Jak postupovat při multilingvistické výchově?

luvie
10. zář 2010

Jsem češka, ale umím výborně anglicky a ráda bych předala tuto svou dovednost i svému dítěti.
Vím, že se jí možná dva jazyky od jedné osoby budou zpočátku plést, jsem si vědoma náročnosti kladené i na má bedra (musím být konzistentní, vytrvat, nestydět se před cizími lidmi a mnoho dalších), zvažovala jsem i jiné možnosti, jak jí dopřát tu výhodu rozumnět dvěma jazykům.
Nečekám, že z ní bude rodilá mluvčí, že se mnou bude hovořit oběma jazyky, jak si já usmyslím, ale chci v ní rozvinout lásku i k jinému jazyku než je mateřský.

Proto bych nerada, abyste se mi snažily rozmluvit to, co už jsem si rozhodla a pečlivě zvážila. Ocením ale rady, tipy, odkazy na zajímavé materiály v angličtině, jako CD apod. Těším se na ty, které své dítě neučíte cizí jazyk, ale předáváte mu informace ve dvou jazycích 😀

My začínáme, doufám, příští týden. Přijde naše malá kamarádka Eliška, je o 9 měs. starší, ale holky se znají. Budeme si chvilku povídat anglicky, teda spíš já, holky ještě moc nemluví, zazpíváme si písničku, budeme si hrát, ukážeme si zvířátka na obrázku. S Eliškou od prvního dne budu mluvit už jen anglicky, se svojí Kačkou budu mít dny či hodiny, kdy to bude jen angličtina, jen čsština, ať se děje co se děje. Jak to děláte vy?

gandalfka
25. zář 2010

jéé, ahojky, s dovolením bych se přidala. Měla jsem úplně stejný záměr, jen jsem ho nedotáhla do konce. Nakoupila jsem knížky, začala mluvit, ale nějak mi to nejde...Tak jste mi maminy zase dodaly kuráž, myslím, že rok a čtvrt není zas tak pozdě, tak do toho zase půjdu. Díky a přeji hodně trpělivosti a super výsledky! 😵

deni1304
25. zář 2010

@gandalfka ahojky, take prejeme hodne stesti 😉 a jeste vice trpelivosti 🙂
@luvie doufam, ze manasek bude mit uspech... 😉 s tim opakovanim jsem to myslela vazne 🙂, alespon podle vlastni zkusenosti vim, ze nas maly je jako papousek, musime si davat pozor, co rikame 😀 😀 , a hlavne deti maji obrovskou pamet 😉 , nedavno jsem naseho maleho ucila slova jako rericha, more, kure, dvere, pare, orech atd. (omlovam se, nemam "r" 😀 😠 😀 😠 na klavesnici, ale vite co myslim 😀 😀 ), kdyz jsem se jej vcera ptala, zacala jsem rericha... a Luca na to - more, kure, dvere, pare.... 😀 😀 ... pripadam si jako matka teroristka 😀 😀

luvie
autor
25. zář 2010

@gandalfka ahoj, myslím, že v takovém věku pořád není ještě pozdě. Jen musíš hlavně ty chtít, věřit si, neočekávat že tvoje dítko bude vždy ochotné s tebou komunikovat tak jak ty chceš, taky se může stát, že se na chvilku jakoby zastaví vývoj jeho řeči. ale to vše je prý normální, jako spousta dalších věcí, časem se to ustálí... 🙂 Určitě se ozvi jak to jde.

@deni1304 já to vidím na té naší malé už teď a to ještě nemluví 🙂 skoro každý den mě překvapí nějakou novou souvislost, kterou si pamatuje, já kolikrát ani nevím, že jsem to před ní zmínila. Už chápe nejenom různé dení činnosti, ale třeba ví, kde je na druhou stranu, za tebou atd... čumím 😀

luvie
autor
25. zář 2010

@deni1304 jo, a maňáska jsme vybíraly spolu 🙂 dnes jsme ho zkoušely, zatím se jí líbí...

lucinka4
25. zář 2010

ahojte,tiez sa pridam..tiez chcem na malu hovorit aj po anglicky...mame vela hraciek,co spievaju alebo rozpravaju po anglicky takze chcem na nu aj ja..mna sa dokonca aj doktorka pytala, ci budeme na malu hovorit bilingvalne a ja som vtedy povedala,ze nie..ze by som nezvladla hovorit len anglicky ale ten napad s babkou(manasek) sa mi velmi pozdava
boli sme sa pozriet na helen doron a hoci sa mi to velmi pacilo tak chcem najprv vyuzit svoje schopnosti..mam bratranca v kanade a chcem to tiez vyuzit niekedy v buducnosti aby sme tam isli na par mesiacov,prip len mala na prazdniny ked bude troska vacsia
@luvie - ahojky 🙂 s tym znakovanim to ako chces vyriesit, po anglicky,po cesky(ja slovensky) a zaroven znak? alebo oddelit to podla toho,ze teraz anglicky a znak a potom cesky/slovensky a znak?
inak,moja mala sa este sama neposadi tak asi pojdeme zatial len pesnicky a riekanky anglicke aby to proste brala ako normalnu vec..
inak luvie, ak by sa ti chcelo napisala by si sem co presne robite pri anglickej hodinke? hladam inspiracie ako sa s malou hrat aj mimo anglictiny 😉

deni1304
25. zář 2010

@lucinka4 , vitame, my tady jeste zalozime cesko-slovensko-anglicky spolek 😉 😀
@luvie - super, ze se manasek libil, my mame cesky mluviciho pejska, myslim ze je od Fisher Price, kdyz zmacknes nohu, nebo ruku nebo bricho atd, tak mluvi, zpiva rikacky atd. Myslim, ze ja jej vyuziji vice nez nasi mali 😀 😀 , zavzpominam si na mladsi roky.... 😀 Nasi mali na me vzdy koukaji a rikaji, ze jsem priprdla 😀 😀 a podotykam, ze mam absolutni hudebni hluch, ale zpivam moooc rada... hlavne ve sprse 😀

blandik
25. zář 2010

ahoj, jsem ráda, že je tato diskuze. Mluvit na malého zvažuji už téměř dva roky, s chabými pokusy to uskutečnit...takže snad mě to tady nakonpne...Ten nápad s ma'náskem nebo nějakou hračkou, která by jakože na malého mluvila anglicky se mi zdá moc dobrý...chtěla jsem se zeptat na nějaké tipy na dvd, knížky, pohádky..z čeho budete čerpat? A jak to chcete uskutečnit?

blandik
25. zář 2010

@luvie - můžu se zeptat, jak tedy konkrétně postupuješ - vymezila sis nějaký čas jen na english a povídáš ji? Já jsem si třeba říkala, že se budu snažit malému (až tak kolem tří let, až to bude vyžadovat) pohádky jen v angličtině z dvd - pokud budu pouštět pohádky na dvd, pak jen v angličtině + samozřejmě naše české, pokud budou zrovna v telce..jen taková myšlenka..

deni1304
25. zář 2010

Holky ja jen tak uvazuji, mozna ze uplne zbytecne ☹ , ja to mam sice naopak, ucim nase male cesky, ale jsme na tom v podstate stejne, ucim je v cizi mluvici zemi jinemu jazyku (i kdyz je to muj matersky jazyk). Nejsem ucitelka AJ, mluvim, jen ze sve vlastni zkusenosti. Co kdyby jste na deti mluvily jen AJ, nebo se alepon snazily co nejvice? Zni to divne, ale vsichni ostatni kolem vas mluvi CJ, v TV je CJ, radiu CJ, babicky, dedeckove atd. mluvi CJ, myslim si, ze se nestane, ze by nezacali mluvit CJ... Kazde dite, kazdy dospely je jiny 😉 , nekdo se uci rychleji, nekdo pomaleji....Ale myslim si, ze vy, ktere mluvite dobre AJ, byla by skoda toho nevyuzit 😉 😉
My pouzivame hodne ceske knizky, pohadky, DVD Maxipes Fik atd., ja mluvim nebo se alespon z 90% snazim mluvit co nejvice CJ, chudacci nasi ☹ ☹ , jsem Ostravacka jako vysije, takze mluvit straaaaaasne rychle, ale zatim chapou??... nebo se jen tak tvari 😀 😀 😀
Drzime vsechny palce i prsty, hooodne stesti 🙂 😉

lucinka4
26. zář 2010

az teraz som si vsimla,ze tato tema je na ceskom konikovi 🙂 napisem Janocke aby to prehodili na oba kone 🙂 aj ked mozno to musi urobit @luvie ako zakladatelka temy..a pokial vam to nevadi tak by sme mohli trosku zmenit nazov na mluvim na sve dite cesky/slovensky a anglicky 🙂 samozrejme len po vasom suhlase a hlavne luvie 🙂

a co sa tyka tych videi a pesniciek tak tie cdcka od helen doron sa daju stiahnut tu http://www.megaupload.com/?d=DRA35EWV..ale videa su nejake aj na youtube 😉 a knizky helen doron http://www.4shared.com/get/rFOHLZr3/Helen_Doron......

luvie
autor
27. zář 2010

Holky, nezapomněla jsem na vás - jen teď nemám moc času. Napíšu, co se u nás děje už doufám brzo 🙂

luvie
autor
27. zář 2010

Ahojte,
pokusím se tu teda nějak shrnout, jak to vypadá u nás s angličtinou. Nejsem vševědoucí, snažila jsem se nastudovat si spoustu věcí, protože vím, že pro dítě to není jednoduché, když na něj jeden rodič mluví střídavě dvěma jazyky... Ale češtinu mám ráda, neumím si představit mluvit jen anglicky, taky chci, aby moje dcera měla skvělý přízvuk, když se má učit od mala, a ten by jí bohužel nezaručila dle mého názoru ani Helen Doron - učitelka, která by Kačku učila, měla sice přízvuk celkem dobrý, ale ne takový, jaký by se mi líbil... V ČR existuje ještě jedna škola, asi taky celkem dobrá, nemám ale osobní zkušenost, jen pro informaci. http://www.wattsenglish.com/kurzy-anglictiny-pr... Ale bohužel, v Opavě nic není, v Ostarvě učí Američanka, moje dítě přece nebude mít am. přízvuk, když já mám ráda britskou .-D

No, přemýšlela jsem nad celou "výukou" dost dlouho. Nakonec jsem se domluvila s kamarády, kteří mají o 9 měsíců starší holčičku, věkový rozdíl je obrovský, ale myslela, sjem, že to Kačce usnadní pochopit, kdy je jiný jazyk... Nakonec ji stejně budu učit i bez ní. Takže k věci.

Zatím to nemáme úplně vychytané, ale koupila jsem maňáska, který je jako jen angl. mluvící. Ten je dobře schován, když vyleze a pozdraví Kačku, už anglicky, mluvím anglicky. Hned jí pustím písničku v aj (z CD zakoupené v knihkupectví Oxford University Press) Super SOngs, přitom tančíme s Peter the Penguin (=manasek) taneček - jinak než tančíme obvykle. No a pak už na ni prostě mluvím anglicky. Hrozně záleží, co chce dělat ona, je to neposeda, takže lozíme po celém bytě, já jí pojmenovávám věci kolem, snažím se soustředit hodně na dvě tři věci, zatím je to méďa, balon kniha, dnes jsme přidaly slona. Ale v podstatě prostě mluvím angl jako kdybychom si hrály v čj. Reakce moc ješt ěnejsopu, je to brzo, když se učila slovíčka v čj, taky to šlo zpočátku pomalu, ale pak se rozjela. Prostě ji zatím nechávám ten cizí jazyk poslouchat. Někdy si necháme puštěné CD, jindy ho vypnu, maˇásek je občas někde zapomenut, ale dokud se nerozloučí, pořád mluvím anglicky. Třeba přitom vařím, klidně i chvilku nemluvím, prostě jako v čj.

Nemám vychytáno:
zjistila jsem, že mi dělá dost problém vyjádřit emoce. Jsem zvyklá na dospěláky v aj, ale ne na malé děti, takže se to u čím. ale zpětně, bylo to tak asi i v čestině, když se K. narodila.
Nemůžu najít spoustu citoslovcí, např, co dělá balon? Hopla/hopsa? jak se to řekne in English?
co mám říct když chci dítě pochválit? moc se mi nelíbí to neosobní well done/perfect... you're brilliant už je lepší, ale je to "jen" příd. jm. není něco jako šikulka? 😀

Jinak objendávám knihy z http://ukcatalogue.oup.com/category/education.do
je tam i spousta knih s CD, myslím, že poslech je to úplně nejdůležitější pro správnou výslovnost i rozvoj slovní zásopby.

Pouštím ji anglicky něco každý den, nemusí to být ani při naší angličtině, prostě at to slyší.

Jinak ještě tipy:
google vám najde spoustu říkanek (nursery rhymes), využívejte taky youtube, často tam najdete i co ke které říkance dělat 🙂
pohádky se taky dají najít na netu, ale zase nejsou obrázky, pokud jste ovšem tvořivé, vytvořte si svoje vlastní knihy.
Myslím, že bude dobré aspoň zpočátku mít něco jako English box - začínám nad tím dost vážně uvažovat, do krabice hodím věci, které budou k mání jen při angličtině.

@lucinka4 znakujeme znaky jako v čj, prostě když mám v ruce méďu, řeknu teddy bear a ukážu stejný znak. nepřekládám. A jinak na .sk koníka to klidně dát můžeme .-D jen já nevím jak, takže ti to svěřuju 😀

@blandik snad se mi podařilo odpověděrt výše 🙂

luvie
autor
27. zář 2010

jejda, to je dlouhé... 😅

bouncig_czech
27. zář 2010

@luvie co, you're such a clever baby nebo girl? a balon dela bouncy ? 😀 no byvala au-pair se nezapre 😀

me to taky prislo hrozne neosobni, ale oni to zase dohani intonaci se mi zda takze to porad zni dobre, nebo teda jako kdyz mi mluvime na deti. Dnes jsme nasli v Londyne Czech Centre, podporaovany ceskou vladou a maji programy i pro mamky s deckama. nebude neco takovy i u nas ale v anglictine? Ale to by spis asi bylo v Praze, co?

deni1304
27. zář 2010

@luvie
@bouncig_czech ; ahojky holky, pekne se to tady rozjizdi 😉 ja myslela, ze zvuk mice a je boingggggggggg 😀 😀 , bounce je spise cinnost mice 😀 😀 , panecku, nikdy jsem netusila, ze tu budeme psat takove veci 😉 😉 , ale parada 🙂 🙂
naprosto souhlasim s pochvalou jako: You are clever boy or girl, a nezapomenme dodat "after mummy" 😀 😀
Coz takhle, popisovat vse co delas/te? Treba vytahovani nakupu z tasek, pradlo do pracky, veseni pradla ( nas maly strasne rad pomaha a je moc stastny, kdyz muze pomahat nebo jej do vseho zasvecujeme). Nekdy to je sice na nervy, trva to 5krat dele, ale deti strasne rady pomahaji 😉

bouncig_czech
27. zář 2010

@deni1304 jej vidis boingggggggg 😀 je asi spravny citoslovce i kdyz moje decka vzdycky bouncy bouncy 😀 😀 😀 kdyz slo o mic nebo skakaly po posteli 😀 taky se mi to zda dobry normalne mluvit jak co delas , aby to prislo normalni ne jen jako hodina anglictiny.

lucinka4
27. zář 2010

@luvie
@deni1304
@bouncig_czech
bouncy napadlo aj mna a pri tej pochvale by mozno mohlo byt jednoduche good job alebo great job a k tomu pridat oslovenie na sposob sweetie,darling alebo honey...prip cutie pie,honey bunny samozrejme s adekvatnou intonaciou 😀
inak,uz sme aj na sk konikovi aj mensia zmena nazvu 🙂

blandik
27. zář 2010

@luvie - děkuji moc...moc mě to inspiruje...už máme ovečku z Ikei, která večer s malým večer uklízí - tak bychom mohli pořídit i nějakého english speakra a english box zní moc dobře...Jak se při tom cítíš, když na malou mluvíš anglicky? Náš už má dva roky téměř a tak to u nás bude muset probíhat trošku jinak....Jestli dobře chápu, jsi z Opavska, já jsem z Havířova 😉 A jak dlouho tak denně na malou mluvíš anglicky?

K těm pochvalám - je to z jiného soudku...ale ani není až tak dobré dítěti říkat "jen" - ty jsi šikulka...ale má se spíše popsat, co se dítěti povedlo - Teda tobě se podařilo rozšroubovat mastičku....Dítě se pak učí kriticky koukat na své výkony a učí se je i samo hodnotit...Jen pro inspiraci..

luvie
autor
28. zář 2010

@bouncig_czech
@deni1304
@lucinka4
@blandik
tak tohle se mi líbí 🙂 Když mi tady tak hezky radíte 🙂 myslím, že obojí bouncy i boing bude správně, budu je asi stejně používat obě. co další překladatelský oříšek? kutululů?
jinak, pokud byste potřebovaly něco ověřit ve slovníku, doporučuju http://www.ldoceonline.com/ mně moc pomáhá už léta.
Popisuju, co děláme i v čj, takže to samé dělám v angličtině. Hrozně ráda se chodí dívat na pračku, když ždímá, dnes jsme to vychytaly zrovna při aj 🙂 takže už slyšela washing machine 🙂

@lucinka4 dík za změny.

@blandik no, pro m,ě je celkem přirozné mluvit anglicky, byly doby, kdy jsem v obchodě říkala thank you (po celém dni v angličtině), ale u kačky je to trochu jiné, je to malé dítě. když se nad tím zamyšlím, cítím se asi tak, jako jsem se cítila, dkyž jsem mluvila dřív na malé dítě a dítě jsem ještě neměla 😀 ale lepší se to každým dnem, je to víc přírozenější, i Kačka už začíná lépe reagovat. Mluvím na ni, jak se mi chce. včera třeba asi 2 hod. dnes zatím jen asi 15 min, možná si ještě něco pustíme. Myslím, že to není o čase, ale o konzistenci. A jsem přímo z Opavy 🙂

Ad pochvaly - vím, že je lepší dělat to přesně tak, jak popisuje @blandik (BTW nečetla jsi knihu "jak mluvit na děti, aby nás poslouchaly?"), ale někdy prostě něco takového hezkého jako šikulka potřebuju. Angličtina je v tomto hrozně chudý jazyk - furt nějaké adj.+noun :-P

a jinak ještě nějaký zajímavý odkaz, je to na aj jako hlavní jazyk a španělštinu., ale princip je stejný všude, ne.
http://teachmychildspanish.blogspot.com/
jenom že v tom nejsme samy na světě 😀

blandik
28. zář 2010

@luvie - jedem doma podle Respektovat a být respektován, úžasně nám to funguje, je to česká knížka, původně inspirovaná Listen so that kids will talk a Talk so that kids will listen - ty jsem nečetla, ale co vím, tak ta naše je méně příkladová, ale za to ucelné, s detailním rozborem komunikačních dovedností /+emoce, tresty, pochvaly vs. ocenění, zpetná vazba../

Mě se moc líbí nápad s tím ma'náskem...uf, jen se do toho pustit...te'd potřebuje i manžel rychle nastartovat angličtinu (z 0). tak mám pocit, že budeme mít doma takové malé umělé english prostředí...

katekate
28. zář 2010

@luvie ahojky ... tvoj plan plne podporujem a drzim palce ... co sa tyka viacjazycnosti deti tuto problematiku mam dost nastudovanu zo strany psychologickeho aj pedagogickeho ... sama mam manzela cudzinca a malu planujeme od narodenia vychovavat v troch jazykoch .... chcem ti poradit a upozornit ta len na jednu drobnost nakolko budes na malu dvomi jazykmi hovorit ty sama .... urci si striktne pravidlo kedy a za akych podmienoch budes pouzivat anglictinu a toto pravidlo by si nemala nikdy porusit - zo zaciatku ani ked dieta same bude chciet ... dieta je schopne aj tri jazyky nezavisle ci od jedneho alebo viacerych pokial to ma strukturu a rezim .... a to napriklad ... kazde rano po prebudeni dve hodiny na dieta rozpravas len a len anglicky plus hry a podobne ... ide o to ze dieta si musi zyknut na presnu strukturu a potom nebudeme mat ziadny problem rozlisovat, nehrozi ani koktavost ci oneskoreny vyvoj reci .... napriklad v nasom pripade pravidlo musi byt ked som ja s malou sama len slovensky, ked je manzel s malou sam len spanielsky ked sme spolu vsetci len anglicky ... dieta si tieto struktury utriedi a nebude zmatene ...

gramatiky, prizvuku a inych veci sa vobec neobavaj ... ja som mimo slovenska 5 rokov a aj tak kazdy ma prizvuk iny nakolko je anglictina jazyk medzinarodny .... 100% gramatiky nie je v hovorovej reci nikym dodrziavana a dieta sa to hravo douci neskor v skole ... najpodstatnejsie je ze bude mat zaklad a nebude mat problem rozumiet a rozpravat ....

blandik
28. zář 2010

koukla jsem na ten odkaz o španělštině, dost mě zarazilo, že tam propagují i učení španělštiny v situaci, že ani jeden rodič neumí nijak zvláš't španělsky - bylo to u toho předčítání knížky..takže mě to dost nakoplo, že bych měla tu svou znalost začít předávat ..jdu dělat english box...

Já bych byla moc ráda, kdybychom si tady předávaly odkazy na hezká videa, písničky na netu, knížky...protože ono není moc času něco hledat a člověk to pak potřebuje k denní činnosti...

K tomu kulululů -netuším, ale myslím, že by vůbec nevadilo, kdyby se na děti v angličtině mluvilo jen v dospělé řeči - bez birdie, dogie...děti to nepotřebují...stejně jako ani v češtině není nijak nutné říkat hamat, tutat...(tím nechci říct, že to doma nepoužíváme...)

deni1304
28. zář 2010

@katekate naprosty souhlas se striktnosti, my hodne vyuzivame toho, kdyz se treba mala v noci probudi na krmeni nabo na prebaleni, tak s ni mluvim jen v cestine, to stejne praktikuje manzel, ale samozrejme v anglictine. Nakonec to dopada tak, ze se me manzel pta, co jsi jim rikala? 😀 😀 Ale naprosto nas podporuje 😉
@blandik
@luvie citoslovce na kutululu v AJ snad ani neexistuje, nevim, ja o nem alespon neslysela 🙂
Vyborny napad na predavani web stranek s pisnickami, basnickami atd. jestli mohu poprosit neco v CJ pro nas 😉
My mame hodne AJ CD a DVD z UK, Postman Pat, Balamory atd. a samozrejme more ukolebavek, rikacek a basnicek, kdyby jste mela nektera zajem 😉 😉

luvie
autor
29. zář 2010

@blandik tak o té knize jsem taky slyšela, nečetla 🙂 ono to bude stejně všechno na jedno brdo 😀 Jinak k té španělštině - mylsím si, že tam je to trochu jinak myšleno, v Americe je přece jen mnohem více možností dostat se do španělského kolektivu, takže pokud na dítě mluvíš španělsky s tím nejhorším přízvukem ever, ale poskytneš mu dostatek dalších zdrojů, tolik bych se toho nebála. U nás je v tomto situace dost odlišná, tady dítě kromě CD-DVD nemá šanci slyšet pořádnou angličtinu.
Ohledně dětského jazyka - já doma říkám pejsek, ale kočka, chodíme na prochajdu, ale oběd se často papá... prostě kombinace. Myslím, že je důležité, aby dítě vědělo, že existují různá synonyma, nemusí to být pořád jen froggie a doggie, ale prostě jak to zrovna vyjde 🙂
Ještě jsem uvažovala nad učením starších dětí - jestli už se Míška dívá ne TV, doporučila bych DVD - a přitom si povídat v aj co vidíte.
@katekate díky za komentář. Taky jsem se dost zajímala o růzé věci kolem učení dvou jazyků, jemi jasné, že je HLAVNĚ o konzistentním přístupu. Snažím se. Nejde mi ani tak o to, aby moje dítě bylo schopné mluvit se mnou v obou jazycích, ale vytvořit k němu cit pro jazyky, třeba to pak bude mít v životě snazší 🙂

@deni1304 já bych určitě ocenila nějaké nakopnutí ohledně CD-DVD - na netu se toho najde spousta, ale potřebuju hlavně British Eng. což se ne vždy dá poznat... ☹

jinak jsem našla zajímavou stránku s nejrůznějšími říkadly - k textu je někdy i video. Není to sice ta angličtina, kterou preferuju, ale jako inspirace dobré 🙂
http://wiki.kcls.org/tellmeastory/index.php/Cat...

luvie
autor
29. zář 2010

@blandik ještě něco pro tebe - jen jsem to proletěla, ale najdeš tam určitě nějaké zajímavosti a co máš čekat http://www.omniglot.com/language/articles/bilin...

trixi
29. zář 2010

@luvie ahoj, zaujala ma tvoja tema. Sme cesko-slovenska rodina, maly je od malicka v kontakte s oboma jazykmi, vraj to sposobilo opozdeny vyvoj reci (zacal vemi neskoro rozpravat). Dnes nema problem rozpravat oboma jazykmi, so mnou rozprava slovensky, s tatinom cesky. Pri rozpravani pouziva slova jednoho alebo druheho jazyka, ktore sa mu lahsie vyslovuju. Pocas prazdnin bol so svojim bratrancom-kanadanom, ktory na neho rozpraval len anglicky, takze prijimal pocas 2 mesiacov 3 jazyky. Anglicky sa ucil velmi rychlo, krasne vyslovuje anglicke slova, anglictina je pre neho jednoduchsia. Niekedy ma prekvapi, ze si este pamata slovicko v anglictine, s anglictinou planujeme pokracovat az sa zdokonali v rozpravani (to aj na podnet logopedicky, ktora teraz neodporuca ho zatazovat dalsim jazykom)

Este k tym pochvalam, ked dieta nieco dobre spravi, moja segra pouziva- good job, great, nice a pod.Synovec je uz vacsi (6 r.).

enamorada
29. zář 2010

ahojte, celkom ma zaujala tema. drzim vam palce, lebo urcite date vela vasim detom, ked uz od mala budu vediet dva jazyky.
my tiez planujeme vyhvovavat deti bilingvalne slovensko-spanielsky. budeme byvat na slovensku (zanedhlo sa stahujeme) takze okolie a stary rodicia budu ucit po slovnesky a manzel je bolivijcan, teda rodny jazyk ma spanielcinu, on bude urcite hovorit na deti iba po spanielsky. a ja este uvazujem, ze ci budem na deti hovorit spanielsky, aby nasavali co najviac spanielciny alebo slovensky. viem dost dobre spanielsky a nemala by som problem hovorit neustale na deti iba po spanielsky, kedze niekolko rokov zijeme v spanielsku, ale zaroven nechcem aby deti mali moj prizvuk, ale bud juhoamericky alebo spanielsky prizvuk. a urcite nechcem miesat jazyky, lebo som pocula ze to nie je velmi spravne.
ako zatial mame casu, ked este sa ani nesnazime, ale chcem ziskat co najviac informacii.
co si o tom myslite vy? myslite ze je dobre ak aj druhy rodic rozprava spanielsky, aj ked to nie je jeho materinsky jazyk?

lucinka4
30. zář 2010

ahojte 🙂

@luvie pozerala som tu stranku co si dala link a dakujem,len ma to utvrdilo v tom,ze budem na malu hovorit aj anglicky...
mm je momentalne v afgane takze som mu nakazala doniest nejake anglicke dvd s rozpravkami..inak nasla som na youtube zlatunke rozpravky pre male deti

https://www.youtube.com/watch?v=2AzLunZQnE8

😀 🙂
vsade pisu, ze dolezite je opakovat a opakovat takze budeme pustat pesnicky a videa dokolecka 🙂
a klasicka ak si stastny / if you are happy

https://www.youtube.com/watch?v=FrsM9WggCdo
luvie
autor
30. zář 2010

@trixi @enamorada ahoj, to máte super, my jsme jednojazyčná rodina, ale chci to nějak řešit 🙂 A mrzí mě, trixi ,že naše dítě asi nebude rozumnět slovensky, jako většina dětí teď... ☹
@enamorada v souvisloti s vaším případem jsem nedávno zrovna četla, že existuje milion řešení 🙂 záleží jen na vaší domluvě, mně se nejvíce zamlouval způsob, kdy ty bys na dítě mluvila slovensky, manžel španělsky, ale když bude doma táta, budete všichni mluvit španělsky. Dítě si v tom pořádek udělá, ale musíte být konzistentí. Bohužel už nevím, kde jsem o tom četla, takže odkaz nepošlu...
Jinak pro
@trixi
@enamorada vás obě bude možná taky diskuze zde, já jsem tam bohužel podporu pro náš případ nenašla... https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/bilingva... ale rády vás uvítáme i tu 🙂 aspoň se můžete podělit a poradit.

@lucinka4 ten Pocoyo je úplně úžasný!!!! mají přímo kanál na youtube - zatím jsem to shlédla jen já a táta, ale myslím, že to Kačce pustím už zítra, dělaly jsme nedávno v aj bubliny, tak si zopáknem s Double Bubble. Bavím se u toho maximálně, je tam jednoduchý jazyk, opakuje se to, prostě úžasné!!! jak jsi na to příišla?

lucinka4
1. říj 2010

@luvie proste som si dala do vyhladavaca cartoons for babies 😀 nic zlozite 😉 ja pustam malej aj helen doron waving song, youtube je super,je to aj video takze sa da spolu s tym tancovat,hrat..vsetko mozne 🙂