Jak učit miminko sedět, plazit se?

jaannaa
5. bře 2009

Ahoj, hledala jsem podobné téma, ale bohužel jsem na žádné podobné nenarazila. Mám 6,5 mesíční holčičku a scháním info, jak správně učit miminko sedět, plazit se..., s otáčením na bříško máme taktéž problém. Lucinka se vždy zepře a začne brečet. Dokáže se sama překulit jen na bok. 😖

shaula
18. bře 2009

Vatanaj: doktorka má pravdu, každé dítě je jinak pohyblivé. My máme 8 měsíců a kluci ani nesedí. Fakt je, že se otáčí na bříško i zpět a točí se jako ručičky hodinek, jeden z nich se staví na kolínka (max. na půl minuty), ale to je vše. Dětem se nemá uměle urychlovat vývoj (tj. ani to podepírání polštářem nebylo úplně vhodné), mají sami věci dělat až tehdy, když jsou na to připravené - tj. mají dostatečně posílené svalstvo. Už se nedoporučují ani chodítka a vodění za ručičky.

misasvobodova
18. bře 2009

Mousunek: co všechno už Viky umí? já bych také neučila, dětičky si na vše přijdou samotné.

mikulka
19. bře 2009

vatanaj, děťátko by nejprve mělo lézt a pak sedět, tak bych se asi dr. zeptala na nějakou rehabku... Aby se naučilo plazit a lézt... Ale třeba si pak rovnou stoupne a bude chodit. Nevím, jestli by to avdilo, když by předtím nelezl?

akdar1
19. bře 2009

vatanaj:
Jako bys mi brala slova od ust ☹ Nasemu bobesovi bude za tyden 10 mesicu. Od narozeni nesnasi pobyt na brisku, tedy paseni koniku zvlada jen pri velmi dobre nalade a to jen na par minutek. On zvladl oba zpusoby otaceni, ale kdyz zjistil, ze se ocita na brisku, rychle s tim skoncil a pri nahlem prepadnuti na kone se umi perfektne zabrzdit rukou. Na kontrole v 6ti mesicich nam neurolog rikal, ze bude brzy sedet - zacal sam sedet na konci 7. mesice (avsak nesedne si sam, musim mu pomoci, nebo se posadi, kdyz mu pridrzim stehna). Od te doby jen sedi...vyvojove tabulky rikaji, ze ma ditko kolem 6. mesice samo sedet, ale jakmile tomu tak je, rehabilitacni opaci, ze je to chyba, nebot tim se zastavi jeho vyvoj - co si mam tedy vybrat?!?! 9ti mesicni kontrola u neurologa dopadla dobre, ale odesli jsme s doporucenim na rehabilitaci - nenechal si vysvetlit, ze kdyz nelezl po ctyrech manzel ani ja, ze dite to nema po kom podedit geneticky... Kdyz jsem zadala pediatricku v pul roce o rehabilitaci, bylo mi receno, ze dite muze nejakou etapu preskocit, ale rehabilitacni my zase sdelila, ze to neni normalni!?!?! Takze jsme zacali tento tyden cvicit Vojtovku - ditko ma pres 9 kg a udrzet vrestici stvoreni pri teto vaze a vysce skoro 80 cm 2 minuty v nejake poloze je fakt sila... Mladej neplace, ale vresti, mnohdy ho v poloze ani neudrzim, nebot ma uz silu jako das a pak je cely vyrizeny - snazim se, ale je mi u srdce ouvej ☹ Porad premyslim, jestli to ma smysl (trapit jeho i sebe) a bude to mit nejake vysledky...???!!!

shaula
19. bře 2009

akdar: tak to je síla... Ale všude čtu, že děti třeba nemusí lézt, ale rovnou začnou chodit. Zajímavé... A Vojtovka má prý nejlepší výsledky do 10 měsíců, jak je to pak, nevím... Co Vám řekli na rehab, kdy máte čekat nějaké výsledky?

akdar1
19. bře 2009

shaula: Tak to mi doma tvrdili take, i nase pediatricka. Na rehab. mi bylo sdeleno, ze neco zkusime a mozna se uvidi... Docela me zarazilo, ze ani rehabilitacni mi nebyla schopna konkretne rici, cim to je, zda ma neposilene nejake svaly...proste si pripadam jako blb... Jeden to a druhy ono - takze maleho morduju a jsem z toho vyrizena jak fyzicky tak i psychicky... Od kamaradek jsem vedela, ze je Vojtovka drsna, ale ze tak...nechci strasit, je to muj subjektivni pocit, mozna je to s mensim mimcem jednodussi... Jinak vcera se relativne snazil a hned jsem mela pocit, ze se to rozjizdi, dnes to jen provztekal a pokroky jsou tatam 😖

aluskas
19. bře 2009

Holky, pro dítě je důležité, aby si prošlo všemi vývojovými fázemi...zejména zmiňované lezení je nejdůležitější!!! Je to nejsložitější pohybový vzorec a je důležitý nejen pro budoucí chůzi, ale také pro rozvoj ostatních motorických schopností.
To, že jste nelezly vy ani manžel, není rozhodně důvodem proto, aby nelezlo vaše dítko.
Problém většinou spočívá ve slabém břišním a šíjovém svalstvu...jakmile je dítko posílí a bude motivováno, lézt začne.
A pokud vám nedokáže fyzioterapeutka poradit, tak to je tedy hrůza!!!!

Jinak s cvičením vydržte, výsledky se dostaví.
Držím palce!!!

akdar1
20. bře 2009

aluskas: Ver, ze bych byla velice rada, kdyby to nase stvoreni lezlo, ale od narozeni hledam zpusoby, jak ho presvedcit, ze poloha na brisku je fajn... 😅 Po druhem dni cviceni to vypadalo, ze by se fakt mohl rozjet - strcil nozky pod sebe a dokonce se pokusil zvednout na rucickach jakoby do kleku, ale dalsi den uz mi vztekle pri cviceni vykopaval nohy a udrzet ho a vice nic?!? Mam strach, ze silou mu ublizim (uz takhle ma v podkolenni modrinku 😢 ). Lezi na brise jako rozplacla zaba a vzlyka a vzlyka... Nekdy chvili prestane, opre se o dlane, okoukne teren a znovu mi udela letadelko a lezi a vzlyka...kolotoc.

aluskas
20. bře 2009

Akdar. zkoušej ještě cvičení formou hry...dobré je cvičení na gymnastickém míči...položíš ho na bříško a mírně nakláníš doprava, doleva dopředu, dozadu. Nebo děláš kroužky na jednu a na druhou stranu. U toho jsme zpívali písničku kolo kolo mlýnský nebo jakoukoli jinou.
Taky se dá obdobně cvičit na overballu....pak mu přidat to, že je na tom overballu na bříšku poloha jako když je připraven k lezení...nožky jakoby trochu ze stran a přidržíš mu jedno kolínko a on si nakračuje druhé kolínko jakoby na lezení, pak vystřídáš...pozor nárty musí ležet na zemi a špičky směřovat k sobě...
Další skvělý cvik je trakař jestli znáš...držíš ho v pase, záda musí být vodorovně s podlahou a on leze za hračkou...skvěle tak posiluje záda a ruce.

Nevím jestli je to srozumitelné, takhle se to blbě popisuje ☹
To by ti vše měla ukázat fyzioterapeutka. Nebo není u vás nějaké cvičení s miminky...tam většinou ukazují jak nenásilně hrou cvičit.

akdar1
20. bře 2009

aluska:
My mame tento cvik:ditko polozim na stul tak, aby lezel trupem na podlozce a nohy mu visely dolu. Pak mu otocim hlavicku od sebe, vzdalenijsi ruku pokrcim a zapru. Blizsi nohu mu nasilim skrcim a dam pod brisko a druha ma "neco delat" dle slov terapeutky...kope, natahuje se....
Na gymn. mici jsme cvicili sami od sebe, trakar jsem zkousela, ale padal mi na cumacek...avsak diky za nove typy - odpoledne to vyzkousim... Uz jsem si dnes vymyslila, ze mu dam kolinka pod brisko, ukazovacky tisknu pod panvi a on se mi dvakrat sam zvedne na rucickach - sice vresti, ale posiluje tak ruce... Je to lenoch a kazda narocnejsi cinnost je mu neprijemna - asi...

aluskas
20. bře 2009

Akdar, ten cvik co děláš s kolínkama pod bříškem je také super...až se udrží na ručkách, začni s ním při tomto cviku jakoby pohupovat dopředu dozadu...tím podpoříš aby se začal sám houpat na kolínkách a to už je poslední krůček k lezení.
Určitě to zvládnete, uvidíš!!!
Držím palce!
Pak písni, jak se daří.

mkr
20. bře 2009

co zkusit plavání maminky si to hodně chválí

bernysek723
20. bře 2009

Ahojky všichni, 😉 dneska přidává úplně první příspěvek do diskuze.
Pročítala jsem si vaše otázky a odpovědi.
A jsem zastáncem toho, že miminko je tak chytré, že si samo poradí. Moje Kristýnka je moc šikovná. Pořádně sama sedí od 8 měsíce. Leze jako ďáblík od 5 měsíce - řekla bych inspirace náš pejsek Bernýsek 🙂 . Je totiž strašlivě zvědavá a ráda ho zlobí. Ze začátku jsme také válely sudy. 😎 . Na 6,5 měsíci si poprvé klekla a o Vánocích už stála v postýlce. Pak postupně přišla na to, že když jí spadne hračka a ona stojí, že může jít do dřepu a hračku si podat a teď si úspěšně poradí jak potřebuje. Chodí kolem nábytku. Párkrát se zapomene a pustí a chvilku stojí. Také už udělala asi 3x 2 kroky. Je, ale na sebe opatrná. Za jednu ručičku když chce a snaží se tak přejde pokoj.
Sedět jsem jí dávala asi mezi 6 a 7 měsícem. Vždy jsem si sedla za ní a hráli jsme si s hračkami. Měla jsem i polohovací lehátko a plně ho využívala. Kristýnce se moc líbilo polosedět a všechno vidět. Vím, že to nedoporučují, ale tahat jsem jí pořád nechtěla. A jí jenom ležet nebavilo.
Jinak o plavání jsem to také slyšela, že jsou potom děti lépe pohyblivý.
My na plavání chodíme a jsme spokojené obě. 😀

Také držím palečky, ale myslím si že to zvládnete. 😉

bernysek723
20. bře 2009

Ještě jsem se chtěla zmínit o kamarádky dcerce byl jí rok krásně sedí, chodí za 2 ručičky. Neleze, nepřekulí se. A je spokojená a šikovná dělá paci,paci, pá,pá, tanyny, tanyny, žvatlá si. Kamarádka o dcerce říká, že je líná a neřešíto. Myslím, si ,že je to lepší než se něčím stresovat. Záleží tedy také na domluvě s doktorem. 😎

romi73
21. bře 2009

bernysek, miminko je chytré a poradí si, pokud mu všechno funguje jak má. pokud mezi mozkem a svaly něco skřípe, tak si neporadí, nebo si poradí blbě. zrovna včera jsme byli s malou u neurologa a bylo mi řečeno, že se pohybově vydává do nějaké slepé uličky a musí se jí napomoct, aby to dělala správně, jinak by mohla mít později problémy s vertikalizací. zatím "jenom" špatně pase koníky. takže od středy začínáme rehabilitovat vojtovkou, zatím mi ukázal jak mám 6x denně mačkat body na zadečku a v podpaží. no byla jsem z toho včera dost hotová, ale věřím že to zvládneme. prý to není nijak patologické, ale správný vývoj nebude zadarmo, jak říkal dr.

vatanaj, tímto taky radím všem, kdo mají nějaké podezření nebo divný pocit, že mimčo nedělá něco správně, ať nečekají a uhání k doktorovi. profesor Vojta prý měl heslo :- maminka má vždycky pravdu - ne ti lidé kolem, i když jsou to třeba doktoři - oni pediatři leckdy tomu houby rozumí, ale matka, třebas nezná biologii, neurologii a medicínu, neubrání se "divnému pocitu" že něco není v pořádku a ten by měla následovat. osobně si myslím, že když dítě v 10 měsících řve na bříšku a nesnaží se lézt, něco v pořádku není. třeba má jen slabé šíjové či jiné svalíky a ta poloha ho proto bolí, a když se s ním bude cvičit, bude v pohodě.

a neskutečně mě vytáčí, když tříměsíčnímu miminu dají termín na vyšetření neurologem až za 5 týdnů. to je strašně dlouhá doba! tak jsem hledala jinde a povedlo se, za 2 týdny jsme šli na vyšetření a začínáme cvičit. netušila jsem, jak je někdy potřeba bojovat za takovou blbost jako včasné vyšetření... ale to je na jiné téma.

berenika39
21. bře 2009

jj, bernysek: romi mě předběhla. hrubá motorika má s chytrostí společného jen trochu 😉 . je něco jiného, když mimčo postupně dělá všechno, jak má, ale o nějaký týden později - to je v pohodě a jem zastáncem taky toho, že tabulky jsou zbytečně stresující. je zbytečné se nervit, že ve dvou týdnech nepase, ve třech měsících se neotáčí a v pěti neleze (jen obrazně 😀), ale někdy se stává, že se naučí nějaký pohyb sami a špatně a ono je to potom vede špatným směrem nebo zastaví. Prostě pro správný vývoj je třeba správná poloha na bříšku, časté hraní na bříšku, pohyb po břiše. A když mimčo tam nechce být, pláče, leží jen na zádech, nemůže se vyvíjet tak, jak má. Tady chytrost nepomůže, i kdyby to byl malý einstein 😀.
Můj malý přeskočil otáčení na bříško, ale když jsem ho tam dala, vydržel tam celé bdění si hrát, otáčel se zpět, ted si kleká, a teprve nedávno sám začal válet sudy. Dětská mi po prohlídce řekla, že má správné držení na bříšku, dostatek svalovvé hmoty, že na to přijde sám. A kdyby ne, poslala by nás na neurologii, a já bych šla.
Není to dneska rouhodně žádná ostuda s mimčem cvičit a zajistit mu tak správný vývoj, třeba ho jednou nebudou tak strašně bolet záda, jako naší generaci.

cerstvamama
21. bře 2009

Holky, naše malá se třeba nikdy neotočila na záda. Jen tam párkrát přepadla a hned byla zase na břiše. Je jí 9 měsíců a kousek, klečí a v kleku se zvedá o stůl, plazí se i leze po čtyřech a sedá si zatím jen tak, že se "ukotvuje" rukama na zemi. Doktorka se taky dost divila, že se neotáčí z bříška zpátky, ale nechala to být. Tak snad jí to v tom vývoji nebude chybět ☹

alenka83
21. bře 2009

cersvtamama: jsme na tom naprosto stejně jako vy, také se nikdy neotočil na záda cíleně, nikdy neválel sudy. Ale od 6-tého měsíce leze, stojí, chodí kolem nábytku, začíná se pouštět, posadí se už rychle bez opory, ale také jsme to otočení nikdy neřešili... Jednou se to naučí 😉 😉

cerstvamama
21. bře 2009

alenka83
Myslím, že Adélka je trochu línější. Tady čtu jak všichni sedí od 6. měsíce a ona pořád nic. Hlavu si z toho nedělám, chodíme plavat a tam nás prohlížela nějaká doktorka a taky byla v klidu. Třeba to fakt všechno přijde. Například to lezení - Adi se pořád plazila a už to vypadalo, že se ani jinak pohybovat nebude, a najednou ze dne na den chodí po čtyřech. Tak možná nás překvapí už zítra a sedne si 😀

jitrulka
24. bře 2009

Ahojte holky, dnes se mi stalo, že když jsem malou přitahovala do sedu ta se mi chytla za výstřih a s mírnou podporou se začala stavět na nohy? Úplně jsem žasla. Sama to ještě neumí se za něco přitáhnout a postavit, ale když ji trochu přidržuju, tak se sama staví. Jen nevím jestli jí to neškodí... jak se začli děti stavět vám?

wensdy
24. bře 2009

ahoj naše Hanička se 2měsíce plazila a houpala na kolínkách a dnes už dva dny leze po čtyřech jako ďas, jeden den už sama sedí, klečí na kolínkách a okusuje židli.Největší zábava je cokoli kdykoli přelejzat.Dnes jí je 9měs.a 19 dní a máme dnes první prořízlej zoubek HURÁ takže naše zlatíčko ve vývoji klídek,pohodička ,žádnej spěch 😅 😅 😅

paja1975
25. bře 2009

wensdy gratuluji k zoubku,je to parádní,když se objeví ☹ ahoj, našemu Matýskovi je 5 měs a 14 dní a má dva zuby. přetáčí se pouze na jednu stranu,ale umí na obě,plazí se jako hádě do zadu a na čtyrech se jen občas pohupuje. ale je to taky prostě jen podle nálady. Někdy mladý pán má den,že leží jako pecka a nehne se a jindy zas neni v klidu ani u jídla 😉 a to zas pak ale v noci pěkně spi,jak se unaví.

wensdy
25. bře 2009

pajo je to legrace s prckama. hanička když se jen přetáčela,tak se mě ptal tchán jestli se otáčí na obě strany. A já jsem se zarazila a říkám mu,že nevím, protože pokaždý ležela jinak 😅

bereninka
25. bře 2009

Holky, mně se malý ještě na bříško nepřetáčí, ale stačí ho jedním prstem postrčit , když je na boku a na bříšku je hned. Moc s e mu tam líbí, ale sám to neudělá ani náhodou. ☹ Jinak se hodně snaží posazovat, furt se zvedá, což asi není dobře, když se nepřetáčí. A začal pérovat v kolenou, nevíte, proč, to si nějak cvičí nohy či co?
Co s tím, když se mi nepřetáčí, i když myslím, že svaly na to už má? Poraďte, prosím. Začínám se bát půlroční prohlídky.

majaaita
25. bře 2009

Cerstvamama - ono něco jiného je, že se dítě udrží v sedu, když ho někdo posadí - to není správný sed. Sednout si dítě má samo z kleku nebo z lezení. A to bývá většinou kolem devátého měsíce. Ovšem, jsou experti, jako můj starší syn, který si sedl v roce 🙂 Od sedmi měsíců lezl, sed nepotřeboval 🙂

Jitrulko, raději počkej, až se přitáhne sama o pevnou oporu, například stolek. Správný stoj je s nakročením jedné nohy z kleku. Sílu už má, teď jenom musí přijít na tu techniku 🙂

Bereninko, prohlídky se neboj, on na to přijde. Pérování v kolínkách je, přesně jak píšeš, cvičení, prostě zkouší, co dokáže, je to šikula 🙂 Zkus ho nalákat na oblíbenou hračku nebo prso (fungovalo u nás 🙂, a postrkuj pokaždé menší a menší silou.

eliotka
17. dub 2009

Ahoj holky,

prosím vás, jak mohu ukázat děcku, že se dá přetočit z bříška na záda, tedy aby jako nespadl dozadu, ale skutečně se přetočil na zádička? Nevím, jak to děcka dělají...

cerstvamama
17. dub 2009

majaaita
Já jsem jí taky nikdy neposazovala. Sedala si sama, akorát nemohla zvednout ruce ze země, jinak by spadla. Ale dneska už sedí v pohodě, ruce nad hlavou nebo v nich něco drží. Taky to bylo ze dne na den. Teď už se i staví na chodidla o nábytek, najednou děsný fofry 🙂

eliotka
Tak to ti neporadím, jak jsem psalá výše, naše malá tohle nikdy (dobrovolně) neudělala.

shaula
17. dub 2009

Eliotka: vyzkoušej si to. Ne, vážně, lehni si na břicho, otoč se na záda a přitom sleduj, v jakém pořadí zvedáš ruce, nohy, kam natáhneš ruku, atd. Člověk to dělá tak automaticky, že když nad tím jen přemýšlíš, tak si to neuvědomíš. My jsme to dělali ve cvičení takhle: když leží na bříšku, natáhneš mu např. levou ruku nad hlavu (je to jednodušší, než ji dávat podél těla, to by se musel převalit přes ni), pravou rukou mu podložíš pravou kyčel a převalíš ho. Opatrně samozřejmě🙂 Jak má natáhnutou tu ruku, jde to skoro samo. Akorát pak musíš přehmátnout a chytit mu hlavičku, aby si ji netřisknul o zem, než se to naučí. No a na druhou stranu zrcadlově totéž.
Nechodíte taky někam do cvičení kojenců? Já si to nemůžu vynachválit, kluci se zabaví, já se dostanu mezi jiné maminy (jsme tam doceĺa dobrá parta) a navíc to cvičení je právě zaměřené tak, aby pomáhalo dětem přirozeně rozvíjet pohybové schopnosti. A úžasné je pozorovat děti, jak se ve společnosti jiných chovají úplně jinak. Všechny jsou přirozeně společenské. Je sice fakt, že teď nějakou dobu Davídek cvičení prořval, ale už se to zase zlepšilo (naštěstí).

barmborka
17. dub 2009

Ahoj holky,naše malá se začala přetáčet ve 4 měsících a 1 týdnu, zpátky tj. z bříška na záda ještě neumí tak se strašně vzteká,že jí to nejde.My jii vždycky obrátíme a během vteřiny je zase na bříšku no a tak to jde pořád do kola.Ale je to tři dny zpátky co se začala pokoušet lozit jenže takovým zvláštním způsobem.Zaryle hlavou v dece zvedne nožičky na čtyři odrazí se a tím se posune.Nevíme jak ji máme naučit tu hlavičku zvednout.Jinak když leží v postýlce nebo v lehátku tak zvedá hlavičku a je strašně zvědavá co se kolem děje.Zkoušela jsem ji dát na podlahu máme plovoučku,že to bude tvrdý a ona tu hlavu zvedne ale ne .Já tomu říkám že ryje hlavou v zemi.Je mi jí líto,ale ona je zdá se spokojená, že se takhle ,,doplazí" kam chce.Zkoušeli jsme ji podepřít rukama jakože na čtyři ale ne rozplácne se na břicho a jede dál svým stylem.Tak nevím jestli to mám řešit nebo nechat na ni.Na půlroční prohlídku jdem 4.května tak nevím jestli mám počkat nebo raděj zajít za mudrou.

shaula
17. dub 2009

Ahojky, to je tedy opravdu zvláštní způsob🙂 Ale ony si děti prý vždycky najdou svůj způsob, někdy i neobvyklý, a časem zjistí, že existuje efektivnější způsob pohybu. Jestli jsem to dobře pochopila, tak tou hlavou jede po zemi? A to si ještě neodřela čelo? 🙂 Ale nepřipadá mi to jako nic tak akutního, abych musela k doktorce, jdete tam do poradny v podstatě už za 2 týdny, tak bych asi počkala. Ale pokud tě to nějak moc znervózňuje, tak třeba doktorce aspoň zavolej.