Jak přimět tříleťáka, aby si uklízel svoje hračky?

michamicha
5. zář 2013

Ahoj, potřebovala bych poradit, jak přimět tříleťáka, aby si uklízel svoje hračky. Vždycky úplně všechno vyhází a roztahá to po celém bytě. Ještě před pár týdny to s ním šlo, když jsme mu já nebo manžel řekli, že mu pomůžeme uklidit, tak se k tomu měl (asi tak 5 minut uklízel, pak už si zase hrál). Ale teď už ani to ne. Neustále říká: "uklidim za chvíli", ale nic ho k úklidu nepřiměje ☹ Zkoušeli jsme mu zakázat třeba pohádky nebo že dokud neuklidí, tak nepůjdeme ven na kolo, ale prostě nic. Nezabralo ani to, že jsme s manželem ty rozházené hračky posbírali a "vyhodili" je (jsou schované v komoře). Když dojde na "trest" za to že neuklidil, tak je vidět, že mu to vadí (brečí, vzteká se), ale uklízet prostě nebude 😔 O to horší je, že když mu chci jít příkladem a začnu ty hračky uklízet sama, tak se začne vztekat a odhánět mě, že jsou to jeho hračky a že je uklízet nemám. Je to začarovaný kruh. Občas, když dělal hodně velké scény, tak dostal i pár na zadek. Ale to podle mě není řešení problému. On si to prostě nedává v té jeho hlavičce dohromady. Jinak ho za všechno hodně chválíme, je moc šikovnej, baví ho učit se písmenka a čísla, prohlížení knížek se zvířaty, atd. Jen ten úklid je věčný problém ☹

llluckaaa
6. zář 2013

@amabilis To se mi nedávno stalo taky, rozkopla jsem oblíbený železniční přejezd 😀 A okomentovala jsem to tak, že aspoň vidí, proč je důležité uklízet si hračky.

majatob
6. zář 2013

U nás jsem teď zavedla, že když pustím Tři čuníky, děti jdou uklízet (a já s nima většinou). Takhle je pustím párkrát za den a mají pořád přijatelně uklizeno a žádné večerní scény nad hromadama hraček se nekonají. 🙂
A naprosto souhlasím s tím, že je to hlavně moje potřeba mít uklizeno, děti by to k životu nepotřebovaly a já je chápu 😀

amabilis
6. zář 2013

@majatob To je nápad!

U nás ve školce používají prý zvoneček 😅 Tak jsem se tuhle dětí zeptala, jestli mám nějaký taky koupit 😀

veruska007
6. zář 2013

U nás pomohlo, když jsem přišla s igelitkou a co nebylo poklizené, jsem zabavila. Druhý den přišel prcek, že chce taky igelitku - přišlo mi to hrozně zábavné, sbírat hračky do igelitky. 😀
Akorát teď bojujeme, on uklízel krásně hračky od necelých 2 let, teď máme dalšího 2 leťáka a ten teda neuklízí, spíš rabuje... takže manžel se starším poklízejí a já s miminkem v ruce se snažím zabavit dvouleťáka tak, aby je aspoň nechal uklidit 🙄

amabilis
6. zář 2013

@veruska007 Jojo, igelitka je taky dobrá 🙂

rozpat
6. lis 2013

no já souhlasím s uklidem hraček,protože po synovi uklizim nekolikrát denně hračky ..všude je roztahá a já chodím celý den a uklizím.. malý má dva roky..nijak ho nenutím,ale před spaním si k nemu sednu a ukazuju mu co má uklidit a kam to dát..neříkám že to dělá každý den,ale nekdy ho to baví a nekdy zase ne .. nenutím ho že bych mu dávala po prdeli když to neudělá..když se mu prostě nechce tak ho nenutím,ale pruběžně by se měl naučit po sobě uklízet,protože já nekdy jdu uklidím celý pokoj a on příjde a vše vyháže jak bylo,,takže proč ne? 😉

kocour1
12. bře 2014

Ahoj, napadlo mě, že by mohlo pomoc tzv. "připravené prostředí" jak se tomu říká u pravidel Montessori - hračky jsou v malém množství velmi přehledně vyskládané v policích tak, aby na ně dítě samo mohlo...a systematicky dítě hlídat, aby pokaždé tu hračku vrátil na své místo, když si s ní dohraje. Nějak ho zapojit do nového prostředí - aby pomáhal s výrobou a zařizováním a zkusit ho nadchnout proto, že je to hezké a přehledné a že je škoda to mít opět rozházené🙂. víc o tom píšu na svém blogu: http://materskadovolena.blogspot.cz/

ined77
24. bře 2014

Dobrý den maminky,
do naší Wiki knihovničky byl přidán nový článek https://www.modrykonik.cz/uklizeni-s-detmi/.
Budu moc ráda pokud najdete chviličku a napíšete i Vy své zkušenosti týkající se úklidu s dětmi.
Vaše rady, tipy a zkušenosti jistě ocení i ostatní maminky, které třeba ne a ne docílit toho, aby její drobeček při úklidu trošku spolupracoval.
Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka "Moje zkušenosti s ...".

Mockrát děkuji za Váš čas a také za to, že pomáháte Wiki knihovničku tvořit a rozšiřovat 🙂 .
Pěkný den
D.
@kocour1 @rozpat @amabilis @veruska007 @majatob @llluckaaa ... a další 🙂 .

framaac
12. led 2015

@tvarohacek
"to je asi ten problém, ne? nekladla bych na tříleté dítěte takovéto požadavky, za úklid hraček si zodpovědná ty, ne tvoje tříleté dítě."
co to je proboha za kravinu? 🙄 Já nejsem žádná služka a dítě ve třech letech se správnou motivací dokáže uklidit.... nechápu proč bych za úklid měla byt zodpovědná já a ne prcek?