čer 2014

@cabalkova ja kdyz uz myslela, ze se to snad nikdy nenauci, tak najednou prekvapil a ze dne na den to najednou slo bez jedine nehody. Oni jsou nekdy i moc zabrani do hry nebo necim zaujmuti. Proto jsem za nim stale chodila a rovnou s kverinacem 😉 pak jsem mu rekla, at se prihlasi. Potom uz si vetsinou rekl. A nemohl by jit na wc sam s bratrancem az se kluci uvidi. Kazdopadne, nauci se to. Co ja si vyslechla od nasich... Uz od roka do me huceli. U druheho se tak vydeptat nenecham B-)

cabalkova
autor
12. čer 2014

@xvitk101 No, bratranci je pet, tak nevim, jestli ho to dokaze sam naucit, ale za zkousku to urcite stoji... snad se to i u nas ze dne na den jednou zlomi a pujde to.

biibaa
12. čer 2014

@cabalkova Já bych to vůbec nehrotila s tím psychologem, chce to ještě prostě počkat, až k tomu sám dospěje. Já malýho vysazovala od roka a něco na nočník hrající i obyčejný, na redukci na wc zkoušela motivovat hračkou, lentilkou atd. a pořád nic. Pak prostě ze dne na den si řekl sám, že chce na nočník a do týdne byl bez plenky jak přes den, tak v noci. Podle mně prostě dokud jim to v té hlavince samo nedocvakne, můžeš se třeba stavět na hlavu...Dej mu ještě čas! 😉

cabalkova
autor
12. čer 2014

@biibaa Vsak ja bych ho taky k psychologovi netahala, myslela jsem to tak, ze bych se k nemu sla poradit sama, jestli jsme jeste v norme a nedelame neco blbe... slysela jsem mockrat, ze se to pak zlomilo zde dne na den... tak budu doufat...

salikova
12. čer 2014

Ahoj! U nás problém měli oba kluci:( Stím rozdílem, že starší seděl na nočníku třeba hodinu.. Mladší n nočník nikdy nechtěl, ani na záchod... Poprosila sjem staršího, aby chodil s mladším na nočník (aby seděli spolu), ale bez úspěchu.. U nás pomohlo, že jsem toho mladšího nechala bez plínek a nočník v každé místnosti... A jednoho krásného dne si na něj sedl, když sem se nedívala.. sám nato přišel.. prostě to chce se obrnit trpělivostí a hromadou pracího prášku:D Oba kluci si nikdy nic nedělali z toho, že jsou počůraní;)
Kamarádka se synem chodila po cestě do školky s plínkou, tam mu ji sundala, dala do skříňky hromadu oblečení a za cca 3 týdny se to naučil;)

cabalkova
autor
12. čer 2014

@salikova Pane jo, tak to musely byt pani ucitelky ve skolce hodne ochotne... zkusim to s temi nasimi probrat, protoze mi prijde, ze kdyz bude ve skolce plenku mit a pocurany bude jenom doma, tak mu to nedojde... ale mozna ho podcenuju...

snazilkabara
12. čer 2014

Ahoj holky, my dneska jedeme treti den bez pleny a dneska se pocural tak 4x. Jinak si samozrejme nerekne, ale vydrzi tam sedet docela dlouho ( i hodinu) nez se vycura. Pak to chytam jak to jde, nekdy nechytnu. Libi se mu, ze to jdeme vylit do wc, splachuje a pak dam razitko na ruku 🙂 doufam, ze do tYDne si. Zacne rikat, nebo me klepne, sedime cely dny. Je to narocny... S dcerou to bylo taky tak, ale ctvrty nebo paty den si zacala rikat. Jinak beha uplne nahatej. S Emou se to osvedcilo taky, proste sundat a pres den uz nikdy nenadat, ani na prochazku ven ji dneska nedostal, proste mam sebou dvoje nahradni trenky a ty kdyztak dostane. Doufam, ze to bude jako u holky a do tydne to mam z krku, ze se mi to nepovlece mesice, ale jsem v tomhle dusledna, sedi furt, co 15 min a sedi dokud neudela, porad o tom mluvime a vlastne se cely den toci jen kolem toho. Dneska poprve byl i venku, jinak od nocniku nechodim, zadny nakupy, nic...

biibaa
12. čer 2014

@cabalkova Držím palce! Moje doktorka tvrdí, že by dítě mělo být bez pleny do tří let a klukům to někdy trvá ještě trošku déle.... Času máte ještě dost 😉

cabalkova
autor
12. čer 2014

@snazilkabara Tak to si teda neumim predstavit, posazovat ho co patnact mint na nocnik... to by me teda hosik po prvni pulhodine poslal do haje a zasprajcoval by se jeste vic...

salikova
12. čer 2014

@cabalkova Ona učitelkám neřekla, že má plínku:D prostě ho hodila do vody..Oni ale vě školce ten první rok nějak chodí pravidelně čůrat, takže to někdy podchytili🙂
Spíš než s psychologem se poraď s dětskou doktorkou - jestli by tě eventuelně někde poslala.. já tedu té naší nepochodila, že je to ještě brzo, že se to řeší až kolem 5. roku u denného a 7.roku u nočního...

jjiittyy
12. čer 2014

@cabalkova Zrovna nedávno jsem na netu narazila na článek, kde se psalo, že pokud se dítěti nedá plena, ale oblečou se třeba jen slipky, dítě se do nich vyčurá, na chvilku se zarazí a pak dělá, jako by se nic nestalo, dál si hraje atd..... není ještě připraveno na odplenkování. V případě, že si začne okamžitě, ze sebe strávat mokré oblečení, je schopné se plen v krátké době zbavit!!!

luciebx
12. čer 2014

@cabalkova my meli loni ten samej problem... a behem leta behem 2 tydnu se odplenkoval sam... necchala sem ho litat nahatyho... curat problem nebyl ve stoje kam koliv do travy a delala sem okolo toho velky halo jakej je to sikulka. pak mu I rikam ze bobik se dela do nocniku... a jedno odpoledne prisel ze kadil si rikam jeja kam to hodil byli sme u babicky na za hrade.. dojdu a on ukazuje na nocnik.. no ja nechapala.. nocnik sem tahala vsude sebou.. byl furt u nej aby ho videl.. a pak si na nej I sedl coz bylo fajn.. s tim castym posazovanim maj holky pravdu.. ono to ma neco do sebe.. my zacali davat aj nalepky na nocnik kdyz neco delal.. proste z toho udelat hru.. ale je fakt ze ne vsechny deti jsou stejny.. uvidis.. nech ho nahatyho a je to ono mu to dojde az mu natece dobot 😅 😉

snazilkabara
12. čer 2014

@cabalkova a jak jinak mu ukázat, ze se to děla jen tam? Jo, Dceři jsou ted tři roky, ta už by si to asi nechala vysvětli, ale Mareček tomu tolik nerozumí, když mu to říká, ten se to naučí jen tím, ze co nejvíc krát to udělá tam a bude chvalen a když jinam tak bude hanen, ale nejde to abych to pod chytla jen jednou za dopoledne a jednou za odpoledne, to by toho moc nepochopil...