Jak postupovat při multilingvistické výchově?

luvie
10. zář 2010

Jsem češka, ale umím výborně anglicky a ráda bych předala tuto svou dovednost i svému dítěti.
Vím, že se jí možná dva jazyky od jedné osoby budou zpočátku plést, jsem si vědoma náročnosti kladené i na má bedra (musím být konzistentní, vytrvat, nestydět se před cizími lidmi a mnoho dalších), zvažovala jsem i jiné možnosti, jak jí dopřát tu výhodu rozumnět dvěma jazykům.
Nečekám, že z ní bude rodilá mluvčí, že se mnou bude hovořit oběma jazyky, jak si já usmyslím, ale chci v ní rozvinout lásku i k jinému jazyku než je mateřský.

Proto bych nerada, abyste se mi snažily rozmluvit to, co už jsem si rozhodla a pečlivě zvážila. Ocením ale rady, tipy, odkazy na zajímavé materiály v angličtině, jako CD apod. Těším se na ty, které své dítě neučíte cizí jazyk, ale předáváte mu informace ve dvou jazycích 😀

My začínáme, doufám, příští týden. Přijde naše malá kamarádka Eliška, je o 9 měs. starší, ale holky se znají. Budeme si chvilku povídat anglicky, teda spíš já, holky ještě moc nemluví, zazpíváme si písničku, budeme si hrát, ukážeme si zvířátka na obrázku. S Eliškou od prvního dne budu mluvit už jen anglicky, se svojí Kačkou budu mít dny či hodiny, kdy to bude jen angličtina, jen čsština, ať se děje co se děje. Jak to děláte vy?

lelask
1. pro 2010

@tali28 zaujimave ,co si napisala,mohla by si k tomu viac napisat???? dakujem

lanka
1. pro 2010

@lelask zkusili... ale některé příběhy jsou na mě asi trochu moc.... Ale jak mm řekl, angličtina je tam jedna báseň.... 😀

jitast
26. pro 2010

@luvie Ahoj, mluvíme na malou (16 měs) oba česky i anglicky. Spíš teda mluvíme pořád česky a anglicky říkáme jen říkanky a písničky. Manžel víc, já míň, chci aby uměla i nějaké písničky a říkanky taky česky. Anglicky už jich umí asi víc, když zpíváme tak do nich doplňuje jednoduchá slovíčka které vynecháme: "me", "you", "too", "quack", "zoo", "hands", "high", "hop", "nose", a tak podobně. Dokonce už z písničky ABC umí doplnit písmenka G,P,S,V a Z 🙂 a pozoruju že už chápe že to něco znamená, třeba jí řeknu -česky- že jí dám hračku když mi řekne prosím a ona spojí ruce a řekne please, nebo když mává říká někdy pá, čau, ahoj, a někdy hi, bye, nebo ukáže oko a říká oko/ eye. Umí taky už moc zvířátek, když se jí řekne anglicky, udělá ten správný zvuk, a česky taky.

Hodně pochytila ze sledování TV pořadu Barney na JimJamu ale musím říct jak tady někdo psal, taky z toho nemám dvakrát radost že ji to sledování TV baví až tak moc... tento měsíc byla celkem dost nemocná tak se dívala často - měla být v klidu a ven jsme nemohli. Teď to omezujeme ale většinou nevynecháme 30 minutový díl co chodí 7:30-8:00 u toho se probouzí a snídá.

Myslím, že to manžel - i když učí na střední škole - vzal za správný konec tím že koupil ty anglické knížečky a stáhl z netu říkanky a písničky.

Přeju hodně úspěchů a případně ráda poradím.

duelka
27. pro 2010

Ahojte - ja zijem v Wien a aj na Slovensku a s malov hovorime od narodenia v nemcine aj slovencine a funguje to pletie sa to a aj sa to bude este pliect ale pokial pojde do skoly sa to nauci rozlisovat ..Viem to podla skusenosti ked som pracovala ako aupair a u nich to tiez fungovalo a teraz uz ovladuju bez problemov 2jazyky.A je to zaujumave ako si to vie v svoj prospech obratit napr opytam sa jej aka je toto farba a ona povie ze rot lebo cervena je tazsie atd .My sme obaja Slovaci a materinsky jazyk ma slovencinu ale nemcinu v pohode berie dokonca aj babky na sk sa musia na stare kolena ucit nemcinu je to u nas proste vesele ale ide to a ako by toho nebolo malo chyta aj anglictinu a to len s rozpravok a ako dobry tip Vam mozem poradit stravku www.babytv.com.tam sa formov hry nauci zakladne veci ako farby pismena tvary atd. ps nasa mala mala 2roky a v je z toho cela nadcena my mame dotykovu obrazovku a pekne sa hra uz pozna tvary farby atd a uz aj v anglictine .Ale musim sa aj priznat ze musim laptom skovavat lebo by sa hrala aj cely den a to samozrejme ze nechcem .Tak mile maminky prajem pevne nervy a vela stastia a nebojte to pojde to len treba cas .

briketa
28. pro 2010

Pokial je je vas nativny jazyk cestina/slovencina prizvuk budete mat vzdy, aj ked sa vam to nezda a pokial vase deti nevyrastaju v cudzojazycnom prostredi, tiez budu mat prizvuk materciny.
Ja napr. nikdy nebudem vediet tak prirodzene vyslovit americke "R" ako moje deti, co sa tu narodili (USA). Syn miesa v urcitych slovickach britsky prizvuk (water,brilliant...atd), lebo manzel je z UK a aj ja hovorim vacsinou s britskym prizvukom v anglictine. Ale v jeho anglictine uz samozrejme zo slovenciny nepocut absolutne nic. Jeho matercinou je anglictina.
Velmi by som sa s tym netrapila, lebo je to uplne prirodzena vec a ziadny cudzinec vas za to klincovat nebude.
Snazit sa aspon menit spravne prizvuk na prislusnu slabiku.

luvie
autor
5. led 2011

@janneke dřív jsem se nedostala zareagovat na tvůj nedávný příspěvek. Ale musím říct, že mě pobavil 🙂 Myslím to v dobrém - věčně přesolená polévka možná bude jejímu manželovi vadit mnohem víc, než to, že neumí pořádně anglicky. ale to jen tak na okraj... Bohužel, učím mj. učitele ZŠ A SŠ na univerzitě a vidím, jaký má u nás výuka standart - a to vidím to lepší, protože většina mých studentů se dost snaží... znám ovšem i mnohem horší případy, byla jsem se podívat i na Helen Doron, milá paní učitelka mě šokovala spoustou věcí, ale hlavně tím, že za tu půlhodinu, co trvala lekce, asi 100x zopakovala slovo "super"... nebylo by na tom nic, jen to, že to bylo s naprosot českou výslovností... nedělám si už iluze, že někdo v mém okolí naučí mé dítě podstatně lépe anglicky než já sama.... Ale plánuju do budoucna taky aupair z GB, tak uvidíme, co z toho vyjde 🙂
Jo ,a budu moc ráda ,když se moje dítě něčím pořádným vyučí, třeba tou Rettigovou, možná to bude mít v životě lepčí než já se svým VŠ vzděláním...

@lelask hezké videa, ale nemixuješ jí ty jazyky už sama? snad se mi taky někdy podaří něco "natočit" Jinak Pocoyo je super právě pro malé děti, spoustu slov tam opakují a není to zahlcené zbytečně mnoho osttaním

@briketa hehe, obrázkový slovník bych potřeboval i do češtiny... co ta moje holka chce všechno vědět, abych byla chodící encylkopedie 🙂 ale co vy to máte za super slovník? to asi budu muset zase objednávat někde v zahraničí, u nás nemají NIC,,,,

luvie
autor
5. led 2011

No, ale jinak, musím se pochlubit tou svou dcerkou, reaguje skvěle, tučňáka na aj si vyžádá sama skoro každý den (protože s ní dělá víc blbostí než když je na ni máma sama 🙂) dokonce už zkouší nějaká slovíčka, ale zatím ty její slova jsou si tak podobná, že jsem ráda, že má taky oči a prst 🙂
takže u nás dobré

lelask
7. led 2011

@luvie nie nemixujem 🙂 ,samozrejme sem tam ujde. Asi hovoris o tom poslednom videu - to bola situacia - ja pri uceni pouzivam system,ze ked sme same tak hovorime ang. a ked su pri nas ini tak Sl- preto ta slovencina na videu. Nemohla som si vsak nechat ujst ten jedinecny moment, ked zrazu zistikla ako jej funguje jazycek 😀 Toto video bolo najkratsie, tak preto som ho dala.

Inak dcerka ma 15 mesiacov a rozumie nadherne oba jazyky na 100%. Hned reaguje na to co jej poviem. Niekedy ma az prekvapuje,lebo veru slovenciny je u nas menej ako sl. Ale lepi sa to krasne,takze sa nebojim. Aj slovnu zasobu ma uzasnu. Okolo 40 slov. Ine deti jednojazycne v mojom okoli tolko alebo vobec nehovoria, takze dva jazyky beriem ako velke plus. V podstate jej predstavujem uz aj cestinu.

Inak pracujeme vela s obrazkami a hrame sa obrazkove hry - strasne ju to bavi.

ten obrazkovy slovnik by som brala aj ja,hodte niekto nejaky link,

lelask
7. led 2011

@luvie a este k tomu Pocoyo - asi som natrafila zatial len na diely kde sa moc nerozprava,videli sme teda asi len dva. Ked bude starsia tak jej to budem pustat lebo angl. je tam krasna.My tv moc nepozerame,len prilezitostne aj to len v kratkych intervaloch.
Neviem ci mame na sk a cz nejake hodnotne,stimulacne programy. Poradte ak poznate.Pri mojich povinnostiach nejak nemam cas sledovat tv.

luvie
autor
13. led 2011

@lelask taky jsem mnoho dílů Pocoyo neviděla, malá zatím moc nesleduje, vydrží občas maximálně u jednoho dílu, navíc já ji to pouštím tak jednou za měsíc 🙂 ale líbí semi na tom, že se tam fakt hodně opakují podobné fráze, v rámci vícero dílů, v jednom dílu se tam dají krásně naučit dvě tři nová slovíčka, minimálně 🙂 pořád je opakují.
Jak to děláš, když jste samy a najednou někdo přijde a hned zase odejde? To tě obdivuju, musíš se asi víc hlídat... Už teď na sobě začínám pozorovat, že mi to chce občas ujet, zvlášť teď ,kdy už začala používat zvujky z obou jazyků, říká třeba něco jako be (hodně podobné anglickému bu), myslí tím knihu a používá to v obou jazycích, mám tendence to po ní opakovat 😀 nebo nána, jako banán. Je ale opravdu neuvěřitelné, kolik už toho umí říct, děláme k tomu ještě znakovku, nemůžu to moc srovnávat s jejími vrteníky, ale odhaduju, že zmákne 50-100 slov aktivně ( i se znaky, počítám i to, že třeba slovo bába znamená babička, bunda a nádobí 🙂). žasnu každý den 😝

Jestli má ráda obrázky, doporučuju pexeso, já jsem ušila látkové, zvířátkové, to ji baví moc. Jinak máme knihy, spoustu českých, ale taky jsem objednala v Oxfordu anglické a ty máme opravdu jen na angličtinu.

lelask
14. led 2011

@luvie jeee to nána je nadherne slovo vsak???Aj my ho milujeme.
Vidis skusim spocitat aj slova,ktore su take jej vlastne este nie dokonale ale zrozumitelne 😀 😀 😀 . Teraz uz vsak pridava 1-2 slova kazdy den ,tak asi to nema vyznam 😉
My sme so znakovou recou zacali asi neskoro lebo zacala hovorit v 11. mesiacoch a stihli sme len par znakov bez pouzivania slov.Teraz to pouziva na doplnenie slova aby nam to bolo jasne 😀 😀 .
Deticky su uzasne, keep up doing good work 😉

Nemas foto toho latkoveho pexesa? si sikovna.

inak ano nasa vyucba je narocna na to aby som sa kontrolovala ale uz to mame take zautomatizovane,ze to ide samo. Samozrejme niesom robot,sem tam sa stane,ze neviem kde som 😅

luvie
autor
16. led 2011

@lelask Tak náš bobek se taky rozmluvuje, zase vymýšlí další zvuky, kroutí pusou, zkouší, no dost jí toho teď nerozumím 🙂 My jsme se znakovkou začali dost brzo, ale pak jsem nestíhala hledat znaky, které bychom potřebovali, takže malá si je vymýšlí sama, my je jejn přebíráme 🙂
Pexeso snad někdy vyfotím, teď ho máme zas na chvilku schované, aby se jí "neokoukalo", no pravý důvod - v našem malém bytě nemůřou být rozházené VŠECHNY její hračky 🙂

Teď o víkendu jsem vůbec nevytáhla tučňáka, furt jsme někde cestovali, byl doma tatínek, chctěl si ji taky užít... a ona se pořád dožadovala, ťukala na skříň a dělala ten její zvuk pro tučňáka na angličtinu!!! No úplně mě dojímala, zítra to musíme dohnat...

marorlinko
16. led 2011

9mesacne dieta,rozpravat 2jazykmi naraz,sa dietatu zacn epliect casom uvidis,viem o com hovorim, moj m ateraz 4roky acasto povie jednu vetu anglicku dalsiu spanielsky, muz j espaniel,zijeme v anglicku j aslovenka, tak dom ahovorime spanielsky,pozera tv aj pc v angliscine, nikdy by nemal ajedna osoba s dietatom hovorit v dvoch jazykochtakto sa nenauci,skor sa mu bude pliect len, o ten anglicky prizvuk nejde,kedze ni esi rodena anglicanka, ti maju uplne iny prizvuk,ako prizvuk,kto sa uci v dannej krajine, o to nejde, skor by som casom dala diet ado anglickej skolky su aj na sk,skor sa nauci a zaroven bude vediet aj svoj materinsky jazyk, dobre su aj knizky.
hovorim z vlastnej skusenosti,moj maly pocuval 3jazyky naraz,plietlo sa mu to casom a nevedel ako ma hovorit,zacala som s nim komunikovat jednym jazykom,spanielscinou,kedze s muzom sa tak rozpravam a maly casom rozoznaval ak slo o cudzi jazyk, vonku niekde n anavsteve som hovorili s inima anglicky,ale nie s nim. tak sa maly naucil 2jazyky,vie aj nieco po slovensky,casom sa nauci est elepsie, jeho materinsky jazyk je spanielstina,kedze ma spanielsk eobcianstvo,narodil sa sice v anglicku.
je skoro na 9mesiacov rozpravat s dietatom anglicku a zit v cesku,potom diet asi osvoju viacej cudzi jazyk ,ako materinsky, dobre su pc cd su rozdlene podla veku, vyskusaj.

luvie
autor
16. bře 2011

@marorlinko nejsem si jistá, jestli jsi nebo nejsi zastáncem. .. z tvého příspěvku jsem to úplně nepochopila... můžeš se zkusit ještě jednou prosím vyjádřit? děkuju

luvie
autor
16. bře 2011

a jinak celkově, nám to jde skvěle, mám dokonce někdy pocit, že K. rozlišuje, kdy je aj, kdy čj... ale to si asi namlouvám a je to spíš náhoda. Maňáska tučňáka jsme myslím zvolily dobře.

mmirinda
19. bře 2011

Ahoj, můj syn se narodil v Indii, kde chodil i do školky. Protože jsme byli hodně obklopeni angličtinou, řešili jsme něco podobného. Bohužel má potíže s plynulostí řeči a s logopedkou jsme naši situaci hodně probírali (mluvila jsem na něj česky, ale v některých situací anglicky apod.) Naše logopedka říkala, že takovéhle snahy vidí jako smysluplné jen tehdy, pokud jeden z rodičů mluví na dítě stále jedním jazykem a že není dobré, pokud rodič přechází z jednoho do druhého (a navíc se toho dítě zas tak moc nenaučí). To podle ní pro řečový rozvoj dítěte dobré není. Jiná situace je, pokud např.chodí do anglické školky - doma má jen češtinu, ve školce pouze angličtinu. Podle těchto doporučení bys na dceru měla mluvit jen anglicky....

luvie
autor
20. bře 2011

@mmirinda Díky za názor. Doporučení je všude spousta, řešila jsem to dost dlouho, než jsem se odhodlala vůbec začít... Kolem tohoto problému jsem informace sháněla ještě před otěhotněním... Názory se dost liší, ale dle zkušeností jiných, kterým asi přikládám největší význam, to smysl má. Bohužel nemám možnost (kromě kurzu Helen Doron, který se mi nelíbí z mnoha důvodů) jinak řešit jazykové vzdělání svého dítěte, nechci ji taky ochudit oo její opravdový mateřský jazyk, takže jsem se vrhla na "výuku" sama, vlastně za pomoci tučňáka.
Myslím, že hodně záleží na dítěti, na přístupu rodiče, vlastně obou, na spoustě vnějších okolností... až čas ukáže 🙂 myslím teda hlavně u nás.
Jinak moje sestřenice řešila podobný problém jako ty, žije v Německu, manžel Ital. Děti měly vlůastně 3 jazyky a nakonec jim logoped taky doporučil minimalně jeden zrušit, aspoň na čas...

marorlinko
3. dub 2011

@luvie ja len,ze mojmu sa to casto pletie,kedze zijeme v anglicku,muz spaniel ja slovenka,3jazyky,dakedy povie jednu vetu,kde zakomponuje vsetky jazyky.ale deti sa ucia rychlo, lepsie je dat dieta do anglickej skolky,s matkou by malo rozprvat materinskym jazykom,ale nie kazdy si moze ju zaplatit,ale ak to malu bavi a vie aj pekne po slovensky,preco nie. neviem co som pisala predoslom prispevku,ospravedlnujem sa ak daco ine, ako teraz,asi,lebo som utahana jak kon. ale aj tak drzim palceky,rychlejsie sa potom nauci dalsie jazyky.

kathynka
4. dub 2011

ahojte maminky...ja by som sa potrebovala nieco opytat a poradit...som opatrovatelka a opatrujem v jednej skvelej rodinke 2 dievcatka...starsia sophia bude mat o mesiac 3 roky a mladsia lauren ma 7 mesiacov...maminka je slovenka a hovori na ne vyhradne po slovensky...tatko je z juznej afriky a hovori na ne vyhradne po anglicky...problem vsak je, ze sophia hovori naozaj strasne zle na jej vek...hlta pismenka, nevyslovi ich poriadne, aj mama ma casto problem porozumiet jej...myslite, ze je to vyhradne problem toho, ze vyrasta v bilingvalnom prostredi? jej maminka uz rozmyslala aj nad logopedkou...bolo by to vhodne uz v jej veku? dakujem velmi pekne za kazdu radu

luvie
autor
9. dub 2011

@marorlinko dík, já bych ji i do anglické školky dala, ale ne s Čechama. Pokud by tam byli pouze rodilí mluvčí, kteří na děti hovoří svou mateřštinou... Jenže tady to tak úplně nejde a to se ještě budeme stěhovat na vesnici, kde už si nedělám žádné iluze... ☹ Ale učení spolu a hlavně s tučňákem, na kterého má tu angličtinu navázanou, nám zatím oběma vyhovuje.

@kathynka Myslím, že problém VÝHRADNĚ v bilingvní výchově to nebude... Ale může být. Spíš to bude nějakou anatomickou vadou, tím, že nemá dostatek podnětů - rodiče na ni sami nemluví pořádně, možná něco nefunguje v rodině - dítě to vycítí... možností je mnoho, taky to může být dané jen tím, že v něčem vyniká, třeba začala chodit v půl roce, ale mluvit pořádně začne později... Nejsem expert, ale pokud rodiče mají pochybnosti, k logopedce klidně už teď.

marorlinko
13. dub 2011

@luvie ak nemas tu moznost,tak pokracuj v tom v com si zacala o prizvuk anglicky sa nebojto nehrozi,kedze zijete v cesku,skor to bude anglina s ceskym prizvukom,ale to nevadi, na dedine asi tazko najdes skolku anglicku.

marorlinko
13. dub 2011

@kathynka to prejde,aj moj syn mal problemy,kedze doma hovorime spanielsky,pozera anglicke tv programy, pc net anglicky,dvd atd. vonku tiez anglina, dieta si potrebuje zvyknut na danny jazyknikdy ti nezacne hovorit plynule naraz viacerima jazykmi a navyse slovina a anglina maju inu vyslovnost aj prizvuk, prave ta anglina j ehltava,slovina nie,to prejde,moj drobec uz s tym problem nema,chodi do skolky tam sa to este zlepsilo. ja som nikdy nad logopedom ani neuvazovala,dokazal to aj bez neho. dakedy sa mu pletu tie jazyky ak vyslovi dakedy vetu a pouzije obe jazyky,ale nie stale,verim z epostupne ich rozlisi,navysvetlovala som sa dostale tazko sa hovori dietatu,ze na svete j eviac jazykov ako iba jeden,ale uz nieco pochopil a hlavne ak pocuje iny jazyk,nez poznatak povie,to je dobrepretoze ich rozoznava.
tak ako aj ta malinka pokroci dalej uvidis a zlepsi si vyslovnost.

kathynka
13. dub 2011

@marorlinko no super, dakujem 🙂 to s tou vyslovnostou a prizvukom mas urcite pravdu, lebo jej v slovencine robia problemy vyslovene tie pismenka, co sa v anglictine inak vyslovuju alebo necitaju...asi to chce vazne cas...od septembra by mala ist do skolky, tak hadam sa to naozaj zlepsi, bo pri nej musi mat clovek fakt fantaziu, aby jej rozumel...a velmi vela trpezlivosti, lebo ked je niekto nerozumie a neodpovie, tak je schopna sa to iste pytat aj 10x za sebou...

marorlinko
13. dub 2011

tak vidis,uvidis potom,ked pojde do skolky ci sa to zlepsi,ja verim,ze ano. ved deti a ucia rychlo a v skolke ak chcu aby im rozumeli otane deti,tak chcu byt ako oni.

luvie
autor
2. kvě 2011

@marorlinko ona angličtina s českým přízvukem by to tady byla v podstatě v každém případě, když vidím, teda hlavně slyším, kdo učí.... bohužel...

marorlinko
12. kvě 2011

ale pocula som aj o skolkach,kde ucia ucitelky z anglicka,ale asi je ich velmi malo,koli financiam, ja si myslim,ze ked dieta vie cudzi jazyk od mala,rychlo sa nauci dalsi,vidim to na svojom synovi a potvrdili mi to aj iny ludia. ved o prizvuk ani tak nejde,skor o to,ze sa nauci cudzi jazyk v buducnosti ma potom dieta vacsi vyber v studiu aj v zahranici.

lendam
8. zář 2012

@luvie Ahoj, dočetla jsem diskuzi až na konec: jak pokračujete s angl? Teď to taky řeším pro svého syna, mám možnost kurzu nebo americké holčiny, co by o víkendu chodila Lukáše hlídat a mluvila s ním....

luvie
autor
27. říj 2012

@lendam Ahoj, promiň, dlouho jsem tu nebyla... My pokračujeme někdy málo, někdy moc, ale pořád se snažím aspoň jednou týdně + má CD
jestli ti nevadí amer. angl. (což mně by vadilo, ale já jsem extrém), doporučuju určitě radši jinou osobu, která bude s tvým synem mluvit výhradně anglicky. Akorát si nějak zajisti kontinuitu, až třeba ona dívčina zase odcestuje, aby pak nezakrněl...
hodně štěstí.

sashena1
13. lis 2012

@luvie ahoj. My sme absolutne multilingvisticka rodina 😀 Manzel je Bulhar, ja slovenka a zijeme v irsku 😀 Syn ma 4.5 roka a rozprava plynule anglicky, bulharsky aj slovensky. Najnovsie sa sam z rozpravok naucil po cesky ( je schopny viest konverzaciu aj ked specificke slova samozrejme nepozna) V skolke ho zacali ucit spanielsky a francuzky ( ale vie len zaklady) Trik spocival v tom ze ja som s nim od zaciatku rozpravala po slovensky, manzel po bulharsky a anglictina na neho hucala z kazdej strany 😎 Nema problem v tom ze by si jazyky plietol akurat ma vdaka bulharcine niekedy tvrdsiu vyslovnost v slovencine. Nerozmyslala si nad tym hovorit s malou len po anglicky? ved cestina na nu pojde z kazdej strany. A ona to potom bude brat ako samozrejmost 😉

coexist
13. lis 2012

@sashena1 My to mame podobne: tri jazyky plynule. Od narodenia som s dcerou komunikovala len v slovencine. Usta sa mi nezatvorili..... Nie je to nic jednoduche ale ked sa chce vsetko sa da.
Dievcate, hor sa do prace, drz Vam palce. Verte mi, stoji to za to!!!!!!!!!