Jak učíte děti mluvit?

aurecon
7. kvě 2009

Doufám, že tu takové téma ještě není. Jak učíte děti mluvit? Jak se to vlastně dělá? Dejte nějaký návod.

lucie.krajcarova
7. pro 2010

@zuzau2 Zuzi, a holky jsou jednovaječné? my máme v rodině tříletá dvojčata - kluk a holka. a začali mluvit taky později, holka se rozmluvila až kolem 2 let a kluk ještě později. ale u dvojčat je to jiné, oni s e spolu prostě dorozumí a stačí jim to.
teď jsem se právě pozorovala, jak malému všechno komentuji - teď zapneme bundičku, aby ti nefoukalo na krček. přijde mi, že jsem fakt ukecaná. no a dnes se snažili říct bunda- vyšla z toho dunda, ale i tak je to úspěch. říkám si, že by mu možná prospěl dětský kolektiv - děti se hodně od sebe učí - opakují a tak..
Zuzi, a holky lezou, staví se? náš kluk se postavil v 8 měsících a chodil kolem nábytku, ale nepustil se ho až do 13 měsíců!!! teprve pak začal chodit sám. a to jsme si mysleli, že bude chodat tak v 10 měsících jako jeho táta... 😅 😅

zuzau2
7. pro 2010

@lucie.krajcarova Ahojky Luci,holky jsou dvojvaječné a u nás se ty dvojčata fakt dědí...děda z dvojčat, já z dvojčat a mám taky dvojčata🙂.Slyšela jsem už o dorozumívání mezi dvojčaty...že snad mají svoji řeč a ostatní jim nerozumí. Moje holky jsou ještě malé, nevím co by měly už umět říkat, ale mluví od osmého měsíce....klasiku máma táta bába děda a napodobují zvířátka. Anička od deseti měsíců i spojuje slova ...třeba baf baf néni....pejsek není a tak. Jinak jsou hrozně šikovné...od deseti měsíců se mnou ukazují na říkanky..koulela se ze dvora, myšičko myš, paci paci, ukazují kde mají oči, uši apod. A taky jsou hrozně šikovné na jemnou motoriku. Ale ta hrubá je horší. Jedna se plazila jen pozadu a začala lézt v 9 měsích druhá se začla v 9 měsíci teprve plazit a lezla asi 3 týdny na to. Stavět se začly obě v 10 měsíci, hned na to capkaly kolem nábytku, no a teď (za čtyři dny jim je 13 m) začíná jedna chodit sama a druhá stojí bez opory, ale bojí se udělat krok. Tak jsem zvědavá. Manžel ten začal chodit sám až v 15 měsících no tak jestli se to dědí tak si ještě počkáme. Ale ono možná dobře....říká se, že děti které brzy chodí jsou pak v chůzi méně jisté a čím déle lezou, tím lepší pro posilování zad. Dávali jste Luci na doma nějaké botičky když začal chodit....a jaké?

lucie.krajcarova
7. pro 2010

@zuzau2 Zuzi, myslím, že jsou na tom holky dobře. naše dvojčata začala chodit ve 12 měsících a holčička asi o 14 dní později a přišlo mi to právě na dvojčata ještě docela brzo. přiznám se, že ani te´d nedávám vždy papučky - malej si je hodně sundává, takže ti asi neporadím. ale nejvíc se nám osvědčily protiskluzové ponožky - či punčocháče, protože ponožky si malý taky stahoval. jen aby mu to po té plovoučce tak neklouzalo. právě jsem slyšela, že na plovoučce se dětem hůř plazí, leze i chodí, tak je prima dát na chvíli na podlahu kusový koberec,můžete to zkusit. na povídání jsou už holky šikovné. náš nespojuje slova doteď ☹(((((((

kocicinka
7. pro 2010

Jonášek umí asi 20 slov, taky na něj pořád mluvím, komentuji, co děláme, co budeme dělat.... Už i skloňuje- Mámo- mami,bábo- babi, hlásí, že "kakal" a že má v plínce "ee". Teď nově povídá "koukej", "kde je- není".Ví, že pejsek dělá haf a kráva bů. Pak klasika, co už umí dlouho- ham, bum, bác, jdem, dudu, atd 🙂

kocicinka
7. pro 2010

Poprvé si stoupl v 7 měsících, půl roku obcházel a samostatně začal chodit v 16- ti měsících. Ale nijak mě to netrápilo, byla jsem ráda, že dlouho lezl.Každý dítě má svůj rytmus.

zuzau2
7. pro 2010

@lucie.krajcarova nenapsala jsem, že teď už říkají víc slov než jen ty základní a Anička opravdu dobře mluví, Emička jen když se jí chce. A s tou podlahou...máme v celém domě dlažbu, takže se to holkám parádně klouzá, ale musím říct, že se naučily. Kusový koberec máme, ale ony nejradši byly na dlažbě 🙂Jjá jim teď koupila capáčky Pegres a dnes je měly prvně na noze. Nejdřív se trochu vztekaly, protože mi zatím všechny capáčky stahovaly z nohy, ale tyhle jim nešly...jsou šněrovací, ale kupodivu byly v nich jistější. Měla jsem je koupit dříve. Jinak nosíme protiskluzky..jinak to ani nejde 🙂 Ty máš Lucko taky dvojčata? Páreček?