Jak podpořím vývoj řeči 3-letého dítěte?

pajuska87
18. led 2014

Ahoj maminky,mam dcerku,ktere budou zitra 3 roky.Tvori max.trislovne vety a ma celkem omezenou slovni zasobu.Od narozeni chodime na neurologii kvuli nizke porodni vaze a tezkemu porodu.Rada bych se dozvedela jak ji podporit ve vyvoji reci.Cteme pohadky,vypravime si,ale nova slovicka ji nejdou,vse vysvetli pomoci citoslovci nebo ukazovanim.Budu moc rada za kazde rady a zkusenosti.

maice
18. led 2014

@pajuska87 Nejsem odborník, jen učitelka češtiny, ale zkusila bych říkanky, básničky a písničky, něco melodického, co se dobře pamatuje, obrázková pexesa a kostičky. Určitě začněte něčím kráťoučkým...a když jste spolu hrajte hry, pojmenovávejte věci kolem sebe, na ulici, vymýšlejte, co nejvíc slov od stejného písmenka (na to je možná ještě maličká). Raději začít s málem a kratšími celky nebo jen slovíčky než s dlouhým vyprávěním a pohádkami 🙂

skavenka
18. led 2014

http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=1753 zkuste tohle 🙂 zkuste popisovat vše co děláte,klidně co vaříte,v obchodě co kupujete a proč 🙂 takhle to dělám se synem já třeba vám to taky půjde 🙂 a dřevěné vkládačky ty taky 🙂

l_baruska
18. led 2014

@pajuska87 jsem také asi povoláním postižená učitelka 🙂, ale také bych souhlasila s říkadly, písničkami a popřípadě doplnit pohybem(akorát mě napadlo: např. lezl, lezl brouk, vítr do něj fouk, na záda se převalil, hrozně smutný z toho byl, (- nejprve po čtyřech, hodně fouknout, překulit ) nožičkama zatřepal, převalil se lezl dál (- na zádech kopat nožičkama, zamávat rukama a převalit zpět, lézt po kolenou)... , obrázky, dramatizace pohádek, prstové loutky, výborné nápady a cvičení jsou v pracovních listech "Šimonovy pracovní listy" a starší, taky báječné, ale myslím, že už se moc sehnat nedají "Filip rozum bere", nebo tak nějak se to jmenuje

maice
18. led 2014

@pajuska87 Je super, že se holčičce takhle věnuješ, určo to půjde, dej jí čas a spoustu prostoru, hodně mluvte , zpívejte recitujte, hrajte slovní hry 🙂...a ono to pujde! Není to žádná tragedie, znám případy, kdy dítě nechtělo do tří let vůbec mluvit a těch bych byla ráda, kdyby na chvíli zmlklo 🙂 Takže...nelámej to! Někomu to trvá déle, ale to je normální 🙂 Pracuju i s předškoláky, kteří toho moc nenamluví, ale nic to neznamená, každé dítě je jiné a hrozně rychle se mění 🙂

berusinecka
18. led 2014

Také doporučuji říkanky s pohybem.To děti velmi baví. Krásné básničky jsou zde.
http://www.sikovny-cvrcek.cz/rikanky-s-ukazovan...

pajuska87
autor
19. led 2014

@berusinecka
@maice
@l_baruska
@skavenka moc děkuji holky

avantgarda
20. únor 2014

U nás tohle všechno teprve začíná. Synovi je 16 měsíců a začíná s jednoduchými slůvky. Ale kamarádky mají starší děti než mám a já a tak se snažím okoukat, co se u nich osvědčilo. Dost často si s nimi zpívají - krátké dětské písničky nebo si říkají různé krátké básničky, do kterých rytmicky dupou, tleskají, kymácí se do rytmu atd. Nemusí jich být mnoho. Stačí pár písniček, pár básniček. Děti si je alespoň rychleji zapamatují a pak už mají sami tendenci doplňovat slova. Holky třeba na konci sloky schválně neřeknou poslední slovo a čekají, až ho děti doplní. A to děcka fakt moc baví.
A také jim hodně věcí pojmenovávají. Ne ve dlouhých souvětích, aby dané slovo nezaniklo v záplavě jiných, pro dítě ne tolik důležitých slov.