Jak pomoct 2 letým vyslovovat správně?

hroznatko
20. zář 2010

Ahojte. chtěla bych s zeptat, zda je tu někdo, kdo má zkušenost s opravou výslovnosti u dvouletých dětí. Moje holčička má 2 roky, mluví asi od roka, teď už slova spojuje do vět, časuje, skloňuje, ale ta výslovnost... r a ř samozřejmě neřeším, ale nejde nám několik dalších hlásek - k, l, g, někdy ch, dvouhláska ou. takže říká např. maminta, za babičtoj (za babičkou), tostej (kostel), tojem (kolem) apod. nevím, jak jí pomoci se to naučit. někde jsem četla, že logopedi používají k odblokování snad i nějaké tělesné cvičení, specifické malování...neví o tom, prosím, někdo něco bližšího? děkuji za jakékoliv zkušenosti 🙂

berenika39
20. zář 2010

@hroznatko ahoj, neporadím, ale ráda si přečtu nějaké rady. i petr říká toupat (koupat), tán (pán), tomín (komín)...ve spoustě slov používá jinou hlásku, než tam patří. ale přitom ty, které tam patří, umí. říká, že jde kakat, ale už neřekne koupat.
nemělo by se to opravovat a napomínat, že je to špatně, ale jen znovu říct správně. tak to zatím dělám. ale nic moc, tvrdohlavě si tam cpe ty svoje vlastní varianty.
ani nemám žádný zdroj informací o vývoji řeči, o tom, jak se dá s výslovností pracovat....zkusím hledat a dík za otázku🙂))

beruska2x
20. zář 2010

nas ma zatim jen malou slovni zasobu, nektery slova rozumi vsichni perfektne a nektery jen ja.. kazdopadne do 3 let neni nad cim dumat.. nektery deti zacinaji az kolem 3 let mluvit.. to je takovy pomyslny meznik ale hlavne se to hodne vyviji...
v tomhle veku je to normalni, tvori si prece i vlastni slova 😉

laska.nezna.hranic
20. zář 2010

já bych se tím zase tak netrápila. já taky jako malá neuměla "K" a to bylo docela blbý, když jsem Kateřina a káčko jsem měla i v příjmení. prostě jsem byla Tačenta a basta 😀 ale časem jsem to dala a určitě i vaše děti. někdo umí zase třeba "Ř" ve třech, jiný to nezvládá ani ve škole, ale nakonec všechny hlásky vysloví všichni. teda všichni zdraví jedinci.

beruska2x
21. zář 2010

@laska.nezna.hranic no nevim ve skole uz by to zvladat meli, to uz bych resila pres logopedii ale ve 2 letech se mi to teda zda fakt brzo, nechlala bych to tak do tech 3 let - podle ditete a pak bych pripadne si domluvila schuzku u logopeda jestli to je potreba nebo ne...

laska.nezna.hranic
21. zář 2010

berus - ano, souhlasím. měla jsem na mysli děti, kterým to v první třídě dělá ještě problém, ale na logopedii třeba dochází už od školky. ale tam jde hlavně o to R a Ř. ostatní už by prvňáček zvládat měl určitě. ale ve dvou letech bych se tím netrápila. navíc děti se dokáží spoustu věcí naučit jak se říká přes noc, takže hroznatkovic Sluníčku bych ještě dala čas a netrápila se předčasně.
u nás je zatím ještě brzo, ale do budoucna bych ráda právě školku s logopedkou, abychom pak nemuseli nikam docházet.

beruska2x
21. zář 2010

@laska.nezna.hranic tak to jo , to jsme si nerozumely 😵 😵 😵

kristi
21. zář 2010

myslim, ze to neni nic vazneho. Teda nasi je 3,5 roku a jak z ucebnice fakt nemluvi a ja to neresim

helcenka
22. zář 2010

@hroznatko - já bych to zatím neřešila.
Náš malej teda zrovna mluví docela hezky už od začátku, kolem toho druhého roku mu teda nešlo písmenko L,Ř,R. Ale jinak mluvil krásně. Teď teda zarytě písmenko L stále nejde, ale R se mu často povede, čas od času i písmenko Ř. A začali jsme teď chodit do školky, paní učitelka, kterou prcek má, je shodou okolností logopedka a ta říkala, že je moc brzo takhle malé děti trápit s logopedií, začínají až tak kolem 4. roku a to jen tak lehce...
Dej princezně čas a hlavně ji nenuť do ničeho, aby jí to pak neznechutilo a ona si nepostavila hlavu a nepůjde to pak vůbec. Ve dvou letech to není žádná tragédie, když dítě nemluví správně. 😉

hroznatko
autor
22. zář 2010

holky, díky za reakce. vlastně si taky myslím, že je ještě čas, nehrotím to. ale stejně mě zajímá, jestli má někdo zkušenosti s tzv. artikulačním cvičením na vylepšení obratnosti mluvidel. představuju si pod tím třeba vyplazování jazýčku, foukání, ale dál nevím.

bufina
22. zář 2010

@hroznatko To se všechno časem spraví, malá taky měla takovou výslovnost a postupně se to zlepšovalo a spíš mně to přišlo legrační jak mluví. Sem ju vždycky opravila, ale nika sem to nehrotila. V sobotu budé mít tři roky, už řekne úplně všechno, ale dá se říct že mluví jak cizinec co se naučil česky 😀 Třeba místo mámě občas řekne mámovi atd., takže pár věcí si ještě plete, to chce čas a když má malá teprve dva roky, tak to vůbec nevadí, sou děti který ve dvou letech nemluví vůbec.

neveselka
26. zář 2010

Náš malej měl dva roky v červenci a také se mu nechce mluvit.Jdeme na ušní v říjnu,tak uvidím co řeknou.Mě se zdá,že slyší.Co mu řeknu udělá a nebo přinese.Nechce ani opakovat.Jinak pusu nezavře celý den,ale je to čínština.A ještě se mě zdá,že je moc hlučný.Je také dosti hyperaktivní.Pořád se musí pohybovat.Ani u toho jídla nesedí v klidu.No uvidím co řekne doktor.

dagina
26. zář 2010

Ahojky, sice zakladatelce tématu moc nepomohu ☹, spíš mě její dotaz donutil k zamyšlení. Nevím přesně jaké jsou normy věku ohledně mluvení nemluvení (pokud nějaké jsou 😅), ale moje dcera zdaleka nespojuje slova, ani neskloňuje, nečasuje, neumí básničky... . Pravda, teď, co se blíží k druhému roku (za 3 měsíce jí jsou dva roky) tak je znát každý den, řekne třeba "táta pápá", jinak neopakuje - já jí teda ani nenutím způsobem "řekni" to a to.... To co umí říct, říká celkem správně, ale moc toho není 😅, tak možná proto. Zatím jsem teda úplně v klidu..., nebo bych to měla nějak začít řešit??????
Jinak jsem nedávno četla, že děti, které začínají mluvit hodně brzy (nevím co je tím míněno "hodně brzy), můžou mít cca v předškolním věku problém např. s koktavostí či jinou vadu řeči, ale to rozhodně nevypadá na problém @hroznatko.

Maminy, když se tady řeší mluvení..., docela by mě zajímalo, zda je znát třeba při nástupu do školy, kdy které dítě začalo mluvit. Např. dítě, které umělo ve dvou letech básničky, spoustu slov..., zda mělo lepší výslovnost a slovní zásobu než dítě, které ve dvou neumělo skoro nic. Hlavně ta slovní zásoba by mě zajímala...
Díky za postřehy.

romana29
26. zář 2010

pokud bude vada řeči přetrvávat, doporučí od cca 4 let návštěvy logopeda - ptala jsem se ředitelky v MŠ. Dřív to nemá prý cenu, je důležitá spolupráce dítěte.
Náš malý pusu nezavře, ale neřekne např. H, R - ale co slyším jiný děcka ze školky, tak není rozhodně sám, některým dětem není rozumět vůbec....
Nevím, zda a jak na to má vliv čtení, ale my čteme denně, dřív i hodně často, teď už jenom večer. Slovní zásobu má více než dobrou, básničky --- nooo na to, kolik a jak často jsme četli Velkou knihu básniček a říkanek, tak nic moc 😀 , většinou umí zpaměti jenom dva tři verše.

neveselka
26. zář 2010

Jsme objednáni v Brně v LOGO centru.Mají tam i logopeda.Ale myslím si, že je na logopeda příliš brzy.Malej by určitě nechtěl spolupracovat.Já se snažím na něj pořád mluvit,co například dělám,kam půjdem.I na procházce pořád mluvím a mluvím.Jsem zvědavá,kdy něco uslyším od něj.Už mě to aji znepokojuje.A hlavně babičky mají starost.Naše doktorka říká,že kluci mluví později než děvčata ,ale na ušní nás posílá.Uvidím.Chtěla jsem jen zjistit,zda má tady taky někdo takový problém .

dagina
26. zář 2010

@neveselka a vysvětlila mudra proč kluci mluví později než děvčata?! Pokud to je nějak vědecky dokázano, tak proti tomuto názoru nelze namítat, ale mě to příjde jako babské povídačky..., nevím zda je na "vině" pohlaví 😖. Znám spoustu chlapečků, které mluví o hodně lépe a dřív než naše Luci. A máš nějaké podezření na vadu sluchu??

@romana29 my fakt četli o 106, a snažím se jí komentovat co děláme.... . A stejně nic moc výsledek. Kdo ví kde je zakopaný pes. Pravda, kolem roku a půl mě nenechala sáhnout na stránku knížky, nedej bože abych jí něco četla 😅, listuje hrozně rychle. Tak se snažím aspoň při nějaké hře něco málo přečíst, zda to vnímá těžko říct, stejně se mi po chvíli drápe po knížce a je po čtení 🙂.

neveselka
26. zář 2010

Nevím jak na to mudra došla,ale když prý dosti dlouho dítko nemluví,tak nejprve sledují zda dobře slyší.Já zase vím o stejně starých i o něco málo starších, kteří také nemluví.Ale zase znám daleko mladší děvčata a ta krásně mluví ve větách.Je to zvláštní,ale je to tak.Já si osobně myslím,že slyší.Oni na tom ušním to berou nějak do hloubky.Prý se tomu říká Bera.To dítě musí být úplně v klidu a nebo spát.Já to vidím na to druhé.Náš malej určitě v klidu nebude.Ale také si nedovedu představit jak na povel usne.Mám z toho vyšetření obavy.Jestli tam nepojedeme zbytečně.No uvidíme.

andyalukasek2008
27. zář 2010

Ahoj mamky, tak nevím... Lukášek měl 2 a 1/4 roku včera a že by patřil mezi mluvce se říci také nedá... Máma, táta, bába, děda, teta, ahoj, kam, tady, brm brm je auto, ššš je vlak, ko jsou koleje stejně jako kola, blinkr vysloví celkem obstojně, co je to říkal už v zimě a přestal, jedeme, ham, mňam, pim je pití, nejde, ne - to umí, bim je bílá a tak.. Hlásku R umí, neb medvěd je u nás brum, brum, jak dělají zvířátka . umí asi všechny, dokonale vyslovuje bonbon 🙂. Začíná skládat jednoduché věty jako tam jdeme a tak, ale jinak fakt nic... Jelikož byl hodně veliký jako miminko, chodíme celé jeho dosavadní dětstství na neurologii na kontroly, zda je ok, vždy bez nálezu s pozn., že sledovám být musí. Začíná rozpoznávat barvy, pasivně umí značky aut, obcházíme parkoviště imrvere a běda, když ho testnu a tvrdím mu, že Opel je Renault nebo tak něco 🙂... Tělěsná schémata poznává, ví, kde co má, ale nočník teprve trénujeme, více jak 1/2 roku jsem ho na něj nedostala, až teď. Posledně měl ve zprávě nástup řeči pomalejší, zatím to nehrotím, u Lukina nic neuspěchám, na vše musí dojít sám, ale opožděný není, jen není jako cvičená opička. Na ušní s ním bych těď ještě nešla, Neveselko, pokud opravdu nemáš silné podezření, že neslyší. Ve 2 letech mi to přijde brzy, stejně jako logopedie.. Zase chceme, aby naše děti byly tabulkové, přitom každej máme svůj genetický vzorec a dříve nás to prostě nikdo nenaučí 🙂... Pokud půjdeš, budu ráda, kdyz popíšeš, jak jste dopadli, ale nehroť to pokud nemusíš.
Jinak ségra má hločičku o 16dní mladší než je Luky a ta mele, to je děs 🙂... "Dědo, pojď honem domů, babička bude nadávat..." Co dodat... Myslím, že to je tím, že chlapi jsou laxnější než ženské, možná v daném věku méně ctižádostiví? My čteme, zpíváme, mluvíme spolu pořád a stějně nic moc 🙂...

babca2
7. říj 2010

Ahojte holky, moje sestřenice měla podobný problém jako hroznatko,její dcera neuměla říkat k a místo něj říkala t. Bohužel nešla za logopedkou a celá rodina se snažila malou odnaučit t a naučit k,až přestala říkat i to t. ☹ Což byla podle logopedky velká chyba, protože z toho t se se totiž přechází lehce cvičením na k. .Tak hlavně nechte tostej jako kostel a logopedka děti už napraví..

zubecek
8. říj 2010

ono se to napraví vývojem, vždyť i řeč se přirozeně vyvíjí a nelze předpokládat, že dvouleté dítě bude mluvit jako dospělý. Záměny hlásek jsou normální, dítě prostě jen nahradí to, co nezvládá, něčím, co zní podobně. Pokud hroznatko malá ve dvou letech takle krásně "mluví", je a bude v řeči velmi šikovná.
přidám ještě srovnání u těch prvňáčků - ti, co příšerně špatně mluvili ve školce, ale to myslím až tak 4 leté, jsou na tom špatně i v první třídě, některým nepomůže o moc ani roční odklad. Na slovní zásobě to je poznat jen částečně, ale na výslovnosti - není jim rozumět. Tím ovšem nemyslím, že čtyřleté dítě už má muvit úplně dokonale, ale spíš myslím ty extrémy, které opravdu vybočují z normálu.
Např. můj syn mluvil brzy, dobře, od roka všechny slova s R, které používal i místo L, to se naučil až později. Až v pěti letech jsme natrénovali výslovnost S-Š a Z-Ž.