Jak učit miminko sedět, plazit se?

jaannaa
5. bře 2009

Ahoj, hledala jsem podobné téma, ale bohužel jsem na žádné podobné nenarazila. Mám 6,5 mesíční holčičku a scháním info, jak správně učit miminko sedět, plazit se..., s otáčením na bříško máme taktéž problém. Lucinka se vždy zepře a začne brečet. Dokáže se sama překulit jen na bok. 😖

kamanka
6. bře 2009

Ahojky, tak malej se mi včera začal plazit dozadu🙂 A jak se mu to zalíbilo, leze a leze! A to vypadalo, že nikdy nepoleze🙂 My jezdíme na rehabku od narození, byl na kleště, ale byl v pořádku, ale pro klid doktorů nám ty rehabky prostě předepsali, byli to muka a to jsme měli jen 2 cviky!!! Kvido byl docela rychlej, každý si myslel, že bude co nevidět sedět, lozit, běhat..., ale jak říkám, ty kila mu možná trochu brání, ale vlastně co...vždyť má 7 měsíců, tak kam pořád spěchat?! Na poslední rehabce mi sestra řekla, ať posazuji minimálně, pokud ještě sám nesedí a ptala jsem se i na chodítko...vůbec! Na to má ještě čas! Já nechci, aby mi příští měsíc chodil, ale chtěla jsem to jako další zábavu pro něj, bývá někdy dost umrčenej, tak abych si na chvíli odpočinula☹

keba
6. bře 2009

ahojky holky my máme příští týden 10měs atakyse neplazíme ani nesedíme..pouze se válíme,kulíme po obývaku.. ☹ sice chodíme už druhý měsíc cvičit vojtovku ale zatím žádný pokrok...malá se ani nijak nesnaží se pro hračku natahovat,ví že si totiž může pro ni dokoulet,tak taky nevím jak to více podpořit...nikterak ji teda neučím ani sedět ani lozit to se asi ani nedá!!na to musí každé mimi přijít..jak už tu bylo několikrát napsáno 😉

kamanka
6. bře 2009

Můj malej byl vyčůranej, měl na zemi deku a když chtěl nějakou hračku, tak si k sobě stáhl deku a hračku získal! Tak jsem koupila pěnové puzzle a jak říkám, od včera leze dozadu a k těm hračkám nemá tak jednoduchou cestu jako na dece🙂

kokaka
6. bře 2009

keba: naše malá má sice o něco méně, ale náznak jakéhokoli pohybu žádný, někdo říká, že pokud se válí nebo plazí tak je to OK, takže tvoje malá to splňuje válením, Silvinka když leží na bříšku tak po chvilce brečí, ručičky má slabé, taky cvičíme Vojtovku, zatím měsíc 3x denně 3 cviky a někdy u toho brečím i já, nějak to prožívám víc než před deseti lety s první dcerkou, to jsem byla mladá dvacítka a nějak jsem to tak neřešila, ale je fakt ,že malá byla šikovná, ale cvičily jsme kvůli špatnému porodu od 3. měsíce, u druhého porodu bylo vše Ok, a přesto má ochablé svalíky

kamanka: tvůj malý je šikula, začal se pohybovat brzy

berenika39
6. bře 2009

kamanka: přesně tohle petas objevil, tak dlouho tahal a chumlal tu deku, až byla hračka sama u něj 😀 . Jak píšeš ty, koupila jsem pěnové puzzle. Takové ty kostky, co do sebe zapadají, a uvnitř to má ještě nějaký motiv, skládačka. Hračky jsem mu dala mimo dosah, aby se pachtil. No a on dneska ráno vymordoval jednu z těch kostek, krajní, šlo to rychle, vydloubal z prostředka ten obrázek, ten si narval do pusy a byl spokojenej. Celou dobu jsem ho zpovzdálí pozorovala, šikulka snaživej. Proč by se plazil, že???? 😀 😀 😀

eliotka
6. bře 2009

bereniko, to dělá mlj malý taky, že si ty hračky takto přitáhne, anebo s ek nim jako by došoupe, ale vše na zádech.
Takže je lepší dát ho přímo na ty pěnové puzle a kolem hračky?

Mně malý občas jde na bok, ale na bříško se nepřetočí. Když ho tam dám, líbí se mi to. Má ještě čas? Já jen, že dr, se včera divila, že se mi ještě neotáčí na bříško, tak jsem od té doby nervózní.

A myslíte, že je lepší nechat děcko o samotě, tedy nesedět u něj a nemluvit na něj, aby měl na přetáčení klid, tedy na přemýšlení, jak se přetočit?

berenika39
6. bře 2009

eliotka, mě se to zezačátku taky zdálo takový nepříjemný, bez deky, tvrdý a studený. ale jednoznačně se jim líp mrská na pevném tvrdém podkladu. stejně mají ted tepláčky nebo punčocháče, o chladu to snad není. mě se to tedy jednoznačně osvědčilo - jen puzzle.
Jinak v pěti měsících je času !!!! Nejdřív jen na bok, pak to domotá, určitě.
O samotě nebo s ním - nevím, většinou když je happy, tak ho nechám samotného, jen jsem nadohled, aby mě viděl, má to rád, kontroluje mě občas po očku....a když vidím, že už sám neví, coby, (tak to najde v OBI 😀 😀 ), tak si k němu vlezu a mazlíme a podávám mu hračky a blbneme.

kamanka
6. bře 2009

Včera mi známá poradila, že před 15 lety dávala pod dítě polystyren, prý naco utrácet za puzzle, ale já si myslím, že to puzzle je barevný a děti ty barvičky lákají víc a není mi líto peněz zato! Dnes jsem si nechala koupit další sadu, ať má větší prostor🙂 Co teď neutratím za cigára, hodím do dítěte🙂!

berenika39
6. bře 2009

.... 😝 polystyren, to by asi jedli,ne? úplně ho vidím, jak si uždibuje a láduje do pusinky....navíc to puzzleje lepší než deka, že se to dá utřít od různých slintů a blinků a tak....jinak se ted koukám po dobré ohrádce, u prvního syna se osvědčila, chci dřevěnou žbrdlinkovou, chytal se brzo se postavil a tapal. jen se musí to mimčo motivivat tak, aby ta ohrádka byla "jako domeček", jeho místo na hraní, ne odkládací plocha - když budeš zlobit, půjdeš do ohrádky 🙄 . Kamarádka takhle bojuje s malým, ani za boha ho tam nedostane, strašila ho s tím a on ted je všude jinde, jen ne v ohrádce.
Nemáte tip na nějakou dobrou ohrádku 100x100cm ?

kamanka
6. bře 2009

Já mám ohrádku ještě po nás🙂 Malýmu se v ní líbí, je fakt, že už tam dlouho nebyl, ale líbilo se mu to. Zakryla jsem ten vrch třeba velkou osuškou s obrázkama a on byl hotovej!!! No, ale vždycky se mi pak začal přitahovat ručičkama za ty šprušle a jakoby se zvedat, chvíli pohoda, ale pak už začal brečet, protože si tam rval pomalu i hlavičku! Jsou to troubelíni🙂 říkám mu: "Nedělej to, bude Tě to bolet!" Ale na to neslyší🙂

ronie
6. bře 2009

ahojky
eliotko..sem se nasmála...aby měl čas na přemejšlení 😀 je to jedno fakt, oni to mimča dělají metodou pokus-omyl, ale myslím, že je lepší u něj být a povídat a když se něco povede tak chválit 🙂

trénovat přetáčení na bříško jde a je to dokonce vhodné a dobré, nic ale nepřehánět a dělat to v rámci hry:
dělá se to tak, že miminko které leží na zádech nakročíte jednou nožičkou přes druhou nožičku a necháte balancovat na boku-trošku jakoby i vlastně se přetahovat(pokud tam zavází ručička, tak ji dát nahoru). Tím se trénují svaly potřebné k přetočení a navíc tim dítě pochopí jak na to. JE nutné to zkoušet na obě strany stejně, aby pak nepreferovalo jen jednu stranu.

Pěnové puzzle jsou fakt nejlepší, na dece to není vhodný ani v poloze na bříšku-myslím normální deku, kterou můžou mimča shrnout, protože to většinou vede k tomu, že chytí deku a neopírají se o dlaně 😉

romi73
6. bře 2009

ahojte, prosím, mám dotaz, souvisí to s pohybem - když pokládám malou na bříško, natáhne ručičky a v pohodě se na nich pak udrží i několik minut, den ode dne to prodlužuje a pěkně pase koníky, pak jí hlava spadne a sama ji z leže skoro nezvedne. jak tohle správně probíhá? pase teprve týden, má 15 týdnů. je to zvedání hlavy jakoby další fáze? nebo to umí mimča hned od začátku co začnou pást? krom toho si dává hlavu na břichu tak, že kouká doleva a napravo nechce a nechce i když se jí tak snažím polohovat. kromě polohy na břichu s ní kroutí na všechny strany.

alterna
6. bře 2009

Proč učit sedet?!!!!!!!!!!
Vše má přijít postupně přirozeně!!!
Má sestra je rehabka a říkala jak kolikrát přijdou mamči s půlročním prckem a posadí ho, díte se kinklá ze strany na stranu, fakt jsou náké mamči prdlé a hlavě tím vzznikaj skoliozy.
Vše přijde postupně a samo. Naše malá si v 10,5 měsících v jeden den sedla klekla a stoupla

ronie
6. bře 2009

ahoj romi, moc nerozumím tomu, že píšeš, že malá pěkně pase a pak se ptáš na to, že neudrží hlavičku,..pokud správně pase, tak má hlavičku nad zemí a kouká před sebe, opřená o ručičky. To že nevydrží moc dlouho je normální to se opravdu bude stále prodlužovat pokud jí budeš na bříško dávat. S tou hlavičkou na jednu stranu-pokud je to jen v době kdy odpočívá a leží na bříšku a jinak ji otáčí na obě strany, tak to neřeš a dokonce ji ani tak nemusíš polohovat, když ale pase a má hlavičku nad zemí, tak se snaž koukat na ní ve stejné úrovni-z očí do očí a povídat si a ukazovat hračky atd, aby nekoukala jen na jednu stranu 😉

romi73
6. bře 2009

ronie, asi jsem se blbě vyjádřila. jak jí držím a pokládám na břicho, tak se připraví, vystrčí ruce a hlavu zvedne, takže ji nepotřebuje zvedat z podložky. takže jí drží, pase, pak se unaví, položí si jí a už má velikej problém ji sama zvednout. když ji přidržím pod hrudníčkem, tak se zase vzchopí a zvedne se pěkně. proto mě zajímalo kdy tak asi miminka začnou tu hlavu zvedat z podložky aktivně samy bez pomoci a jestli to není nějakej problém, když s tím sama má takovou práci. bez pomoci ji zvedne trochu nad podložku. no ale pokroky dělá, tak snad to je otázka času. ona ta hlava musí být hrozně těžká a svalíky slabé, tak je to asi o tréninku.

mousunek
6. bře 2009

janiii podle tech stranek to bohuzel brat nemuzet vzdycky je to pouze orientacni, jsou decka ktera to umi drive nektera to umi pozdeji ale vzdy se to nauci, neboj 🙂 😉

eliotka
6. bře 2009

Holky, a kdy se doporučuje rehabilitace? Já doufám, že nás to nečeká, ale do kdy by se děcko mělo přetočit na bříško a zpět?

ronie
6. bře 2009

romi aha no napsalas to přesně-je to o tréninku, dítko by mělo být většinu času co je bdělé na bříšku 😉

eliotko
http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan...

geminis
7. bře 2009

eliotka,
s rehabilitací je to individuální. většinou doporučí rehabilitaci/neurologa pediatr, pokud se mu něco nezdá.
jsou miminka, co začnou cvičit už od porodnice, jiné později.
my začali cvičit ve 3 měsících kvůli predilekci hlavičky. pediatr si to hlídal a čekal, až se začnou víc vrtět a zda budou stále upřednostňovat jednu stranu. upřednostňovaly, tak jsme vyrazili k neuroložce a na rehabilitaci.
čím dřív se začne, pokud je problém, tím lépe. u nás se cvičí nejvíc Vojta, a tam co do dětí jak se říká "narveš" do roka, rozhoduje. pak už je to s efektivitou horší, i tím, že ne vždy dítě udržíš ve správné poloze.

sonik05
7. bře 2009

jaannaa: Já bych byla v klidu, myslím, že na sezení a lezení je v 6,5 měsících brzo. Mojí Dádulce bylo 9 měsíců a teprve teď se začala plazit. Do teď se pohybovala pomocí kutálení a občas si přeručkovala kolem osy. Jde to v takových skocích. Dlouho, dlouho nic a najedou ze dne na den se umí plazit a začla se houpat na kolínkách. Podle fyzioterapeutky umí, co má a že bude lézt o měsíc později, než jiná miminka, to neřeším.

Myslím, že tvá malá pláče, protože se chce někam dostat, ale neví jak. U nás je to to samé a když se teprve pořádně vzteká, tak se krásně dostane na kolínka. Když se člověk vzteká, tak se vlastně vyprovokuje k výkonům, které by normálně třeba nezvládnul. Takže chvilka vzteku neuškodí. Neříkám, nechat malou plakat dlouho, ale pár minut určitě neuškodí. Nespěchej na malou, ona se všechno naučí a můžu ti říct, že jsem ráda, že si ještě trochu odpočinu a nemusím jí hlídat každou vteřinu 😉 Buď trpělivá, určitě se vše naučí sama.

anke
7. bře 2009

Ahojte holky, necetla jsem celou diskuzi, jen chci povzbudit mamky, kterym ditka nesedi a tak ... podle me neni potreba je nic ucit, maximalne tak stimulovat teba hrackou ... ale i tak se proste rozlezou a rozsedi, az kdyz prijde ten pravy cas ... nas Davidek zacal lezt az na konci 10. mesice, behem dalsiho tydne zacal sedet a behem dvou tydnu i vstavat do stoje ... proste nic nic a najednou hop .... nic jsme ho neucili

ted jsme zacali chodit do cviceni a pry jsou hodne dobre cviky na balonu - dat mimi na balon na brisko a kutalet dopredu a dozadu a do stran, hodne tim musi cvicit balanc a zapojovat svaly i se na balonu vzprimovat na ruckach ... ale my to nedelali (jen ve 2. mesicich a pak ted) ...

jinak souhlas se sonik, nenechat dlouho plakat, ale trocha vzteku neuskodi - vsak my dospelaci se taky vztekame, kdyz nam neco nejde ...

holky, vim, ze je to tezke, koukat, jak ostatni miminka uz delaji to a ono a ty vase ne, ale budte fakt trpelive - vsak o nic nejde, na konci se stejne vsichni nauci chodit a uz nikoho nebude zajimat, jestli zacali lozit v 6ti mesicich ci v 10ti
hezky den a dejte pusinku miminkum

dnada
8. bře 2009

Ahoj holky,tak píšu ještě jednou. Souhlasím s tím,že je dobré nechat prcka se trošku vztekat🙂 Malej nechtěl být moc na bříšku od začátku,i když krásně zvedal hlavičku od narození.Tak do 4měsíců sem ho polohovala na bříško málo,vadilo mi jak plakal☹ Pak sem to zkusila na posteli dát na bříško,lehla sem si naproti němu a dělala na něj blbinky.Pak jak sem psala ,trošku sem ho nutila na posteli ,aby se plazil(podpírala sem mu nožičky,aby se mohl zapřít a trochu popolézt) Pořád mu stačilo být na zádech a kam dosáh tam dosáhl a nic ho nezajímalo ani si neztěžoval prostě mě pozoroval.Takhle sem mu ukázala,že je možné se i trochu pohybovat 🙂 Taky ze začátku řval jak tur(vztekal se) že měl hračky na dosah,škrtal o ně prstíky ale nešly sebrat. Dneska se už nevzteká ale snaží se odstrkávat nožkama sám🙂

Jo a taky nám moc pomáhá,když chodímě na návštěvu ke kamarádce,ta má ročního kloučka a malej jak ho vidí jak se plazí,leze,stoupá si tak se taky snaží o nějakou akci a chce ho chytit 😀 A jak sem psala už jednou i to plavčo asi hodně pomáhá 🙂

A je pravda,že trochu zamrzí,když vidím některé mladší dětičky které už lezou a plazí se a malej leda válí sudy a řechtá se,ale co,jak píše andy,až bude chodit,nikdo nepozná kdy se začal plazit😀 A těším se z každého jeho i pidi úspěchu 🙂

ygreen
8. bře 2009

tohle mi řekla fyzioterapeutka:
nepoleze a nesedne si dokud nebude mít pevné břišní svaly - poznáte to, když mimčo položíte na záda, leží volně a je nahé a vy vydítě, zda má konce žeber v rovině s bříškem, nebo zda trochu odstávají. My měli jednoduchý cvik z vojtovky - dítě je na boku - vy ho na tu stranu jemňounce tlačíte do lopatky tak že tam máte přiloženou ruku a druhou rukou - jedním prstem mu v pohybu bráníte tím, že ukazováček zaklesnete za kyčel - takže tím že ho tlačíte do lopatky ho jakoby podporujete ve směru, ve kterém se chce přetočit a zároveň mu bráníte tím, že ho jemně držíte za kyčel.
Klekle si až budou pevné břišní svaly, aby měli sílu přitáhnout kolena k bradě 😉
Jinak nechávat dítě volně na hrací dece, puzzle, apod, motivovat hračkama a tak.
Jinak všem velmi doporučuju návštěvu dobré fyzioterapeutky (Praha - MUDr Herbichová v centru rehabilitační fyzioterapie na PAnkráci, Horáčkova) - za konzultaci se zaplatí 500,- (je to soukromé, ale na doporučení pediatričky nebo neuroložky je to hrazené pojišťovnou) - lékařka mimi prohlédne a řekne vám co a jak. Zda je to v normě, nebo vám pomůže, nebo zda zhodnotí, že je to už vážnější a chce to cvičit.

Radím neodkládat cvičení - nám mudr herbichová moc pomohla s predilekcí hlavičky k jedné straně 🙂

kamanka
8. bře 2009

Ten jsme taky cvičili🙂

bereninka
15. bře 2009

Holky, moje mimi se zatím přetáčí na boky, když ho trošku pošoupnu, přetočí se na bříško, ale sám ne. Je mu 5 měs. a 14 dní. Jinka na bříšku je rádo od narození, koníky pásl velice brzo, je i hodně pohyblivý, ale sám se neotočí. Připadá mi, že neví, proč by to měl dělat. Je na zemi, kolem hračky, ale in si hraje s nohama, místo aby se otočil na bříško za hračkami. nebo si jen tak vykřikuje 🙂

Jsem z toho nervózní. Když se na půlroční prohlídce nepřetočí, to nás někam dr. pošle?

Jak udělat, aby mělo dítko samo zájem se přetočit, našlo důvod, proč to udělat? Poradte prosím.

kacka.va
15. bře 2009

berninka: nikam vás si myslím nepošle 🙂. a neboj, ono to pak přijde skoro ze dne na den, takže klidně to těch 14 dní je možné, že už se otáčet bude 🙂

lucinecka
15. bře 2009

Beren neboj, ještě má čas. Můj syn se otočil poprvé až v půl roce, ale jen 1x! Pak 14 dní nic, nějak ho to nenadchlo a tak to prostě zase nedělal. Pak ale přišel na to, že je to na bříšku vlastně moc fajn a ze dne na den se začal otáčet a od té doby byl na břichu furt 🙂

bereninka
15. bře 2009

lucinečko, mně právě taky přijde, že když ho otočím já, tedy jen mu malinko pomohu, kouká na mě, co jako tím myslím, že neví, proč by to měl udělat.
ALe díky, trochu jste mne uklidnily. 😉 🙂

jaannaa
autor
15. bře 2009

ahojte, tak u nás to stále vypadá, že se Lucka přetáčet nebude, rozhodla se totiž že nejdřív poleze 🙄 začíná se tocit dokola jak rafičky od hodin , a už si sem tam dosune pro hračku.

vatanaj
18. bře 2009

Ahojda, píšu poprvé, a četla jsem si spoustu vašich příspěvků. Nám bude na konci března 10 měsíců, malej od necelých 8 měsíců sedí, v podstatě jsem ho od 7 měsíce sem tam třeba jednou denně podepřela ze zadu polštářema nebo v kočáře dala na mezistupeň na pololeh a postupně si začal sedat víc a víc a nakonec jsem ho
chtěla podepřít a on už seděl jak řepa. Ale to je v podstatě vše. přetáčení nám šlo okolo 6 měsíce ze zad n bříško výborně, pak se zasekl, nedělal nic, druhou otočku nedělá dodnes, sem tam už zapéruje na nožkách,
ale že by sám chvilinku stál, to rozhodně ne. Zkrátka sedí a to je vše, na briše řve jak tur, lezení nepřipadá
v úvahu. Tak nevím, co s tím. Mudr. říká, že je vše v poho. Ale přiznám se, že mám strach víc a víc a za další
je mi i dost líto, když vidím ostatní prcky v našem věku, jak jsou šikovní a my stále jen sedíme ... někdy to
je fakt teda aspoň pro mě k pláči ... ale snad to přijde ... nebo jestli tu rehabku si mám nějak prosadit u mudra?