Jak postupovat při multilingvistické výchově?

luvie
10. zář 2010

Jsem češka, ale umím výborně anglicky a ráda bych předala tuto svou dovednost i svému dítěti.
Vím, že se jí možná dva jazyky od jedné osoby budou zpočátku plést, jsem si vědoma náročnosti kladené i na má bedra (musím být konzistentní, vytrvat, nestydět se před cizími lidmi a mnoho dalších), zvažovala jsem i jiné možnosti, jak jí dopřát tu výhodu rozumnět dvěma jazykům.
Nečekám, že z ní bude rodilá mluvčí, že se mnou bude hovořit oběma jazyky, jak si já usmyslím, ale chci v ní rozvinout lásku i k jinému jazyku než je mateřský.

Proto bych nerada, abyste se mi snažily rozmluvit to, co už jsem si rozhodla a pečlivě zvážila. Ocením ale rady, tipy, odkazy na zajímavé materiály v angličtině, jako CD apod. Těším se na ty, které své dítě neučíte cizí jazyk, ale předáváte mu informace ve dvou jazycích 😀

My začínáme, doufám, příští týden. Přijde naše malá kamarádka Eliška, je o 9 měs. starší, ale holky se znají. Budeme si chvilku povídat anglicky, teda spíš já, holky ještě moc nemluví, zazpíváme si písničku, budeme si hrát, ukážeme si zvířátka na obrázku. S Eliškou od prvního dne budu mluvit už jen anglicky, se svojí Kačkou budu mít dny či hodiny, kdy to bude jen angličtina, jen čsština, ať se děje co se děje. Jak to děláte vy?

luvie
autor
1. říj 2010

@lucinka4 hehe, tak to by mě nenapadlo... hledám jiné prkotiny 😀 Jinak Waving song je příšerná odrhovačka - zapatovala jsem si jen z ukázkové hodiny a nemůžu se jí zbavit, tak to doma nepouštím... 🙂

luvie
autor
6. říj 2010

Tak holky, jak to jde u vás? My pokračujeme zatím pořád samy dvě, Eliška kamarádka je nemocná, takže je zatím cizojazykově zanedbávaná, ale co se dá dělat...
Kačka má období, kdy se jí angličtina nelíbí, normálně po 5 minutách chytne tučnáka a táhne mě s ním do skříně, kam se schovává, ale včera byla úplně úžasná, ukazovala mi oči na medvědovi, hledala pejska, dokonce jsme nakonec vyrazily ven, měly jsme vlastně anglický den. Děláme znakovku, myslím, že jí hodně pomáhá vědět, že i když říkám něco jiného, je to pořád stený znak.

Na pocoya se dívám já, kačka zatím u obrazovky moc dlouho nevydrží, ale budu občas zkoušet. Už se těším až nám dorazí knihy, ty má moc ráda, a to budou speciálně do angličtiny, takže se bude mít na co těšit.

jitast
28. říj 2010

ahoj holky,

manžel je učitel angličtiny, a malá bude mít brzo 15 měsíců, už umí strašně moc věcí, čteme anglicky knížky a díváme se na DVD Barney and friends, je to spíš pro milovníky americké angličtiny. Doporučuju Youtube, my jsme začínali s tímhle (

https://www.youtube.com/watch?v=qmCEQVcNp4s

je to špatná kvalita, ale tak pro představu.

Malá umí už fakt stejně anglických slovíček co českých a možná i víc. Doporučuju začít, a nepřestávat, stojí to za to, děti budou mít lehčí život. Věnujeme tomu třeba hodinu denně ale ne v kuse, vždy písnička, básnička, knížka, video. Normální mluvení moc ne, spíš aktivity.

Hodně štěstí!! Jíťa

luvie
autor
2. lis 2010

@jitast ahoj, díky za příspěvek. mluvíš na malou anglicky i ty nebo jen manžel? mluví na ni on česky i anglicky? jak to dcera zvládá? napiš nám prosím víc 😀 dík

tali28
7. lis 2010

Ahojky! My doma mluvime cesky a rusky. Dcere je 5 a mluvi bez problemu tak i tak! Ani v jednem jazyce nema cizi prizvuk, ted uz se snazi rusky i cist. ja jsem sama laktorkou cizich jazyku, tak se problemou hodne zabivam, vim, ze co se tyka pismenek a cteni, tak nejdrive se musi dite naucit v nematerskem jazyku (ne česky), to jeste pred skolou.

grettka
7. lis 2010

jitast, ta hodina denne staci 🙂 , citala som jednu vyskumnu studiu o vyvine reci vseobecne, a bola tam zmienka o tom, ze nezalezi na mnozstve, ale na kvalite... takze aj po tej hodinovej troske staci, ked je prevedena kvalitne 🙂

luvie
autor
11. lis 2010

@tali28 můžu se zeptat, proč je důležité, aby se dítě naučilo číst nejdříve v "nemateřském" jazyce? to jsem ještě nikdy neslyšela... a hlavně proč ještě před školou?

@grettka myslím, že stačí kvalitních deset minut obden 🙂 četla jsem, že na to,. aby dítě bylo opravdu bilingvní, je potřeba minimálně třetinu času, kdy je dítě vzhůru, věnovat tomu druhému jazyku. Ale já třeba nemám tendence mít bilingvní dítě, taklže jedeme klidně třeba jen těch deset minut, podle toho jak se kačce chce

Jinak už rozumí dost slovíčkům, tak jako mě překvapovala v češtině dříve, tak mě teď začíná překvapovat v angličtině...

grettka
11. lis 2010

luvie, suhlasim 🙂

tali28
12. lis 2010

No, nematerskemu jazyku je lepe se naucit, poku ho vnima podvedome, a to prave v preskolnim veku. Totiz nevi, ze se uci... proste to umi.... Aby dite plynule mluvilo a nemelo prizvuk, urcite nestaci jen obcas neco, ani zadny kurz, 1-2 hod za tyden na to nestaci... Bude umet slovicka a mozna i vety, ale kdy by se dostalo do cizejazycneho prostredi, tak nic nepochopi, ani nerekne. predstavte si dite, ktere chodi do jazykoveho kurzu AJ, zna barvicky, cislovky, pozdravy apod... a ted ho privezete do Ameriky a dateho tam do skolky.... Myslite si, ze bude v pohode komunikovat? Urcite ne. jestli chcete, aby opravdu bylo bilingvalni, tak jeden z rodicu musi aspon z 80 procent mluvi na dite jinym jazykem. Ja na dceru nemluvim rusky porad, ale tak prave z 80 procent, v obchode a skolce je mi to blbe. Ale kdyz prijedu s ni do Ruska, tak ona okamzite prepina a perfektne komunikuje. Rad poradim 🙂 nat.

grettka
13. lis 2010

tali28, budem ti protirecit, pretoze teraz cerstvo som citala vyskumnu studiu, z roku 2006, kde je uvedene, ze v bilingvalnom prostredi, kde napriklad od otca dieta pocuva len 5% z celkoveho objemu reci v inom jazyku nez materskom, si ten druhy jazyk tiez osvojili bez problemov...

lanka
13. lis 2010

@luvie Ahojky idee fandím... měla jsem z počátku taky takovou, ale....
ač jsem z počátku dokud malá nic moc nemluvila byla schopná čas který jsme strávili doma bez taťky vyplnit jen mluvením angličtina, po jeho příchodu to byla jen čeština + mimo dům čeština. Tak nyní, kdy malá mluví dost a pouze česky (anglicky řekla jen pár slov a upřednostnila češtinu ke své komunikaci) mi dělá obrovský problém mluvit na ni jen v angličtině, kolikrát se nachytám že jí něco anglicky řeknu, ona mi odpoví česky a já jí zpět zas česky a pak už je těžké vzpomenout si že mám pokračovat anglicky.
Rovněž jsem v UK nějaký ten rok žila a rovněž mi přišlo že než ji vozit někam třičtvrtě hodiny daleko a zpět + platit kurzovné někoho kdo mluví hůř než já mi přišlo k ničemu. Takže v součastné chvíli to došlo tak daleko že v počátcích - normálně reagovala na našeho přítele (rodilý brit, který má svou rodinu nyní v ČR a vyučuje tu) a nyní když na ni mluví tak se mne ptá co říkal. Dřív mu bez problémů rozuměla....
A já zvažuju zda se snažit víc na ni mluvit v AJ a nebo to opustit a nechat to plavat.... raději než oba jazyky mixovat dohromady ve chvílích kdy mi odpoví česky a já jí zpět taky.
Přestože mám známou, která na svoje dvě dcery mluvila jen AJ. Holky jsou teď kolem 15 let. a cca do 10 ti let jí zpět v AJ neodpověděly. prostě protest. Ale pokud byly spolu u své babičky, o které věděly že jim nerozumí, pokud použijí angličtinu a byly na ni navztekané, nebo šily lotrovinu, používaly AJ mezi sebou bez potíží.....

luvie
autor
20. lis 2010

@tali28
@grettka myslím, že obě máte svoji pravdu. hrozně záleží na tom, co rodiče chtějí dosáhnout - dítě schopné dokonale komunikovat ve dvou jazycích? na to kurz jednou týdně určitě nestačí... domluvit se s druhým rodičem? to mu bude ten rodič dělat příklad a pokud bude s dítětem mluvit pouze v jednoum jazyce, navíc pokud dítě žije i prostředí toho jazyka, neidím problém, proč by se nemělo s tím druhým rodičem časem taky domluvit, i když onoho rodiče vídá málo.
Ale každopádně, osobně ze svého dítěte nechci dělat plně bilingvní dítě. dle mých zkušeností (taky učím) jsou Češi a nejen oni schopní naučit se slovíčka, ale neumí je použít. Neví, jak si říct o kafe, jak napsat mail, atd. I když napočítat umějí i do tisíce 😀 no ale to je jiná kapitola...

@lanka vytrvala bych... já čekám, že si vybere ke komunikaci se mnou češtinu, ale dělám to pro ni z jiného důvodu, než aby se mnou mluvila anglicky... viz tvůj skvělý příklad s holkama, co spolu šijou lotrovinu v angličtině 🙂
A jinka k tobě, myslím, že ty jsi ta hlavní, která to má vést. já bych jí nepřekládala, co ten váš přítel říkal, pokud mluvíš anglicky, vytrvej, i když odpoví česky, jeď dál anglicky. Vím, že je to těžké, pozoruju to už na sobě, že třeba nemáme zrovna angličtinu, ale hraje anglická ísnička, já si zpívám a jak jsem rozparáděná, chce se m i na Kačku mluvit anglicky, nebo naopak. ALe zatím jsem se nepřeřekal... Být tebou, pokračovala bych, aspoň trochu, i když třeba hmatatelné výsledky neuvidíš, děláš určitě dobře... Držím pěsti ať to jde a ať máš trpělivost.

kubaka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kaja73
20. lis 2010

myslim si že je rozdiel ak dieta cudzi jazyk učite cielene, alebo sa jedna ozaj o dvoj-troj jazyčne prostredie.Myslim si ,že umelo to silit netreba,ved v škole sa už fakt učia pomerne kvalitne a na super znalost treba ist zas aj tak do zahraničia a človek sa tam za par mesiacov nauči to čo doma za dlhe roky.Prirodzene prostredie je ina vec.Moj manžel je napr. madar a s detmi komunikuje madarsky,a starši od malička všetko rozumie a v madarčine sa rozrozpraval v 5 rokoch.Tiež mam sesternicu a ta žije v Rakusku,mamu ma slovenku,otca chorvata a tak už od narodenia počuvala 3 jazyky a všetky sa do cca 6 rokov naučila perfektne a bez problemov.S prvym synom som sa snažila občas bavit po anglicky,ale s druhym to už robit nebudem,pretože vidim že netreba.Starši už pekne hovori po anglicky a v podstate sa všetko naučil v škole.

lucinocka
21. lis 2010

mne by sa nechcelo mysliet v inom jazyku, ak by som zila na Slovensku..ale kedze zijeme v Chorvatsku a manzel je chorvat , tak s detmi obaja budeme rozpravat svojim jazykom, este dobre ze su tak podobne 🙂

janneke
21. lis 2010

@luvie Osobně bych se bála, že dítě (neúmyslně) naučím něco chybně. Už jen proto, že by nešlo o můj mateřský jazyk. I když mluvíš anglicky perfektně, máš školy a certifikáty, může se ti to přihodit - třeba jen jiná intonace, špatná výslovnost. Všimni si, kolik Čechů vyslovuje špatně slovo "hotel". Pro rodilé anglické mluvčí to je k popukání.
Navíc bych měla strach, že bude zmatená z toho, že někdy mluví maminka česky a někdy anglicky.
Naše dcera, mimochodem, je dvojjazyčná. Rozlišujeme: maminka česky, tatínek holandsky. Je celkem jedno, kterým jazykem mluví malá, já i manžel rozumíme oběma. To je výhoda.
A anglicky se naučí ve škole, na to je čas.

luvie
autor
22. lis 2010

@janneke osobně se taky bojím, že své dítě naučím něco špatně... vím, že i když moje angl. je na dost dobré úrovni, v porovnání s okolím, není dokonalá. Ale právě proto, že vím, jak vyslovují učitelé na ZŠ i SŠ, DOKONCE I VŠ, nechci, aby moje dítě chytlo těch chyb mnohem víc. Bohužel to není jen slovo hotel, pro své studenty mám připravený 4stránkový seznam slov, která se nejčastěji špatně vyslovují, seznam se neustále rozrůstá...
A jak už jsem psala výše, nejde mi o to naučit své dítě dokonale druhý jazyk, není mým cílem mít bilingvní dítě. Chci, aby získala k jazykům vztah. Neumím moc dobře malovat, nejde mi moc vaření, ale angličtinu ovládám, tak svému dítěti předávám to, co umím. Když neumím malovat - mám se bát s ní kreslit, abych ji náhodou nenaučila něco špatně? Navíc, česky taky umím mizerně, jak zjišťuju, takže když to tak vezmu kolem a kolem, nemám ji nechat růst jako dříví v les?
Nemyslím to nijak zle, jen se snažím vysvětlit své důvody a postoje, doufám, že se neurazíš... 🙂

berenika39
22. lis 2010

ahoj, existuje fajn knížka, jmenuje se English or Czenglish...ta se zabývá právě tím, co svádí říkat v angličtině počesku🙂

Tady je něco podobného, nejsem si jistá, jestli je to přímo ono, mám doma brožovaný výtisk.

http://www.cs.nott.ac.uk/~jxm/czenglish/modern-...

To jen tak pro zajímavost 😉

janneke
22. lis 2010

@luvie Víš, ono asi nebude tak strašné, když neumíš malovat a naučíš svou dceru kreslit koníčka, že bude vypadat jako takové hodně nemocné prase. To je celkem fuk, z toho se nestřílí.
Ovšem bude-li mít v hlavě napevno zapasovanou např. frázi (uvádím první pitomost, co mě napadla): "I don´t do mistakes.", bude to o dost horší než zmrzačený koníček nebo věčně přesolená polívka.. takže tenhle tvůj příklad s kreslením nebo vařením mi nepřijde jako štastné přirovnání.
Navíc si myslím, že pokud tvoje dcera na jazyky nebude mít hlavu, možná ji to ani bavit nebude a třeba z ní zrovna vyroste druhá Rettigová, co ty víš.
Nebo dopadne jako ten chlapeček, co ho tatínek věčně tahal s sebou do lesa, aby synek získal lásku k přírodě, až chlapečkovi vybudoval celkem slušnou averzi na všechno živé.
Nechci tě rozhodně zrazovat, možná dokonce obdivuju, že ses pustila do takového náročného projektu, jen prostě píšu, jak to vidím já.
Plus.. psala jsi o tom sama. Jak se řekne anglicky kutululů? Bála bych se, že se ze společných her vytratí veškerá spontánnost, když budeš pořád muset přemýšlet nad tím, jak se co řekne.

lelask
22. lis 2010

jej aka dobra tema!!!
Aj my hovorime po anglicky,teda ja. Tiez na mna Helen Doron neurobila dojem,takze tam nechodime ale teda waving song je u na no.1 !!!!!! U nas je problem ten,ze aj ked jej ostatni nerozumeju zacinaju pouzivat angl.slovicka a mixuju tak dva jazyky-takze to musim strazit.

nasa anglictina 😀

https://www.youtube.com/watch?v=9Uzviv2OPCYhttps://www.youtube.com/watch?v=3DWpD0dMK1chttps://www.youtube.com/watch?v=b-VQT8k_2G8
lelask
22. lis 2010

@luvie urcite sa nemusis bat,ze sa mala nauci nieco zle-ak jej ponukas dostatok correct anglictiny CD,rozpravky atd atd. ten ich zazracny mozocek si to dokaze spracovat.
Dokonca sa odporuca aby deticky napocuvali viacero jazykov aby sa v recovom centre vytvorilo co najviac spojeni. Deti sa dokazu naucit bez problemov 3 jazyky naraz.

lelask
22. lis 2010

a super typ na pocoyo - len sa mi zda,ze pre deticky,(ktore sa ucia rozpravat) je tam malo hovoreneho slova-aspon v tej epizode o baloniku. Ale zajtra to skusim malej pustit, ze co na to povie.

lanka
26. lis 2010

@luvie já jí to nepřekládám.... on jí to obvykle jde ukázat.... sám má syna o kus staršího se svou přítelkyní a nežijí spolu, takže s ním není ve styku denně. Tudíž to s ním musí dělat taky tak aby ten malej pochopil co po něm chce. Tudíž mu to problém nedělá. Jen jsem řekla že na začátku na jeho řeč reagovala a teď už ne.
No s tím držením se v AJ je to pro mě problém. Ale buď ho zlomím časem nebo ne.... to už je ve hvězdách.

@lelask jaký typ na pocoyo? nějak jsem ho nezaregistrovala....

briketa
26. lis 2010

@luvie, drzim palce v predsavzati a odporucam kupit si velky obrazovy anglicky slovnik koli slovnej zasobe.
teraz sa ti zda ze hovoris perfektne anglicky ale pockaj ked dieta podrastie a budes potrebovat specificke skupiny slovnej zasoby. mna syn bombarduje napr. jednotlivymi castami smetiarskeho auta, geologicke vyrazy o sopecnej cinnosti a zemetraseniach, drobne rastlinky, jednotlive naradia v sportoch, pracovne naradia v strojarstve a pod, aby si mala prestavu co myslim, ten slovnik je ohromna vec. tam su veci co som nevedela ani v materskom jazyku 🙂

lelask
26. lis 2010

@lanka pocoyo si hod do youtube. Ale je to skor pre starsie deticky,ja mam drobca.Ale pekna anglictina tam je,skoda ,ze nehovoria viac= ale ked jej do toho kecam este aj ja,tak to ujde.Len pre nas je to dost dlhe takze kuskujeme. My pouzivame little pim - kuk na youtube 😉

lanka
29. lis 2010

@lelask zkusili - dík..... sice mě některé příběhy docela dorazily. Ale jak mm řekl, angličtina je tam jedna báseň.... 😀

@briketa mohla bys napsat přesný název toho slovníku? Musí to být pořádná bichle, jestli je tam vše k nalezení v obrazech. Já obrazových slovníků viděla spoustu. Ale že by v nějakém rozebírali i části popelářského auta..... 😀 😝 Většinou to bylo pár stránek, pěkně malovaných aby se to líbilo, ale užitek nic moc.
Malá se zatím sice nezajímá o nářadí, zato u nás jedou kvítka (hlavně ty luční) a pak všemožní brouci.... Na to mi taky součastná slovní zásoba nestačí. 😅

lanka
29. lis 2010

u nás nejčastěji jede http://www.bbc.co.uk/cbeebies/radioplayer/ shoduje se to s mým přesvědčením že koukání na TV respective na PC je lepší co nejmíň ..... 🙂

lelask
30. lis 2010

@lanka dakujem za link 🙂

lelask
30. lis 2010

@lanka a skusili ste co? pocoyo???

lelask
30. lis 2010

my mame system,ze ked sme same tak iba anglicky-no niekedy mi ujde aj slovencina 😀 . Ale idem to zmenit na week =angl. a weekend=sl.
Je pravda ,ze si vybera slova/jazyk podla toho,co sa jej lepsie vyslovuje. Beriem to ale ako plus lebo ma ovela vacsiu slovnu zasobu ako ine deti v jej veku.V roku vedela 25 zmysluplnych slov ( incl. baby talk ) a teraz skoro kazdy den pribera nove slovo.Nie vsetky pouziva ale dokaze ich dokonale zopakovat. - s primeranou baby vyslovnostou.

Tiez suhlasim s jednym prispevkom,ze preco nepouzivate anglictinu stale ale limitujete sa napr. na hodinu denne? V tom pripade by to malo byt vzdy v tu istu hodinu atd . atd.,co ak do toho nieco pride?
Inak super na zaciatok je hudba+ manuska.

pridam este nejake pochvalne Praise to express admiration.

amazing, awesome, brilliant, that's using your brain, beautiful, you did it, excellent, fantastic, foxy work, good child/boy/girl/baby, good work .good idea, you are good, good thinking, you are a genius, now you got it, hurray, smashing, super-dooper 🙂 , super job, superb, smart, super star, terrific, well done, wow, yeah 😝