Jak syna naučit básničku nebo říkanku?

anka.
26. únor 2012

Ahoj, chci se zeptat na nějaké tipy... synovi budou zanedlouho čtyři roky a přestože ho nechci do něčeho nutit, byla bych ráda kdyby uměl na velikonoce koledu. Jenže je hrozný problém ho něco takového naučit. Nemá rád takové to předvádění věcí na povel a já ho k tomu teda nechci tlačit, ale myslím, že nějakou "klasiku" by už zvládnout měl. Jinak sám třeba vypráví svoje příběhy nebo i vlastní "písničky", ale neumí žádnou dětskou "odrhovačku". Největší úspěch v tomhle směru zatím byl, když na Mikuláše, v tom hrozným strachu z čerta, ze sebe najednou bezchybně dostal písničku z medvídka pú (kterou zná z pohádky i jsem se ho snažila ji naučit) a taky zpíval písničku, když jsme se dívali na willyho foga, jinak nic. Máte to někdo podobně? Děláte s tím něco? Děkuju za všechny tipy.

kammka
27. únor 2012

@anka. a chodí do školky??? moje tchýně vždycky nutí malou, aby vyškrabala něco z hlavičky, co se učila ve školce, ta jí vždycky tvrdí, že se nic neučili a pak úplně mimochodem cestou ze sámošky odzpívá několik slok... já bych ho asi úplně nenutila, spíš se optat ve školce, jak se účastní a poprosit paní učitelku o nějaké texty, co se ve školce učí a zkusit se chytit těch...možná třeba když ho zapojíš v kuchyni, malá se učí při pečení rozklepnout vajíčka, je to její práce, občas jí při tom "ujede" i cosi o slepičce v komoře v koutku,slepička kdák,vajíčko křáááp...tak nějak...držím palečky.. 😉

anka.
autor
27. únor 2012

@kammka ne, nechodí do školky. Já ho právěže nutit fakt nechci, ale myslím, že tu koledu k pomlázce by zvládnout mohl... a říkám si, jestli je to vůbec normální?
Teda zároveň chci dodat, že jsem nepřítel nuceného biflování dětí. Nicméně školkový věk už má a my se teda učili onehdá ve školce furt nějaký říkadla...
No, babička kapitola sama pro sebe: už dva roky posloucháme, jak jsem v roce namluvila na magneťák dlouhou básničku 😝

mkr
27. únor 2012

@anka. no nevím, jestli to bylo nucené, ale s malou jsem si od mala říkala básničky, zpívala, synovi je teď 7 m a taky si říkáme říkanky, ono je nutit a vzdělávat, pokud s dítětem nebudeš pracovat, nebude mít žádnou slovní zásobu, pamatování za moc stát nebudu, podle mě tím, že si doma nic neříkáte, tak mu to na rozvoji nepřidá, nejsem zastánce nucení, ale všeho moc škodí, znám maminku, která taky má pravidlo, jak si malý krásně vystačí, že ji nepotřebuje, takže se mu nevěnuje a je to na něm znát

pehaka
27. únor 2012

tak mému synkovi je 2 a půl a s přehledem umí už několik básniček i písniček vše se naučil sám většinou kolektivně třeba ze cvičení kam chodíme / hrátky s batolátky/ a taky si teda doma básničky opakujeme, bez opakování to nejde a venku třeba na procházce si zazpíváme písničku - opakováním mu do hlavy vše naleze nejvíc...myslím, že nejde o nějaké nucení vždy´t jsou malí a nemají nic na práci..básnička ve 4 letech by určitě neměl být problém 😉 ono jako je dobré nenutit děti např moje kamarádka učí dítě ve 2 letech tyrkysovou a lososovou barvu což je fakt úlet zase na druhou stranu je ostuda, když v 5 neumí základní barvy o básničkách a pisničkách nemluvě...

blandik
27. únor 2012

@anka. - náš taky nebyl na ty odrhovačky, neměl o ně zajem, přítom doma zpívá tomáše kluse...a já ho nevedu k předvádění - cítím to stejně...Jediné, co mě napadá - že prostě občas tu jednu odrhovačku, kteoru chceš, aby na velikonoce uměl, že si ji sama řekneš, jen tak...ne, že on ji má zopakovat, ale že ty si ji říkáš pro radost...možná se chytí...Náš je mírně starrší, má tři a čtvrt roku a ty rýmovačky ho začaly bavit před chvilkou, že chce rýmované pohádky, sám vymýšlí rýmy...

berenika39
27. únor 2012

@anka. nevím, jestli tě to uklidní, ale petr (3,5 r přesně) taky nic takového neprovozuje a ani se k tomu nějak nechystá. Pamatuje si opravdu kde co, umí zvířata co po světě běhají snad všechny, teď ho berou písmenka, slyšela jsem ho na Mikuláše náhodně na wc říkat básničku ze školky, moc rád má takové to čtení s obrázky - jak se doplňují konce vět podle obrázků, ale jinak snad v životě nic nezazpíval ani nezarecitoval☹. ani ťuk....přitom podnětů má rozhodně dost, ze školky, ze společného čtení s bráchou nebo s námi, v autě posloucháme výhradně pohádky.....nechávám ho být, je úplně alergický na pokyn od babiček: řekni mi nějakou básničku, co se učíte ve školce.... 😀

nevím, jak ho to můžeš naučit, opravdu spíš jen tak mimoděk si to říkat, ale bez důrazu na to, že se to musíte naučit. myslím, že i bez koledy můžou být velikonoce fajn🙂))).

llllucka
27. únor 2012

Taky bych se nevzrušovala.Každé dítě je na něco jiného.Třeba to umí,jen to nechce říkat.
Můj syn říkanky miluje a bez problémů mi odvykládá celou knížku,ale kdyby nechtěl,tak se hroutit nebudu.Pokud mu je čteš,tak bych byla klidná,víc udělat nemůžeš.Co ty víš,třeba je na matiku😉

tkanicka
27. únor 2012

na neteř platilo neučit, ale jen tak něco zpívat, nebo povídat, jakmile po ní někdo chtěl něco konkrétního zabejčila se a neřekla buď nic, nebo schválně kazila. Je to paličák do dnes (10 let). Ale když jsme začali sami něco zpívat, tak se hned přidávala.

anka.
autor
27. únor 2012

@mkr já si teda nemyslím, že se mu nevěnuju a doma si nic neříkáme, to bych to sem ani nepsala, ale zkrátka, ikdyž jen vytuší, že např. básničku říkám proto, aby se ji naučil, tak se schválně sekne a bojkotuje to 😝

anka.
autor
27. únor 2012

@berenika39
@tkanicka holky, přesně, jak píšete...potřebovala jsem asi číst, že v tom nejsme sami 🙂 já ho nechci někde předvádět jako opičku "zazpívej tohle atd", ale zase si říkám, že to má asi svoje meze a jestli není divný, že zazpíval na požádání vlastně jen mikulášovi

mkr
27. únor 2012

@anka. ale takhle to myšlený nebylo, jen obrazně, psala jsem o známé, která s prckem nijak nepracuje a je to vidět, tohle u dětí je potřeba, hlavně u malých, dokud jsou jako houba 🙂

beruska24.9.
27. únor 2012

@tkanicka - dcerka (2r.+5m.) je to samé jako tvá neteř¨ 😉 sice toho moc nenamluví (trochu mluvit začala po 2.narozeninách), ale od malička všechno ´´učím´´ stylem, že jen tak předvádím, ´´hraji si´´ sama a malá když chce, tak to odkouká. spoustu zvířátek se naučila tím, že je ode mě odposlouchala na procházce nebo když si náhodou chtěla prohlížet knížku, tak jsme prohlíželi obrázky a já u toho jen tak vypravovala a opakovala zvuk zvířátka.........

beruska24.9.
27. únor 2012

@anka. - zkus ´´učit´´ tak, aby z tebe necítil právě to, že ho to chceš naučit. tedy, hrozná věta 😀 snad chápeš. mám doma to samé, jen v mladším vydání 😀 😵

anka.
autor
27. únor 2012

@beruska24.9. jojo, vždyť já se samozřejmě snažím nenápadně, ale někdy na to syn prostě okamžitě přijde a hned se čílí (asi nějaký instinkt či co 🙂 )
jinak taky jsem zjistila, že to není nadarmo co mu vykládám (např. zvířata atd), ale s těma písničkama třeba si fakt nevím rady...vítám Tvoje další tipy (i do budoucna)

anka.
autor
27. únor 2012

@mkr však jo 😉 já jen chtěla právěže poradit jak na to v takovémhle případě, a taky jsem chtěla vědět, jestli je na tom někdo podobně anebo všechny děti říkají básničky "jak když bičem mrská" 🙂

beruska24.9.
27. únor 2012

@anka. - jo jo, jsou to malé potvůrky 😀
s básničkami neporadím, malá zatím spojí max. 2 slova. když byla menší, tak je alespoň poslouchala, ted když začnu, tak křičí ´´mamííí, ne´´. takže musím přestat, jinak by se vzteky zbláznila 😝 😀
ještě mě napadá......co říkat básničku před spaním místo pohádky?? třeba mu to ´´vleze´´ do hlavičky tak nějak samo 😅

anka.
autor
27. únor 2012

@beruska24.9. s tím vztekem - přesně! ☹ ale už se to teda zlepšilo (není vidět, kolik je Tvému dítěti), právěže oblíbenou pohádku si klidně zapamatuje (běda, jak řekneš něco jinak než obvykle), každopádně konečně nějaký nápad, zkusím to, ikdyž se bojím, že neuspěju 😝

donika
27. únor 2012

nečetla jsem ostatní názory, tak se možná budu opakovat.. ale myslím, že zásada je: záměrně to neučit. Prostě každý den.. zopáknout.. jen tak.. pro zábavu.. 🙂 Při utírání z vany, před spaním.. prostě jako výplň něčeho..jen tak mimoděk. Žádný nucení.. nic.. Já třeba i od malička klukům zpívala (a to moje krákorání je asi síla.. 😀 ) ale zpívala jsem třeba i při žehlení, abych vůbec něco udělala.. Ale to opravdu od jejich mimuškovství.. 🙂
ale i teď... říkáme básničky, zpíváme.. nic je nenutím opakovat, to vůbec..prostě si jen prozpěvuju a básničky říkám .. nikdy jsem je z toho nijak "nezkoušela" .. a jednoho dne se prostě malej přidal.. a teď už zná toho tolik, jen si vybrat. takže rada: zpívat, zpívat, zpívat.. 😉

beruska24.9.
27. únor 2012

@anka. starší, o které jsem psala 2r.+5m.

beruska24.9.
27. únor 2012

@donika - říkala jsem básničky od miminka, ale teď to dospělo k tomu, že jen začnu, začne se příšerně vztekat. ještě nedávno si vymýšlela, o jakém zvířátku mám říkat básničku. když jsem neznala, tak jsem si vymýšlela 😉

beruska24.9.
27. únor 2012

@anka. - ještě mě napadlo, pokud má malý rád ty dětské tanečky a ukazovačky (malou utáhnu jen na ´´kolo mlýnský´´), tak nějakou takovou zábavnou formou naučit i tu básničku 😉

já takhle vymýšlím od doby, kdy jsem chtěla malou naučit ´´paci paci´´. samozřejmě ´´násilím´´ to nešlo.pak mě při stavění kostek napadlo vzít 2 kostky a bouchat s nimi o sebe. to se malé líbilo 😀 když se naučila zkoordinovat své ručičky, tak jsem přešla na tleskání - když se ji něco povedlo, tak jsem ji chválila a přitom ji zatleskala. no a jednoho dne se malé něco podařilo a sama si zatleskala 😀 a od té doby uměla ´´paci paci´´ 😉

donika
27. únor 2012

@beruska24.9. Jo, určitě.. každej prcej je jinej.. a má rád a platí na něj něco jinýho. Je fakt, že kluci na to někdy taky nemají náladu.. nebo mi starší řekne, maminko nezpívej... 😀 😎 😝 ... ale je to prostě o náladě.. Né, každýmu je furt do zpěvu, že jo.. 😉 Ale já si krákorám i tak .. sama pro sebe, takže oni prostě ví, že to nedělám jenproto, abych je něco naučila..
Naopak... když byli kluci malý.. a začali řvát jeden přes druhýho... a já nevěděla, ke komu letět dřív.. Prostě jsem nešla ani k jednomu a začala zpívat.. A světe div se... teď když se náhodou sejdou, že řvou oba za rás.. tak je to uklidní a přestanou.. 😉 Samozřejmě..nesmí se zrovna tahat o jednu hračku.. to si můžu krákorat jak chci.. 😀

je to zkrátka kus od kusu a tak nějak musíme zkoušet.. co na ty naše dítka platí nejvíc... 🙂 Ale zase... nedělala bych si z toho nějakou velkou hlavu, když dítko nechce zpívat nebo říkat básničky.. Náš D. taky zrovna nemaluje supr obrázky a nebudu ho každej den drtit jen proto, aby nakreslil předpisový sluníčko.. Každej jsme holt na něco jinýho... 😉

hanula11
25. bře 2012

Naše Aďule - bude mít dva a půl roku umí ani ne tak říkanky, jako písničky 😉 . Vždycky si nějakou (kterou už zná) začne jen tak najednou zpívat. A to pak nesmím "pomáhat", když jí nahodím slovo, nebo melodii, je to hned - nezpívej, sama. Nedělá to dlouho, ale myslím si, že je i tak šikovná. Pec nám spadla, Holka modrojoká (ta je nejoblíbenější už snad půl roku), Halí belí ...
Ony nám dětičky musí do věku básniček a písniček dorůst. Každé až má svůj čas a pak to přijde samo 🙂
@anka.
Nutit je do nějakého opakování nemá cenu, možná zkusit zapojit hrou - tancování, tleskání, když si o něčem povídáte. Malej jistě už nějakou velikonoční umí, a jestli ne, tak ji zmákne příští rok, uvidíš 😉 😵
Možná bude horší, až dojde do věku, kdy bude o Velikonocích tvrdit, že jsou to stupidní svátky, jako můj synátor, když měl cca 16, 17 - po dvou letech od tohoto názoru upustil 😠 😀
Pro prťásky asi fakt platí ŠKOLA HROU 😉 😵

jmisa
25. bře 2012

Syn si pamatuje celkem dobře. Já mu říkám z hlavy, co si pamatuju třeba před spaním (když se mi nechce číst knížka) nebo, když čekáme někde u doktora, na poště, když ještě jezdil v golfkách nebo jen tak jdem a já chci, aby šel, tak recituju do kroku 😀 on u toho pochoduje. Novou básničku prostě říkám sama, pak se po opakování on přidá se slovíčkem tu a tam a nakonec já jen nadhodím, co budeme říkat a on to zvládne sám.
taky si hodně říkáme v autě, protože ho to po chvilce přestane bavit jen tak koukat z okna a když zrovna kolem nejezdí tramvaje nebo traktory, tak ho aspoń udržím relativně v klidu, ale jako z hodiny a půl jsem pak dost odkecaná.
Takže já bych prostě opakovala básničky, písničky dokola a on by se časem chytil, někomu to jde líp, někomu hůř, někdo zase líp maluje....