Jak postupovat při multilingvistické výchově?

luvie
10. zář 2010

Jsem češka, ale umím výborně anglicky a ráda bych předala tuto svou dovednost i svému dítěti.
Vím, že se jí možná dva jazyky od jedné osoby budou zpočátku plést, jsem si vědoma náročnosti kladené i na má bedra (musím být konzistentní, vytrvat, nestydět se před cizími lidmi a mnoho dalších), zvažovala jsem i jiné možnosti, jak jí dopřát tu výhodu rozumnět dvěma jazykům.
Nečekám, že z ní bude rodilá mluvčí, že se mnou bude hovořit oběma jazyky, jak si já usmyslím, ale chci v ní rozvinout lásku i k jinému jazyku než je mateřský.

Proto bych nerada, abyste se mi snažily rozmluvit to, co už jsem si rozhodla a pečlivě zvážila. Ocením ale rady, tipy, odkazy na zajímavé materiály v angličtině, jako CD apod. Těším se na ty, které své dítě neučíte cizí jazyk, ale předáváte mu informace ve dvou jazycích 😀

My začínáme, doufám, příští týden. Přijde naše malá kamarádka Eliška, je o 9 měs. starší, ale holky se znají. Budeme si chvilku povídat anglicky, teda spíš já, holky ještě moc nemluví, zazpíváme si písničku, budeme si hrát, ukážeme si zvířátka na obrázku. S Eliškou od prvního dne budu mluvit už jen anglicky, se svojí Kačkou budu mít dny či hodiny, kdy to bude jen angličtina, jen čsština, ať se děje co se děje. Jak to děláte vy?

grygerova
10. zář 2010

Ahojky.
Žádnou radu nepřidám. Protože bohužel mluvím jen česky. A moc mě mrzí, že nemůžu být ta, která by své mimčo naučila i jiným jazykům. Tiše závidím a držím palečky. Do života svému prckovi dáváš to nejlepší.
Mám známe, otec je Němec matka Češka mají 5-letého syna, který plynule mluví češtinou, němčinou a angličtinou.
Je fajn se koukat na prcka a tátu při konverzaci. Táta na něj mluví německy a prcek odpovídá v češtině. 🙂 Je to moc moc milé.
Přeji hodně trpělivosti
.

dujinka
11. zář 2010

Ahoj, je to úžasný, naprosto nevymlouvám ba naopak! Manžel chce na malého taky od malička mluvit anglicky a to narozdíl ode mně ani v anglicky mluvící zemi nežil. Já budu mluvit česky. Jsem zvědavá jak dlouho mu to vydrží, ale znám mraky rodin, kde je např. otec maďar a mluví svou mateřštinou a manželka jim nerozumí a mluví na dítě česky 🙂 jen nevím jak to dělat, respektivě střídat, když jsi sama jak jsem pochopila..to dítě si prý samo pak jazyky rozliší takže netřeba se obávat, že by mělo zamotanou hlavičku. Držím palce ať to vydržíš a jde vám to dobře 😉

luvie
autor
11. zář 2010

@grygerova dík za podporu, věřím, že i u vás se najde způsob, jak Petříkovi předat něco od tebe - vždyť to nemusí být jen jazyk, je tolik možností 🙂

@dujinka Sama na Kačku nejsem, ale jsme oba Češi. Rozhodně na ni nechci mluvit jen anglicky, v tom mám jasno 🙂 Mateřský jazyk je pro mě přece jen moc důležitý. Ohledně pletení jazyků, časem na to určitě přijde, že jsou dva různé jazyky, ale zpočátku čekám pletení slovní zásoby i gramatiky dohromady 🙂 No uvidíme, budu referovat.

emicka09
11. zář 2010

@luvie - rozmlouvat ti to nebudu, jen tě chcu upozornit na úskalí..třeba aby pak malá nemluvila anglicky s českým přízvukem..Děti chytají jazyky neuvěřitelně rychle. Pokud jsou s rodilým mluvčím, tak je neuvěřitelný, jak dokážou napodobit a mluvit bez jakéhokoli akcentu..z tohoto bych měla trochu obavy, když píšeš, že nejsi rodilý mluvčí 😉 taky znám bohužel případy, kdy dítě pak nechtělo mluvit jedním s jazyků, začalo koktat, přestalo mluvit úplně..bohužel to dopředu nezjistíš 😅 v dalších desítkách případů mluví perfektně, třeba několika jazykama 🙂

emicka09
11. zář 2010

@luvie - pletení jazyků na začátku je normální.

luvie
autor
13. zář 2010

@emicka09 já jsem si právě všech těch úskalí vědoma... dlouho jsem se rozmýšlela, byla jsem se dokonce podívat na hodinu Helen Doron, ale bohužel mě tam nenadchli - jejich angličtina je horší než moje, takže českého přízvuku bych se bála spíš tam. O většině učitelů ve školkách a školách ani nemluvím... Navíc, nebudu na to sama, pořizuju CD, DVD, prostě chci mít jistotu, že angličtinu nebude chytat jen ode mě, i když já budu asi nejzásadnější zdroj.
To, že se mnou jednoho krásného dne anglicky mluvit nebude, nebo česky, to čekám taky. Koktání i ztráta řeči je dle všech zdrojů, které jsem četla, výsledkem něčeho úplně jiného, takže jestli to má přijít u mého dítěte, přijde to i bez angličtiny.
Ale díky za názor 🙂 ostatní určitě také ocení jiný pohled

editah222
13. zář 2010

Vlastní zkušenost nemám, ale moje kamarádka žila hodně let ve Španělsku a na svého (nyní 3,5leteho) syna mluví od narození POUZE španělsky. Česky na něj mluvi tatinek, prarodiče a okolí, ona striktně dodržuje mluvení jen ve španělšitině. Malý začal mluvit trošku později a plet španělštinu a čestinu,ale celkem rychle se to urovnalo. Ona na něj stále mluvi jen španělsky a když ji on odpoví česky tak po něm chce, aby ji to řekl ještě jednou, ale ve španělštině. Jakmile mu jednou povolí a odpoví mu na jeho češtinu česky tak je konec, on se zapře a španělsky nechcce. Ví, že mamka česky umí 🙂
Myslim si, že tohle je jediná cesta, neustoupit a na dítko mluvit jen tím jedním jazykem, jinak může být opravdu zmatené. Ale to nemám jen ze své hlavy, to je i z odborné literatury 🙂 😉

emicka09
13. zář 2010

@luvie - načtené to nemám, tak nevím, spíš odpozorované a co jsem slyšela od známých 🙂 ale je pravda, že o koktajícím dítěti vím o jednom (plus teda moje neteř, která začala koktat, když byla s mamkou u příbuzných na slovensku, trvalo pak několik měsíců než ji to přešlo) a o jednom, co mluvit nechce ani tak ani tak, ale to je docela introvertní dítě..ale to bojkotování jednoho jazyka je častější, zpravidla toho, který slyší míň 😒 takže je tu třeba jeden slovenský chlapeček, který nechce mluvit slovensky, jen francouzsky, jeho táta je z toho dost nešťastnej, protože on FR neumí, jen máma..a právě ta s ním, kromě toho, že má FR ve školce, mluvila FR i doma, aby se naučil 😒 ale pořád jsou to jednotlivci v porovnání s desítkama dětí, který zvládají bez problémů jazyků několik 🙂 jen jsem chtěla upozornit, že se to prostě může stát..
a máš pravdu, nějak jsem zapomněla, že v Čechách učí cizí jazyk Češi 😅
každopádně přeju hodně síly a trpělivosti 😉 každý další jazyk je vždycky výhoda 🙂 a jsem zvědavá, jak vám to půjde 😉

luvie
autor
18. zář 2010

@editah222 tohle jsem taky načetla, taky mám zkušenosti od jiných rodičů, kteří to praktikovali podobně, ale na své dítě pouze cizím jazykem mluvit, nechci, v tom mám jasno... nečekám, že bude schopná na mě vždy mluvit jazykem, jakým budu chtít já, jde mi o to, aby se s jiným jazykem dostala do kontaktu, rozumněla, dokázala komunikovta - když bude chtít, nechci ji nutit...

@emicka09 dík, já vím, že to bude boj, hlavně pro mě, ale jsem s tím smířená 🙂

deni1304
18. zář 2010

Luvie: bajecny napad a pokud mas pevnou vuli a odhodlani prejeme hodne stesti. 🙂
My mame vyhodu v tom, ze zijeme v zahranici, mame dve deti, nas starsi 2 roky a 4 mesice plynne mluvi v obou jazycich, jak rikam, mame vyhodu v tom, ze zijeme v anglicky mluvici zemi. Ja na deti mluvim vyhradne v cestine, manzel ve sve materstine. Deti maji vyhodu v tom, ze jsem jako male houby - nasavaji vedomosti, kopiruji atc. a hlavne narozdil od nas, se nestydi 😉 . Kdyz neco reknou spatne, my je opravime, prijde jim to prirozene...Ohledne prizvuku bych si nedelala zadne starosti. Ja osobne si myslim,lepe receno je to muj pripad 😉 , budu mit vzdy muj cesky prizvuk... a komu to vadi. Lide, kteri chteji porozumet, porozumi, ti kteri nechteji.... jejich problem 😉 Alespon se tve deti neztrati ve svete, prejeme hodne stesti a vydrzet 🙂 😉

luvie
autor
18. zář 2010

@deni1304 kdybych měla manžela angličana, taky to neřeším 🙂 díky za podporu 😀

deni1304
18. zář 2010

Luvie: jak rikam, prejeme mnoho uspechu, mas muj respekt a smekam 😉 muj mazel by se mooooc rad ucil cesky, ale ja bohuzel na nej nemam trpelivost ☹ je to skoda, misto toho abych si vazila toho, ze se chce naucit memu rodnemu jazyku, nemam na nej trpelivost.... ale snazi se 😉 😉 u deti je to jine, alespon ja to tak citim... 😉

luvie
autor
18. zář 2010

@deni1304 zkus si ji najít, myslím, že se to časem vyplatí, když bude umět aspoň trochu česky 🙂 držím pěsti, ať vám to jde

adelaz
18. zář 2010

Čím dřív začneš tím líp, moji synovci se začli o angličtinu zajímat ve 3 letech když jim brácha pustil na youtube annoying orange😀 a teď je to moc baví, teda učí se jen slovíčka a tak, ale jde jim to🙂 furt se na něco ptají a jelikož brácha a švagrová nejsou v anglině moc zdatní tak se občas dostávají do úzkých😀

Náš prcek bude trilingvní, ale to je jiný případ než chceš ty, jelikož ty malou budeš učit sama dva jazyky🙂
Samozřejmě si to bude plést a bude si vybírat slovíčka, která se jí budou líbit a bude plést všechno dohromady, ale kolem toho 3-4 roku to prostě všechno pochopí a bude to super🙂 říká se, jak píšou holky, že děti můžou začít koktat, ale nebála bych se toho🙂 Jediný co musíš je tu anglinu nepřestávat učit, jinak jak se říká by ten jazyk umřel. Malá by ho nepoužívala a zapomněla ho což by byla škoda🙂

Jinak já mám knížku o tom jak děti učit když jsou v tříjazyčné rodině a nebo dvoj... doporučujou hodně knížky, dvd, písničky, pexeso, ale nemělo by to být např stejné vydání jedno v AJ a jendo v ČJ, mít vše rpzdílné🙂

Obdivuju tě🙂 a přeju pevnou vůli🙂 Malá ti potom určitě poděkuje🙂 a v dnešní době bez angliny skoro nikde neobstojíš🙂

marcil
19. zář 2010

Zdravim vsechny, Luvie, ja mam uplne stejny plan jako ty, zila jsem 8 let v Anglii a v soucasne dobe ucim dospele i deti {od 6 let}. U sveho miminka, ktere se narodi v unoru, zacnu okamzite, a to formou pisnicek, basnicek, pohadek, pozdeji az bude starsi tak pridam pohadky na dvd {kratke pribehy najdes i na youtube}. S manzelem jsme oba cesi, takze to beru jen do svych rukou. Existuje nekolik zpusobu, ale vzdy je nejdulezitejsi vytrvalost. Muzes si urcite jeden den v tydnu a s prckem mluvit a hrat si vyhradne anglicky. Ja jsem si vybrala metodu jedne hodiny denne, kdy si budeme hrat a zpivat atd jen anglicky, vzdy zacneme stejne, aby si prcek vytvoril rutinu....
Verim, ze to bude fungovat, vzdy deti ze dvou i vice jazycnych rodin to zvladaji. Myslim, ze to diteti jen prospeje a zbystri jeho smysly.
Preji hodne zdaru.

luvie
autor
23. zář 2010

@adelaz díky. ještě dotaz, co je to prosím za kniha, kterou máš, o které jsi psala? jinak CD, knihy mám, na pexeso je eště malá, dvd taky dokoupíme časem. Beru to tak jako v čestině 🙂

@marcil taky to mám tak, že každý den chvilku, začínáme písničkou a tanečkem. Akorát mám problém, jak to pak ukončit... nějaký nápad? dnes jsem to nechala tak, že šla spát, říkala jsem jí, až se vzbudíš bude tu zase máma co mluví anglicky... ale nevím, co je nejlepší, nějak na to nemůžu přijít...

deni1304
23. zář 2010

@luvie coz takhle zkusit cist pohadku pred spanim, jednu v anglictine, jednu v cestine. My to tak praktikujeme uz od 8 mesice, sice jeste moc nebudou rozumet, ale posluchaji/slysi intonaci tveho hlasu atd. hodne stesticka, jsi opravdu machr 😉

luvie
autor
23. zář 2010

@deni1304 no, před spaním čtení zatím funguje jen málokdy 😅 Kačka mi zásadně usíná u prsa - výjimečně si prohlížíme knihu společně na klíně, ale dlouhé čtení ji zatím moc nebaví... a to jsme se od malička snažili, četla jsem jí i v angličtině, táta zas v čestině - smaá kvalitní literatura . Grisham, Sapkowski, atd 😀 jednou to určitě přijde, knížky má m oc ráda 🙂 Kolik má tvoje dítko?

deni1304
23. zář 2010

@luvie ono to prijde uvidis, hlavne vydrzet 😉 , i kdyz se bude stavat jako u nas, usnu jeste pred detmi 🙂))
Kluk - ma 2roky a 3 mesice, holcicka 11 mesicu 😉

adelaz
23. zář 2010

@luvie ahojky jmenuje se to Bilingvní rodina, jestli jsi z Prahy můžu ti ji půjčit...
A jinak jestli pohádky tak jeden den v AJ a druhý v ČJ ne obě ve stejný den.

marcil
23. zář 2010

Luvie, napadlo me poridit si loutky, nebo treba plysaky, dat jim anglicka jmena, zacinat tim, ze se pozdravite, potom treba ty pisnicky a tanecek 🙂, zapojit je do beznych her, cist knizky a koncit tim, ze X a Y se musi rozloucit, ale zitra prijdou zase.
Myslim, ze takhle male deti jeste nepochopi princip, ze maminka mluvi cesky a pak chvilku anglicky. Navic, mozna ne vzdy po hratkach v anglictine pujde prcek spat, takze by jsi musela prichazet s novymi duvody proc maminka za chvili bude mluvit zase cesky. Ritual na zacatek i konec bud nejlepsi 😉
Preju hodne stesti 🙂

luvie
autor
23. zář 2010

@deni1304 u kluka jsi začínala v 8 měsících nebo až u holčičky? jaké máte výsledky?

@adelaz z Phy nejsem, ale mrknu se po ní. díky.

@marcil taky mě napadl nějaký maňásek, ale nesehnala jsem zatím nic, co by se mi líbilo.... navím, děláme i znakovku, chtěla bych, aby jí ty znaky zůstaly i v angličtině... Jestli já nemám na to svoje dítko moc vysoké nároky, chuďatko drobek 😀 Asi seženu přece jen toho maňaska, to se mi líbí, ajk jsi to popsala. dík

deni1304
23. zář 2010

@luvie - an u kluciny jsem zacinala od 8 mesice, opravdu jen jednoduchymi pohadkami Krtecek atd, pres Popelku, Cervenou Karkulku ted uz mame za sebou Honzikovu cestu 😉 Mluvi plynne jak v CJ, tak i v AJ, holcina se hodne opakuje po nem, rika 7-10 slov v CJ urcite 🙂

bouncig_czech
23. zář 2010

Ahoj holky ja taky pridam do kola. teda jeste ne z vlastni zkusenosti. Taky to budeme jednou resit, teda na opak, i kdyz se manzel zacina ucit cesky, tak to asi bude chvili trvat nez zacne konverzovat. tak budu na cestinu sama. Co my tady holky doporucovaly bylo abych vubec nekompromizovala s cestinou pokud budu s mimi sama. Vsichni ostatni budou mluvit anglicky a jak se to vzda a dite zacne odpovidat v anglictine atd. je to ztraceny, i treba rodiny co tady zijou a mluvi doma jen materskym jazykem dite jak zacne chodit do skolky, skoly tak uz doma nechcou mluvit jinak nez anglicky. No mas to slozity, protoze chces mluvit obema, ale zase lepsi neco nez nic! Rozhodne dobrej zacatek a prizvuk bych vubec neresila.

luvie
autor
23. zář 2010

@deni1304 tak to je hezké, ráda slyším, že to funguje a už se těším na tu vaši dovču .-)

@bouncig_czech kdybych to měla jako ty, mluvím jen česky, dítě se ten druhý jazyk naučí jinde 🙂 v čr s tatínkem čechem to máme složitější 🙂 ale jinak tě tu vítám 🙂

bouncig_czech
23. zář 2010

@luvie diky, jsem zvedava jak to pujde uz si zacala?mela jsem kamaradku mexicanku a delala aupair v anglicke rodine a zacala na nejmladsiho mel asi okolo roku a pul, mluvit spanelsky, ne porad , ale treba mu rekla kde at zamrka nebo kde ma pusinu, a malej reagoval jako by se nechumelilo, knizky treba zviratkovy cetly spanelsky atd. ale normalne byl jak houba, vubec mu to nedelalo problem, horsi bylokdyz pak zacal spanelsky na nekoho z rodiny 😀

luvie
autor
23. zář 2010

@bouncig_czech jj už jsem začala, po dvou dnech už Kačka ukazuje na méďovi oči a nos. dnes jsme se naučily nové slovíčko při obědě, měla poprvé fazole a zrovna v angličtině 🙂 aztím jí to nedělá nějaké velké problémy, ale je hrozně brzo dělat nějaké závěry... sbírám pořád další informace...

deni1304
23. zář 2010

@luvie supeeer, jen tak dal 😉 Opakovani je matka moudrosti 😀

luvie
autor
24. zář 2010

@deni1304 🙂

luvie
autor
24. zář 2010

dnes jsem koupila takového šíleného maňáska - je to asi tučnák. Zatím nevím jestli mu budeme říkat Patrick nebo Peter nebo vymyslíme něco jiného, ale líbí se mi jak je šílený (normálně bych jí nic takového nepořídila, ale na angličtinu dobré, ne) a navíc je takový tlustý, že vydrží i sám sedět, což většina ostatních manasků ne... hroutí se při prvním náznaku sejmutí z ruky 😀
zítra jí ho představím 🙂